Dodaj do ulubionych

Wzrost cen POdręczników o 30 % w Szczecinie też.

13.08.11, 08:52
Która księgarnia w Szczecinie najtańsza. Reforma POdręczników , stare się nie nadają, podręcznik do ćwiczeń z plastyki zamiast prac plastycznych do tego wzrost Vat- ze zwolnienia na 5 % , marża wydawców i 30 % więcej niż do tej pory.Rzeczpospolita" Szkoła coraz droższa
IAR - Kraj
11 Sie 2011, 0:29


11.08.2011 (IAR) - Ceny podręczników poszły mocno w górę, a pomocy socjalnej na ten cel jest dużo mniej - czytamy w "Rzeczpospolitej". Okazuje się, że książki potrzebne do szkoły kosztują w tym roku średnio aż 25 - 30 procent więcej. Jak podliczył dziennik, komplet nowych podręczników dla pierwszaka, który rozpocznie naukę w nowym roku szkolnym, kosztuje dziś minimum 300 złotych, dla gimnazjalisty 400 - 500 złotych, a dla licealisty około 600 - 700 zł.

"Rzeczpospolita" wyjaśnia, że wzrost cen to między innymi efekt inflacji i wprowadzonego w maju 5-procentowego VAT na podręczniki; dotychczas obejmowała je zerowa stawka. Księgarze podkreślają, że wydawcy wykorzystali okazję i w praktyce ceny skoczyły grubo ponad VAT.

Gazeta zaznacza, że wzrost cen odczują najboleśniej rodziny wielodzietne. Szacuje się, że tylko na podręczniki dla trojga dzieci mogą one wydać nawet 2 tysiące złotych. W dodatku - jak czytamy - z powodu kontynuacji reformy programowej ponad 750 tysięcy dzieci nie będzie mogło przejąć podręczników po starszym rodzeństwie czy kupić używanych. Dla nowych roczników przewidziano już bowiem inne książki.

Ale podręczniki to nie wszystko. - dodaje "Rzeczpospolita". Niezbędne są przybory szkolne, często nowa odzież, obuwie. Pełne wyekwipowanie dziecka do szkoły, od książek po ubranie, może kosztować nawet 1000 - 1500 złotych.

Niestety, rosnącym cenom szkolnych wyprawek nie towarzyszy wzrost pomocy ze strony państwa dla najuboższych rodzin - zaznacza gazeta. Zakres pomocy socjalnej drastycznie się zmniejsza. Wsparciem z narodowego programu stypendialnego ma zostać objętych od września około 500 tysięcy uczniów, to ponad dwa razy mniej niż w 2007 roku.

IAR/"Rzeczpospolita"/kawo/jj
Obserwuj wątek
  • Gość: tusk nic nie mogę Hall z rostowskim upichcili nowe ceny IP: *.adsl.inetia.pl 13.08.11, 09:05
   hall wprowadza nowe podręczniki dla dobra wydawców. Np kupiłem matematykę do 4 klasy zaopatrzone w etykietę nowe wydanie albo ćwiczenia do plastyki czyli jak zabić kreatywność dzieci w sztuce . Czyli do plastyki nie wystarczy sam podręcznik ale jeszcze ćwiczenia do plastyki do wypełniania ślaczków. Rostowski usmażył 5 % Vatu na podręczniki ,. a tusk oczywiście nic nie może.Nie on powoływał hall i rostowskiego
  • Gość: czy Re: Wzrost cen POdręczników o 30 % w Szczecinie t IP: *.play-internet.pl 20.08.11, 14:37
   warto jechać do Reala - podobno tam sa dosć tanie komplety podręczników?
  • zed.1 Re: Wzrost cen POdręczników o 30 % w Szczecinie t 21.08.11, 00:09
   ale z ciebie zenujacy populista-propagandzista. ale dobrze, ze wracasz do podstawowki, moze zmadrzejesz i wypiszesz sie z PiS z czasem.
   • exman Re: Wzrost cen POdręczników o 30 % w Szczecinie t 21.08.11, 01:49
    Sitwa nauczycieli i wydawców podręczniów rządzi oświatą a nie minister Hall.
    • Gość: as Re: Wzrost cen POdręczników o 30 % w Szczecinie t IP: *.adsl.inetia.pl 21.08.11, 15:15
     to MEN wprowadza i zatwierdza nowe podręcznikiv i daje mozliwości do wykorzystywania przez te dwie sitwy, przecież dzieci od tego nie będą mądrzejsze.rostowski walnął z 0% na 5 % Vat a wydawcy sobie też wzieli więcej skoro rostowski dał sygnał do podwyzek. Kiedyś podręczniki przechodziły z roku na rok a dzisiaj po roku są bezużyteczne.
     Zed rodzice przy kasie widzą podwyzkę i to są fakty a przyczyna jest jak podałem rostowski z 0% na 5 % VAT i zmuszanie rodziców do kupowania nowych podreczników przez MEN.a ja kby było mało to jeszcze wprowadzenie ćwicze ń np z plastyki by producenci mieli większą kasę.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka