Dodaj do ulubionych

Piekno polskiego godla

20.12.19, 11:31
Orzel. No orzel. Na wielu godlach narodowych jest ten znak.

Ale wysluchalem materialu o Niewiadomskim. On byl malarzem i stworzyl godlo polskie ktore tymczasowo bylo chyba w 1919 roku jesli dobrze zrozumialem . Endecy zachwalali a wspolczesnego orla wysmiewali jako masonskiego.

I dopiero teraz przyjrzalem sie godlu Polski . Przeciez ten orzel jest w duchu epoki. Chyba nazwiemy go modernistycznym. Tak jak przed wojna nieraz graficy projektowali. Ladny nowoczesny orzel.
Obserwuj wątek
      • olga_w_ogrodzie Re: Piekno polskiego godla 21.12.19, 00:37
        Nie wiem nic o tłustej, obłej kurze Niewiadomskiego, ale za to, gdy mieszkałam w Koninie, to się dowiedziałam, iż Niewiadomski morderca Eligiusz, w latach 1904–1910 wykonał polichromię w kościele farnym pw. św. Bartłomieja w Koninie. Zrobił tam też w oknach, niczego sobie, witraże. Secesyjne. Konin biedny nie ma żadnych zabytków prawie, no to się malunkami i witrażami mordercy prezydenta choć chwalić może. Jest, co prawda jeszcze najstarszy, ponoć, w Polsce słup drogowy, ale bądźmy szczerzy, co jest do oglądania w słupie tym? No cóż. Niewiele. Idę poszukać tej tłustej kury, bo zaciekawiłam się jak ona wygląda.
        • dotera Re: Piekno polskiego godla 21.12.19, 07:24
          Niewiadomski morderca. Tak przeszedl do historii jak Breivik.

Ale oprocz tego ojczyzne bronil na wojnie. Zostawil po sobie godło. Sztuke sakralna i inna. Prace cenione z zakresu krytyki sztuki. I sie poddal rzadajac dla siebie kary smierci.

I to stawia pytania.

Jest film. Zabic prezydenta. Dziki endecki nienawistny tlum. Niewiadomski wyglada na psychicznego kramarza lub taksowkarza. Piekny prezydent. I piekna scena przyjazdu kawalerii konnej ktora oddaje piekno Polski. Bardziej z rysunkow Szancera niz germanskiego walenia piescia w ryj ekspresyjnego.

Wiec co nie pasuje. Czemu ten morderca zostawil tak duzo po sobie. A druzyna Marszalja szlachetna i tak zrobila Sanacje po endeckiemu i powstanie warszawskie z najwieksza bitwa na terenie miejskim z cywilami. Zawsze bitwy byly pod jakas wsia szlachetnych rycerzy. Pod grunwaldem. Pod Waterloo. A tu w centrum stolicy.

Wlasnie cos tu nie pasuje. W narracji swiata

• dotera Re: Piekno polskiego godla 21.12.19, 07:40
            Problem z endekani byl w elektoracie. Bylo i jest w nim sporo chorych na glowe kramarzy i taksowkarzy. Druga strona ma lepszy elektorat. Ale elity czy mieli gorsze? Tego nie wiem. Dmowski swoje zrobil z Paderewskim.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka