Dodaj do ulubionych

Historyczna kostka na Starym Rynku.

04.08.23, 22:04
W mediach co jakiś czas można poczytać głosy oburzenia, że zniszczono "historyczną" kostkę brukową na Starym Rynku. Co bardziej zapalczywi wiedzą, że sprzedano ją do Niemiec za 2 EURO od sztuki. To bzdura ale powielana co jakiś czas. Do tego ta "historyczna" kostka na Starym Rynku pojawiła się dopiero w latach 60-tych XX wieku.
Ale prawdą jest, że zniszczono naprawdę "historyczny" bruk jaki jeszcze był na Starym Rynku. Koło domków budniczych były tzw "kocie łby" i odsłoniono je w trakcie prac.. Niestety - w ramach tego obecnego remontu zniszczono je. Trochę szkoda. Można było jakiś fragment zachować i wyeksponować. Są na to metody.
Na zdjęciu ten dawny bruk jeszcze przed zniszczeniem. Krótko po zrobieniu tego zdjęcia koparki ją rozwaliły.
Obserwuj wątek
  • qwardian Re: Historyczna kostka na Starym Rynku. 05.08.23, 07:18
   Nadawał historyczny charakter i pochodził z kostki przedwojennych ulic. Sprawa jest zamknięta, ale ja sobie pozwolę mieć osobną opinię. Już nikt nigdy takiej kostki nie posiądzie, bo ścierana oponami i zelówkami była unikalna..
   • smurfmadrala Re: Historyczna kostka na Starym Rynku. 07.08.23, 19:02
    Kostka wyoblona ma cenę ponadczasową. SKARB.
  • kiks4 Re: Historyczna kostka na Starym Rynku. 05.08.23, 09:41
   Przed tą "nowoczesną" kostką brukową Stary Rynek był wyłożony płytami bazaltowymi kilkudziesięciocentymetrowej długości i szerokości. Pewnie zaraz po ułożeniu było OK ale z biegiem lat wody deszczowe wypłukiwały podsypkę spod płyt, płyty się kiwały, pochylały się a w czasie deszczu gdy na taką ruchomą płytę się nastąpiło- to szparą wytryskiwała w górę woda mocząc nogi przechodnia. Śmiechom i okrzykom radości nie było końca
   • renepoznan Re: Historyczna kostka na Starym Rynku. 08.08.23, 07:36
    Te płyty to były tylko na chodnikach.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka