Dodaj do ulubionych

Dobra wiedza o człowieku

05.06.22, 20:34
Kultura została zatruta wiedzą psychologiczną o człowieku. Zeby chociaż miała ona sens prawdy. Mnóstwo świadomej manipulacji i błędów w najlepszym przypadku. Zatrucie patrzeniem na człowieka jak na maszynę zeby dowiedzieć się jak działa. Z reguły albo nam się wydaje ze wiemy albo nawet jak wiemy wolelibyśmy nie wiedzieć.

Pochodną tego są maksymy pisarzy z ich wiedzą o świecie. Najwięcej świadczące o nich samych w którym miejscu stoją.

A zabrakło prawdziwej tradycji mądrościowej. Jak dobrze żyć i po co. Jak stać się dobrym człowiekiem dla innych. Nie ma najmniejszej potrzeby rozumieć ludzi, ich motywacji. To zostawmy kryminologom którzy widzą ludzi jako najgorsze kanalie. W ludziach należy widzieć to ze mają potencjał stać się lepszym i mają przyrodzoną godność.
Obserwuj wątek
  • dotera Re: Dobra wiedza o człowieku 05.06.22, 20:46
   Nie o innych mamy wiedzieć tylko o sobie. Od tego jest świadomość, żeby wyprowadzić nas z iluzji. Tylko trzeba chcieć. Wiedzą o innych to samo ograniczanie się do widzenia tylko tego w innych co o nich wiemy
   • dotera Re: Dobra wiedza o człowieku 05.06.22, 20:48
    Ludzie zresztą nie mają bogatej psychologii. Bogactwo człowieka jest w wymiarze egzystencjalnym . A tak kilka emocji, kilka mechanizmów. Psychoanaliza z prostych rzeczy zrobiła komplikujących językiem wyższa matematykę
    • dotera Re: Dobra wiedza o człowieku 05.06.22, 20:52
     Psychologizm jest współcześnie promowany ze względów manipulacyjnych. Sprowadz człowieka do emocji będziesz miał nad nim władzę. Stąd idea wyzwalania emocji itd. nie ma nic do wyzwalania. Jest kwestia harmonii i jej braku. Żyjesz w harmonii moralnej uczucia są na swoim miejscu.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka