Dodaj do ulubionych

Co czwarty Polak ma zaburzenia psychiczne ?

23.06.13, 16:39
Co czwarty Polak cierpi na zaburzenia psychiczne: omamy, fobie, ataki paniki. I panicznie boi się o tym głośno mówić.
Takie informacje płyną z najnowszej, tegorocznej publikacji Instytutu Psychiatrii i Neurologii na temat kondycji psychicznej mieszkańców Polski w wieku od 18 do 64 lat. Z opracowania wynika, że prawie 8 milionów z nas boryka się z mniejszymi lub większymi problemami psychicznymi. Te większe to zaburzenia schizofreniczne, depresje o dużym natężeniu i silne neurozy. Ale to również nawracające stany lękowe i ataki paniki. Nadwątlone zdrowie psychiczne narodu widać w zatłoczonych szpitalach psychiatrycznych. Rocznie trafia do niż już 1,5 miliona rodaków. Oznacza to, ze jesteśmy w czołówce szpitalnych psychoz Europy.

spoleczenstwo.newsweek.pl/w-najnowszym--newsweeku---cholerny-lek-przez-zyciem,105657,1,1.html
trzeba by znów zacząć od tego, co to norma.
Obserwuj wątek
    • olga_w_ogrodzie Re: Co czwarty Polak ma zaburzenia psychiczne ? 23.07.13, 12:57
      przypomniały się mi te wyliczenia w związku z niedawną moją reakcją.
      mianowicie wracałam w upale po jednej z wypraw wielokilometrowych.
      jakaś młoda, tęgawa dziewczyna o czarnych włosach długich, podpierając się na kuli,
      podeszła do mnie.
      widziałam idąc, jak przedtem zaczepia innych ludzi i ją mijają.
      pierwsza myśl, że chce kasy.
      no ale rzut oka na buzię, włosy, ubiór, paznokcie etc. - nie, chyba nie kasa.
      się zatrzymałam, a ona prosi, by jej pomóc, bo nie wytrzyma z bólu.
      że ma pieniądze na taksówkę, by do domu wrócić,
      ale by jej ją wezwać.
      i wyjmuje nerwowo z kieszeni spodni banknoty do pokazania.
      nie jeżdżę taksówkami, zatem nawet numeru nie znałam.
      próby zaczepiania ludzi, by pomogli, podali nr,
      nie skutkowały.
      akurat sami faceci przechodzili - nie słuchali nawet do końca o co idzie,
      tylko przyspieszali kroku.
      w międzyczasie spytałam co ją boli, co się stało.
      a ona, że była 2 miesiące w śpiącze, że wyszla z domu na spotkanie z facetem, a to cham i potwór, że noga ją boli nie do wytrzymania.
      mówiła tak chaotycznie i słowotocznie, iż przyłapałam się w jakimś momencie
      na myśli, że może tu trzeba wezwać karetkę pogotowia,
      a nie taksówkę.
      myśl owa była przelotną i nie zamienioną w czyn, ale jednak była.
      w końcu zatrzymała się pierwsza nagabnięta kobieta, taka wysoka, anorektycznie szczuplutka z kucykiem.
      powiedziałam o co chodzi, wyjęła telefon i usiłowała zadzwonić po taksówkę.
      się nie udawało i wtedy ta czarna zaczęła lać na nas żalu rzekę - że możemy sobie iść,
      że nikt jej nie chce pomóc, że faceci to świnie...
      i nie udawało się jej wytłumaczyć, że chcemy pomóc przecież.
      nie udawało się, bo tama przerwana i gorycz lała się wodospadami.
      no ale w końcu udało się zamówić tę taksówkę.
      wtedy gorycz minęła, jak ręką odjął.
      ją naprawdę chyba mocno bolało i perspektywa człapania pieszo
      z nogą obolałą ją tak uruchomiła.
      ta szczupła poszła, a czarnulka zarzuciła mi ręce na szyję,
      pocałowała ... - acha, wtedy poczułam alkohol.
      może stąd był pewien chaos w wypowiedziach.
      no i rzecze ona, że się mi odwdzięczy i da radę dobrą.
      pyta :
      - A masz faceta ? Bo jak masz, to wiesz co zrób ? O, tak z nim, żeby sam nie rzucił - i pokazała gestem z rzymskiego Colosseum kciuk do dołu.

• dolor Re: Co czwarty Polak ma zaburzenia psychiczne ? 23.07.13, 23:13
      Się właśnie Witkowski za Feynmanem zastanawiał, jak to jest, że wraz z przyrostem liczby terapeutów przyrasta liczba zaburzonych. A chyba coś w tym jest, bo w artykule czytam:
      "W Europie na zdrowie psychiczne średnio wydaje się 5 proc. wszystkich nakładów państwa na zdrowie, w Polsce nieco ponad 3 proc. Mamy o połowę mniej psychiatrów niż średnia europejska. "

Tymczasem: "Prawie 4 na 10 Europejczyków każdego roku cierpi na zaburzenia psychiczne"
      zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,105912,10239850,Plaga_zaburzen_psychicznych_wsrod_Europejczykow.
      a 38% to dużo gorzej niż nasze 25%.

Chociaż faktycznie, Amerykanin "zaledwie" co piąty:
      www.sfora.pl/Kraj-wariatow-Juz-co-piaty-Amerykanin-jest-chory-psychicznie-a26422
      I oczywiście nigdzie nie ma informacji, w jaki sposób to liczono.
      --
      "Znaleźć sprzeczność, to przyznać się do błędu w myśleniu; pozostać przy niej, to wyrzec się umysłu i opuścić domenę rzeczywistości"
      • olga_w_ogrodzie Re: Co czwarty Polak ma zaburzenia psychiczne ? 23.07.13, 23:35
        ja w te różne statystyki nie wierzę, choć ciekawostkowo czasem rzucam nimi.
        za to wierzę w to, co widzę w pewnych miejscach sieci : jak dużo ludzi chce bardzo prędko
        zaufać innym, którzy wydają się im dobrymi, przyjaznymi słuchaczami.
        jak chcą koniecznie e-maila, nr telefonu po prostu, by poopowiadać, że sobie nie radzą.
        albo jak w miejscach publicznych się obnażają w natentychmiaście, gdy tylko okaże im ktoś choć cień zainteresowania.
        i płyną historie o których nie mówią nawet bliskim siedzącym w tym samym pokoju.
        to nie są rzeczy, ktore mogą rztelelnie ująć jakies tam staytystyki.
          • olga_w_ogrodzie Re: Co czwarty Polak ma zaburzenia psychiczne ? 24.07.13, 00:55
            mam wrażenie, że jedno i drugie.
            i chyba coś jeszcze : zdaje się, że na co dzień, to często ludzie,
            którzy zawodowo ostro prą do kasy i znaczenia.
            i uważają, że tam nie ma krztyny miejsca na pokazanie choćby raz słabości.
            ale, gdy nawet występują w sieci pod imieniem i nazwiskiem własnym,
            to tu już oporów nie mają.
            kiedy sobie upatrzą kogoś, kto czasem tylko z grzeczności
            dopyta o coś, zapamięta drobną sprawkę z poprzedniego dnia,
            to się rzucają, bo dostrzegają azyl.
            naprawdę widzę takie sytuacje wiele razy.
            a jestem w tych miejscach codziennie, bo je wykorzystuję
            dla propagandy w sprawie zwierzów.
            i widzę to prędkie : - Kocham Was, kocham Cię, jesteś cudowny/cudowna.
            i nie mówię o damsko-męskich sprawkach.
            mówię o tym, że ktoś tylko wirtualnie przez 2 dni kogoś zna,
            wymyśli sobie, że ta osoba jest ciepła, dobra etc. i po prostu rzuca się
            w ramiona o których sądzi, że przyjazne, ciepłe, przytulne, opiekuńcze...
            terapeutyczne ?

a czy Ty widziałeś kiedy, by na Szczurze, gdzie jednak znano się długo,
            także w realu, ktoś tu, anonimowo wszak na dodatek,
            napisał do ludu : - Kocham Was.
            lub do pojedynczego człowieka ?

• dolor Re: Co czwarty Polak ma zaburzenia psychiczne ? 24.07.13, 01:18
              Brzmi jak jakiś e-borderline. Może gdzieś to w ludziach tkwiło, tylko nie miało się jak ujawnić? Przynajmniej publicznie.

A miłość do człowieka na Szczurze rzadko, do ludu to chyba nikt był nie zdążył, szczur zagryza błyskawicznie.
              --
              "reszta świata osiągnęła apogeum poglądów wyznawanych przez nią od wieków: mistycyzmu i irracjonalizmu — które zostawiają po sobie jedynie dwa pomniki: dom wariatów i cmentarz."
              • olga_w_ogrodzie Re: Co czwarty Polak ma zaburzenia psychiczne ? 24.07.13, 02:36
                brzmi dziwnie.
                oczywiście też nie mogę uogólniać, ale, gdy już ludzie idą w setki,
                a są dni, że naprawdę dużo rzeczy informacyjnie czy nawet jakby "reklamowo"- no w sumie propagandowo, daję w świat, no to mam parę okienek otwartych
                i ciach, ciach przerzutność uwagi, to widzę te wszystkie relacje i wypowiedzi.
                na bieżąco czytam, a czasem coś tak mnie intryguje, że sprawdzam prawdę o statusie - i tak, raczej nikt nie kłamie mówiąc o swej pracy etc.
                jedyne zabezpieczenie przed pracodawcą czy otoczeniem z reala, jakie ludzie stosują,
                to stwierdzenie, że to są ich prywatne oceny i nic nie znaczą./ hmm.../
                no to ja się zadziwiam.
                chodzi mi o tę prędkość i gotowość do zaufania obcym - to często wygląda tak,
                jakby właśnie byli na skraju - tam są wykonywane gesty w stylu,
                jakich nie "powstydziłby się" ktoś deklarujący coś anonimowo, desperacko,
                ktoś, kto ledwo zipie, ma zaburzenia co najmniej, albo sytuację, która się mu wydaje
                nie do przebrnięcia.
                a to nie są żadne fora chorobowe.
                to niby jest normal, ale nie jest.
                choć, rzecz jasna, trzeba myśleć : co to norma.
                padają hasła, zapowiedzi działań w związku z osobistymi problemami takie,
                że nic, tylko się im wtopić w porąbanego Szczura czy Depresję.
                ale jest też prędkość do uznawania, że jest już super, wszystko OK., przeszło, gdy ktoś tylko na moment, szczerze czy nie, się pochyli, poświęci sekundę uwagi, zajutjubuje cokolwiek z dedykacją.

tak.
                to borderlajnowato wygląda.
                albo też jest dowodem, iż emocje nie są uwalniane długo, a tu raptem wypatrzyło się szczelinkę małą, by je uwolnić.
                • dolor Re: Co czwarty Polak ma zaburzenia psychiczne ? 24.07.13, 15:45
                  W emocje gromadzące się jak mocz w pęcherzu to ja nie wierzę. Moim zdaniem mają krótki termin przydatności do użycia.
                  Łatwiej bym uwierzył w jakieś porozszczepianie osobowości. Raz ktoś gra w wierzącego w cuda i antyseksualne moralności. Potem w hedonistycznego racjonalistę. Potem w grabieżcę i zdobywcę dóbr wszelakich, choćby po trupach i nieuczciwie. Potem w litującego się dobroczyńcę. Każda rola z wiarą. Niektóre ulubione i z tymi się można identyfikować i grać gdy tylko okazja ku temu.
                  Takie "stajesz się tym, kogo udajesz, więc uważaj, kogo decydujesz się udawać".
                  Nie wiem, czy ma sens.
                  --
                  "Znaleźć sprzeczność, to przyznać się do błędu w myśleniu; pozostać przy niej, to wyrzec się umysłu i opuścić domenę rzeczywistości"
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka