Dodaj do ulubionych

Wynik ujemny,ale?

31.01.11, 17:50
Witam.W pazdzierniku 2010 po pól roku od kuracji wynik był ujemny.Niedawno robiłem krew do badań w innej sprawie i wyszedł wynik pozytywny.Moje pytanie jest takie czy przy ujemnym wyniku ilość wirusa jest zerowa czy porostu jest jakaś wartość za którą się uważa,że wirus jest niegroźny tzn pacjent jest zdrowy.Pozdrawiam.
Obserwuj wątek
    • moniany77 Re: Wynik ujemny,ale? 31.01.11, 18:44
      Witaj,
      Wyszły dodatnie testy RNA, czy anty HCV??? Anty HCV zostaje dodatnie często do końca życia, to przeciwciała wytworzone przez nasz organizm po zetknięciu z wirusem....
    • kiepski476 Re: Wynik ujemny,ale? 31.01.11, 22:51
      > Niedawno robiłem krew do badań w innej sprawie i wyszedł
      > wynik pozytywny.

Skoro w innej sprawie, to należy się domyślać, że zrobili ci badanie za 30 zł, a nie za 150 zł. Czyli zrobiono ci badanie na przeciwciała anty-HCV, które świadczą o tym, że twój organizm miał kontakt z wirusem. A przecież miał. Te przeciwciała utrzymują się w organizmie bardzo długo, być może do końca życia, jak ci już ktoś wyjaśnił.

> czy przy ujemnym wyniku ilość wirusa jest zerowa czy porostu jest jakaś
      > wartość za którą się uważa,że wirus jest niegroźny tzn pacjent jest zdrowy

Chodzi tu o czułość aparatów do szukania RNA wirusa we krwi. Typowe aparaty PCR mają czułość 50 IU/ml. Nowsze, wykorzystujące metodę TMA mają czułość 10 IU/ml.
      Dlatego używa się określenia „wirus niewykrywalny”, bo do końca nie można mieć pewności, czy go nie ma we krwi, czy też czułość aparatu jest za mała, by go dostrzec.
      Natomiast nie ma żadnej arbitralnie ustalonej granicy. To sprawa ograniczeń technicznych, a nie umowy.
      Jeśli pół roku po kuracji miałeś niewykrywalny poziom wirusa, to należy przyjąć, że tak już zostanie. Musiałbyś być straszliwym pechowcem (0,5% szans), żeby było inaczej. Ale te 0,5% odbiera pewność, więc trzeba co jakiś czas się upewniać.
      • jan-w Re: Wynik ujemny,ale? 01.02.11, 20:57
        Nie ma żadnej arbitralnie ustalonej ilości?
        To bardzo uprzejme te aparaty że ustaliły swoją czułość na takie okrągłe (wygodne dla ludzi) ilości jak 50 lub 10 ;-) Myślę że to jednak ludzie wyznaczyli takie okrągłe liczby. Czyli arbitralnie.
        • kiepski476 Re: Wynik ujemny,ale? 01.02.11, 23:33
          COBAS TaqMan HCV Test (Roche Molecular Systems) - czułość 43 IU/ml
          Versant HCV RNA 3.0 Assay (bDNA) (Siemens Health Care Diagnostics) - czułość 615 IU/ml
          Abbott RealTime HCV (Abbott Diagnostics) - czułość 12 IU/ml
          LCx HCV RNA-Quantitative Assay (Abbott Diagnostics) - czułość 25 IU/ml

Który z nich jest najuprzejmiejszy?

• kiepski476 Re: Wynik ujemny,ale? 02.02.11, 09:22
              Nie, wszystkie podane powyżej to właśnie testy ilościowe.
              COBAS TaqMan HCV Test mierzy w zakresie od 43 IU/ml do 69 000 000 IU/ml.
              COBAS TaqMan HCV Test v2.0 w zakresie od 25 IU/ml do 390 000 000 IU/ml.

Przykładowe jakościowe poniżej:

próg wykrywalności 50 IU/ml
              Amplicor HCV v2.0 (Roche Molecular Systems) Manual RT-PCR
              Cobas Amplicor HCV v2.0 (Roche Molecular Systems) Semi-automated RT-PCR

próg wykrywalności <50 IU/ml
              Ampliscreen (Roche Molecular Systems) Semi-automated RT-PCR
              Procleix HIV-1/HCV Assay (Chiron Corporation) Manual TMA

próg wykrywalności 10 IU/ml
              Versant HCV RNA Qualitative Assay (Siemens Healthcare Diagnostics) Semi-automated TMA

maszyna używana prze Rex ma czułość 30 IU/ml, ale nie znam jej nazwy
              • szpakosia Re: Wynik ujemny,ale? 02.02.11, 20:32
                Nie jestem zaskoczona-pytajcie,a w mgnieniu oka otrzymacie odpowiedzi i to jak drobiazgowo dokładne!Nawet jak w klawiaturce coś mi się ,,potentegowało,, to nadeszła pomoc w co mam kliknąć,aby na nowo działało.Kochani jesteście bezcenni!jan-w,kiepski,foxy dzięki za podpowiedzi.Ja korzystam z komputera syna,bo ja tego urządzenia nie lubię,więc on sobie tu sam to co ja zepsuje koryguje.nie mniej cieszę się za pomoc od ręki.Lubię czytać książki i słuchać muzykę klasyczną oraz filmową.Mam 47 l. i nie moja bajka komputery,tylko ten paskuda wirusik zafajdany to nie bajka,a realia.Buziaki.
          • 3-mamuska Re: Wynik ujemny,ale? 04.02.11, 01:04
            kiepski476 napisał: Abbott RealTime HCV (Abbott Diagnostics) - czułość 12 IU/ml
            Ja bylam sprawdzana tylko tym,bo zawsze na wyniku pisalo ponizej 12. To zanczy od 12 tygodnia terapi.
            Mi powiedzieli ze przy standardowych wynikach bedzie mi wirus wychodzil w badaniu,zeby sie nie przejmowac.
            • kiepski476 Re: Wynik ujemny,ale? 04.02.11, 11:43
              > Mi powiedzieli ze przy standardowych wynikach bedzie mi wirus wychodzil
              > w badaniu,zeby sie nie przejmowac

Przez „standardowe” badanie zapewne rozumano badanie przeciwciał anty-HCV za 30 zł. Przeciwciała świadczą tylko i wyłącznie o tym, że organizm miał kontakt z wirusem i że próbował się bronić wytwarzając te przeciwciała. Przeciwciała te utrzymują się w organizmie wiele lat po wyeliminowaniu wirusa z organizmu (być może nawet do końca życia).

Tylko badanie RNA wirusa (jakościowe za 150 zł lub ilościowe za klika razy więcej) szuka wirusów we krwi i może wiarygodnie potwierdzić obecność wirusów w organizmie.
    • robertpaul Re: Wynik ujemny,ale? 15.02.11, 23:12
      Witam.Dziekuję wszystkim za wpisy.Dzisiaj odebrałem wynik na HCV RNA i jest not detected ,dla ciekawskich w informacji testu jest napisane "The reportable range for this assay is 43 to 69,000,000 IU HCV RNA/mL.To chyba jest ta czułość urządzenia pomiarowego.Tak jak napisaliście wynik wcześniejszy był pozytywny, bo był to test na antybodies HCV.W każdym razie rok po kuracji jest minus,którego życzę każdemu z walczących z tym gadem.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka