Dodaj do ulubionych

Poznań na mapie pomocy Żydom

05.05.23, 01:59
Zaplecze tak zwane intelektualne PiSu wielce się oburzyło na wypowiedź prof. Engelking u Moniki Olejnik dotyczącą postawy Polaków podczas II WŚ wobec zagłady Żydów. Zdaniem zaplecza tak zwanego intelektualnego „Niesienie pomocy Żydom przez Polaków wymagało heroizmu, podjęcia ryzyka zagłady własnej rodziny – i Polacy się na to decydowali. Bez takiego bohaterstwa Żydzi w okupowanej Polsce nie mieliby żadnych szans przeżycia, a liczba uratowanych jest znaczna” [...] „Na szczęście istnieją jeszcze wiarygodne dowody i są ludzie – świadkowie tamtych czasów i ich przekazy” ako.poznan.pl/13303/. Zacząłem się więc zastanawiać, iluż to poznaniaków zdobyło się na heroiczną postawę i ilu Żydom w Poznaniu udało się dzięki pomocy Polaków przeżyć okupację. Przed wojną w Poznaniu mieszkało ok. 3000 Żydów. Przeżyło wojnę niewielu. Czy w Poznaniu mogli liczyć na pomoc? Getto ławkowe, nie kupuj u Żyda - z tym kojarzy się przede wszystkim przedwojenny Poznań. Zaledwie 6% kadry dydaktycznej Uniwersytetu Poznańskiego sprzeciwiło się dyskryminacji studentów pochodzenia żydowskiego. Wśród kadry naukowej nie było ani jednego Żyda. Nie odnotowano ani jednego przypadku pomocy stypendialnej dla żydowskiego studenta poznan.wyborcza.pl/poznan/7,105531,25995222,uniwersytet-w-poznaniu-zbadal-historie-wlasnego-antysemityzmu.html. Poszukując jakiegokolwiek przykładu na - jak to określiło zaplecze tak zwane intelektualne partii przewodniej - "znacznej liczby uratowanych" natrafiłem na mapę pomocy sprawiedliwi.org.pl/pl/mapa-pomocy.
Wyobraźcie sobie sytuację, że ktoś wpada na pomysł ostatecznego rozwiązania kwestii poznańkości, bo go echt poznanioki wkurzają, bo to sknery, bo pyry wpieprzają, po niemiecku szwargoczą itp. itd. I nagle z ponad półmilionowego miasta pozostaje trzydziestotysięczna garstka, taki mały powiacik. Powiedzielibyście, że znaczna liczba się uratowała? Sześć procent to jest znaczna liczba? Postrzegam liczby zupełnie inaczej niż zaplecze tak zwane intelektualne PiSu.
Obserwuj wątek
  • qwardian Re: Poznań na mapie pomocy Żydom 05.05.23, 09:11
   Taka dyskusja miała kiedyś na tym forum i okazało się, że prawie wszyscy Żydzi wyjechali do Niemiec po Powstaniu Wielkopolskim i ostatecznie skończyli KZ Theresienstadt. Pozostali uciekli na wschód do Sowietów jak Zygmunt Bauman który zajmował się terroryzowaniem spokojnych mieszkańców Moskwy. Podczas okupacji nie było tu rodzimych Żydów.
   • smurfmadrala Re: Poznań na mapie pomocy Żydom 07.05.23, 14:35
    Chciałbym, pewnie nie tylko ja, poznać mapę pomocy Żydów dla Polaków. W Polsce i na świecie. Proszę o podawanie licznych przykładów, może być jeden.
    • qwardian Re: Poznań na mapie pomocy Żydom 07.05.23, 17:36
     Jeden się znajdzie nawet dwa, w karecie królewskiej. Czcimy parę która dała życie państwowości PL na Ostrowie Tumskim, Lednickim, Gnieźnie, zdania podzielone. Są i tacy, którzy ścigają za ten akt miłosierdzia na który moi współmieszkańcy nad Odrą, Wartą i Wisłą w ogóle nie zasługują.
   • l.george.l Re: Poznań na mapie pomocy Żydom 08.05.23, 01:00
    No popatrz, co za szczęśliwy zbieg okoliczności. Nie musieli poznaniacy swoich sąsiadów zapędzić do stodoły jak mieszkańcy setki innych miejscowości wiadomosci.onet.pl/kraj/jedwabne-zbrodnia-80-rocznica-co-sie-wydarzylo-w-jedwabnem/4njteh5 albo dokonać pogromu jak kielecczanie.
    • kiks4 Re: Poznań na mapie pomocy Żydom 08.05.23, 10:19
     Pani profesor Engelking robi bardzo złą robotę, odgrzewając dawno minione wydarzenia. Nie mnie wyważać skalę pomocy i skalę podłości, na którą stronę ta waga się przechyla. Nikt, kto nie żył w tamtych czasach nie jest dziś w stanie ocenić heroizmu tych Polaków, którzy pomagali Żydom. Bo nie było tak, że każdy Polak nienawidził Żyda i tępił go jak gnidę.
     W stronach, gdzie moja rodzina mieszkała w latach okupacji, czyli na Podkarpaciu, procent ludności żydowskiej był niezwykle i niewyobrażalnie dla współczesnych wysoki. Były miejscowości ze znaczną przewagą Żydów. Ale stosunki między tymi nacjami wcale nie były wrogie do tego stopnia , jak w Wielkopolsce. U nas, w Wielkopolsce wielu Żydów przyszło wraz z zaborcami, to byli Niemcy pochodzenia żydowskiego. Ich proweniencja nie miała znaczenia, byli po prostu wrogami, germanizującymi i prześladującymi objawy polskości. Więc zjawiska, o których pisze Georg mogą nie dziwić.
     W Małopolsce, pomimo zalewu żywiołu żydowskiego obie nacje wypracowały przez wieki zasady współżycia i takich objawów chorego antysemityzmu nie było. Choć oczywiście nie jest to sytuacja komfortowa, gdy wokół ciebie, w twoim kraju jest więcej obcych niż swoich.
  • l.george.l Re: Poznań na mapie pomocy Żydom 08.05.23, 00:55
   Na temat oświadczenia zaplecza tak zwanego intelektualnego PiSu prof. Ludwik Turko napisał: „Oświadczenie to jest dokumentem haniebnym, kłamliwym i głupim”.
   wyborcza.pl/7,162657,29734033,ludwik-turko-oswiadczenie-dotyczace-prof-barbary-engelking.html#S.TD-K.C-B.2-L.1.duzy
  • snajper55 Re: Poznań na mapie pomocy Żydom 09.05.23, 01:35
   Wszędzie pomagano Żydom. Przenieść się na tamten świat.

   S.
   • smurfmadrala Re: Poznań na mapie pomocy Żydom 09.05.23, 10:03
    Pomóżmy Palestynczykom w Palestynie.
   • qwardian Re: Poznań na mapie pomocy Żydom 09.05.23, 12:36
    Złożyłem Snajperze deklarację, że Cię zbawię, nie że pomogę. Przestrzegam prawa ziemskiego, nie mogę w nie ingerować, zawód cenzora sprawia, że łamiesz Konstytucję o wolności wypowiedzi, więc gdybym pomógł, sam stałbym się wspólnikiem przestępcy.
    • smurfmadrala Re: Poznań na mapie pomocy Żydom 09.05.23, 19:16
     I.teolog.I komunista niech się wypowie. Temat ma jeden, wszystko z jednym kojarzy

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka