Dodaj do ulubionych

Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!!

IP: 31.178.125.* 28.09.12, 22:04
Witam
Dziś odebrałem badania z których wynika że jestem nosicielem HCV. Wszystkie badania wyszły w normie oprócz prób wątrobowych ALT 200 u/l AST 100 u/l. Bardzo się martwię wizyta u hepatologia za miesiąc usg za 3 dni. Czy ktoś z HCV może mi napisać czy wyniki są strasznie złe. Powiem szczerze że mam złe myśli i wizję marskości wątroby mam 31 lat i chciałem trochę pożyć.
Obserwuj wątek
  • pi_tu Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! 28.09.12, 22:30
   Cześć,
   Nie panikuj - to nic nie da. Łatwo się pisze z perspektywy dwóch lat "życia w świadomości", ale uwierz - czarnowidztwo nie ma sensu. Z wyników, które podałeś to jedynie można powróżyć jak z fusów. Z "gołych" prób wątrobowych i dodatniego anty hcv nic nie wynika. Przed tobą jeszcze wiele badań, wizyt w poradni, pewnie biopsja itp. Jeśli chcesz więcej się dowiedzieć (i szybciej) o stanie wątroby, zrób Fibroscan - niestety kosztuje, ale jest szybko i bezboleśnie:) Masz jakieś "dodatkowe" objawy zdrowotne, poza posiadaniem hcv?
   • Gość: Tomek Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! IP: 31.178.125.* 29.09.12, 08:54
    Nie mam żadnych.
  • pi_tu Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! 28.09.12, 22:33
   Domyślnie założyłem, że oprócz podwyższonych prób wątrobowych, masz dodatnie anty hcv?? Nie napisałeś tego:)
   • Gość: Tomek Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! IP: 31.178.125.* 29.09.12, 08:55
    Tak mam dodatni wynik
    • adam_140 Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! 29.09.12, 10:24
     Spokojnie to jeszcze nic nie znaczy, a przyczyn mogło być wiele. Ja od stycznia do kwietnia brałem około 5 antybiotyków przez cale życie tylu nie wziąłem no i odbiło się to na wynikach. Wyniki rosły mi ALAT 150 -> 280 -> 390 -> 380 te ostatnie były jeszcze dwa tygodnie temu natomiast wczorajszy wyniki to juz 215. Wróciłem już chyba na stałe do essenciale i livnorm, trochę więcej niż zazwyczaj starałem się gotować na parze jeść ryb itp. Dodam jeszcze, że maksimum osiągnąłem przed wyjazdem na kajaki i rozważałem nawet zrezygnowanie z wakacji ale po konsultacji z lekarzem dowiedziałem się, że przy hcv takie wyniki to standard około tylko 20% mają normę. A więc głowa do góry jeżeli nie zmieniasz stylu życia choroba nagle nie przyśpieszy
  • Gość: Tomek Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! IP: 31.178.125.* 29.09.12, 10:54
   Dziękuje za wsparcie. Mam nadzieje że będzie dobrze. Na pewno moje życie się troszkę zmieni. Przeraża mnie fakt że najprawdopodobniej żyje z tym świństwem od 20 lat. W 1999 bylem u hepatologia i usłyszałem diagnozę ( nie pamiętam jaka :)) pamiętam tylko słowa ze to nic groźnego. W żadnych wynikach z tamtych lat nie mam nic napisane ze to hcv.
   • Gość: dora Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! IP: *.adsl.inetia.pl 29.09.12, 11:43
    Próby wątrobowe mogą skakać do woli. Mam paru znajomych z HCV, jednemu ciagle rosną, drugiemu raz rosną raz spadaja a trzeci ma ciągle małe. Poczekaj na USG i na biopsję. Odradzam fibroskan, lepiej się przemęczyć, a mieć całkowity obraz choroby. Pozdrawiam
    • adam_140 Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! 30.09.12, 20:00
     Dora z tym stwierdzeniem że lepiej się przemęczyć aby mieć całkowity obraz choroby nie do końca się zgodzę. Spotkałem się w przypadku biopsji ze skrajnymi wynikami. Tzn ta sama osoba dostała stopień zwłóknienia 3 po półtora roku było to 1. Cofnięcie włóknienia?! Zjawisko dość rzadkie i cały czas badane, Okazało się, że wynikało to z przypadku powstawania zmian na wątrobie. Próbka pobierana w czasie biopsji ma około 2mm średnicy a jej wysokość musi zawierać minimum 6 przestrzeni wrotnych ( druga informacja z prometeuszy). Z tego co tłumaczył mi kolega którego przypadek opisuje, za pierwszym razem pobrany został bardziej zniszczony kawałek a za drugim lepszy. Oczywiście nadal nie rozwiązywało to problemu, która biopsja jest bardziej miarodajna? Czy wiecej jednak jest zdrowej tkanki czy zniszczonej. Wysłany został na fibroscan wtedy jeszcze chyba tylko w Katowicach albo Wrocławiu był. I ocenili mu stopień na 1, przy 15% powierzchni tkanki sztywnej (+-10% bo taką tolerancje zakłada to badanie). Wszystkie informacje które pisze są z drugiej ręki, wyniki widziałem jednak wytłumaczenie tego mogłem lekko przekręcić. Ja z mojej strony dopowiem jeszcze, że miałem biopsję 4 lata temu i fibroskan rok temu, wyniki się pokrywają oba badania oceniły moje zwłóknienie na 2.
     • Gość: dora Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! IP: *.adsl.inetia.pl 01.10.12, 09:29
      Adam mój Bliski również zrobił fibroskan pół roku temu. Wyszło mu 0-1. Ale od tego czasu wiele sie zmieniło, wyniki krwi zaczynają się obniżać w szalonym tępie a próby wątrobowe są coraz wyższe. Lekarze podobno nie wiedzą co się dzieje. I już chyba siódmy powiedział, że na początku konieczna jest biopsja. Bo tylko ona pokazuje co się dzieje w wątrobie, czy nie ma innych patologi i jak szybko przebiega stan zapalny. Nie jestem ekspertem, uczę sie jak żyć i radzić sobie z tą chorobą. Ale jakbym miała możliwość cofnąć się w czasie to kazałabym robić biopsję. I już dawno byśmy wiedzieli co tam się dzieje. Teraz cały czas tkwię w niepewności i strachu. I czekamy na szpital i biopsję. Ale dodałeś mi otuchy i mam nadzieję, że biopsja powtórzy to samo co fibroskan. Pozdrawiam
   • pi_tu Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! 29.09.12, 13:34
    Będzie dobrze, bo już wiesz że to masz... Teraz musisz to sobie jakoś poukładać i "zaplanować" walkę :) Podstawa to dobrze się zdiagnozować - porobić wszystkie badania. Powodzenia, dasz radę:))
    • Gość: Tomek Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! IP: *.229.147.4.sk-projekt.pl 01.10.12, 13:04
     Umówiłem się na Fibroscan i konsultacje z moimi wynikami w środę. Mam nadzieje że dużo się wyjaśni. Biopsji nie odrzucam, jeśli to będzie konieczne na pewno zrobię.
     • Gość: dora Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! IP: *.adsl.inetia.pl 01.10.12, 13:28
      Twój wybór. Dowiesz sie tylko o stopniu zwłóknienia. Nie będziesz wiedział, jaki stan zapalny jest w Twojej wątrobie ani co się tam dzieje. Teraz w tej sytuacji, w której ja jestem zdaję sobie sprawę, ze fibroskan to była strata pieniędzy, ale co najistotniejsze strata czasu. Nie wiem co sie dzieje z moim Partnerem i jaki wpływ na proces leczenia będzie miała nasza decyzja o zrobieniu fibroskanu a nie biopsji.. Opóźniliśmy w ten sposób dokładną diagnozę, a jest ona kompletna tylko po biopsji. Mam nadzieję, że nigdy nie znajdziesz sie w takiej sytuacji co my obecnie.
      • Gość: Tomek Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! IP: *.229.147.4.sk-projekt.pl 01.10.12, 13:40
       Ja na pewno będę walczył o to, aby zrobili mi biopsję żeby być pewnym. Na pewno nie będę kończył na fibroscanie mam taki komfort ze dziś zadzwoniłem w środę mam wizytę, a więc nic nie tracę, a 370 zł to naprawdę w tej sytuacji nie są pieniądze których mi szkoda. Mieszkam na miejscu a więc z tym też nie jest problem. To będzie wizyta z badaniem. Zaplanowaną wcześniej wizytę mam na 31 października a to cały miesiąc. Trzymam za was kciuki mam nadzieje, że wam się uda to wszystko pokonać.
       • Gość: dora Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! IP: *.adsl.inetia.pl 01.10.12, 13:56
        Powiem Ci szczerze ze jestem przerażona. Boję sie, ze to rak albo diabli wiedzą co... ze dzieje sie cos złego, ze nie będą mogli Go leczyc... wiesz jak to jest, jak sie nic nie wie. My też będziemy walczyli. Poddanie sie nie wchodzi w gre. Piszę to wszystko tylko po to by ludzie byli świadomi i wiedzieli na co się decydują. Bo niestety lekarze nie często dokładnie tłumaczą co i jak. Trzymam kciuki i koniecznie daj znać jaki wyszedł Ci wynik.
        • Gość: Tomek Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! IP: *.229.147.4.sk-projekt.pl 01.10.12, 14:10
         Na pewno napiszę co i jak. Mnie przerażają te wszystkie kolejki do lekarzy.
         • Gość: dora Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! IP: *.adsl.inetia.pl 01.10.12, 14:25
          My jeździmy nawet kilkaset kilometrów by ich uniknąć. Np ostatnio do lekarza chorób naczyń, bo w okolicy 1,5 roku trzeba było czekać. To jakaś paranoja. A ile u Ciebie na leczenie HCV się czeka?
        • kiepski476 Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! 01.10.12, 15:18
         > Powiem Ci szczerze ze jestem przerażona. Boję sie, ze to rak albo diabli wiedzą
         > co... ze dzieje sie cos złego, ze nie będą mogli Go leczyc...

         Powiem szczerze: to jest najgorsza metoda „wspierania” chorego, jaką znam. Nawet zdrowego można w ten sposób wpędzić do grobu...
         Dora, nie rób tego!
         Zbieraj infromacje, doradzaj mądrze, w trudnych chwilach po prostu bądź obok, ale nie egzaltuj się tak chorobą, bo wykończysz człowieka.
         • Gość: dora Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! IP: *.adsl.inetia.pl 01.10.12, 16:34
          spokojnie nie robię tego. Czytam dowiaduję sie i pilnuję terminów wizyt, rejestrujem do lekarza na badania... jakoą Faceci nie mają do tego głowy. Wiesz... duszę to w sobie, wiem ze to niedobrze... ale inaczej nie umię
          • kiepski476 Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! 01.10.12, 17:19
           Z chorobą trzeba się zmagać, ale nie wolno się jej bać!
           Strach i stres czasami wykańczają szybciej niż sama choroba.
     • pi_tu Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! 01.10.12, 14:24
      Na 99% będziesz wiedział więcej. Fibroscan najczęściej pokrywa się z wynikami biopsji. Jeśli będą jakieś przeciwwskazania, które mogą mieć wpływ na wynik - lekarz ci o tym powie. Też mnie wkurzają kolejki i terminy "na NFZ" i poszedłem tą drogą co ty;)
      • Gość: Tomek Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! IP: *.229.147.4.sk-projekt.pl 01.10.12, 14:33
       Ja na razie chodzę prywatnie mam abonament, przez rok byłem tylko raz u lekarza teraz sobie wszystko odbiję :) No i mieszkam w Warszawie a tu tych placówek trochę jest. Do hepatologa miesiąc chyba że się coś zwolni.
       • Gość: dora Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! IP: *.adsl.inetia.pl 01.10.12, 14:56
        no to zazdroszcze. ja z wrocławia, miejsce znane z olbrzymich kolejek do leczenia
        • Gość: Tomek Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! IP: *.229.147.4.sk-projekt.pl 02.10.12, 10:58
         Mam wyniki usg chyba nie jest tak źle mam wątrobę powiększoną o 1 cm i lekkie cechy stłuszczenia.
        • 77babeczka Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! 02.10.12, 14:00
         dora ja tez z Wrocka
         w jakiej poradni sie leczysz?
         • Gość: dora Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! IP: *.adsl.inetia.pl 02.10.12, 14:02
          na koszarowej. A Ty?

          • Gość: Tomek Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! IP: *.229.147.4.sk-projekt.pl 03.10.12, 07:20
           To znów ja :). Jestem po konsultacji z hepatologiem dostałem skierowanie do szpitala na biopsje. Mam teraz dylemat ponieważ dziś mam fibroscan, a lekarka powiedziała żeby sobie tym głowy nie zawracać, ze bez sensu wydawać kasę. No i się zastanawiam czy robić czy nie?
           • lira_korbowa Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! 03.10.12, 08:22
            Istotnie, szkoda kasy, skoro już masz skierowanie na biopsję.
            Chyba żeby termin był strasznie odległy, a Ty byś odchodził od zmysłów...
           • kiepski476 Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! 03.10.12, 08:58
            Przecież fibroscan zastępuje biopsję. Jako badanie nieinwazyjne, bezbolesne, tańsze (ale nie w Polsce), możliwe do częstego powtarzania. Zajmuje mniej czasu – można przebadać więcej chorych itd.
            Ale robić obydwa naraz? Nie ma sensu. No, chyba że dla celów naukowych – porównania zgodności wyników.
            • Gość: Tomek Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! IP: *.229.147.4.sk-projekt.pl 03.10.12, 09:08
             Ale jak fibroscan pokarz jaki ja mam genotyp tego świństwa??
             • pi_tu Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! 03.10.12, 09:45
              To robi się z krwi i nie trzeba do tego kłucia wątroby:) Jeślibym miał taką możliwość - nie dałbym się kłuć, ale dopiero niedawno jest możliwość dopuszczenia wyników fibroscanu zamiennie z biopsją:)
          • 77babeczka Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! 03.10.12, 12:52
           ja tez :)
           • Gość: gość Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! IP: *.dynamic.chello.pl 01.07.13, 22:13
            Jestem przerażona.
            Dwa miesiące temu dowiedziałam się,że mam hcvc.
            • Gość: gość Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! IP: *.dynamic.chello.pl 01.07.13, 22:15
             Pomóżcie mi opanować strach.
             • gilda28 Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! 01.07.13, 22:28
              Strach - możesz opanować metodą poznawczą: zasięgnij porady wykwalifikowanego lekarza zajmującego się tą problematyką, kogoś komu zaufasz, dowiedz się co i jak w twoim przypadku, opracuj plan działania (czy się leczysz bo musisz, czy czekasz na skuteczniejsze leki bo wątroba jest w dobrym stanie itd.) i żyj dalej :)
              Lęk - jeśli go odczuwasz, udaj się do specjalisty (psycholog, psychoterapeuta, psychiatra) i zasięgnij jego porady. To naturalne, że w obliczu konfrontacji z poważną chorobą (jaką potencjalnie jest wirusowe zapalenie wątroby) człowiek zaczyna się bać - o siebie, co jest naturalne. W takich sytuacjach często weryfikujemy swoje dotychczasowe życie, relacje z bliskimi ludźmi, mogą pojawić się też inne stany/ujawnić się zaburzenia. Warto nad tym popracować, szczególnie w związku z perspektywą terapii interferonem - wówczas to wskazana jest dobra kondycja psychiczna (gdyż sam interferon ją pogarsza).
  • Gość: domza2 Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! IP: *.rzeszow.vectranet.pl 02.07.13, 12:43
   Ja też polecam biopsję jako badanie diagnostyczne. Nie jest to nic strasznego ani szczególnie bolesnego ( po badaniu podają środek przeciwbólowy i tyle), a daje dokładny obraz wątroby stopień zwłóknienia i określenie stanu zapalnego.
   • Gość: limonka28 Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! IP: *.play-internet.pl 13.09.13, 12:57
    witam ja dowiedziałąm sie że mam hcv w październiku tamtego roku. a próby wątrobowe wychodziły alat 70 a aspat 42 wszystko rosnąco. Robiłam te badania bo zaczełam starania o dzidzie. Oczywiście powtórne badania wyszły tak samo wiec info zasięgałam z internetu wiecej sie dowiedziałam czytając niż jak poszłam do prywatnego hepatologa który wziął 150 zł i powiedział że z tą chorobą żyje 70 % ludzi.... :/ wiec olałam to i jak tylko zaszłam w ciąże wyniki z prób wątrobowych z miesiąca na miesiąc schodzą w dół teraz mam alat 15.9 a aspat 18 plus dodatkowo zrobiłam HCV RNA JAKOŚCIOWO WYSZEDŁ DODATNI jestem załamana bo poród mam za niecałe 2 miesiące
    • kiepski476 Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! 13.09.13, 14:40
     > załamana bo poród mam za niecałe 2 miesiące
     Sprecyzuj, co konkretnie cię tak załamuje, a wyjaśnię ci, że niezasadnie.
     • Gość: limonka28 Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! IP: *.play-internet.pl 13.09.13, 14:59
      hmm szczerze chyba sama wiadomość że jest dodatni. Z tego co czytałam to nie moge karmić piersią co mnie przeraża bo bardzo chce jest to moje pierwsze dziecko. Ogólnie to jestem dla każdego lekarza okazem zdrowia bo tak naprawde nic mi nie dolega hmm no może czasami jak cos cięzkiego zjem ale przez ciąże odrzuciło mnie od smażonych potraw nic tylko gotowane... nie wiem co mam myśleć o tym wszystkim
      • kiepski476 Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! 13.09.13, 15:34
       > Z tego co czytałam to nie moge karmić piersią

       Absolutne bzdury. Trzeba wiedzieć, co czytać.
       Dwa cytaty z wydania specjalnego „Służby Zdrowia” z marca 2011 r.
       Prof. Małgorzata Pawłowska i prof. Waldemar Halota (trudno o większe autorytety w tej dziedzinie w Polsce):
       „Zakażenie HCV u matki nie stanowi przeciwwskazania do karmienia naturalnego”.
       Prof. Jacek Juszczyk:
       „Warto zaznaczyć, że zakażone kobiety mogą karmić piersią”.
       Innego zdania są jedynie niedokształceni położnicy, którzy często nie odróżniają nawet HCV od HBV.
       W najlepszym artykule, jaki znam, na temat ryzyka zakażenia noworodka piszą, że powyższą tezę potwierdziło wiele badań.
       annals.org/article.aspx?articleID=1402436

       Najważniejsza – moim zdaniem – w tym artykule informacja to ta, że ryzyko zakażenia dziecka znacznie rośnie, jeśli czas od pęknięcia błon płodowych do porodu jest większy od 6 godzin. Spotkałem się już kilkakrotnie z takim zaleceniem zakźników: jeśli w ciągu 6 godzin od zejścia wód dziecko się nie rodzi, robić natychmiast cesarskie cięcie. Powinnaś zadbać, by uzyskać takie zalecenie, może nawet na piśmie.

       Natomiast sprawa, czy cesarkie cięcie zmniejsza ryzyko zakażenia dziecka, nie jest jednoznaczna. Jedne badania mówią tak, inne inaczej. W konkluzji podano, że nie powinno się zalecać cesarskiego cięcia jedynie z powodu HCV matki.
       Piszą też, że wysoka wiremia wiąże się z wyższym ryzykiem zakażenia.

       > nie wiem co mam myśleć o tym wszystkim
       Po prostu nie myśleć o tym, tylko o dziecku. Ryzyko zarażenia dziecka jest malutkie – kilka procent. A jeśli nawet, to zanim dziecko urośnie, będzie już dostępnych kilka leków o skuteczności bliskiej 100%. Dzieci i młode kobiety na wykształcenie marskości potrzebują zwykle 30 lat. Zdążycie się wyleczyć wcześniej.
       Kolejność jest następująca: dziecko urodzić, dziecko odkarmić, a dopiero potem pomyśleć o leczeniu przeciwwirusowym. Spokojnie zdążysz.
       • kiepski476 Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! 13.09.13, 15:50
        Poczytaj może inne wątki na podobny temat, np.:
        forum.gazeta.pl/forum/w,690,145176801,145241449,Re_Jestem_przerazona.html
        forum.gazeta.pl/forum/w,690,142077015,144063093,Re_Decyzja_o_leczeniu_czy_starania_sie_odziecko_.html
        • Gość: limonka28 Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! IP: *.play-internet.pl 13.09.13, 15:54
         dziękuje i uspokoił mnie twój post. Pozdrawiam serdecznie na pewno poczytam ...
  • Gość: xhcvx Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! IP: 46.235.126.* 13.09.13, 18:38
   Chyba każdy tutaj wie co czujesz.
   Ja na Twoim miejscu zrobiłbym sobie Fibroscan jeszcze przed wizytą u hepatologa i stawił sie tam z wynikami - z tym w razie czego moze już działac, bo bedziecie wiedzieć na czym stoicie.
   Na razie jedyne co mozesz zrobic to ZERO alkoholu + jakiś sylimarol, esseliv forte.
   I nie przejmuj sie - bedzie dobrze :)
   • kiepski476 Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! 13.09.13, 18:43
    > Ja na Twoim miejscu zrobiłbym sobie Fibroscan

    Oczywiście, ta porada nie dotyczy limonki28, bo tego badania w ciąży robić nie wolno.
    • Gość: xhcvx Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! IP: 46.235.126.* 13.09.13, 21:10
     Oczywiscie - mój post jest do osoby na której post odpowiadam (watkotwórcy).
     • samjuz75 Re: Wykryte HCV- podwyższone próby wątrobowe !!! 14.09.13, 13:56
      Pokarm można ściągać, niektóre dzieci które ząbkują potrafią sutki gryźć do krwi. Więc chyba lepiej tego unikać. Ewentualnie coś takiego 40tygodni.pl/Category/022/2,36659,nakladki-na-sutki.html
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka