Dodaj do ulubionych

Viekirax / Exviera z refundacją w Polsce !

IP: *.dynamic.chello.pl 24.06.15, 20:29
Niespodziewany prezent od nowego ministra- od 1 lipca:
www.mz.gov.pl/aktualnosci/nowa-lista-lekow-refundowanych-na-dzien-1-lipca-2015-r.
Nowy program lekowy w załączniku B.71, w pliku Załącznik do obwieszczenia lub Opisy programów lekowych:
www.bip.mz.gov.pl/legislacja/akty-prawne/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-23-kwietnia-2015-r.-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow,-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-dzien-1-lipca-2015-r.
Obserwuj wątek
      • kiepski476 Re: Viekirax / Exviera z refundacją w Polsce ! 24.06.15, 20:35
        Nowy program lekowy B.71 ? leczenie pWZW C terapią BEZINTERFERONOWĄ ? obowiązuje od 1 lipca 2015 r.
        Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń ? przysługuje wszystkim chorym z genotypem 1 lub 4 oraz stwierdzonym włóknieniem wątroby (za pomocą biopsji lub ELASTOGRAFII).
        Tekst programu lekowego:
        www.hepatitisc.pl/docs/2015-06-24_program-lekowy-B-71_leczenie_pWZW-C_bez_interferonu.pdf
        • kawka1273 Re: Viekirax / Exviera z refundacją w Polsce ! 24.06.15, 22:57
          Witam jaka jest skuteczność tych terapii ? mogę prosię link do tych konkretnych danych to jest Abbvie? ostatnio się opuściłam w tych tematach Czy to jest na 100% pewna informacja ? Niby czytam,ze tak ale nie mogę uwierzyć już ostatnio śledziłam postępy w refundacji nowych leków i jedno wielkie rozczarowanie... W głowie się nie mieści,ze nagle tak po prostu jest refundacja !!!!! Czy naprawdę należy szukać hepatologa, który skieruje na leczenie ? ja nie mam w swoim mieście dobrego przez Panią Dr ze szpitala w moim miesice mało się nie załamałam odradziła ciąże mówiąc ze ryzyko zarażenia bardzo duuuze a o leczeniu nie było mowy wiec sytuacja bez wyjścia . Prof C. w Wa-wie, półtora roku temu również powiedział ,że nie zakwalifikuje się na leczenie bo wątroba za zdrowa na podstawie fibro na wolskiej zwłóknienie 0/1 i próby ok dzięki niemu (pośrednio oczywiście ) natomiast za jego namową mój synek ma teraz 5 mcy i już słodko śpi. Rozumiem,że trzeba się spieszyć bo to raczej nie jest lek który zagości na liście refundacyjnej zbyt długo....
    • kiepski476 Re: Viekirax / Exviera z refundacją w Polsce ! 24.06.15, 20:55
      Cena urzędowa: 183 964 zł.
      W 2013 r. na program lekowy leczenia WZW C przeznaczono ok. 180 mln zł.
      W 2014 ? ok. 250 mln zł. Taka kwota wystarcza na leczenie 1350 chorych rocznie. Zdiagnozowanych jest ok. 30 tys. chorych, czyli rocznie można leczyć co dwudziestego zdiagnozowanego chorego.
      • Gość: Jolanta Re: Viekirax / Exviera z refundacją w Polsce ! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.06.15, 18:36
        Bardzo dziękuję za podanie linka do artykułu. Po chwilowej chandrze /wkurzeniu, z powodu nieudanej terapii, wrócił rozsądek, bo w sumie przerwano mi ją dość wcześnie.
        Teraz zastanawia mnie dokładność w genotypowaniu wirusa, ja mam 1, bez "dodatków", czy to oznacza konieczność ponownego badana?
        W każdym razie zapisałam się w kolejce na hospitalizację w "Biegańskim". Mam nadzieję, że jeden pobyt wystarczy, uprzednio byłam 4 razy, wrrr :) Przez blisko dwuletni okres oczekiwania i walki o terapię, badania traciły ważność. Wówczas ani razu nie wykonano usg, na szczęście mam myślącą doktor rodzinną, wystawiała mi skierowania do lokalnego radiologa.
        • kiepski476 Re: Viekirax / Exviera z refundacją w Polsce ! 28.06.15, 19:10
          > Teraz zastanawia mnie dokładność w genotypowaniu wirusa, ja mam 1,
          > bez "dodatków", czy to oznacza konieczność ponownego badana?

Przy klasyfikacji do leczenia nie ma to najmniejszego znaczenia – wymóg jest prosty: genotyp 1 lub 4.
          Natomiast przy leczeniu, jeśli nie można ustalić podtypu, stosuje się schemat taki, jak przy trudniejszym genotypie, czyli 1a – leczenie z rybawiryną. Gdyby udało ci się określić podtyp, to mogłabyś – przy genotypie 1b – uniknąć tego zajzajeru, jakim jest rybawiryna. I tyle.
            • krysia013 Re: Viekirax / Exviera z refundacją w Polsce ! 29.06.15, 14:54
              Proszę więc tylko o potwierdzenie czy moja głowa już słabo myśląca dobrze zrozumiała. w najbliższtych miesiącach powinnam kontaktować się z moim lekarzem prowadzącym w sprawie leczenia bez interferonu, stluszczenie 3 wloknienie 3 genotyp 1 bez podtypu i po nieskutecznym leczeniu (juz ok 6 lat temu).
                  • Gość: Jolanta Re: Viekirax / Exviera z refundacją w Polsce ! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.06.15, 22:23
                    Nie wiem, czy skorzystasz z tego, co piszę, jako, że byłam leczona dopiero raz, nieskutecznie (przerwano w ub. tygodniu) Ponieważ dano mi nadzieję na nową metodę, bez interferonu, kolejną batalię rozpoczęłam właściwie od razu, w dniu zaprzestania leczenia.
                    Moja dotychczasowa wiedza o hcv to systematyczne bywanie na tym forum, nie zaś informacja lekarza leczącego. Przyczepiłam się do tego ostatniego, jak przysłowiowy rzep. Co teraz ze mną będzie, bo nagle zostałam za drzwiami i dotarło do mnie, że nie wiem, co mam ze sobą robić w tej sytuacji. Wepchnęłam się z powrotem do gabinetu, odczekawszy do ostatniego pacjenta. Nie dam się pozbyć! Wniosek na byłą terapię wypisywała mi pani doktor z oddziału szpitalnego i uważam, że kolejny też może sporządzić. Owszem, jestem pacjentką przychodni specjalistycznej na terenie tegoż szpitala. Wizyty tam to nie wiem, czemu służą, żadnego skierowania na badania, nic. Okazało się, że kwalifikacja do nowatorskiego leczenia wymaga hospitalizacji i wykonania niezbędnych badań.
                    Powlokłam się więc na oddział szpitalny, oświadczyłam utytułowanemu ordynatorowi, że z F 4 i tak wysoką, sam to zaznaczył - wiremią, nie mam zamiaru czekać, jak przedtem 2 lata. Na co pan profesor: to przecież nie oznacza jeszcze niewydolności wątroby, no i nie jest pani żółta Znaczy co, nie z Chin, czy nie skośnooka, wrrr! Jeśli pan sądzi, ze mnie tym pocieszył, jest w błędzie - wypaliłam.
                    Dyskusja, trochę ze łzami, więcej z nerwami, zakończyła się zapisaniem mnie na listę oczekujących na miejsce na oddziale.
                    Chciałam jeszcze dodać, że poprzednie leczenie właściwie wydarłam pazurami, wymusiłam, nie chciano mi go przyznać, z powodu przeciwwskazania. Byłam z interwencją u Konsultanta Wojewódzkiego. Miałam świadomość połowicznej zaledwie szansy na wyleczenie, mimo to zaryzykowałam, nie chciałam siedzieć bezczynnie. Teraz tez nie zamierzam.
                    Gadus, a Ty, gdzie się leczysz?
                    Pozdrawiam
                  • Gość: miro Re: Viekirax / Exviera z refundacją w Polsce ! IP: *.dynamic.chello.pl 30.06.15, 09:40
                    Każda z Was ma trochę racji. Ty, że Cię to irytuje i się wkurzasz, że nic nie możesz zrobić a Pani dr, że nic nie wie i radzi czekać.
                    Refundacja jest w teorii dopiero od jutra, a w praktyce za co najmniej kilka tygodni. Dziś nikt Ci nic konkretnego obiecać nie może, bo nie wiedzą ile dostaną kasy na leczenie.
                    Bądź cierpliwa, ale trzymaj rękę na pulsie i tak jak Jolanta trzeba być konsekwentną w dążeniu do celu i nie dać się zwodzić.
                    Śledź co się dzieje w temacie, słuchaj bezcennych rad kiepskiego i próbuj co 2-3 tyg. uderzać do p. dr.
                    Powodzenia
                      • krysia013 Re: Viekirax / Exviera z refundacją w Polsce ! 01.07.15, 00:06
                        Gadus. Ja się rejestrowałam emailem od stycznia pisałam raz e miesiącu i w maju otrzymałam termin na październik. A wczoraj dzwoniłam bezpośrednio do gabinetu gdzie nr otrzymałam w rejestracji cudem się tam do dzwoniłam. Powodzenia ciekawe jakie info udzieli Ci twoja p. Dr. (Moja to dr Radowska) trzymam kciuki.
                        • Gość: gadus Re: Viekirax / Exviera z refundacją w Polsce ! IP: *.dynamic.chello.pl 01.07.15, 12:11
                          Wlasnie otrzymalam maila z rejestracji: "W związku z limitami wyznaczonymi przez NFZ na wizyty kontrolne w chwili obecnej nie ma możliwości rejestracji do końca Czerwca 2016.r."
                          Dla jasnosci: bylam na kontrolnej wizycie w czerwcu ale jeszcze wtedy nic nie bylo wiadomo o nowych terapiach czy lekach i dr mowila, ze jestem zapisana na reterapie trojlekowa - uwazam, ze mam podstawy do leczenia bez interferonu - (np. tarczyca mi siadla i dzis mam biopsje tarczycy bo guzek mi sie powiekszyl). Przy moim F2 kondycja watroby jest dosc dobra wiec nie jest to leczenie na cito niemniej zaniepokoilam sie wpisami na tym forum, ze na terapie bezinterferonowe bedzie tworzona nowa kolejka?
                          • kiepski476 Re: Viekirax / Exviera z refundacją w Polsce ! 01.07.15, 12:48
                            Sytuacja w Gdańsku jest skandaliczna. Albo musicie się zorganizować i zrobić tam rozpierduchę, albo przenieść się z leczeniem do innego ośrodka.
                            Nowy program lekowy zaleca wykonywać badania kontrolne (morfologia, AlAT, bilirubina) co 4 tygodnie. Zatem cała terapia może się ograniczyć do 4 wizyt. Zatem leczenie się na drugim końcu Polski jest do pomyślenia (PolskiBus jedzie 9 godz. i kosztuje 60 zł w jedną stronę; Intercity potrzebuje 6 godz. 19 min)
                            • Gość: Jolanta Re: Viekirax / Exviera z refundacją w Polsce ! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.07.15, 17:11
                              Niezwykle cenna rada, nie mogę powstrzymać się przed stwierdzeniem, że Twoja obecność tutaj jest dla nas prawdziwym oparciem, w naszej często trudnej sytuacji i zwykłej, ludzkiej bezradności. Dzięki, Kiepski.
                              Nie wiem jaki ośrodek masz na myśli, bo Łódź to nie drugi koniec Polski. Tutaj sprawa wygląda tak iż nie ma żadnych wcześniejszych opcji kolejkowych. Musi być pisemny wniosek lekarza, kierujący na leczenie, z zaznaczeniem rodzaju leczenia, który następnie oddajemy w gabinecie "Programy terapeutyczne" i tam jesteśmy wpisywani do kolejki oczekujących.
                              Z mojego doświadczenia wynika, że taki wniosek poprzedzony jest uprzednią hospitalizacją i wykonaniem niezbędnych badań. U mnie wykonywano je aż czterokrotnie, nie będę zastanawiać się nad sensem i kosztami. Chyba po prostu traciły na aktualności.
                              Aj, byłabym zapomniała, jeśli ktoś z koleżanek czy kolegów wybiera się na leczenie w Polskę, dobrzej jest zaopatrzyć się na drogę w skierowanie od lekarza rodzinnego do konkretnego szpitala. Na miejscu może się okazać, że dysponują akurat wolnym łóżkiem, pobyt trzydniowy. Skierowanie jest ważne 12 miesięcy.
                                  • Gość: Jolanta Re: Viekirax / Exviera z refundacją w Polsce ! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.07.15, 20:40
                                    Gadus, wyruszaj na podbój, trzymam kciuki.
                                    Ja niestety, na razie muszę leczyć się w Łodzi, sytuację w pracy mam nieciekawą i w dodatku jestem drugą osobą z rozpoznaniem hcv. Koleżanka leczona skutecznie, na zwolnieniu przez 44 tygodnie. Ja zero zwolnienia, z trudnością dawałam radę, a i tak moje wyjazdy na badania - 2 razy w tygodniu, mimo odpracowania każdej godziny, były niemiło widziane. A teraz okazuje się - nieskutecznie. Za to poznałam, z kim pracuję, cóż... Ludzi nie zmienię, chyba, że ich też coś dopadnie i wtedy zobaczą, jak to jest.
                                    Zostaję więc blisko miejsca zamieszkania, podobnie jak Ty, czekam do września, a nawet tylko do końca sierpnia. Następnie rozpoczynam ponowne nękanie ordynatora i lekarza leczącego z oddziału. Tak mniej więcej co drugi tydzień, coby przypadkiem nie zapomnieli mojej zwalistej sylwetki :) Poradnię chorób zakaźnych odpuszczam, bo też są odległe terminy, a poza tym pani doktor, choć cudowny, ciepły człowiek, nie zrobiła dla mnie praktycznie nic.
                                    • Gość: miro Re: Viekirax / Exviera z refundacją w Polsce ! IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 01.07.15, 21:24
                                      Jolu, bardzo dobra postawa, godna naśladowania. Nie odpuszczać, walczyć o swoje, to wszystko się należy, tylko czasem trzeba przypomnieć, bo niektórzy o tym zapomnieli.
                                      I jeszcze krótkie przypomnienie, dla tych co zapominają jak wygląda życie:
                                      Lekarz też człowiek, niestety z powodów formalnych, nie zostaje mu wiele czasu na rozmowę z pacjentem. Ale jeśli jest sposobność, na zadane pytanie odpowie.
                                      Jeśli jednak nie starczy mu czasu do 15 -ej, na pewno znajdzie chwilę po południu lub wieczorem...
                                      Niestety innej drogi nie ma, z wyjątkiem tych niewielu lekarzy, o których m.in. dziś kiepski wspomniał. Dla nich każdy pacjent od 9 do 18 jest tak samo ważny...Wybór należy do nas.
                                      • Gość: gadus Re: Viekirax / Exviera z refundacją w Polsce ! IP: *.dynamic.chello.pl 01.07.15, 21:43
                                        na szczescie w tym nieszczesciu jestem na emeryturze ale moja "praca" sa wizyty lekarskie, badania, konsultacje a takze doprowadzenie do wieku przedszkolnego i zlobkowego przeuroczych wnuczat (czyli opieka nad nimi) - czyli Jolu mamy taki sam plan:) nie odpuszczac, nekac, przypominac sie - jestem dosc wiekowa (choc mloda duchem) ale nie moge sie nadziwic, no (wrecz jest to dla mnie szokiem) co sie dzieje w moim rodowitym miescie Gdansku? I to nie tylko leczenie "naszej" choroby ale cala sluzba zdrowia jest w upadlosci?
                                        W innych miastach sa stowarzyszenia, pomoc psychologiczna, info - na poczatku mojej choroby probowalam szukac jakiejs pomocy lub informacji - niestety slownie zero:(
                                        Zaczynam sie zastanawiac zeby cos dobrego z tego chorobska wyciagnac - moze skontaktowac sie ze studentami lub hepatologiem, moze skrzyknac chorych z Gdanska - w koncu w grupie (nie zeby kupie:) sila:) a moze jakies ogolnopolskie spotkanie? kiedys takie bywaly?
                  • krysia013 Re: Viekirax / Exviera z refundacją w Polsce ! 06.10.15, 23:10
                    Dzisiaj miałam w końcu wizytę. Strasznie na nią czekałam. Powiedziałam sobie, że nie wyjdę póki nie zostanę wpisana na listę bez interferonu i udało sie tylko jeszcze FIBROSCAN, który już za tydzień. Z tego co sie dowiedziałam to Gdańsk nie ma jeszcze leków :( a moja terapia na przyszły rok w pierwszym kwartale. To już jakieś światełko w tunelu po 6 latach czekania.
                • Gość: hana Re: Viekirax / Exviera z refundacją w Polsce ! IP: *.ptim.net.pl 29.06.15, 23:26
                  CUDOWNIE!!! W kwietniu br. miałam rozpocząć terapię trójlekową (interferon + rybawiryna + boceprewir/telaprewir). Jednak Pan Bóg mnie od niej uchronił, bo tak się okoliczności potoczyły, że zrezygnowałam z tej terapii. Ustaliliśmy z lek. prowadzącym, że przy moim st. zwłóknienia F-2 mogę spokojnie poczekać na terapię jednolekową nawet 2-3 lata (4 lata temu terapia 2-lekowa przerwana z powodu braku odpowiedzi, genotyp 1b, b.wysoka wiremia wyjściowa) i w międzyczasie robić co 3 m-ce badania kontrolne. Dzisiaj właśnie miałam termin tych badań, i przy okazji... wielkie zaskoczenie: pani w recepcji poinformowała mnie, że mam ustalony kolejny termin rozpoczęcia terapii - jednak 3-lekowej, ale z simeprewirem - na 23 lipca!!!. Ja jednak za wszelką cenę chcę uniknąć interferonu. Super lekarza trafiłam (ja wierzę, że jest w tym "palec" Boży), bo powiedział mi, żebym przyjęła ten termin, a jeśli do tego czasu szpital nie zdąży zakupić nowego leku - a na pewno nie zdąży - to będą przesuwać termin tak, żebym nie wypadła z kolejki czekając na terapię bez interferonu. Aż nie wierzyłam własnym uszom, ale... na prawdę jest taki lekarz, który chce pomagać nie szkodząc, chce leczyć nie trując :) Jestem pełna nadziei, że terapię nowym lekiem rozpocznę jeszcze w tym roku!
                  • krysia013 Re: Viekirax / Exviera z refundacją w Polsce ! 01.07.15, 23:49
                    Może faktycznie pomyśleć o innym mieście dla mnie najbliżej Bydgoszcz, myślałam też Szczecinie jeszcze.
                    Ogólnie w 22 lipca mam rezonans magnetyczny wątroby (na skierowaniu napisała marskość). Będę blisko Gdańska i tak sobie myślę, czy nie podjechać pod przychodnie i zagadać z p. dr. na temat leczenia, najważniejsze by pamiętała o mnie na wpisanie na listę. Jeśli miałam biopsję robioną w 2008 roku to będzie trzeba powtórzyć wtedy było wł 3, stł 3 akt 1.
                    • 0.roberto20 Re: Viekirax / Exviera z refundacją w Polsce ! 02.07.15, 02:13
                      Podstawowym problemem Gdańska jest skandalicznie niski kontrakt. Na całe województwo pomorskie NFZ przeznacza na leki w programie leczenia wzw c tylko 7,664 mln zł, a np. klinika w Mysłowicach 12 mln zł. W małopolskim budżet na leki w ramach kontraktów wynosi 14,6 mln zł. Oczywiście małopolskie ma dużo więcej mieszkańców niż pomorskie, ale uwzględniając proporcje przyjęte w pomorskim, powinno dostać 10,6 mln. Na Śląsku jest chyba najlepsza sytuacja jeśli chodzi o poziom finansowania. Nie nawołuję do odebrania nikomu niczego, a jedynie zauważam poważny problem, bo na Pomorzu NFZ bardzo oszczędza na leczeniu chorych na HCV.

Smutne, ale bardzo prawdziwe. Liczby nie kłamią - wszystkie z portalu umów NFZ na 2015 r.
                            • Gość: miro Re: Viekirax / Exviera z refundacją w Polsce ! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.07.15, 11:11
                              Jeszcze jedna uwaga dla tych po raz pierwszy korzystających z wyszukiwarki umów NFZ:
                              kod świadczenia wpisujemy w rubryce KOD , ale po otwarciu okna dialogowego ( z prawej strony) w wierszu: Nazwa produktu kontraktowanego ( na dole strony) np:KOD:03.0001.302.02 odpowiada:
                              LEKI W PROGRAMIE LEKOWYM - LECZENIE PRZEWLEKŁEGO WIRUSOWEGO ZAPALENIA WĄTROBY TYPU C
                              Nie wpisuje się tego w pozycji 4 od góry ( to miejsce jest zarezerwowane na unikalny kod każdego indywidualnego świadczenia zawartego przez NFZ.)
                            • Gość: Rikufi Re: Viekirax / Exviera z refundacją w Polsce ! IP: *.dhcp.inet.fi 02.07.15, 16:19
                              Jem juž cały miesiąc Viekirax 2tbl rano i Exviera rano i wieczorem po jednej. Razem cztery piguły dziennie dla typu 1b bez rybki. Niestety dla geno 1a dochodzi 1000/1200 rybki w zależności od wagi więc 10 DZIESIĘĆ piguł dziennie. Po dwóch tyg z 6,3 log zostało mi <15 ale jeszcze detectable. W badaniach klinicznych przerywano terapię po 6tyg. Jeśli wirus był > 25.
                              Dla 1b normalnie po 4 tyg. RVR czyli undetectable. Test Turqouise II i III, tj 91/91 oraz 60/60 czyli 100%. W poniedziałek krew i zobaczymy czY jest RVR. Trzymajcie kciuki.
                                • Gość: Rikufi Re: Viekirax / Exviera z refundacją w Polsce ! IP: *.bb.dnainternet.fi 02.07.15, 19:23
                                  Pierwsze dwa dni leżałem chory z nerwów, ból głowy słabość dwie biegunki. Po dwóch dniach jak nowo narodzony. Nic. Ani swędzenia, słabości, biegunki, bóli głowy. Totalnie wszystko normalne. Piękna sprawa w porównaniu z pegiem i rybką. Jeszcze tylko dwa miesiące.
                                  Jak nie pójdzie to go dobiję Harvonim chociaż mam w aptece z ubezp. Tylko dwie butelki.
                                  Zobaczymy za tydzień będę miał wyniki. RVR (4tyg) to w 98- 100% SVR 12 czyli wyleczony.
                                  W geno 1b na 160 badanych nie było ani jednego virological failure po RVR. Zobaczymy.
                                  W Finlandii dają HARVONI za darmo ale trzeba mieć F3 conajmniej z biopsią.
                            • Gość: gadus Re: Viekirax / Exviera z refundacją w Polsce ! IP: *.dynamic.chello.pl 02.07.15, 19:21
                              dzieki za ta lekture:) no to jest dramat dla chorych z pomorskiego - chcialabym zobaczyc osobe odpowiedzialna za ten wspanialy kontrakt:( to co wydawalo sie niemozliwe jednak jest faktem, w oczekiwaniu na reterapie ciut sobie popisze, pojezdze, moze ktos (raczej watpie) raczy mi chorej odpowiedziec dlaczego cos co nam gwarantuje konstytucja - czyli dostep do leczenia - jest dla nas niedostepne - a na dodatek (tak jak w moim przypadku, w czasie transfuzji) dziadowskiego wira sprzedal mi szpital i chyba 90% chorych zostalo zawirusowane przez sluzbe zdrowia - wynika to z rozmow jakie prowadzimy z towarzyszami niedoli w szpitalu i przychodni - w wiekszosci chorzy wiedza kiedy zalapali sie na wira.
                              • Gość: ara Re: Viekirax / Exviera z refundacją w Polsce ! IP: *.mt.pl 02.07.15, 21:49
                                gadus, szukaj innej poradni, bo szkoda Twoich sił i zdrowia na walkę z wiatrakami. Pisma napisz i ruszaj gdzieś w Polskę (szkoda, że do mnie tak daleko). Ja dziś dowiedziałam się, że lekarze czekają na wytyczne, kontrakty z NFZ, mają być też organizowane przetargi na zakup nowych leków - to wszystko potrwa. Mam się kontaktować z poradnią raz w miesiącu i czekać. Lekarz sugerował mi też, aby rozważyć próbę 3-lekowej terapii z olysio ale boję się, że będzie nieskuteczna i nie chcę już interferonu chyba, że nie będzie wyjścia. Pozdrawiam Cię gorąco.
                                • Gość: gadus Re: Viekirax / Exviera z refundacją w Polsce ! IP: *.dynamic.chello.pl 02.07.15, 22:19
                                  masz racje aro - szkoda nerwow, teraz musze sie skupic nad malym odpoczynkiem a zblizaja sie upaly ktorych nie bardzo toleruje, potem rehabilitacja kregoslupa - nie zalatwilam na razie sanatorium tylko lecze sie stacjonarnie - no i sledzenie co w naszych terapiach slychac.
                                  Raczej na dzien dzisiejszy optuje za turystyka lecznicza poza Gdanskiem chyba, ze cos jakims cudem zmieni sie w kontraktach pomorskich na co nie licze bo jedna dr juz rok temu mowila mi zeby uciekac z Gdanska. Na pewno nie odpuszcze, pozdrowionka dla wszystkich i powodzenia:)
                                    • Gość: gadus Re: Viekirax / Exviera z refundacją w Polsce ! IP: *.dynamic.chello.pl 03.07.15, 10:12
                                      brawo roberto i to jest b sluszne pytanie i w tym kierunku bede sie zwracac - zadam takie pytanie w meilach lub innych nosnikach:) moze cos sie w koncu dowiem lub cos sie ruszy - to jest analogiczna sprawa jak podzial srodkow np podatkow, ze rozdawnictwo/przydzial jest na szczeblu centralnym a nie lokalnym gdzie (teoretycznie) lepiej odpowiednie wladze znaja potrzeby wojewodztwa - a moze nie znam sie i teoretyzuje:) Pozdro w ten bbb goracy dzien
                                      • nigella356 Re: Viekirax / Exviera z refundacją w Polsce ! 03.07.15, 10:30
                                        A ja narazie się czaje.czytam forum i opinie w tym wątku.wspolczuje"gdanszczanom".
                                        Lista refundacyjna to jedno a jak będzie sie zobaczy.jakos jestem spokojna na szczęście na śląsku.
                                        Kasa przydzielona jak dlugo poczekamy na kuracje w programie od tego momentu?
                                        Mam się odezwać u mnie w październiku.
                                        Ale telefony się tam na pewno urywają.
                                        Czy mam juz dzwonić czy czekać do października?
                                        W sumie ostatnia 3 lekowa skonczylam pól roku temu i jakos mi się nie spieszy.chce się troche oderwać i cieszyć słońcem i sportem bo zeszle lato miałam wycięte z zycia:(
                                        Takie i inne pytania mi się nasuwają.
                                        Nie chce być upierdliwa.Pazdziernik to październik.
                                        Sory za literówki,klikam mobilnie.
                                        Pozdrawiam cieplo.jakies 37 st.
                                      • 0.roberto20 Re: Viekirax / Exviera z refundacją w Polsce ! 05.07.15, 10:51
                                        W tym roku NFZ ma większy wpływ ze składek. Są dodatkowe środki. Pytanie jak je rozdysponują. Ma pewno większość na zapłatę za nadwykonania. Leki będą w poradniach o ile te zorganizują przetarg i nie wykorzystały już wszystkich środków na "stare" leki - ergo nie kupiły w ramach przetargu wszystkiego co potrzebują na cały rok. Praktyki bywają różne.
                                            • magdallena_28 Re: Viekirax / Exviera z refundacją w Polsce ! 06.07.15, 20:02
                                              Jak to ,co standard ,że papier przyjął wszystko ,a kasy nie ma . Z pustego to i Salomon nie naleje .Dziś doszłam do wniosku ,że nie opłaca się pracować podopieczni opieki społecznej i urzędu pracy są mniej ze stresowani niż ludzie pracujący ,a leczą się tak samo jak pracujący. Może brzmi chamsko, ale taka jest prawda.
                                            • kiepski476 Re: Viekirax / Exviera z refundacją w Polsce ! 06.07.15, 22:20
                                              Nowy lek na HCV od lipca w Polsce. Tylko teoretycznie dla wszystkich
                                              Sylwia Sałwacka
                                              02.07.2015 08:00

To przełom w leczeniu wirusowego zapalania wątroby typu C - od 1 lipca chorzy mogą liczyć na supernowoczesną terapię, który prowadzi do stuprocentowego wyleczenia. Pacjentów jest jednak o niebo więcej niż pieniędzy na leczenie. NFZ właśnie liczy, na ile terapii go stać
                                              - Kiedy lekarz pokazał mi wyniki, nie mogłam uwierzyć. Wszystkie znaki wskazują, że wyzdrowiałam - opowiada pacjentka, która właśnie kończy terapię Viekirax/Exviera, nowym lekiem bezinterferonowym. Terapia trwała 12 tygodni. Dziewczyna przeszła ją w ramach badań klinicznych na Śląsku. Na wolnym rynku terapia kosztuje ok. 180 tys. zł. Ale od 1 lipca nowy lek dostępny jest w ramach refundacji - teoretycznie dla wszystkich chorych.

Zapalanie wątroby typu C wywołuje wirus HCV. Choroba najczęściej rozwija się w utajeniu, po latach może doprowadzić do marskości wątroby, raka wątroby, depresji, śpiączki, zmiany osobowości. W Polsce według szacunków żyje z HCV aż 200 tys. osób. Tylko co piąta wie, że jest nosicielem. Z 40 tys., którzy zostali zdiagnozowani, raptem 15 tys. można uznać za wyleczonych. U reszty terapia albo nie zadziałała, albo dopiero czeka ich leczenie.

Do tej pory chorzy z wirusowym zapaleniem wątroby typu C leczeni byli interferonem. Terapia wywoływała efekty uboczne: przygnębienie, czy bardzo wysoką gorączkę (nawet do 42 stopni). I działała tylko u mniej więcej połowy pacjentów. Dziś dużą część chorych z wirusem HCV jesteśmy w stanie wyleczyć całkowicie. Nowe leki działają bezpośrednio na wirusa, powodują, że się nie rozmnaża, i prowadzą do całkowitej jego likwidacji. Poza tym chory podczas terapii czuje się świetnie.

- Nowa terapia lekami Viekirax/Exviera to olbrzymia szansa dla pacjentów. Adresowana jest dla chorych z genotypem 1 i 4 HCV, którzy stanowią w Polsce 85 proc. osób ze zdiagnozowanym zakażeniem. Co ważne, zgodnie z zapisami programu, dostęp do leku mają mieć wszyscy pacjenci, nawet ci z małymi zmianami w wątrobie - mówiła wczoraj z radością Barbara Pepke, szefowa fundacji "Gwiazda Nadziei", która działa na rzecz chorych z WZW typu C. - Niestety, pieniędzy nie wystarczy na leczenie wszystkich. Obawiamy się, że terapia będzie teraz trudniej dostępna niż leczenie interferonem. Bo nowoczesne leki są droższe - dodaje.

Polska wydaje na leczeniu WZW typu C 150 mln rocznie. To wystarcza na terapie dla 3-4 tys. chorych. W tym roku pula na leczenie jest taka sama.

- Ile osób w Wielkopolsce skorzysta z nowoczesnej terapii? - zapytaliśmy wczoraj Narodowy Fundusz Zdrowia.

Fundusz tłumaczy, że jeszcze tego nie wie. Oddział zwrócił się do konsultanta wojewódzkiego o podanie ilości pacjentów, którzy powinni przejść leczenie. - Konsultant wojewódzki musi zebrać takie informacje od szpitali w regionie. Czekamy na odpowiedź - wyjaśnia Magdalena Rozumek-Wenc z wielkopolskiego oddziału NFZ.

Rok temu na leczenie interferonem (lek był zarezerwowany tylko dla wybranych chorych) w Poznaniu czekało ok. 400 osób. - Gdybyśmy chcieli do 2030 roku wyeliminować problem HCV w Polsce, co uchroniłoby tysiące pacjentów przed marskością lub rakiem wątroby, musielibyśmy zwiększyć wydatki na leczenie aż czterokrotnie - rozwiewa nadzieję chorych prof. dr hab. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Cały tekst: poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001,18286441,Nowy_lek_na_HCV_od_lipca_w_Polsce__Tylko_teoretycznie.html