Dodaj do ulubionych

rozwiązanie operacyjne - myśleliście?...

04.02.11, 20:29
Natknęłam się kiedyś w necie na artykuł nt. depresji, pt. Neuronawigacja - czyli wyleczyć depresję. Jest to rodzaj operacji mózgu. Wymagałoby to oczywiście baaaaaardzo poszerzonej diagnostyki neuropsychiatrycznej, ale czasem myslę, że lepiej byłoby zaryzykować i zostać rośliną, niż cierpieć dalej. w Polsce jest tylko jeden ośrodek, który robi takie operacje. Przypadkowo, - u mnie, w Łodzi. Przecież to, na co Wszyscy cierpimy, to nie są żadne tam < choroby duszy >, tylko choroby mózgu. Mnie odmówiono.Odmówiono, bo tak naprawdę, to diagnoza u mnie usi się zmieniać niemal z dnia na dzień, tak bardzo jestem chwiejna.Gdy u innych moich Przyjaciół przykładowo faza depresyjna trwa np. pół roku, to u mnie - pół dnia. Piszcie
--
< Autismus video, syntoniam quero>
<
Medycyna jest jak Wielkie Drzewo, zrodzone w Ogrodzie Nauk
Obserwuj wątek
    • elzbieta007 Re: rozwiązanie operacyjne - myśleliście?... 04.02.11, 23:22
      >Przecież to, na co Wszyscy cierpimy, to nie są żadne tam < choroby duszy >
      > ;, tylko choroby mózgu.
      Skąd wzięłaś takie informacje? Możesz podać źródła?
      I jeszcze poproszę o definicję <chorób duszy>. Bo to dość enigmatyczne jest.
      --
      Jeśli się ze mną nie zgadzasz - napisz to. Nie jestem alfą i omegą.
      • izabela33_beauty Re: rozwiązanie operacyjne - myśleliście?... 05.02.11, 11:10
        Czyżbyś, Elu, nie znała, teorii, neuroprzekaźnikowej zaburzeń psychicznych? A skąd wzięłam - trudno mi powiedzieć, któa akurat była to ksi,ążka. A może artykuł? Nie wiem. Nie jestem powołana do robienia tu wykładu, ale większość Zainteresowanych wie, że zarówno przyczyny jak i skutki zaburzeń dotyczą mózgu. Chociaż oczywiście są wypadki, kiedy traumatyczne wydarzenia są przyczyną, ale wtedy też podaje się leki, oddziałujące na oun. Ponadto skłonności do depresji się dziedziczą, a czym jest dziedziczenie cech, jeśli nie dziedziczeniem pewnych białek.... hormony szczęścia i tak dalej. A, przykładowe źródło - < Psychiatria< zielona trzytomowa zbiorowego autora, < Psychiatria> Bilikiewicza, < Farmakoterapia zaburzeń psychicznych>, < Psychiatria< Haslama, linków do źródeł internetowych nie podaję, bo ich nie pamiętam, ale jest ich cała masa.
        --
        <
        • elzbieta007 Re: rozwiązanie operacyjne - myśleliście?... 05.02.11, 13:54
          > Czyżbyś, Elu, nie znała, teorii, neuroprzekaźnikowej zaburzeń psychicznych?
          Znam.
          Ale znam też inne modele przyczyn depresji.
          >zarówno przyczyny jak i skutki zaburzeń dotyczą mózgu.
          "Dotyczą" nie oznacza, że i przyczyny i skutki w równym stopniu mają źródło w poziomie neuroprzekaźników.
          >Chociaż oczywiście są wypadki, kiedy traumatyczne wydarzenia są przyczyną
          A tu się nie zgadzam. Ja bym napisała, że zdarza się depresja endogenna, zdarza się depresja jako skutek uszkodzeń mózgu lub też jest związana z chorobami psychicznymi (o dotąd nie znanej etiologii), ale większość depresji ma swoje przyczyny w strukturze i funkcjonowaniu psychiki, a zaburzenie równowagi neuroprzekaźników jest tylko skutkiem.
          --
          • izabela33_beauty Re: rozwiązanie operacyjne - myśleliście?... 05.02.11, 14:42
            Generalnie zgadzam się z Tobą, ale gdyby przyczyny zaburzeń psychicznych nie były znane, to nie byłoby też skutecznego leczenia. Co do neuroprzekaźników - masz na pewno rację, że to tylko wierzchołek góry lodowej. chciałabym zapytać, co masz na myśli, mówiąc o strukturze psychiki?
            --
            <
            • elzbieta007 Re: rozwiązanie operacyjne - myśleliście?... 05.02.11, 17:56
              Pamiętajmy, że rozmawiamy o depresji a nie o chorobach psychicznych.

Depresja jest jednym z objawów nerwicowych. Występuje też jako objaw w zaburzeniach osobowości. Żaden lek nie leczy (w sensie: trwale usuwa) depresji jako objawu powyższych. Farmakologia może łagodzić skutki, może czasowo nawet eliminować depresję (objaw), ale jej nie leczy, czyli nie usuwa przyczyny depresji.
              W tym sensie:
              >gdyby przyczyny zaburzeń psychicznych nie były znane, to nie byłoby też skutecznego
              >leczenia.
              nie masz racji. Bo to jest typowe leczenie objawowe (np podnoszenie lub obniżanie poziomu stężenia jakiegoś neuroprzekaźnika w mózgu).

Struktura osobowości.
              Definicja zależy od ujęcia teoretycznego. Jest ich zbyt wiele, by przytaczać wszystkie. Moje ulubione - systemowe - podaje następujące elementy, składające się na osobowość:
              - temperament (własności i predyspozycje oun)
              - system poznawczy, składający się z:
              -- struktura "ja" (tożsamość, poczucie własnej wartości, poczucie kontroli, samoocena)
              -- samoregulacyjne mechanizmy przystosowawcze (restrukturalizacyjne, obronne, odreagowania, manipulacyjne)

W zaburzeniach osobowości najczęściej występują nieprawidłowości w strukturze osobowości, w nerwicach (czyli ogólniej mówiąc - w osobowości neurotycznej) zaburzenia funkcjonalne.
              --

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka