Dodaj do ulubionych

ktoś może pomóc w interpretacji wyników?

12.05.14, 23:22
Wizytę u lekarza mam za kilka miesięcy a nie bardzo wiem co oznacza mój wynik HBV-dna OZNACZENIE ILOŚCIOWE 104 000 IU/ ml
Obserwuj wątek
  • kiepski476 Re: ktoś może pomóc w interpretacji wyników? 12.05.14, 23:40
   To jest poziom wiremii, który jest wyższy od przyjętego progu będącego kryterium rozpoczęcia leczenia. Tym progiem jest wiremia HBV 2 000 IU/ml albo 20 000 IU/ml odpowiednio przy HBe ujemnym i HBe dodatnim (eksperci nie robią takiego rozróżnienia, ale Minister Zdrowia robi).
   Uwzględniając poziom twojej wiremii, trzeba już cię leczyć, o ile spełniasz przynajmniej jeden z poniższych warunków:
   aktywność AIAT przekraczająca górną granicę normy w co najmniej trzech oznaczeniach wykonanych w okresie nie krótszym niż trzy miesiące i nie dłuższym niż 12 miesięcy;
   zmiany histologiczne w wątrobie potwierdzające rozpoznanie przewlekłego zapalenia wątroby [w biopsji wątroby widać włóknienie co najmniej F1];

   Lektura obowiązkowa:
   Zalecenia ekspertów
   www.hepatitisc.pl/docs/Zalecenia-terapeutyczne-2013_Leczenie-pWZW-B.pdf
   Obowiązujący program lekowy
   www.hepatitisc.pl/docs/program-lekowy-18-1_leczenie_pWZW-B_2014-04-24.pdf
   Jak wysokie masz aminotransferazy (AlAT)? Jak długo się utrzymują tak wysokie?
    • kiepski476 Re: ktoś może pomóc w interpretacji wyników? 13.05.14, 11:24
     Tu się nie ma co denerwować, tylko trzeba leczyć. Denerwowanie się tylko szkodzi, natomiast leczenie najczęściej pomaga.
     Od 23 lat wiesz o chorobie i nie trafiłaś z tym do lekarza specjalisty? Można i tak.
     Nie napisałaś, jakie masz transaminazy. Czy to oznacza, że są w normie?
     • asia_pers Re: ktoś może pomóc w interpretacji wyników? 13.05.14, 11:46
      W czasach kiedy dowiedziałam się, że mam HBsAG dodatni nie było aż takich informacji i nacisku, dokładnie 1991 r, zrejestrowałam się w przychodni, urodziłam 2 dzieci, które są zaszczepione i byłam 2 razy w poradni, miałam 19 lat, czułam się super, w poradni w Poznaniu na Zawadach nikt mnie nie pinformował o zagrożeniu, poźniej zaczęły się problemy ze stawami i reumatolog kazała mi isć do poradni, dziś mam prywatną wizytę bo termin kolejnej wizyty w poradni w poznaniu mam dopiero na 20 października, a nie czuję się dobrze ostatnio fizycznie, nie wiem czy to objawy, bóle w prawym boku, ciągłe zmęczenie, sennosć, straciłam apetyt i po jedzeniu jest mi niedobrze, i stawy, rano nie mogę wyprostować palcy rąk z bólu, mam 43 lata i wirus wykryto przy narodzeniu pierwszego dziecka. Niestety nie mam innych wyników, zostały w poradni, poproszę o wydruk.
      • kiepski476 Re: ktoś może pomóc w interpretacji wyników? 13.05.14, 12:00
       > nie mam innych wyników, zostały w poradni, poproszę o wydruk.
       Nie chodzi o wydruk. Chodzi o to, by badać AlAT co kilka miesięcy. Za 20 zł możesz badać aminotransferazy w swojej przychodni, zanim doczekasz się wizyty w poradni specjalistycznej (przy okazji wizyty u pierwszego kontaktu możesz poprosić o skierowanie na tzw. próby wątrobowe, będzie jeszcze taniej). Posiadanie wyników tych badań z okresu kilku miesięcy może przyspieszyć rozpoczęcie leczenia.
       Natomiast prawdę o stanie twojej wątroby tylko biopsja ci powie. Ciekawe, czy efektem dzisiejszej wizyty będzie skierowanie do szpitala na wykonanie biopsji.
       • asia_pers Re: ktoś może pomóc w interpretacji wyników? 13.05.14, 21:02
        Po wizycie- przyśpieszenie wizyty w poradni na 25 czerwca, i wówczas pani doktor podejmie dycyzje jakie leczenie zastosować. Wykluczyła interferon w moim przypadku. pytałam o biopsję ale nie bedzie potrzeby tylko mam zrobic badanie elastograficzne wątroby i to podobno wystarczy, wiec pozostaje mi czekac do 25 czerwca.Pozostaje mi zrobić na własną rękę e badania, które mi podałeś
        • kiepski476 Re: ktoś może pomóc w interpretacji wyników? 13.05.14, 21:25
         > Wykluczyła interferon w moim przypadku.
         Co jest przeciwwskazaniem, jeśli wolno spytać? Który punkt:
         1) niewyrównana marskość wątroby;
         2) ciężka współistniejąca choroba serca, w tym niewydolność krążenia, niestabilna choroba wieńcowa;
         3) niewyrównana cukrzyca insulinozależna;
         4) choroby o podłożu autoimmunologicznym, z wyłączeniem autoimmunologicznego zapalenia wątroby typu II (anty-LKM-1);
         5) niewyrównana nadczynność tarczycy;
         6) retinopatia (po konsultacji okulistycznej);
         7) padaczka (po konsultacji neurologicznej);
         8) czynne uzależnienie od alkoholu lub środków odurzających;
         9) ciąża lub karmienie piersią;
         10) czynna psychoza, depresja (po konsultacji psychiatrycznej);
         11) choroba nowotworowa czynna lub z dużym ryzykiem wznowy (po konsultacji onkologicznej, hematoonkologicznej lub hematologicznej);

         > pytałam o biopsję ale nie bedzie potrzeby tylko mam zrobic badanie
         > elastograficzne wątroby
         Czyżby to oznaczało, że Dr uznała, że masz już marskość wątroby?
         Wszak program lekowy jest jednoznaczny:
         W uzasadnionych przypadkach
         (marskość wątroby z nadciśnieniem wrotnym, hipersplenizm,
         żylaki przełyku, naczyniakowatość, hemofilia) po uzyskaniu
         zgody konsultanta wojewódzkiego, w ocenie stopnia nasilenia
         włóknienia wątrobowego można uwzględniać nieinwazyjne
         metody badania o potwierdzonej naukowo wiarygodności
         diagnostycznej...

         >Pozostaje mi zrobić na własną rękę e badania, które mi podałeś
         Mogą okazać się przydatne. Potrzebne są trzy badania AlAT w odstępach większych niż 1,5 miesiąca, a mniejszych niż 6 miesięcy. Zapewne przy ostatniej wizycie w poradni zrobiono ci te badania (czy znasz wyniki?). Następne zrobią ci w czerwcu, kolejne zrobisz sobie pod koniec sierpnia i będziesz miała komplet.

         • asia_pers Re: ktoś może pomóc w interpretacji wyników? 14.05.14, 08:04
          Szczerze to nie wiem co jest przeciwkskazaniem, bo nic z tych punktów mnie nie dotyczy, nigdy na nic nie chorowałam, nie mam problemów z tarczycą, w ciąży nie jestem, cukrzycy nie mam, zapytałam lekarza o leczenie i czy to będzie interferon, i odpowiedziała że nie widzi potrzeby leczenia, bo są inne metody farmakologiczne, ale jak będzie miała wynik z bad. elastograficznego to podejmie decyzję jakie leki stosować.
          O marskości nic nie mówiła, bo nie miała żadnych badań, które by wskazywały że ją mam.
          Nie wiem co robić, zmienić lekarza? ja się nie znam na leczeniu, po to poszłam do poradni by ktoś się fachowo mną zajął, badania te które podałeś zrobię. bardzo ci dziękuję za pomoc. Szukałam forum z wzw b, ale takich rzeczy bym się tam nie dowiedziała
          • kiepski476 Re: ktoś może pomóc w interpretacji wyników? 14.05.14, 10:53
           > Nie wiem co robić, zmienić lekarza?
           Nie, zdecydowanie nie zmieniaj! W sprawie biopsji Dr może mieć aktualniejsze informacje. Wszak wróble od kliku miesięcy ćwierkają, że ten bezwzględny wymóg programu lekowego zostanie zmieniony i niedługo wystarczające będą nieinwazyjne badania na elastografach: FibroScan lub Aixplorer (a swoją drogą, gdzie cię Dr skierowała?).
           Jeśli chodzi o interferon, to jej enigmatyczna wypowiedź służy raczej uspokojeniu pacjenta. Ludziska na propozycję leczenia interferonem reagują najczęściej jak antyszczepionkowcy na szczepionki.
           Z jednej strony terapia interferonowa oznacza 48 ciężkich tygodni i kilka procent ryzyka na pozostawienie w spadku przykrych konsekwencji (np. konieczność suplementowania hormonów tarczycy). Z drugiej strony interferon daje szanse na pozbycie się problemu raz a dobrze.
           Analogi nukleoz(t)ydowe są bardzo wygodne w stosowaniu (tabletki), ale w praktyce oznaczają konieczność bezterminowego ich łykania (odstawienie leków w praktyce oznacza nawrót choroby), lecz program lekowy sugeruje przerwanie leczenia wcześniej – na ogół za wcześnie. Nie są też pozbawione przykrych skutków ubocznych.
           Gdybym był na twoim miejscu, wcale nie zapierałbym się przed leczeniem interferonem. Mimo że większość chorych uważa interferon za szatana wcielonego :-)
           Pilnuj jedynie jednego: żeby jakiś konował nie rozpoczął twojego leczenia przeciwwirusowego od lamiwudyny (Zeffix). W tym względzie chorzy mają akurat rację.
           > Szukałam forum z wzw b
           Jest takie forum. Zaglądnąłem tam wczoraj i włos mi na głowie się zjeżył, gdy przeczytałem, co chorzy na WZW B wypisują o szczepionkach. Znachor z Nowego Sącza miał tyle samo wiedzy medycznej, co poniektórzy „weterani” na tamtym forum. Jest tam jednak co najmniej jeden pozytywny wyjątek – Bogusia, która od wielu lat obserwuje leczenie męża w Kanadzie i śledzi doniesienia o HBV w światowej literaturze medycznej.
           wspoplnotawzw.p2a.pl/
     • asia_pers Re: ktoś może pomóc w interpretacji wyników? 13.05.14, 11:50
      Szczerze mówiąc, ja nawet teraz nie wiem o co chodzi w mojej chorobie i czy to poważne, 25kwietnia byłam pierwszy raz w poradni, pobrano mi krew, wizyta trwała 5 minut i nastepny termin mam 20.10. Wczoraj mąż odebrał wynik badania z 25.04, z tymi wynikami mam wizytę u dr Bereszyńskiej z Poznania,
      • kiepski476 Re: ktoś może pomóc w interpretacji wyników? 13.05.14, 12:13
       > czy to poważne,
       Poważne.
       Po pierwsze, dopóki nie zaleczysz HBV, jesteś zagrożona marskością wątroby, a to dość nieprzyjemna przypadłość. Jeśli więc choroba jest w takim stadium, że należy ją leczyć (jak pisałem wyżej, decydują o tym aminotransferazy i włóknienie wątroby), to musisz zacząć się leczyć.
       Po drugie, masz nieco zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór wątroby (niezależnie od marskości wątroby – tu sprawa wygląda nieco inaczej niż przy HCV). Powinnaś więc co 6 miesięcy wykonywać USG jamy brzusznej u dobrego operatora oraz badania poziomu AFP we krwi. To w ramach profilaktyki przeciwnowotworowej. Nowotwór wątroby odpowiednio wcześnie rozpoznany można opanować, w późnych stadiach niewiele już można zrobić.

  • kiepski476 Re: ktoś może pomóc w interpretacji wyników? 12.05.14, 23:52
   Jeszcze najistotniejszy chyba cytat z zaleceń ekspertów:
   Jak to udowodniono, pegylowany interferon alfa wykazuje szczególną skuteczność w przewlekłych zakażeniach typu B wywołanych dominującym w Polsce (77%) genotypem A. Poza tym, leczenie pegylowanym interferonem alfa ma zdefiniowany czas trwania. Tak więc, biorąc pod uwagę oba ww. argumenty, optymalnym postępowaniem wydaje się być rozpoczynanie leczenia właśnie tym lekiem. Dotyczy to wszystkich chorych bez przeciwwskazań do 48-tygodniowej interferonoterapii.
   W przypadku wykazania bezcelowości terapii pegylowanym interferonem alfa w trakcie jej trwania, względnie stwierdzenia jej nieskuteczności po planowym zakończeniu, u chorych spełniających nadal kryteria kwalifikacji, należy zastosować entekawir lub tenofowir.
   • asia_pers Re: ktoś może pomóc w interpretacji wyników? 29.05.14, 10:07
    Dzięki za fachowe odpowiedzi, dzięki Tobie rozjaśniło mi się trochę. czekam na 10.06 - mam mieć badania AIAT, lekarka powiedziała że nic mam nie robić sama, wszystko mi zbadają w przychodni, plus, że mam USG jamy brzusznej OK,wątroba prawdiłowej wielkości i echogeniczności. Więc chyba nie jest tak źle ze mną;) dam znać po wizycie jakie leczenie zastosowała lekarka w poradni, gdy pytałam o Interferon to stwierdziła, że nie.
    • kiepski476 Re: ktoś może pomóc w interpretacji wyników? 29.05.14, 12:02
     Zwróć uwagę, że wśród leków zalecanych przez ekspertów jako lek pierwszego rzutu nie figuruje już lamiwudyna (Zeffix). Nie daj się przypadkiem wpuścić w kanał rozpoczęcia leczenia od lamiwudyny!
     „Lamiwudyna nie powinna być stosowana
     jako lek z wyboru ze względu na wysokie ryzyko
     selekcji szczepów opornych, sięgające po 5 latach
     70% leczonych”.
     • asia_pers Re: ktoś może pomóc w interpretacji wyników? 29.05.14, 12:29
      A jak mi to przepisze? to co mam powiedzieć, że nie będę tego brała? jak do tej pory to pomału odechciewa mi się tego leczenia:(, na wizytę w poradni czekałam 6 miesięcy, w kolejce do lekarza 4 godziny, bo nie ma rejestracji na określoną godzinę, później odbiór wyników, wstrętne babsko na rejestracji, które nie chciało mnie poinformować czy moge odebrać wynik, czy już jest wynik, nie co na nim jest ale czy mogę przyjechać, dziwne że osoba tak niemiła, byłam świadkiem jak odnosiła się do pacjentów podczas rejestracji, pracuje z chorymi, każda wizyta w poradni to urlop i odebranie wyników też, bo mieszkam za Poznaniem, pracuję też a dojazd do poradni ode mnie to 1,5 w jedną stronę więc zostaje mi tylko urlop na te dni i nawet nie wiem czy moge jechać bo telefonicznie nie mogła mi pani powiedzieć czy już jest wynik. i tak pod górkę, wiem, że się użalam, a teraz czytam i też widzę że interferon jest najskuteczniejszy i boję się że znów dostanę jakiś środek, którym się bedę truć przez rok lub dłużej i okaze się że pomoże niewiele. To jaki jest sens leczenia i tracenia czasu na te poradnie, badania. mam ochotę z tego zrezygnować, bo bardziej zżera mnie stres niż choroba. W koncu to dzięki służbie zdrowia mam to świństwo, bo zarażona zostałam podczas badań w ciąży(przed ciążą nic mi nie było, a 2 tygodnie przed porodem robiłam badania i nagle mam HBS plus, przeraża mnie to leczenie i to że ja sama muszę uważać, żeby nie zaspisali mi zeffixu, nie mogę mieć nawet zaufania do lekarzy. uff, wyżaliłam się,
      • kiepski476 Re: ktoś może pomóc w interpretacji wyników? 29.05.14, 12:44
       > A jak mi to przepisze? to co mam powiedzieć, że nie będę tego brała?
       Nie wyrazić zgody na takie leczenia.

       > jak do tej pory to pomału odechciewa mi się tego leczenia:(
       Jeszcze nie spotkałem nikogo, kto byłby zadowolony z organizacji pracy w poznańskiej poradni.

       > mam ochotę z tego zrezygnować, bo bardziej zżera mnie stres niż choroba
       Byłby to największy błąd w twoim życiu!!!!!!!!!!!!! Wiem, co mówię.

       > ja sama muszę uważać, żeby nie zaspisali mi zeffixu,
       Może tę przestrogę napisałem na wyrost, ale lepiej dmuchać na zimne.
       Taka była dotąd rutyna, by leczenie AN rozpoczynać od lamiwudyny (kilkakrotnie tańszej od pozostałych AN). Tak było zapisane w programie terapeutycznym. To się zmieniło nie tak znowu dawno. Dlatego uczulam, byś nie została potraktowana po staremu. (Tym bardziej, że nowy program nadal dopuszcza leczenie lamiwudyną chorych HBeAg-ujemnych – lamiwudyna wymieniona jest wprawdzie na ostatnim miejscu, ale nadal występuje).
       • asia_pers Re: ktoś może pomóc w interpretacji wyników? 29.05.14, 13:11
        Jestem zniechęcona, bo ostatni rok walczyłam o zdrowie dziecka, chorego na miastenię i cudem udało mi się doprowadzić do operacji córki w Zakopanem, starciłam dużo czasu, nerwy, stres i nie chcę drugi raz tego samego ze sobą. w P-niu nikt nie chciał jej leczyć:(
        Powiem, ze jestem uczulona na lamiwudynę, dobrze ,że mówisz bo sama pewnie bym wzięła co dają:) Dlaczego lekarka od razu u mnie przekreśliła Interferon skoro jest najbardziej skuteczny? wolałabym wziąć coś mocnego, zacisnąć zęby ale wyjść z tego. Może szukać lekarza w innym mieście?
        • kiepski476 Re: ktoś może pomóc w interpretacji wyników? 29.05.14, 13:56
         > Powiem, ze jestem uczulona na lamiwudynę
         To nie jest dobra wymówka. Możesz nie zgodzić się na leczenie lamiwudyną po prostu dlatego, że zalecenia ekspertów są inne.

         > Dlaczego lekarka od razu u mnie przekreśliła Interferon skoro jest najbardziej skuteczny?
         Skoro córka ma chorobę o podłożu autoimmunologicznym, to może i ty też masz takie skłonności. Może miałaś robione badania przeciwciał i widać w nich przeciwwskazania do interferonu. Interferon to nie jest bułka z masłem. Jego zastosowanie wymaga namysłu.

         > Może szukać lekarza w innym mieście?
         Na razie nie widać takiej potrzeby. Ewentualnie, mając w ręku komplet wyników, możesz swój przypadek skonsultować u dr Janczewskiej w Mysłowicach. Tam ponoć nikt na chorego nie pokrzykuje :-)

      • kiepski476 Re: ktoś może pomóc w interpretacji wyników? 10.06.14, 19:00
       > czy z tym lekiem coś nie tak? nie jest skuteczny?
       Nic z tych rzeczy. Po prostu leczenie HBV nie jest tak oczywiste, jak leczenie HCV. Dlatego na twoim przypadku chciałem się czegoś nauczyć. Stąd moje pytania.
       Moja znajoma leczy się tym lekiem za prywatne pieniądze od kilku ładnych lat (poprzednio zapisy programu lekowego nie był dla niej tak łaskawe jak są dzisiaj). Płaci za lek prawie 2 tys. zł miesięcznie z własnej kieszeni. Nie wydawałaby tylu pieniędzy na nieskuteczny lek.
    • kiepski476 Re: ktoś może pomóc w interpretacji wyników? 10.06.14, 19:20
     Chciałem ci zwrócić uwagę na bardzo ważną sprawę. W Polsce zdecydowanie za wcześnie przerywa się leczenie, co oznacza prawie natychmiastowy nawrót choroby. Przypilnuj, by nie przerwano ci leczenia zbyt wcześnie.
     Pozwoliłem sobie zebrać światowe rekomendacje dotyczące czasu leczenia analogami nukleoz(t)ydowymi. Porównaj sobie te rekomendacje z zapisem polskiego programu lekowego (na szczęście zapis w programie lekowym jest poprzedzony słowem „można”, co pozostawia lekarzom furtkę).

     Kiedy zakończyć leczenie analogami nukleoz(t)ydowymi:
     • chorzy HBe Ag-dodatni
     – rekomendacje EASL (Europa) – serokonwersja w układzie e oraz niewykrywalne DNA wirusa przez 12 miesięcy
     – rekomendacje AASLD (USA) – serokonwersja w układzie e oraz niewykrywalne DNA wirusa przez 6 miesięcy
     – rekomendacje APASL (Azja) – serokonwersja w układzie e oraz niewykrywalne DNA wirusa przez 12 miesięcy
     – zalecenia Polskiej Grupy Ekspertów HBV – serokonwersja w układzie e + prawidłowa aktywność AlAT + wiremia mniejszą niż < 2000 IU/ml przez 12 miesięcy
     program lekowy (Polska)niewykrywalne DNA wirusa przez co najmniej 3 miesiące
     (przez serokonwersję w układzie e rozumie się zanik antygenu HBe Ag i pojawienie się przeciwciał anty-HBe)

     • chorzy HBe Ag-ujemni
     – rekomendacje EASL (Europa) – leczyć nieprzerwanie
     – rekomendacje AASLD (USA) – zanik antygenu HBs Ag (czyli na ogół leczyć nieprzerwanie)
     – rekomendacje APASL (Azja) – niewykrywalne DNA przez co najmniej 2 lata
     – zalecenia Polskiej Grupy Ekspertów HBV – zanik antygenu HBs Ag (czyli na ogół leczyć nieprzerwanie)
     program lekowy (Polska) – niewykrywalne DNA wirusa przez co najmniej 3 miesiące

     Czytaj więcej:
     onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/liv.12398/pdf
     www.hepatitisc.pl/docs/Zalecenia-terapeutyczne-2013_Leczenie-pWZW-B.pdf
     www.hepatitisc.pl/docs/program-lekowy-18-1_leczenie_pWZW-B_2014-04-24.pdf

     • asia_pers Re: ktoś może pomóc w interpretacji wyników? 10.06.14, 19:34
      Wiem, że moje pytania są moze naiwne, ale jestem kompletnym laikiem i jest to moje pierwsze zetknięcie sie z lekarzem w sprawie WZWB, staram się poznać moją chorobę by wiedziec co mam robić. Nie orientujesz się czy jeśli moje dzieci miały 3 razy szczepienia, po urodzeniu, po miesiącu i po roku życia to muszę je przebadać?czy te szczepienia je ochraniają? najbardziej boję się o dzieciaki, tym bardziej że moja córa ma miastenię i tak z tą chorobą walczymy od 2 lat.
      • kiepski476 Re: ktoś może pomóc w interpretacji wyników? 10.06.14, 21:45
       Na dziewięćdziesiąt kilka procent (nie pamiętam dokładnej liczby) te szczepienia powinny zabezpieczyć dzieci. Jeśli masz wątpliwości, to zrób im badanie przeciwciał anty-HBs i jeśli ich liczba jest mała (mniej niż 10), to po prostu dzieci zaszczep jeszcze raz dla pewności. Skuteczność szczepienia sprawdza się w ten sposób, że bada się liczbę przeciwciał chyba miesiąc (też nie pamiętam dokładnie) po ostatniej, 3. dawce szczepionki. To badanie pozwala potwierdzić, czy szczepionka zadziałała czy nie. Jeśli zadziałała, to możesz być spokojna o dzieci.
       • Gość: silwunik Re: ktoś może pomóc w interpretacji wyników? IP: *.play-internet.pl 14.06.14, 09:26
        Kurcze naczytalam się.... Słuchajcie a ja mam takie pytanie. W marcu robiłam badania okresowe wyszło mi podwyższone alt i ast- nie mam teraz wyników przy sobie i nie pamiętam który jak ale jedno o 70jednostek a drugie czterokrotnie. Zdziwiona ze cos jest nie tak przeszlam na ścisłą dietę- same gotowane na parze warzywa, mięsko no i hepatil. Po miesiącu wszystko w normie. Myślicie że powinnam zrobić dla siebie jakieś dodatkowe badania? Żeby mieć pewność że wszystko jest Ok?
        • kiepski476 Re: ktoś może pomóc w interpretacji wyników? 14.06.14, 11:00
         > Myślicie że powinnam zrobić dla siebie jakieś
         > dodatkowe badania?
         Dodatkowe, nawet zbędne, badania jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziły, a niejednemu życie uratowały. Nigdy nie zaszkodzi zbadać:
         • obecność przeciwciał anty-HCV
         • poziom przeciwciał anty-HBs
         • obecność antygenu HBs Ag
         (jeśli wolisz zaoszczędzić 25 zł, ale kłuć się dwa razy, to należy najpierw zbadać poziom przeciwciał anty-HBs i dopiero w wypadku, gdyby okazało się, że nie masz wcale przeciwciał, zbadać antygen).
         Uwaga! Te dwa wirusy nie mają ze sobą absolutnie nic wspólnego poza tym, że obydwa uszkadzają wątrobę. Różnią się pod każdym względem. Np. nie można wykształcić odporności na wirus HCV (nie ma szczepionki), a obecność anty-HCV świadczy jedynie o kontakcie z wirusem w przeszłości. Natomiast przeciw HBV można wykształcić odporność (np. dzięki szczepieniu) i wówczas przeciwciała anty-HBs świadczą o tej odporności – uważa się, że odporność jest wystarczająca, gdy poziom przeciwciał jest większy niż 10.
         O zakażeniu HCV rozstrzyga dopiero badanie materiału genetycznego RNA HCV, a o zakażeniu HBV świadczy badanie antygenu HBs Ag.
         Nie ma żadnych analogii ani podobieństw. W szczególności, gdybyś chciała się dowiedzieć, czy przebyłaś w przeszłości zakażenie HBV, to należy zbadać... anty-HBc total (c – jak core, rdzeniowy, nie mylić z s – surface, powierzchniowy).
   • kiepski476 Re: ktoś może pomóc w interpretacji wyników? 25.10.14, 12:47
    Musisz przeczytać przynajmniej punkt o kryteriach kwalifikacji w programie lekowym (pkt 1):
    www.hepatitisc.pl/docs/program-lekowy-18-1_leczenie_pWZW-B_2014-10-22.pdf
    oraz zaleceń terapeutycznych (str. 2):
    www.hepatitisc.pl/docs/Zalecenia-terapeutyczne-2013_Leczenie-pWZW-B.pdf
    Prościej nie da się tego zinterpretować..
    • Gość: kajusek Re: ktoś może pomóc w interpretacji wyników? IP: *.adsl.inetia.pl 25.10.14, 15:48
     Dziękuję czytałam bo dodałeś to już w pierwszej odpowiedzi na ten post.
     Dla takiego laika jak ja wychodzi, że na leczenie się nie kwalifikuję.
     HBs + stwierdzono u mnie 11 lat temu. I tak sobie żyłam z tym. Trzy lata temu zmarł na marskość wątroby mój tata. Ale dopiero pół roku temu postanowiłam, że zrobię prywatnie HBs i udam się do specjalisty. Z tym wynikiem i innymi, które lekarz pierwszego kontaktu mi zlecił aby przyspieszyć trochę diagnostykę trafiłam do poradni chorób zakaźnych. Lekarz powiedział, że mam zrobić usg wątroby skierował na badania (jakie niestety nie sprecyzował) i powiedział, że na podstwie wyników powie mi więcej. Jednak wizyta za miesiąc i z ciekawości poszłam do przychodni aby mi te wyniki wydali a teraz nie wiem co o nich myśleć. Mam to WZW? Przewlekłe czy inne? Zarażam czy nie? Odpowiedź taka "jak chłop krowie na rowie" byłaby najlepsza. Dzięki kiepski476 - zazdroszcze takiej wiedzy.
     • kiepski476 Re: ktoś może pomóc w interpretacji wyników? 25.10.14, 16:08
      > Dla takiego laika jak ja wychodzi, że na leczenie się nie kwalifikuję.
      Nie podałaś nam informacji, które pozwoliłyby zweryfikować tę tezę. Podejrzewał więc, że jesteś w błędzie.
      >Mam to WZW?
      Tak.
      > Przewlekłe czy inne?
      Zapewne przewlekłe. Czy to robi ci jakąś różnicę?
      > Zarażam czy nie?
      Zarażasz. Powinnaś się upewnić, że wszyscy domownicy są zaszczepieni przeciw HBV i mają odpowiednią, zabezpieczającą liczbę przeciwciał.
      • Gość: kajusek Re: ktoś może pomóc w interpretacji wyników? IP: *.adsl.inetia.pl 25.10.14, 16:48
       Przy pierwszej okazji sprawdzę poziom przeciw ciał u dzieci. Mąż jak pierwszy raz wyszedł mój HBs+ został zaszczepiony aczkolwiek według mnie najpierw powinien mieć zrobione badanie na HBs. Niestety w tym czasie byłam w szpitalu a jego wysłały na szczepienie panie z sanepidu.
       Jakie informacje są jeszcze potzrebne aby zweryfikować tezę mojej kwalifikacji do leczenia?
       HBs dodatni - badanie 27.06.14
       ALT 32 U/l norma do 33 badanie 27.06.14
       ALT 28 U/l norma do 33 badanie 22.08.14
       ALT - wyniku nie znam (jest w przychodni) - badanie 25.08.14

       USG wątroba wielkości i echogrniczności prawidłowej bez zmian ogniskowych- badanie 1.09.14
        • kiepski476 Re: ktoś może pomóc w interpretacji wyników? 25.10.14, 18:00
         PS
         Kryteria sformułowane przez Polską Grupę Ekspertów są mniej wymagające. Czytałaś, nie czytałaś? Na wszelki wypadek zacytuję:

         Kwalifikacja do leczenia pacjentów zarówno HBe-Ag-dodatnich jak i HBeAg-ujemnych wymaga wykazania obecności HBs Ag przez co najmniej 6 miesięcy oraz spełnienia dwóch spośród trzech poniższych kryteriów ocenianych w tym samym czasie:
         1) Wartość HBV DNA większa od 2000 IU/ml.
         2) Aktywność ALT przekraczająca górną granicę normy.
         3) Cechy zapalenia lub włóknienia wątroby o wartości przynajmniej 1 wykazane w obrazie histopatologicznym (biopsja wątroby) w skali 5-stopniowej (od 0 do 4).

         Punkt 1) spełniasz, punktu 2 nie spełniasz, zatem rozstrzygający o potrzebie leczenia będzie punkt 3).
         Natomiast o tym, czy NFZ to leczenie zrefunduje czy nie zrefunduje, decydować będzie oznaczenie HBe Ag

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka