Dodaj do ulubionych

Mascne czyli trądzik od maseczki

16.05.21, 12:47
Noszenie maseczki a kondycja skóry

Jeżeli w ostatnim czasie obserwujecie na skórze twarzy liczne niedoskonałości możemy mieć do czynienia z mascne.

Maskne to nowa postać trądziku, który tworzy się na skórze w wyniku noszenia maseczki ochronnej na twarzy.
Zmiany skórne pojawiają się w wyniku drażnienia mechanicznego jakie wywołuje maseczka na twarzy, a także wpływu ciepła i wilgoci, które to gromadzą się na wewnętrznej stronie maski z wydychanego powietrza. Powstają w ten sposób idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów co skutkuje pojawieniem się wyprysków i stanów zapalnych skóry. Możliwe jest również pojawienie się lub pogorszenie innych dermatoz m.in trądziku różowatego lub atopowego zapalenia skóry.

Nazwa tego schorzenia pochodzi z języka angielskiego i jest połączeniem dwóch słów- mask (maseczka) oraz acne (trądzik). Zmiany skórne i charakterystyczne wypryski w maskne lokalizują się głównie wokół ust, na brodzie i na policzkach. Podczas noszenia maseczki dochodzi do gromadzenia się wilgoci na skórze ,a w połączeniu z nieco podwyższoną temperaturą i resztkami makijażu sprzyja to w znacznym stopniu rozwojowi drobnoustrojów i zatykaniu porów skóry.

Jak zapobiegać?

Kiedy używamy najłatwiej dostępnych, jednorazowych maseczek chirurgicznych należy pamiętać o ich prawidłowym stosowaniu . Część kolorowa (niebieska, zielona) powinna znajdować się na zewnątrz, a część biała maseczki powinna być skierowana do ust i nosa. Wynika to z warstwowej budowy maseczki, a każda z dwóch warstw charakteryzuje się innymi właściwościami:
Część biała, hydrofilowa przystosowana jest do wchłaniania pary wodnej z wydychanego powietrza. W ten sposób, przy prawidłowym czasie korzystania z maseczki, nie wilgotnieje ona tak szybko, jak gdyby była założona odwrotnie (nieprawidłowo).
Część kolorowa, hydrofobowa ma za zadanie odpychać cząsteczki aerozolu pochodzące z zewnątrz, mogące nieść ze sobą różnego rodzaju patogeny.

Jednorazowe maseczki powinnismy nosić maksymalnie do około 30 minut. Jest to podyktowane ilością wilgoci jaka zostaje zaabsorbowana w tym czasie przez maseczkę. Po tym czasie maseczka staje się wilgotna, co sprzyja rozwojowi bakterii i wirusów, więc należy wymienić ją na nową.
Przy stosowaniu bawełnianych maseczek, musimy pamiętać o ich bardzo częstym praniu. Najlepiej prać je w temperaturze minimum 60°C, co ułatwi usunięcie większości patogenów. Należ wtedy korzystać głównie z hipoalergicznych środków piorących, by minimalizować podrażnienia wrażliwej skóry twarzy silnym detergentem, który może nie zostać dobrze wypłukany z maseczki w czasie prania.

Jak pielęgnować?

Kolejnym ważnym punktem w zapobieganiu maskne jest codzienna pielęgnacja skóry. Przede wszystkim należy dokładnie oczyszczać twarz stosując delikatne środki myjące( emulsję, płyny micelarne) dedykowane głównie skórom wrażliwym i delikatnym oraz okresowo można włączyć delikatne peelingi, co pozwoli na regularne pozbywanie się martwego naskórka. Martwy naskórek złuszczając się, może w połączeniu z wilgocią, potem i sebum, a także resztkami makijażu doprowadzać do zatykania się porów skóry i powstawania zaskórników.

Również, przy wyborze kosmetyków pielęgnacyjnych warto zwrócić uwagę, by kremy nawilżające nie zawierały w swoim składzie substancji komedogennych, (zapychających pory skóry) takich jak parafina, wazelina czy lanolina.

Osoby, które dodatkowo na co dzień stosują makijaż powinny zwrócić uwagę by zamienić ciężkie i obciążające skórę podkłady na kosmetyki mineralne lub ewentualnie całkowicie zrezygnować na czas noszenia maseczki ze stosowania fluidu.
Bardzo ważne aby zaraz po powrocie do domu i zdjęciu maseczki nie zapominać o oczyszczeniu twarzy i posmarowaniu jej lekkim kremem nawilżającym, aby mogła odpocząć.

Kiedy mimo starań i zachowania higieny jednak pojawi się trądzik odmaseczkowy należy wprowadzić odpowiednie leczenie. Lekarz dermatolog proporcjonalnie do nasilenia zmian zapalnych dobierze odpowiednie leki o działaniu miejscowym lub ogólnym, a także pomoże w wyborze odpowiednich dermokosmetyków do prawidłowej pielęgnacji skóry.

Podsumowując pamiętajmy o częstym zmienianiu maseczki, nie dotykaniu skóry brudnymi dłońmi, stosowaniu delikatnych środków pielęgnacyjnych oraz ograniczeniu kosmetyków kolorowych.

Zapraszamy do naszego Gabinetu DermatologiaBielsko.pl w Bielsku Białej.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka