Dodaj do ulubionych

Przełomowy wyrok w sprawie bonifikat na mieszkania

21.10.11, 12:36
Bardzo ładnie. Sam czekałem, aż się przedawni, bo miałem okazję korzystać z ignorancji urzędników, którzy nie potrafili doręczyć pisma i nie wszczęli postępowania ;) Ja jeszcze mogłem bronić się zakupem "nowej substancji mieszkaniowej" za środki ze sprzedaży komunalnego, ale inni nie mieli tyle szczęścia.
Teraz każdy może się bronić, a sądy będą korzystały z wyroku SN. Choć wyrok jest w indywidualnej sprawie, to orzecznictwo bierze się pod uwagę. Pamiętam, że nikt się nie zająknął przy zawieraniu umowy - ani miasto, ani wskazany przez nich notariusz. Jeżeli oni nie wiedzieli o przepisie, to dlaczego gorzej poinformowani kupujący mieli ponosić negatywne skutki?
CBA powinno szukać winnych wśród osób przygotowujących sprzedaż. Miasto powinno wyciągnąć wnioski, a nie nękać mieszkańców.
Obserwuj wątek
    • Gość: Aco Re: Przełomowy wyrok w sprawie bonifikat na miesz IP: *.internetdsl.tpnet.pl 21.10.11, 13:21
      Szkoda, że w Polsce nie ma prawa precedensu bo coś podejrzewam, że ten wyrok nic nie zmieni. Już jakiś czas temu z miastem wygrał były wojewoda i to w dwóch instancjach i co? Nic oczywiście. Niestety dużo osób sprawy już przegrało i nie mogą już walczyć w sądach. Nie każdy jest tak sprytny jak prezydent miasta Piotr K. który wprawdzie oddał mieszkanie ale zyskał 200 tys za rzekomy remont więc stratny nie jest.
      Kolejny raz zwracam uwagę na błąd dziennikarza zawarty w tym artykule, że zacytuję: "Chodzi o szczecinian, którzy sprzedali mieszkania w latach 1998-2000, chociaż nie upłynęło pięć lat". Nie pięć a 10 lat (słownie: DZIESIĘĆ LAT) tak wtedy brzmiała ta ustawa, więc są ścigani również ci co sprzedali po 9 latach od dnia kupna od miasta.
      • pluszsz Re: Przełomowy wyrok w sprawie bonifikat na miesz 21.10.11, 14:15
        Gość portalu: Aco napisał(a):
        > Kolejny raz zwracam uwagę na błąd dziennikarza zawarty w tym artykule, że zacyt
        > uję: "Chodzi o szczecinian, którzy sprzedali mieszkania w latach 1998-2000, cho
        > ciaż nie upłynęło pięć lat". Nie pięć a 10 lat (słownie: DZIESIĘĆ LAT) tak wted
        > y brzmiała ta ustawa

        Nie tak. Lokale mieszkalne 5 lat, inne 10 lat. Pisząc o mieszkańcach dziennikarz miał chyba na myśli mieszkania, w których ci mieszkali.
        • Gość: Aco Re: Przełomowy wyrok w sprawie bonifikat na miesz IP: *.internetdsl.tpnet.pl 21.10.11, 14:42
          Dalej źle, takie rozdzielenie pojawiło się dopiero w 2004r. W latach 1998-2000 o których jest w artykule obowiązywała ustawa z 1997 r. Dziennik Ustaw Nr 115 poz. 741 brzmiała:
          "Art. 68. 2. Właściwy organ może żądać zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, jeżeli nabywca nieruchomości przed upływem 10 lat, licząc od dnia jej nabycia, zbył lub wykorzystał nieruchomość na inne cele niż wymienione w ust. 1 pkt 1-3 i 7. Nie dotyczy to zbycia na rzecz osoby bliskiej."
          Jak widać tu nie był jeszcze obowiązek ("może żądać").

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka