Dodaj do ulubionych

Terror i filozofia

21.08.22, 16:52
Filozofia została doceniona zamachem na Dugina . Takich emocji nie wywoływała przynajmniej od pół wieku. A propos jakiś czas temu miałem sen o tym jak służby wywiadu porywają filozofa. Zresztą chwilę po drugiej wojnie wielu filozofów okazywało się związanymi ze służbami. Osobiście stawiam tezę że cała tradycja marksistowska była rozgrywka wywiadów przejmujących uczelnie. W jednym filmie którego scenariusz napisał facet ze sluzb jest scena gdy amerykański oficer mówi do werbowanego Polaka: mamy możliwość wpływania na mody, prądy intelektualne i zadaniem naszym jest wmówienie ludziom że postęp może się dokonać tylko przez zaprzeczenie tradycji historycznej i narodowej. W encyklopedii Agory na liście filozofów jest Michnik Adam.

I tu wraca pytanie o rolę filozofa. Spytać można paradoksalnie czy filozof jest od myślenia?

Cała tradycja oświeceniowa zepchnęła filozofa na pozycję intelektualisty, myśliciela społeczno politycznego. I za każdym razem konsekwencjami tych myśli był terror. Terror rewolucji francuskiej. Terror rewolucji bolszewickiej. Hitler nie cenił co prawda filozofów ale bardzo cenił Nietzschego jako wyjątek i nazizm też był ideologia a ta miała swoich myslicieli. A i chrześcijaństwo miało swoich inkwizytorów.

Sądzę że trzeba odróżnić intelektualizm i filozofów zaangażowanych społecznie od filozofii sensu stricte.

Myśliciel tworzy projekty które mają dokonać wielkich działań. Wielkie działania są działaniami krwawi jak wszystko w świecie w którym żeby żyć trzeba się zjadać nawzajem.

Filozof nie ma myśleć. Filozof ma przyglądać się myślom i te krwiożercze tendencje neutralizować. Bo celem nie ma być działanie tylko oderwanie od niego by dostrzec coś więcej w naszej egzystencji.
Obserwuj wątek
    • dotera Re: Terror i filozofia 21.08.22, 17:02
      Jeśli mędrca kojarzymy z starcem czy mamy kojarzyć madrosc z działaniem?

      Moim zdaniem mędrzec ma dwie funkcje. Umie odczytać mity które napędzają rzeczywistość. Odwieczne , powtarzające się działania które mają konsekwencje. Sądzę że zawsze żyjemy w jakimś micie. I mądrość powinna go odsłonić w naszym życiu. A druga funkcja to wyrwanie się z tego mitu w kierunku wolności.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka