Dodaj do ulubionych

Bilirubina 3.1mg%

13.08.06, 13:03
Witam, otoz rok temu mialam wykryta podwyzszona bilirubine (w zwiazku z
badaniem krwi, bolami brzucha zlym samopoczuciem, oslabieniem itp) ok. 1.5-2.
Zrobili mi anty hcv - ujemny i ag hbs ujemny. Zglosilam sie do poradni chorob
watroby i stwierdzili ze to tak moze byc zwiazane z dojrzewaniem, ze stresem
etc. Pozniej dowiedzialam sie ze moja mama ma hcv dodatni i stad moje obawy.
Czy na pewno wszystko jest w porzadku? Podczas ostatniego pobytu w szpitalu na
obserwacji okazalo sie ze poziom bilirubiny wyniosl 3.1mg% a po 2-3 dniach
0,54 natomiast w moczu bilirubina nb., w szpitalu zrobili mi proby watrobowe:
ALAT i AspAT: 20.1, 22.6. oraz anty hbs:515, ag hbs ujemny (szczepienie). Nic
nie jest wspomniane na wypisie o hcv a wydawalo mi sie ze tez byly robione ale
chyba w takim razie nie. USG tez wyszlo w porzadku, bez zadnych zmian. I co
mam w takiej sytuacji zrobic? Powiedzieli mi ze mam sie znowu zgolosic do
poradni chorob watroby. CZy jest mozliwe ze rok temu anty hcv zostal wykryty
ujmeny bo bylo za wczesnie zeby wykryc wirusa? Czy brak bilirubiny w moczu,
dobre usg i proby watrobowe nie wykluczaja zakazenia anty hcv? Czy da sie w
jakikolwiek sposob obnizyc ta bilirubine, farmakologicznie lub w jakis inny
sposob? Czy taki wysoki poziom bilirubiny moze w jakis sposob uposledzac
funkcje watroby? Czy wysilek fizyczny jest niewskazany?
Obserwuj wątek
    • gazelka74 Re: Bilirubina 3.1mg% 16.08.06, 11:39
      Witaj
      Niestety nie rozwieję Twoich wątpliwości, chciałam Ci napisać, że w moim
      przypadku jest podobnie. Tzn. podwyższona bilirubina (dwu, trzykrotnie),
      wszystkie inne badania w normie, (HBS ujemny, HCV ujemny- choć przez dwa lata
      było z tym różnie ++- wynik do kontroli, teraz -, Hcv RNA ujemny)
      Też nie czuję się ekstra, bóle brzucha, wieczna zgaga, bóle głowy, wieczne
      osłabienie.
      Poczekam do wizyty w poradni co ONI na to mi powiedzą.
      Acha... na pewno nie jest to związane z dojrzewaniem, skoro ja 32-letnia baba
      mam to samo co Ty.
      • ewelin201 Re: Bilirubina 3.1mg% 17.08.06, 12:34
        To jak juz bedziesz po wizycie w poradni to napisz co Ci powiedzieli. Ja
        niestety musze czekac do konca października. Zastanawiam sie czy to nie jest
        zespół Gilberta (cos wspominali w szpitalu). Info z wikipedii: "Zespół Gilberta
        jest dość częsty, albowiem występuje u ok. 10% populacji kaukaskiej. Najbardziej
        charakterystyczne jest występowanie żółtaczki. Do głównych objawów należą: żółte
        zabarwienie białkówki oka i skóry a także uczucie osłabienia, zmęczenia.
        Żółtaczka może się pojawić i się nasilić pod wpływem ćwiczeń fizycznych, stresu,
        głodówki i infekcji. Zwykle chorzy nie wymagają leczenia. Powinno się skupić
        przede wszystkim na stanach, które nasilają objawy choroby." Tak sie
        zastanawiam, ze byc moze ze wzgledu na ciagle infekcje mam podwyzszona
        bilirubine, od 2 lat mam ciagle wrazenie jakbym byla przeziebiona (czeste bole
        gardla, rzadziej uszu, kaszel) szczegolnie nasilaja sie te objawy po wysilku.
        Poza tym mam jakies grudki na koncu jezyka i troche mnie boli po bokach...
        Postaram sie niedlugo isc do lekarza 1-go kontaktu, moze da mi skierowanie na
        wymaz z gardla, bo cos musi powodowac te infekcje. Tylko nie wiem czy wymaz z
        gardla jest wystarczajacym badaniem aby to wykazac...
        • prezes.prometeuszy Re: Bilirubina 3.1mg% 19.08.06, 01:07
          Trudno jest orzec co Wam jest drogie Panie...

Podwyższony poziom bilirubiny może faktycznie wskazywać na Zespół Gilberta -
          może to byc także jakiś problem hematologiczny. W przypadku Pani, która miała
          obecne przeciwciała antyHCV poza tym podwyższonym poziomem bilirubiny
          wykonałbym kolejny raz badanie HCV RNA - wyniki fałszywie ujemne nie są
          niestety rzadkoscią :-(, wystarczy źle przechowywana krew przed badaniem(np.
          zamrożenie i rozmrożenie może powodowac spadek wiremii w próbce o 50%), albo
          odrobina alkoholu, która dostanie się do próbki (tego z dezynfekcji) i HCV RNA
          może badanie nie wykazać pomimo jego obecności we krwi.

Obecność u matki antyHCV powinno być także powodem dokładnej diagnostyki u
          córki z podwyższonym poziomem bilirubiny. Te nieustające infekcje, a w
          szczególności gardła są typowymi symptomai towarzyszącymi wielu zakażonym HCV,
          choć nie jest to typowy objaw wskazujący, bo przyczyn innych może być wiele.
          Trudno jest jednak szukac patologii wątroby, gdy badania biochemiczne (poza
          bilirubiną) są w normie...

Co do samej bilirubiny, to nie znam sposobów na jej obniżenie i chyba takich
          nie ma. Zaleca się umiarkowany rytm życia i odzywiania się, unikanie wysiłku
          fizycznego. Przypadków z Zespołem Gilberta nie leczy się farmakologicznie,
          podobno jest to "taka uroda" a nie patologia nawet...

Trudno jest Wam nawet cokolwiek rzeczowego doradzić - przykro mi.
          • ewelin201 Re: Bilirubina 3.1mg% 22.08.06, 17:42
            Na wstepie, dziekuje za odpowiedz:) Dzisiaj odebralam wyniki i anty-hcv
            negatywny, wiec teraz mam pewnosc 105% ze nic zlego sie nie dzieje z watroba.
            Bede musiala poszukac innych mozliwych przyczyn tych w/w objawow. Tylko nie wiem
            co mam teraz zrobic, bo umowilam sie na wizyte w tej poradni chorob watroby w
            pazdzierniku i w takim razie nie wiem czy mam tam isc (długie kolejki,
            nieprzyjemnie atmosfera i w ogole nie wiem czy jest sens). Wszystkie
            dotychczasowe wykonane badania (procz bilirubiny sa w porządku). Zastanawiam sie
            po prostu czy sa w stanie cos mi na to poradzic, bo wyglada na to ze faktycznie
            taki juz moj urok ;/. Stad moje pytanie czy sa jeszcze jakies badania ktore
            powinni mi wykonac?
          • gazelka74 Re: Bilirubina 3.1mg% 24.08.06, 14:07
            Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Zmartwił mnie Pan tym zfałszowanym RNA.
            Badanie chyba trudno mi będzie powtórzyć...

Ewelinko, ja mam wizytę dopierw w listopadzie, więc prędzej Ty będziesz
            wiedziała o co chodzi w naszych organizmach, choć przypominam sobie, że jeżeli
            badania miałam zaraz po głodówkach (lubię je stosować... wyostrzają się
            wszystkie zmysły i nie mam po nich zgagi ;) to bilirubina była wysoka, a przy
            normalnym odżywianiu bilirubina była nieznacznie podwyższona...

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka