Dodaj do ulubionych

Niedzielne burze - zalane piwnice, zatkane prze...

IP: *.rzeszow.vectranet.pl 07.05.12, 10:57
Wszystko to było do przewidzenia...To jest dopiero początek...generalnie ten rok zapowiada się bardzo burzowy z częstymi ekstremalnymi zjawiskami. Z analiz prognoz sezonowych wynika, że w sezonie wiosenno - letnim gwałtownych burz połączonych z ulewnym deszczem powodującym podtopienia będzie sporo. Lokalne trąby powietrzne będą zjawiskiem częstym, zresztą w minionym tygodniu już pojawiły się leje kondensacyjne m.in w Opolskiem i Lubelskiem. Niewykluczone, że było ich więcej...Na szczęście żaden z nich nie dotknął ziemi...Najlepiej się ubezpieczyć.
To co tutaj napisane jest w artykule, to tylko część z tego co się wydarzyło np. w Mielcu w piątek 4.05 przeszła nawałnica, jej skutki to połamane drzewa w tym jedno na jadący samochód oraz zalane ulice.
A już 2 maja na forum pisałem "Oj tak zmiany nas czekają, temperatura w pobliżu 30 stopni skończy się jutro wraz z pojawieniem się burz, później czeka nas stopniowe ochłodzenie ze zmienną pogodą. Bardzo niebezpiecznie będzie między piątkiem a niedzielą nad Polską. Nasz kraj znajdzie się w strefie między bardzo ciepłym powietrzem napływającym z południa nad wschodnią, środkową i centralną Polskę oraz zimnym, polarnomorskim na północnym zachodzie i zachodzie. Front atmosferyczny przecinający kraj na dwie części mocno zafaluje, a dodatkowo znad Czech nasunie się płytki ośrodek niżowy, który przesuwać się będzie na północny-wschód. Intensywne deszcze pojawią się na zachodzie, na Górnym Śląsku, w dzielnicach centralnych, na Opolszczyźnie i na wschodzie i południowym wschodzie Dolnego Śląska w strefie umiarkowanej chwiejności termodynamicznej będą tworzyć się burze i to chwilami bardzo gwałtowne. Prawdopodobnie nad Polską utworzy się potężny układ MCS, który najgwałtowniejsze burze przyniesie w dzielnicach środkowych. Niewykluczony jest ulewny deszcz, do 20 mm, połączony z gradem do 2-3 cm i silnym wiatrem o prędkości 60-85 km/h. Dodatkowo przez Polskę od Śląska w stronę północnego-wschodu przemieszczać się będzie centrum niżu, więc prawdopodobieństwo powstania rozległego MCS-a obejmującego sporą część Polski jest bardzo duże. Wystąpi duża różnica temperatury na terenie RP. Całkiem prawdopodobne, że dzięki takiej różnicy temperatury na południu Polski powstaną trąby powietrzne. Dość spokojnie powinno być u nas, ale jak wiemy do tego czasu pozostało jeszcze kilkanaście aktualizacji modeli numerycznych, więc kosmetyczne zmiany zapewne będą. Generalnie wkraczamy od dziś w obszar dynamicznej pogody, nie będę się rozpisywać...Jedno jest pewne od upałów odpoczniemy na jakiś czas, dlatego najlepiej z dnia na dzień śledzić prognozy...www.sat24.com/pl/pl Jak widzimy na południowy - zachód od Rzeszowa rozwinęła się komórka burzowa, a więc tak jak pisałem pojawią się opady...
Wszystko sprawdziło się w ponad 90%
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka