Dodaj do ulubionych

Ślepa uliczka intelektualnego wyzwolenia

15.08.22, 07:27
Czyli czemu lewica ciągle musi ponieść klęskę. A także skoro musi czemu ciągle trwa.

Ciągle są teorie krytyczne mówiące co złego z jakimiś grupami, systemem prawnym ekonomia. Czyli intelektualne etykietki które ustawić chcą świat ludzki jak materię która się zarządza. W praktyce wychodzą marionetki w sposób oczywisty. A czy ktoś może być szczęśliwy gdy inny chce nim kierować? Lewica umieszcza w tym miejscu dialektykę jako uzasadnienie swojego postulatu zmiany tyle tylko że nie odpowiada czemu jej postulowana zmiana miałaby być ostateczna . A także czy sama rzeczywistość sama z siebie nie jest zmienna. I tu pojawia się istotą błędu. Rzeczywistość się zmienia jak piasek się sypie a ktoś chce ustawić na nim zamek postępu. Konserwatyzm ma odwrotne wnioski. Rzeczywistość ciągle się zmienia i trzeba dbać o swój zamek nieustannie żeby go konserwować.

Kluczem do zmiany na lepsze rzeczywistości nie jest intelektualne zrozumienie, bo ono dotyczy tylko przyrody materialnej najmniej podatnej na zmianę w perspektywie ludzkiej, bo w dłuższej i ona się zmienia z dinozaura ewolucja stworzy skowronka. Ale odwrotnie wyzwolenie się z intelektu i droga moralna.

W zmiennej rzeczywistości trwałym kompasem mogą być tylko transcendentne wobec niej wartości. Świat się zmienia radykalnie zawsze i niektórzy wyciągają wnioski że w takim razie wartości ulegną zmianie. Nie, nowy świat to tylko nowe próby, nowe dekoracje tych samych ludzkich tragedii, nowe pole dla tych samych odwiecznych wartości, które są ostatecznie droga do niezależności od świata.
Obserwuj wątek
  • dotera Re: Ślepa uliczka intelektualnego wyzwolenia 15.08.22, 07:30
   A czemu więc trwa skoro ciągle okazuje się błędem? Bo zawsze jest odnawiana i podtrzymywana przez tych którym zależy na tym żeby byli przegrani którzy odeszli od wartości w narcyzm i samouwielbienie
   • dotera Re: Ślepa uliczka intelektualnego wyzwolenia 15.08.22, 07:39
    Zmiana wedle intelektu jest ostra. To dobre to źle. W przypadku materii dojście do ostrych rozgraniczonych pojęć jest zalecane. W przypadku rzeczywistości ludzkiej jest zmiana na zmianie czyli nauka salta stojąc na bicyklu. Zmiana w rzeczywistości ludzkiej na lepsze jest bardziej dostrojeniem się do subtelniejszych fal.
    • dotera Re: Ślepa uliczka intelektualnego wyzwolenia 15.08.22, 07:48
     I tu jest kolejną kwestią. Lewica trzymająca się materializmu chce wyzwolić w jego obrębie , oświecić, a nie zauważa że może ktoś po ciemnej stronie uznany za patologie widzi bardziej subtelnie i więcej w ciemności. Światło oświetla zawsze tylko skrawek , światło parzy, i nigdy nie widzi swojego miejsca z którego świeci.
     • dotera Re: Ślepa uliczka intelektualnego wyzwolenia 15.08.22, 11:30
      Zresztą wydawało się przez pewien czas że w ramach samokrytyki lewica chce pójść w stronę hermeneutyki podejrzeń. Takie elementy konserwatywne w posmodernizmir. Było to jednak dość naiwne. Okazało się że celem hermeneutyki podejrzeń jest psychologizm wskazujący na wrogów ludu w imię jak najbardziej globalnych wielkich narracji. To tylko maluczcy mają być maluczcy i przeprosić wielkich za to że dalej chcą jeszcze więcej wladzy

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka