Dodaj do ulubionych

U nas biznes płaci dwa razy, czyli jak zniechęc...

09.05.13, 22:10
Pewnie ma kase fiskalna, dzialalnosc zarejestronowana w Szczecinie, wiec czesc podatkow tu wraca. Na ki ch... ja sie pytam oni znow wymyslaja jakies oplaty....
Obserwuj wątek
   • tertium-non-datur Re: U nas biznes płaci dwa razy, czyli jak zniech 09.05.13, 22:30
    Gość portalu: szczecinianin napisał(a):

    > Bo tępy urzędas (inaczej go nie można nazwać) nigdy nie zarabiał własną ciężką
    > pracą. Dostaje pensyjkę i ma głęboko w du... jak żyje się w naszym mieście, jak
    > jest atmosfera dla małych przedsiębiorców, jak im pomóc. Niech na ulicach będą
    > same banki i sklepy do wynajęcia.

    Jakoś wizja urządzania targowisk ze szczecińskich ulic i chodników wydaje mi się gorszą alternatywą.

    Ale jeszcze raz przyjrzyjcie się jak piękny jest ten stojący okrakiem skuter i rozpostartymi a wszystkie strony banerami reklamowymi. Jest po prostu tak piękny, że miasto powinno jeszcze dopłacać za to, że stoi on w centrum miasta na widoku wszystkich i wszystkiego w godzinach szczytu.

    Z drugiej strony pobierana suma opłat za 2012 rok wydała mi się podejrzanie niska. Poniżej wyjaśnione są moje wątpliwości... - ile i gdzie tych pieniędzy się marnuje (czy jak kto woli rozkrada):

    4. Za pobór opłaty targowej inkasentom wymienionym w ust. 1 przysługuje wynagrodzenie
    brutto z odprowadzonych wpływów z tytułu poboru opłaty targowej w wysokości:
    1) „Rynek” Spółka z o.o.- 15%,
    2) Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Budowlane „Gryfbet” Spółka z o.o.- 40%,
    3) jednoosobowa Spółka Gminy Miasto Szczecin pod nazwą „Nieruchomości i Opłaty Lokalne”
    Spółka z o.o. – 45%.


    bip.um.szczecin.pl/UMSzczecinBIP/files/2A2E71461DFA4847AF57E53E2858F3FA/740.pdf
    --
    Jeżeli dany artykuł lub komentarz jest wyjątkowo subiektywny, nierzetelny i jednostronny, to sam również mam prawo do własnej jednostronnej opinii, dla wyważenia stanowisk. Podobnie jak w sądzie ma do tego prawo powód, pozwany lub adwokat. Autor artykułu w gazecie powinien być natomiast jak obiektywny sędzia. W Szczecińskiej GW prawie nigdy tak nie jest i stąd bierze się tyle skrajnych opinii.
    • zed.1 Re: U nas biznes płaci dwa razy, czyli jak zniech 09.05.13, 23:25
     tylko co te oplaty maja wspolnego z estetyka i dzikoscia targowisk?

     bo jak widac ani nie blokuja handlu gdzie popadnie ani nie wymuszaja estetyki.

     ciekawe co to jest Gryfbet i dlaczego dostaje czesc oplaty jako przedsiebiorstwo budowlane.
     --
     - Bylejakość jest symbolem Szczecina -
    • lemisiaque Re: U nas biznes płaci dwa razy, czyli jak zniech 09.05.13, 23:31
     No właśnie, w pewien sposób ten skuter nieuczciwie konkuruje z kawiarniami, których na Deptaku jest już wiele, a które opłacają wyższe zapewne czynsze. Wydaje mi się, że taki skuter ma większy sens tam, gdzie nie ma miejsca na kawiarnię z prawdziwego zdarzenia. Tymczasem możliwość świadczenia tego typu usług ze skutera w centrum miasta zachęcić może innych do przeniesienia swojego biznesu na ulicę, bo po co opłacać czynsze, urządzać lokale? A takie podejście poskutkuje takimi widoczkami jak sprzedawcy sznurówek przed Pazimem :/
      • Gość: aga Re: U nas biznes płaci dwa razy, czyli jak zniech IP: *.dynamic.chello.pl 10.05.13, 01:26
       Polak sobie poradzi i przechytrzy chory system - A TO JEST NAJLEPSZY TEGO PRZYKŁAD!. Pazerny dwa razy traci - a właśnie tak zachowuje Krzystek i jego administracja. Nie szanuja ludzi, nie szanują ich inicjatywy i pomysłów - faworyzują swoich . Więc jak to miasto ma powstać z kolan - to cieszmy siena takie inicjatywy - albo jak za komuny zamknijmy granice - bo to chyba jedyne rozwiązanie . Wypływ ludzzi w małych wiosek i z naszego miasta jest tak duży że za kilka lat nikt nie udźwignie tego nawet zwiększjąc podatki lokalne - po prostu nie będzie wpływów na takim poziomie który zapewni pokrycie kosztów. a część ludzi odpuśći i wyjedzzie - nie zapłacą podatków i ścigaj ich po świecie ... sama nad tym myślę
   • Gość: Prywatny Re: U nas biznes płaci dwa razy, czyli jak zniech IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.05.13, 05:19
    Stary, to nie tępy urzędas ale drugi tępy RADNY !
    Osoby, które to wskazywały np. dziesięć lat temu przez tępą chołotę np. absztyfikantów i dyrgoski były tu sekowane jako oszołomy. Racja. Co ludzie pracujący zawsze na państwowym, samorządowym, uczelnianym mogą na tematy bussinesu wiedzieć.
    Uwaga: przejedżcie się do Pasewalku, do tamtejszego Inkubatora Przedsiębiorczości i zobacznie ile firm niemieckich założyli szczecinianie bo tej postkomuny mieli już dosyć.
  • Gość: Pit12 Re: U nas biznes płaci dwa razy, czyli jak zniech IP: *.ip.shentel.pl 09.05.13, 22:39
   Samorząd ma prawo wymyślać opłaty bo wyborcy dają im do tego mandat, podobnie to właśnie radni (i tylko oni) mają prawo zatwierdzić uchwałę o zagospodarowaniu przestrzennym regulującą stosunki zabudowy.
   Oczywiście wszystko musi mieć sens. W mieście takim jak Szczecin - pogrążonym w stagnacji - uchwalanie opłat nie związanych z obrotami i rentownością branży jest idiotyzmem. Czym innym są opłaty np. na rynku w Antwerpii (i to dość wysokie) gdzie wszystko jest parę razy droższe niż w centrach handlowych (położonych na obrzeżach a nie w centrum miasta) i gdzie mieszkańcy oraz turyści mogą relatywnie dużo wydać nie nadwyrężając swojej sytuacji materialnej, czym innym jest natomiast uchwalanie opłat w mieście gdzie dochody mieszkańców w większości nie pozwalają na codzienne korzystanie z miejskich usług.
   Samo prawo do uchwalania opłaty jest w porządku, idiotyzmem natomiast wykazali się radni którzy w takiej a nie innej sytuacji takiego a nie innego miejsca uchwalili opłaty na drobnych detalistów których obroty są często śmieszne, stawiając ich na równi z właścicielami daleko bardziej dochodowych interesów.
   W Europie częstym rozwiązaniem jest np. podatek katastralny - masz dom to co roku musisz zapłacić parę tysięcy Euro które wogóle nie idą do urzędu skarbowego ale do gminy która za to może płacić służbom za regularne sprzątanie i czyszczenie ulic, remontowanie na bieżąco, utrzymanie infrastruktury w dobrym stanie. W Belgii w niemałym podatku katastralnym od nieruchomości (jeżeli ją się posiada) jest uwzględniony koszt zaopatrzenia nieruchomości w wodę i kanalizację. W Niemczech różne opłaty związane z nieruchomością powodują że na budowę własnego domu decydują się ludzie dobrze sytuowani natomiast większość bez żadnych problemów mieszka w wynajmowanych lokalach komunalnych (o różnym standardzie i stawkach opłat) a bogatsi w lepszych apartamentach i penthousach.
   Niestety w Szczecinie polityka wygląda tak że buduje się obiekty zbytku publicznego na kredyt spłacany ściąganymi z mieszkańców opatami. Mieszkańcom dochody znacząco nie rosną bo miasto zamiast oszczędzać na dobre warunki inwestowania (uzbrajanie terenu, budowa infrastruktury komunikacyjnej i dobre plany zagospodarowania) wydaje właśnie na zbytki zaniedbując regulacje i strategię zabudowy, warunków inwestowania, zmniejszanie komplikacji i arbitralności wykładni prawa lokalnego oraz krajowego etc.
   Po to jest samorząd żeby w szerokim zakresie móc tworzyć warunki do rozwoju i budować potęgę miasta.
   Problemem jest nie możliwość a raczej to że mieszkańcy wybierają idiotów jako swoich przedstawicieli. Pytanie - czy nie ma innych chętnych czy to mieszkańcy w dupie mają lokalną politykę. Brak znajomości prawa i tego co się dzieje itd.
   Dlaczego w Goleniowie i Koszalinie czy nawet polickim infraparku da się szybko uzgodnić warunki, transport i dostęp do energii etc.? A co się dzieje w Szczecinie?
    • Gość: Pit12 Re: Bo w Szczecinie frontem do biznesu... IP: *.ip.shentel.pl 10.05.13, 00:11
     W Krakowie pewni ludzie przeszli podobną ścieżkę i po dwóch latach udało im się uzyskać pozwolenie na taki sam interes. Chodziło o sanepid, skarbówkę etc. Po kolejnych uzyskanych interpretacjach z ministerstw udało się. Problem jest w tym że nasi parlamentarzyści przy każdym problemie który pojawi się w mediach lokalnych (lub interesie) próbują rozwiązać go przez nadpisywanie ustaw. Bierze się to z tego że w legislacji nadal mamy tendencje z państwa dość autorytarnego a totalitarnego gdy chodzi w kontrolę gospodarki. Stąd w Polsce istnieją wymogi uzyskani koncesji w setkach rodzajów usług (choćby koncesja na handel paliwem której nie ma już nigdzie w UE, podobnie drakońskie wymogi i ograniczenia w obrocie energią elektryczną).
     Nasze przepisy dotyczące usług gastronomicznych są IDIOTYCZNE, pisane pod większe zakłady tak jak kiedyś co w praktyce rynkowej promuje wielkie sieci powielające jedno rozwiązanie w kilku wersjach. Podobnie regulacje dotyczące produkcji tworzyw sztucznych, jakichś komponentów węglowodorowych, pogranicza lekkiej chemii itd.
     Podobnie regulacje dotyczące obróbki mięsa - dość dokładne i szczegółowe a w żaden sposób nie przekładające się na jakość za to znowu - promujące wielkie zakłady natomiast baaardzo utrudniające produkcję wędlin pod sprzedaż na małą skalę. Podobnie na pół chałupnicze pędzenie lokalnego bimbru i wina na sprzedaż etc. co jest czymś normalnym w Europie.

     W Szczecinie na ten idiotyzm legislacyjny (mam wrażenie i nie tylko ja że jest on wspierany przez potentatów rynkowych także krajowych bo kosi im konkurencję małej przedsiębiorczości) jest bardzo wzmacniany przez "specyficzne" podejście wielu urzędników w magistracie (nie wszystkich ale ktoś tam nadaje ton) co nie zmienia się od daaaawnych czasów pamiętających jeszcze inspekcje robotniczo-chłopskie.
   • zly_podatnik Re: Bo w Szczecinie frontem do biznesu... 09.05.13, 23:45
    Bo oni źle zaczęli, powinni działalność rozpocząć od pokropka u ojca dobrodzieja, pyknąć sobie parę fotek i wtedy by ich nikt nie ruszył, nawet fyfek bałby się podejść.
    Ciecin to gospodarczy ośrodek w którym przetrwają tylko najsilniejsi! Same urzędniki:)
    --
    Forumowiczu - z prawa,z lewa,z PiSu, z PO, za aborcją, przeciw aborcji - zanim napiszesz kliknij z prawej w brzuszek Pajacyka - pomóż tym co już na tym świecie żyją a jeszcze nie mogą sami sobie pomóc.
  • Gość: aga Re: U nas biznes płaci dwa razy, czyli jak zniech IP: *.dynamic.chello.pl 10.05.13, 01:16
   co za beszczelna grupa młodzików!!! jak oni wogóle mogli??? toć to w naszym mieście można otwierać - lub zamykać stocznie na kilka tysięcy osób (z naciskiem na zamykać) - a nie jakaś prywata! skandal. Pociągi z kibolami puścić - gó...arzy od kawy pogonić! W tym mieści emamy starbaksa i columbusa!!! jak oni mogli?
   no i jeszcze kawy im się zachciało - kur,,, gazowany ocet w szklanakch sprzedawać. W końcu to miasto z tradycją, a nei jakaś kawa - półki w tescko raz w tygodniu powinny być wyczyszczone i obstawione butelkami z octem - tak ku chwale naszego prezydenta i jego komunistycznej, tfuu, przepraszam, miejscowej tradycji.
  • marek12345-6 U nas biznes płaci dwa razy, czyli jak zniechęc... 10.05.13, 01:35
   mnie to wcale nie dziwi. w koncu wszyscy za lokale w Szczecinie płacą najwięcej w polsce do kasy miejskiej. Za to nie mają nawet dlk lientów darmowych parkingów. W Danii można parkować nawet przez 2 pierwsze godziny za friko. W szczecinie tylko duże firmy majądobrze: biurowce za friko będą funkcjonować przez 5 lat a centra handlowe oferują 1h godzinę parkingu przyciagajac klientów ktorzy nie chca placic w strefie...
  • Gość: eh Re: U nas biznes płaci dwa razy, czyli jak zniech IP: 62.233.246.* 10.05.13, 08:31
   19 PLN dziennie przy ich cenach to raptem dwie-trzy kaffki dziennie. Ja wiem że ci prężni by chcieli za darmo i z tego wózka wybudować dom i kupić 3 samochody ale może po prostu pomysł nie jest tak szałowy jak się wydaje. Ale przecież wielu tu na forum krzyczy że w Szczecinie potrzeba tylko przedsiębiorczych i biznesmanów. Jakie miasto taki biznes.
  • arkonka2008 Drugie koło 10.05.13, 09:30
   Urzędnicy widzą tylko małe kółeczko malutkich należności ściąganych od malutkich podmiocików nie widzą olbrzymiego koła mogącego napędzić gospodarkę Szczecina i regionu, które nazywa się zatrudnienie. Ci mali czesto napędzają zatrudnienie w dużych firmach ale tego z ratusza nie widać a szkoda bo małe często napędza duże, które przyciąga kolejne duże. Klimat do prowadzenia biznesu czesto jest ważniejszy niż podatki, które płaci się wszędzie.
  • dziewski U nas biznes płaci dwa razy, czyli jak zniechęc... 11.05.13, 07:23
   W necie znalazłem takie oto peany na polskich urzędników

   Podłość i głupota szaleje wszędzie.
   Przede wszystkim po urzędzie.
   Urzędnicy jedynie o swoje sprawy dbają.
   O cnotach obywatelskich zapominają.
   Nie ważne jakie reprezentują agendy.
   Wszędzie spotkasz, jak nie złodziei to mendy

   Urzędnicze stanowisko, z Polaka
   Zazwyczaj czyni ważniaka.
   Dlatego, jedynie nabzdyczenie
   Przynosi mu zadowolenie.
   O swoje dba realizowanie
   Poprzez petenta dołowanie.

   Co w Polsce znaczy wyraz doskwieranie?
   To dla urzędników pierwszoplanowe zadanie.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka