Dodaj do ulubionych

Gdzie Wokulski popełnił błąd?

24.11.20, 17:55
Obejrzałem Lalkę Hasa. Zdumiało mnie, że nigdy nie widziałem tego filmu w całości.

Mnóstwo razy w fragmentach zarówno ten film jak i późniejszy serial i zlało mi się w ogólną całość. Bardzo mi się podobał ten film wizualnie i aktorsko, choć pani Tyszkiewicz była mniej przekonująca niż Braunek.

Refleksja ogólna . W Lalce podobnie jak w wielu 19wiecznych powieściach jest motyw mężczyzny rozczarowanego naturą kobiecości. Swoją drogą wymieszany tu z wątkiem żydowskim całkiem przypomina wspolczesne diagnozy upadku cywilizacji, co jest optymistyczne. W końcu po półtora wieku nadal europejska cywilizacja trwa choć już miała upaść.

Ale pytanie brzmi gdzie Wokulski popełnił błąd.

I zastanawiam się czy nie tam co jest usytuowane w tle.

Polskie powstnia. Polskie powstania które byly na rękę wszystkim, wszystkim tylko nie Polakom. I przez wszystkich były zapewne inspirowane
Obserwuj wątek
    • dotera Re: Gdzie Wokulski popełnił błąd? 24.11.20, 18:02
      W filmie przebija się w tle kryzys męskości, zgodnie z nadchodzącym duchem epoki końca wieku.

I dlaczego Polacy, Polacy którzy mieli najwięcej konfliktów zbrojnych na swoim terenie, przecież mnóstwo razy wygranych przeżywają ten kryzys mocniej niż nacje zachodnie które się nawalczyły o wiele mniej.

Bo walczyliśmy za wolność WASZĄ. a za mało o swój interes.

Bitwa pod Wiedniem o której krzyczą nacjonaliści dumnie to przecież największa polska przegrana. ZŁamana Turecka potęga przestała gryźć Rosjan, Rosjanie zaczęli atakować Turcję . Obroniła Austriaków. A oni nasz kraj rozdarli przez to.
      • dotera Re: Gdzie Wokulski popełnił błąd? 24.11.20, 18:11
        W Lalce mamy nieraz mezczyzn sterowanych przez kobiety.

A Polska zawsze była jednym z mniej patriarchalnych spoleczenstw w Europie. I myślę ze miało to związek z tymi wojnami. Raz ze mezczyzni jechali na wojnę to kobiety rzadziły dworkami, a dwa jak przegrali to szli pod opiekę kobiet. One chroniły trwanie społeczeństwa.

Ale wszystko ma tło pierwsze w wojnie i przegranych powstaniach , które nijak nie były w naszym interesie.

Trzeba było budować od początku swoją siłę pozytywistycznie jak WOkulski i tak bywało np w Królestwie Polskim, budować tak długo, aż wystarczyłoby dla niepodległości tylko pokrzyczeć na ulicy.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka