Dodaj do ulubionych

nauczycielskie problemy zgardlem-foniatra?

08.09.07, 09:31
Jestem poczatkujaca nauczycielka jezyka angielskiego w jednym zradomskich gimnazjow.Po pierwszy tygodniu wysiadlo mi gardlo (nawet jeszcze nie zdazylam podniesc glosu)-duzo mowilam, tlumaczylam.

Chcialabym nauczyc sie mowic i oddychac przepona zeby mowic by nie obciazac strun glosowych.

Czy te dolegliwosci mina w miare lat uczenia?Jest to moj pierwszy rok w zawodzie i zaczynam sie martwic.
Moze z Was kto slyszal o kursach emichi glosu w Radomiu, i jak walczyc z upierdliwym gardlem.

Regularnie pije wode co przerwa,czasem sie ksztusze bez powodu.

Moze ktos poleci mi dobrego foniatre LUB DOMOWE SPOSOBY jak dbac o gardlo.

Dzieki.
Obserwuj wątek
      • agacia222 Re: nauczycielskie problemy zgardlem-foniatra? 08.09.07, 10:28
        ewa Kielska , super. A czy jest to prywatny gabinet czy przychodnia? Dopiero wrocilam z zagranicy, nie mam jeszcze ksiazeczki zdrowia.Ile kosztuje taka wizyta?Slyszalam,ze foniatra tez moze nauczyc mowic przepona-znalazlam takze fajne cwiczenia w internecie,ale wiadomo,ze sama nie bede w stnaie ocenic czy oddycham przepona i czy robie to dobrze.

1) Zrobic pelny wdech i z szeroko otwartymi ustami mowic AAAOOOUUUU AAAAOOOUUUU

2)zROBIC pelny wdech i na jednym wydechu mowic jednym ciagiem wyrazy , np dni tygodnia,az do utraty tchu.

3)Zrobic gleboki wdech i na wydechu robic MMMM MMMMMMM A POZNIEJ przerywac krotkimi dzwiekami M..M..M..M..M..M..M

I STARAC SIE trzymac glos na jednym poziomie( nalezy stac badz lezec)

4)Polozycn sie na podlodze, polozyc na brzuchu sredniej wielkosci ksiazke i zrobic wdech JEDNOCZESNIE nosem i ustami (!!!!) i na wydechu FFFFFFFFFFFFFFFF ..............

tYLE ZNALAZLAM, jakby ktos byl zainteresowanym takimi cwiczeniami.
        na razie zgonila to na zmiane pogody i plukam sobie garldo oliwa z oliwek ,a jak dolegliwosci beda sie przedluzac musze isc do foniatry.

Jak oddycha sie przepona to brzuch ma byc nieruchomo, tylko klatke sie podnosic tak?

Wiem,ze to sa te same warszaty , ktore maja muzycy, spiwacy, aktorzy.

A moze w resursie albo w teatrze ? hmmmm ....

• l.i.l.a.b.a.j Re: 08.09.07, 19:26
      Współczuję... W tym zawodzie wrodzony, mocny, słyszalny na szkolnej
      przerwie tębr głosu (gdy nie trzeba go w ogóle wytężać) to połowa
      nauczycielskiego sukcesu zawodowego, zwłaszcza w obszernych
      warunkach klasowych gdy ma się do czynienia z liczbą 35+
      Może mniejsze grupy (mniejsze sale szkół prywatnych) są jakimś
      rozwiązaniem jeśli chodzi o uczenie?
      Oczywiście życzę mimo wszystko powodzenia z wyćwiczeniem
      gardła/przepony.
      Pozdrawiam.

Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła