Dodaj do ulubionych

Jaki piec-kocioł gazowy kupić-- pomocy ???

07.02.12, 20:28
Proszę o poradę jaki kupić kocioł - piec gazowy do ogrzania starego domu około 100m kwadratowych bez podłogówki lecz nowe grzejniki i nowa instalacja.
Kondensacyjny czy z zamkniętą komorą spalania typu turbo??
Jakiej firmy do 3000 zł Co polecacie ?? jako kobieta się nie znam a instalatorzy mówią różnie każdy co innego, każdy chwali swoje a nie chce popełnić błędu na długie lata.
Dziękuje wszystkim co pomogą.
Kasia
Obserwuj wątek
    • teta1985 Re: Jaki piec-kocioł gazowy kupić-- pomocy ??? 07.02.12, 22:13
      plusgsm21 napisał:

> Proszę o poradę jaki kupić kocioł - piec gazowy do ogrzania starego domu
      > około 100m kwadratowych bez podłogówki lecz nowe grzejniki i nowa instalacja.
      > Kondensacyjny czy z zamkniętą komorą spalania typu turbo??
      > Jakiej firmy do 3000 zł Co polecacie ?? jako kobieta się nie znam a instalatorz
      > y mówią różnie każdy co innego, każdy chwali swoje a nie chce popełnić błędu na
      > długie lata.
      > Dziękuje wszystkim co pomogą.
      > Kasia

Efektu kondensacji nie wykorzystasz jak nie masz niskotemperaturowego ogrzewania - czyli przede wszystkim podłogowego. Sprawność pójdzie w górę, owszem, ale nie warto moim zdaniem.
      Tylko z zamkniętą komorą spalania - to bezdyskusyjnie. Unikniesz zasysania sporych ilości zimnego powietrza przez okna a potrzebnego do spalania gazu. Poza tym masz w nim galwaniczne odseparowanie komory spalania od pomieszczenia - nie ma szans na ew. zaczadzenie. Jeśli w domu mieszka > 2 osób nie decyduj się na kotły dwufunkyjne. Nie starcza im mocy by z kilku kranów lała się dobrze ciepła woda. No chyba, że dokupisz sobie zasobnik CWU, wtedy będzie działało. Ja mam Vailanta i jestem raczej zadowolony. Działa dopiero rok więc jak z trwałością to nie wiem, ale nie słyszałem by się one sypały.
      Czyli polecam to: www.vaillant.pl/klienci_indywidualni/systems-and-products/gas/gastype1/produkt_vaillant/turboTEC_VUW_plus.html
      Sterownik najlepiej pogodowy np. Calormatic 400, bądz jakieś 400zł tańszy pokojowy Calormatic330. Moc kotła po zapoznaniu się z budynkiem.

Jakby co to pisz. Chętnie pomogę :)
        • teta1985 Re: Jaki piec-kocioł gazowy kupić-- pomocy ??? 09.02.12, 17:55
          plusgsm21 napisał:

> A co myślisz o wypowiedzi Jana ???

Ja Ci tylko poradziłem jaką technologię zastosować. Na konkretnych modelach się nie znam za bardzo. Poza tym pierwsze co musisz określić to oczekiwania (tylko CO czy CO i CWU) i zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania domu. To nie jest takie 'hop siup'...
          • plusgsm21 Re: Jaki piec-kocioł gazowy kupić-- pomocy ??? 10.02.12, 17:32
            Dzisiaj wraz z siostrą odwiedziliśmy kilka sklepów i hydraulików i znowu mam dylemat.Mianowicie 4 do 4 w sprawie pieca kondensacyjnego i do atmosferycznego z ZKS, no i znowu jestem w punkcie wyjścia.
            Co proponujecie kondensat czy z ZKS , teraz też nie wiem jaki komin czy w pionie czy w poziomie.
            Ten w poziomie dużo tańszy ale ponoć robią się jakieś korki lodowe, jest głośny (buczenie pieca, świsty) , spaliny pływają po elewacji i oknach - sama nie wiem .
            Proszę niech ktoś się wypowie co robić bo zaraz muszę to robić bo węglowy ledwo cipi
            ( spawany był już 3 razy)
            • teta1985 Re: Jaki piec-kocioł gazowy kupić-- pomocy ??? 11.02.12, 21:21
              plusgsm21 napisał:

> Dzisiaj wraz z siostrą odwiedziliśmy kilka sklepów i hydraulików i znowu mam dy
              > lemat.Mianowicie 4 do 4 w sprawie pieca kondensacyjnego i do atmosferycznego z
              > ZKS, no i znowu jestem w punkcie wyjścia.
              > Co proponujecie kondensat czy z ZKS , teraz też nie wiem jaki komin czy w pioni
              > e czy w poziomie.
              > Ten w poziomie dużo tańszy ale ponoć robią się jakieś korki lodowe, jest głośny
              > (buczenie pieca, świsty) , spaliny pływają po elewacji i oknach - sama nie wie
              > m .
              > Proszę niech ktoś się wypowie co robić bo zaraz muszę to robić bo węglowy ledwo
              > cipi
              > ( spawany był już 3 razy)

Mówię Ci - jeśli nie masz ogrzewania podłogowego nie wykorzystasz w pełni przewagi technologicznej kotła kondensacyjnego nad standardowym. Jeśli z kasą u Was 'nie za wesoło' to nie pchaj się w tą technologię, bo Ci się zwróci np za 10 lat a do tego czasu już się może cały kocioł rozsypać. Kotły kondensacyjne poza wykorzystaniem ciepła z samego procesu spalania czerpią energię z kondensacji pary wodnej ze spalin (spaliny gazu ziemnego to para wodna i dwutlenek węgla). Ale kondensacja zachodzi gdy ciepłe spaliny zetkną się w wymienniku ciepła z bardzo zimną wodą powracającą z mieszkania. Ta 'bardzo zimna' (dla ogrzewnictwa) to oczywiście woda letnia w normalnej nomenklaturze. Jeśli masz ogrzewanie podłogowe to siłą rzeczy woda w nim jest zimniejsza niż w grzejnikowym CO. Jeśli woda nie wróci do kotła zimniejsza niż 30* to spaliny nie wykroplą wody ze spalin. Tzn coś tam się wykropli; jak rzucisz okiem na wykres Moliera to widać, że coś się wyciągnęło z tych spalin i przy grzejnikowych ogrzewaniu, ale to będzie relatywnie mało. Nie ma sensu kupować kilkuset konnego silnika do starego samochodu - nie wykorzystasz potencjału w nim tkwiącego. To samo z kondensacją spalin - pod to musi być zaprojektowana instalacja. Tylko podłogówka jest w stanie współgrać w pełni z kondensatem. Skoro już masz pociągniętą instalacje na zwykłych grzejnikach to kup kocioł z zamkniętą komorą spalania, ale nie kondensat. Będziesz zadowolona i tak.
              Szum w kominie? Zdecydowanie głośniej szumi piec. Nie bój się, że kilka metrów poziomego przewodu spalinowo powietrznego wprowadzi do Twego domu nadmiar decybeli. Bardziej się o kocioł martw. Polecam schowanie w szafkę.
              Korki lodowe - rzeczywiście czasem jest to problem, choć sporadyczny. Czynnikami sprzyjającymi im powstawaniu jest zbyt mały spadek poziomego odcinka komina (wykroplona do reszty woda ze spalin zostanie zamrożona przez świeże powietrze jeśli szybko nie spłynie do wykraplacza). Kolejny, to zbyt długi przewód - każdy kocioł ma jakieś ograniczenia, trzeba poczytać w specyfikacji.
              Ogólnie polecam komin pionowy. Może być wkładka spalinowa w istniejący przewód murowany. Tanie i działa.
              • plusgsm21 Re: Jaki piec-kocioł gazowy kupić-- pomocy ??? 12.02.12, 11:04
                Bardzo dziękuje za wyczerpującą odpowiedź , bardzo ona mnie umocniła w moich przekonaniach bo wszystko przemawia za piecem z zamkniętą komorą spalania. Ja osobiście wolę komin pionowy bo wszyscy dookoła takie mają i mówią , że komin musi wystawać ponad dach.Nie mam przekonania co do poziomego.
                Ja myślę tak piec za 2500zł z ZKS Detrich ZENA MS 24 FF a resztę kasy dołożyć do komina pionowego rura w rurze.
                A Panu hydraulikowi z Wałowej dziękuje za ten kondensat do 100m.
                Każdy swoje chwali, polecam miłą obsługę i fachowość w Instalbudzie ul. Mokra 2.
                • teta1985 Re: Jaki piec-kocioł gazowy kupić-- pomocy ??? 12.02.12, 14:01
                  Z mojego domowego projektu jaki zrealizowałem (między innymi) mogę Co doradzić, że trochę kasy można zaoszczędzić kupując komin (system powietrzno spalinowy) nie u producenta kotła a w firmie specjalizującej sie produkcją kominów. My niestety byliśmy zmuszeni kupić oryginalny - wtedy jeszcze nie znałem oszczędności płynących z podmiany komina, do tego nie było czasu na poszukiwania, bo poprzednie ogrzewanie po prostu padło na pysk i w domu był prawie mróz :) A rzućmy okiem co oferuje DeDietrich: z cennika (dedietrich.pl/Media/Biblioteka-dokumentow/Cennik/Cennik-2012-1-od-09-stycznia-2012/Wyposazenie) mamy rurę 80/125 długości 25cm w cenie 103PLN netto. Taką samą, lecz wyprodukowaną w Polsce w firmie Darco (www.darco.com.pl/) oferują za 85PLN netto (cennika na stronie niestety brak, trzeba pisać zapytania ofertowe). Niby niecałe 20% taniej, ale jak masz wydać nawet te 200zł mniej to i tak warto pomyśleć o zamienniku (moim zdaniem). Poza tym na elementach typu odkraplacz czy wyrzutnio-czerpnia zaoszczędziesz więcej...
                  Co do kominów poziomych - nie musi on być wyprowadzony ponad dach. Kończąc się na ścianie też będzie działał. Są jednak obostrzenia, że od końca komina do okna nie może być mniej niż 5m (może mniej, nie pamiętam, ale nie mniej niż 3m). A to bardzo zmniejsza liczbę miejsc, gdzie komin da się wbić. Już sami zdecydujcie jak u Was będzie najlepiej. Jak od kotła do szczytu dachu nie jest bardzo dużo to dawaj pionowy. Jest pewniejszy i łatwiej zrobić, więc jak się za sprawe weźmie zbytnio niedoświadczony monter to mniejsze szanse, że coś pokręci.

Daj znać jak poszło
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka