Dodaj do ulubionych

Regeneracja po skutecznym leczeniu.

30.08.12, 17:26
Chciałbym podzielić się informacją że po upływie czterech lat od skutecznego leczenia włóknienie z F3 spadło do F0-F1 czyli do najniższego wskazania przez fibroskan. Czyli jak widać nawet z tak zaawansowanego włóknienia jest możliwa całkowita regeneracja. Średnia mierzalna to 4,7 tabela www.intermedis.pl/sites/default/files/tab8_0.gif . Oczywiście w tym okresie nie piłem alkoholu nie paliłem i uprawiałem sport, oczywiście zrównoważone odżywianie.
Obserwuj wątek
  • 0.roberto20 Re: Regeneracja po skutecznym leczeniu. 30.08.12, 18:53
   A w jaki sposób miałeś zdiagnozowane F3?

   Włóknienie jest co do zasady procesem nieodwracanym zatem to nie Twoje wysiłki sprawiły taką regenerację, a najprawdopodobniej pierwszy pomiar był nieprecyzyjny(w senie fragment wątroby, który został pobrany był zdecydowanie bardziej zwłókniały niż reszta wątroby). Może być również i tak, że drugi jest nieprecyzyjny.
   • samjuz75 Re: Regeneracja po skutecznym leczeniu. 30.08.12, 19:06
    Pierwsza była biopsja, oczywiście że już wielokrotnie czytałem że zwłóknienie się cofa, była tu nawet przytaczana statystyka z jakiego włóknienia i o ile stopni potrafi się cofnąć nawet z F4 więc nie jest to nic niebywałego. Oprócz zimnej statystyki chciałem przytoczyć przykład z życia ;). Drugie badanie to fibro skan. Dziesięć pomiarów i wyciągnięta średnia, nawet najwyższy pomiar 7 punktów daje nam jedynie zwłóknienie F1 według oceny Metavir. Najniższy z pomiarów 4. Czyli można mówić o pełnej regeneracji.
    • 0.roberto20 Re: Regeneracja po skutecznym leczeniu. 30.08.12, 19:14
     Gdzie mógłbym znaleźć te statystyki? Z chęcią poczytałbym :) Słyszałem, że może się w pewnym zakresie cofnąć, ale nie aż o tyle stopni. Stawiałbym jednak, że pierwszy pomiar był niedokładny. Oczywiście gratuluję :)

     PS. Ile masz lat? Wiek na wpływ na ewentualne cofanie się włóknienia?
     • samjuz75 Re: Regeneracja po skutecznym leczeniu. 30.08.12, 20:38
      Wiek 37 lat, mówisz i masz :) forum.gazeta.pl/forum/w,690,119582024,119687159,Re_marskosc_watroby.html . Kiepski tu jest fachowcem :) może coś od siebie napisze, przed leczeniem miałem stłuszczenie w obrazie USG i w oposie zwiększona echogeniczność, teraz tego w opisach USG nie ma. Prawidłowa budowa, brak stłuszczenia, prawidłowe przepływy.
      • kiepski476 Re: Regeneracja po skutecznym leczeniu. 31.08.12, 01:06
       Rok temu na konferencji Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego z ust prof. Juszczyka padły następujące słowa: „Czas już skończyć z mitem, że marskość jest nieodwracalna. (Niestety, warunkiem jest pozbycie się HCV)".
       Wypowiedź prof. Juszczyka zapadła mi w pamięć (profesor potrafi wypowiadać się sugestywnie, barwnie i zrozumiale). Natomiast podobną tezę wypowiadało też kilku innych prelegentów. Profesor nie podał żadnej cudownej metody, która pozwalałaby na cofanie się marskości, lecz jedynie podał, że takie zjawisko się obserwuje i bada.
       Stereotyp mówi, że marskość jest zawsze nieodwracalna. Natomiast badania potwierdzają, że może się cofać i to sporo. Problem w tym, że nie występuje to często, więc nadmiernych nadziei nie ma co z tym wiązać.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka