Dodaj do ulubionych

Nienawiść do katolików-dlaczego?

01.06.05, 11:44
Już na wstępie zastrzegę się , że nie jestem praktykującym katolikiem,ale
doprawdy może ktoś potrafi mi odpowiedzieć,skąd bierze się aż taka nienawiść
do tego wyznania na forum.Najciekawsze,że najbardziej zajadli w swojej
krytycznej nienawiści,są ci mający się za najbardziej postępowych i
tolerancyjnych.Co tak bardzo przeszkadza im w tym wyznaniu,że opluwają je bez
opamiętania?
Obserwuj wątek
      • sid15 Re: Nienawiść do katolików-dlaczego? 01.06.05, 11:58
        No właśnie się zastanowiłem.Rydzyka i Jankowskiego nikt o zdrowym umyśle nie
        popiera,bo to oszołomy,ale chodzi mi o obraźliwe ataki na fundamenty tej wiary
        i na sposób, w jaki jej wyznawcy wyrażają swoje do niej przywiązanie.Wydaje mi
        się ,że jednak chodzi o coś innego.
        • xyz-xyz Re: Nienawiść do katolików-dlaczego? 01.06.05, 12:03
          Gdzie zaatakowano fundamenty wiary katolickiej???? Co do sposobu wyrazu były
          słowa krytyki wobec dzwonów o 6 rano, całkowitego opanowania mediów (bez
          wyjątku) publicznych przez JP2, itp. Niegdzie nie było ataku na fundamenty. No
          chyba, ze fundamentem jest pazerność kleru, pedofilia i inne tego typu klimat.
        • Gość: dolnoślązak Re: Nienawiść do katolików-dlaczego? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.06.05, 17:01
          Fundamenty są w Bibli, a przeważająca reszta ( np.odpusty, oczywiście za
          opłatą ) powstała do zdobywania "majątków" przez ojców kościoła. 10-przykazań
          wystarczy by być dobrym i pełnym wiary, reszta jest zbędna. Dla wielu jednak
          fundamentem są biskupi,księża, no i papież. Można to zaliczyć do kultu
          jednostek i stawianiu ich przed Bogiem. Można dużo mówić na ten temat, ale to
          już było.

pozdrawiam
        • Gość: Ufoludek Re: Nienawiść do katolików-dlaczego? IP: *.icpnet.pl 11.06.05, 19:19
          Drodzy Państwo !
          Nie wiem jak jest z innnymi religiami ale co do katolickiej i muzułmańskiej mam
          jak najgorsze zdanie. O katolickiej mogę mówić bo jestem Polakiem a o
          muzułmańkiej bo w jednym z tamtych krajow pracowałem przez 10 lat. Do religii
          katolickiej mam pretensje, o to, że poprzez presję na moich rodzicow (bo
          przecież tak trzeba) ochrzcili mnie, nie pytając się mnie o zdanie. Teraz,
          kiedy nie zgadzam się z podstawami tej organizacji mówią mi 'No przecież jesteś
          Katolikiem', Uważam, że uczciwszym byłoby aby Kościół zdecydował, że jego
          wyznawcą może być osoba pełnoletnia. Jeszcze gorzej jest u Muzułmanów, gdzie na
          przykład Muzułmanka nie może poślubic Katolika. Jak ktoś jest Muzułmaninem, to
          nie może zmienić religii (nawet w niektorych krajach jest za to kara śmierci).
          Kościół Katolicki jest moralnie odpowiedzialny za dziesiątki milionów ofiar
          wojen i prześladowań religijnych. Dziesiątki milionów kobiet spalono na
          stosach. Jan Paweł II jest odpowiedzialny za śmierć spowodowaną wirusem HIV
          dziesiątków tysięcy ludzi głównie w krajach katoliskich w Afryce, w których to
          rządy zaprzestały sponsorowania zakupu prezerwatyw bo Kościół się temu
          przeciwstawia. W każdej dziedzinie Kościół popełniał i popełniał wiele błędów.
          Mówią nauce Kościoła. Cóż to za nauka oparta na wierze !

Kościół Katolicki w Polsce już obecnie jest drugim właścielem ziem w Polsce (po
          skarbie państwa). Żeby ta pazerność Kościoła nie doprowadziła do tego o czym
          pisał w jednej ze swoich ksiązek Ernest Hemingway w czasie wojny domowej w 1936
          w Hiszpanii.
      • Gość: A.G. Re: Nienawiść do katolików-dlaczego? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 01.06.05, 12:15
        buddy napisał:

> Nik tu nie krytykuje katolików w prawdziwym tego słowa znaczeniu tylko bandę
        > ojców rydzyka czy jankowskiego, którzy to dopiero sieją nienawiśc ja k na
        > dobrych polskich katolików przystało zastanów się nad tym

Nonsens. Nie popieram ani Rydzyka, ani Jankowskiego, a czuję się atakowany. Boże Ciało - nie, relikwie - nie, msze - nie, katolicy NIE! Nie szerzę nienawiści. Jestem praktykującym katolikiem. Tyle.
          • Gość: A.G. Re: Nienawiść do katolików-dlaczego? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 01.06.05, 13:46
            Na twój koszt??? A dlaczego samotne matki wychowują dzieci na MÓj koszt< choć ja nie mam dzieci? Dlaczego leczysz się na MÓJ koszt, a ja jestem zdrowy? Dlqaczego oglądasz publiczną telewizję na MÓJ koszt, choć ja jej nie oglądam?
            Twój koszt! Wszyscy płacą...Żart jakiś. Ciekawe kto tak kombinuje przy podatkach, skoro WSZYSCY płacą. To jest również na MÓJ koszt. Wrzaski URAŻONEGO PODATNIKA, KTÓRY MA PRAWA. Żałosne.
            • xyz-xyz Re: Nienawiść do katolików-dlaczego? 01.06.05, 14:04
              A dlaczego samotne matki wychowują dzieci na MÓj koszt< ch
              > oć ja nie mam dzieci?

Ponieważ są obywatelami naszego Państwa, a Państwo ma obowiązek je chronić. Nie
              ma zaś obowiązku finasowania budowy prywatnych budowli, jakimi są kościoły..

Dlaczego leczysz się na MÓJ koszt, a ja jestem zdrowy?

Leczę się na swój koszt, opłacam składkę zdrowotną.

Dl
              > qaczego oglądasz publiczną telewizję na MÓJ koszt, choć ja jej nie oglądam?

Oglądam na swój koszt, płacę abonament.

Twój koszt! Wszyscy płacą...Żart jakiś.

Nie. Nie wszyscy. Kościół - instytucja prywatna jak najbardziej, kształci
              swoich funkcjonariuszy na koszt Państwa. Funkcjonariusze odpowiedzialni za
              nauczanie treści związanych z ta religia, nauczają na koszt Państwa, nie na
              koszt kościoła.

Ciekawe kto tak kombinuje przy podatkac
              > h, skoro WSZYSCY płacą.

Kościół nie płaci podatków. Ma ulgi i zwolnienia. Nie płaci ceł i akcyzy.

To jest również na MÓJ koszt.

Niestety problem w tym, że kościół jest już tak przyrośnięty do Państwa, że nie
              widzicie różnicy. Otóż ja jestem wyznawcą Bachusa i swoją religię uprawiam na
              koszt własny, czasem Fugazi wspomoże, jak braknie szmalu. Ty na wyznawanie
              swojej religii chcesz pieniędzy od Państwa.

Wrzaski URAŻONEGO PODATNI
              > KA, KTÓRY MA PRAWA. Żałosne.

Istotnie pycha katolików na tym właśnie polega, że każdy szept nawet o
              poszanowanie prawa, oceniają jako żałosne zwłaszcza, gdy to poszanowanie prawa
              oznaczałoby oderwanie od państwowego cycka.
                • xyz-xyz Re: Nienawiść do katolików-dlaczego? 02.06.05, 08:50
                  Niczego nie chcę, durniu biedny

Chcesz, bym siedział cicho i płacił na twoja religię. A jak się odezwę to
                  właściwą katolikom miłością do bliźniego nazwiesz mnie durniem.

Chcę, żebyś mnie i mnie podobnym dał spokój,

A proszę bardzo. Tylko ty daj mi spokój. Płać za naukę religii swoim
                  funkcjonariuszom w ich siedzibach, które wybudują na własnych kupionych
                  gruntach, za własne pieniądze. Wykreśl z ustawodawstwa przepisy
                  odzwierciedlające twój katolicki światopogląd. Ja nie oczekuję od ciebie byś
                  płacił za moje bachusowe celebry.
              • blackexit Re: Nienawiść do katolików-dlaczego? 02.06.05, 09:42
                xyz-xyz napisał:

>
                > ma zaś obowiązku finasowania budowy prywatnych budowli, jakimi są kościoły..

gdybys mi tak powiuedzial ktory kosciol zbudowalo panstwo...
                > Oglądam na swój koszt, płacę abonament.

twoj abonament nie starcza nawet na pensje dla wnakowej o czarzastym nie
                wspomne.

>> Kościół nie płaci podatków.

oczywiscie ze palci maly komuszku-klamczuszku.

Ma ulgi i zwolnienia. Nie płaci ceł i akcyzy.
                >
                > To jest również na MÓJ koszt.
                >
                > Niestety problem w tym, że kościół jest już tak przyrośnięty do Państwa, że
                nie
                >
                > widzicie różnicy. Otóż ja jestem wyznawcą Bachusa i swoją religię

zalewanie mordy nie jest religia niestety.
                pozdrawiam black
                • xyz-xyz Re: Nienawiść do katolików-dlaczego? 02.06.05, 09:53
                  xyz-xyz napisał:
                  >
                  > >
                  > > ma zaś obowiązku finasowania budowy prywatnych budowli, jakimi są kościoł
                  > y..
                  >
                  >
                  > gdybys mi tak powiuedzial ktory kosciol zbudowalo panstwo...
                  > > Oglądam na swój koszt, płacę abonament.
                  >
                  > twoj abonament nie starcza nawet na pensje dla wnakowej o czarzastym nie
                  > wspomne.
                  >
                  Za dużo katolikow Pospieszalskiemu katolik Dworak wypłaca.

> >> Kościół nie płaci podatków.
                  >
                  > oczywiscie ze palci maly komuszku-klamczuszku.
                  >

Tak? A jakie? Normalny PIT? Nie blacuszku-kłamczuszku. Zapytaj antyknajak ile
                  by dał by móc płacić takie podatki, jakie płaci kler. Oni nawet ZUSu nie
                  opłacają bo becaluje Państwo.

> Ma ulgi i zwolnienia. Nie płaci ceł i akcyzy.
                  > >
                  > > To jest również na MÓJ koszt.
                  > >
                  > > Niestety problem w tym, że kościół jest już tak przyrośnięty do Państwa,
                  > że
                  > nie
                  > >
                  > > widzicie różnicy. Otóż ja jestem wyznawcą Bachusa i swoją religię
                  >
                  > zalewanie mordy nie jest religia niestety.

A dlaczego nie? Bo nie jest katolicka? Słyszałeś o bachanaliach? Blacek katolik-
                  ekumenista:))))))
                  • blackexit Re: Nienawiść do katolików-dlaczego? 02.06.05, 14:35
                    xyz-xyz napisał:

> >
                    > Za dużo katolikow Pospieszalskiemu katolik Dworak wypłaca.

nie rozumiemm . jasniej.
                    >
                    > > >> Kościół nie płaci podatków.
                    > >
                    > > oczywiscie ze palci maly komuszku-klamczuszku.
                    > >
                    >
                    > Tak? A jakie? Normalny PIT?

nie, normalny ryczalt.

Otóż ja jestem wyznawcą Bachusa i swoją religię
                    > >
                    > > zalewanie mordy nie jest religia niestety.
                    >
                    > A dlaczego nie? Bo nie jest katolicka? Słyszałeś o bachanaliach?

chociazby dlatego z enie jest zarejestrowanym w polsce zwiazkiem wyznaniowym no i nie spelnia zadnych kulturowych przeslanek religi. pozdrawiam black
                    • xyz-xyz Re: Nienawiść do katolików-dlaczego? 02.06.05, 14:43
                      > nie rozumiemm . jasniej.

Trudno. Postaraj się bardziej.

> nie, normalny ryczalt.

Ja też chcę takie podatki płacić.

> chociazby dlatego z enie jest zarejestrowanym w polsce zwiazkiem wyznaniowym
                      no
                      > i nie spelnia zadnych kulturowych przeslanek religi

Była zrejesterowana kilka tysięcy lat temu:))))))) I powiedz Grekom to co tu
                      napisałeś:))))))
                      • blackexit Re: Nienawiść do katolików-dlaczego? 02.06.05, 14:54
                        xyz-xyz napisał:

> > nie rozumiemm . jasniej.
                        >
                        > Trudno. Postaraj się bardziej.
                        >
                        >
                        > > nie, normalny ryczalt.
                        >
                        > Ja też chcę takie podatki płacić.

zglos sie do urzedu skarbowego. jak dla mnie czlonkowie sld powinni na przyszlosc byc oblozeni jakims 99 proc podatkiem. 1. za to ze zawsze je chca podwyzszac 2. za krzywdy wyrzadzone polsce.

> Była zrejesterowana kilka tysięcy lat temu:))))))) I powiedz Grekom to co tu
                        > napisałeś:))))))

w polsce? byla a nie ejst. kropka. pozdrawiam black
                        • xyz-xyz Re: Nienawiść do katolików-dlaczego? 02.06.05, 15:04
                          "jak dla mnie czlonkowie sld powinni na przyszlosc byc oblozeni jakims 99 proc
                          podatkiem. 1. za to
                          ze zawsze je chca podwyzszac 2. za krzywdy wyrzadzone polsce. "

Jest to kolejny wykwit tyyytanicznego umysłu czarnej dziurki:)))))))))))))))))
    • skuter70 sid 01.06.05, 14:16
      dzielisz w tym watku swiat na MY i WY
      a jednoczesnie piszesz , ze nie jestes katolikiem

moze sprecyzujesz kto to sa ci MY i WY?
      • sid15 Re: sid 01.06.05, 14:21
        Ja tylko zadałem pytanie ,ponieważ pewne rzeczy były dla mnie niejasne.Ale stek
        obelg którymi mnie obrzucono wszystko mi wyjaśnił.I jest ok.
        O jakim podziale mówisz?Ja widzę tylko dramatyczną różnicę zdań.Ale dzięki
        Bogu,cenzury już nie ma,więc dyskutujmy,tylko bez obelg.
            • skuter70 Re: sid 01.06.05, 14:32
              "Dzięki waszym poglądom mieliśmy kartki na cukier i inne przywileje,dzięki
              naszym mamy demokrację,którą niszczycie i rozkradacjie gdzie tylko można."

dalej nie widzisz podzialu na my i wy?
              • sid15 Re: sid 01.06.05, 14:38
                No tak,tu pewien podział się zarysował.O ile mnie przeczucie nie myli to
                popierający w swoich postach lewicę,jednocześnie nienawidzą kościoła.Natomiast
                ci pozostali raczej mają podejście neutralne.Ale mogę się mylić.
                • Gość: gosia niechęć w/c katolicyzmu a lewicowanie IP: 217.96.3.* 02.06.05, 19:31
                  Jestem niechętna nauczaniu religii katolickiej w szkołach za publiczne
                  pieniądze, funduszowi kościelnemu itp., a także pewnej nietolerancji
                  rozsiewanej przez niektórych przedstawicieli kościoła (np. antysemickie
                  wydawnictwa przykościelne, o których swego czasu było głośno w mediach), ale
                  moje poglądy nie są lewicowe. Jestem raczej obojętna wobec polityki. Także
                  jedno z drugim nie zawsze idzie w parze. Z drugiej strony katolików nie należy
                  nazywać ciemniakami lub debilami, jak się to często zdarza na forum.
            • xyz-xyz Re: sid 01.06.05, 15:03
              Ja za to podam ci jaki poziom prezentuja twoi stronnicy:

forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=70&w=24614441&a=24622151
    • Gość: Fugazi katolik czy polak-katolik? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.06.05, 14:18
      Jak na wstępie zastrzegłeś - nie jesteś praktykującym katolikiem a ja zaś
      twierdzę, że żaden z Ciebie katolik.
      Bujasz w swej wyobraźni o katolicyzmie, właściwie samej wiary nie znając.
      Bowiem gdybyś znał, wiedziałbyś, że nie ma niepraktykującego katolika jak i nie
      ma mięsożernego wegetarianina.

Jesteś przykładem polskiego wyobrażenia o katoliku, które ma się tak do Prawdy
      Objawionej w naukach Jezusa jak owe mięso do wegetarianina.
      Nie myl zatem swego wyobrażenia o świecie materialnym jak i niematerialnym z
      wiarą katolicką
      Nie myl wiary w Jezusa, czy w jego zmartwychwstanie z wiarą katolicką i
      kościołem który powinnien piętnować właśnie takich jak Ty (wierzących i
      niepraktykujących tym samym odrzucających dwójnasób nauki Jezusa) i lepiej dla
      jego samej byłoby aby wszyscy „niepraktykujący” podziękowali za uczestniczenie
      w życiu kościoła. Byłaby jasnośc co do.

To mówię ja Fugazi – ateista z wyboru.

Pozdrawiam
      Fugazi
      • buddy Re: katolik czy polak-katolik? 01.06.05, 14:22
        on po prosty jak cała prawica udaje katolików broni ich wchodzi w ich skórę a w
        życiu z tym oprócz pójścia w niedzielę do kościoła i układów z księdzem
        biskupem mało ma wspólnego
      • sid15 Re: katolik czy polak-katolik? 01.06.05, 14:25
        No i byc może piętnuje,ale co to ma do rzeczy.A za to ,że niepodobają mi się
        niewybrede ataki na kościół nie masz prawa mnie potępiać,tak jak ja nie mam
        ptrawa potępiać cię za ateizm.
        • Gość: Fugazi Re: katolik czy polak-katolik? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.06.05, 14:36
          Ataki o których tak się rozpisujesz są często, o ile nie zawsze wynikiem
          polskiej "dulszczyzny" i polskiego wypaczenia katolicyzmu.
          Wypaczony katolicyzm dodatkowo wspomagany niepiśmienna swołoczą łatwy jest do
          manipulowania - sterowania. Ale to insza historia mi zaś szło o precyzję
          przedstawiania się.

Precyzyjnie więc należało stwierdzić::

„Ja jako niekatolik nie rozumiem ataków na kościół katolicki. Nie utożsamiam
          się z nim i nie podzielam nauk kościoła tym samym nie uczestniczę w jego życiu.
          Jednak mi go żal i chcę tym samym wyrazić ubolewanie nad pomyjami wylewanymi
          nań na forum.

Byłoby uczciwiej. Nie sądzisz?

Pozdrawiam
          Fugazi
          • sid15 teraz współczuję katolikom 01.06.05, 14:46
            To widocznie mi się wydawało.Ale tylu adwersarzy,że mam prawo się czuć się
            zaszczuty.Przynajmniej teraz wiem co czuje każdy katolik w tym kraju,który
            nieopacznie przyzna się do swojej wiary i zechce bronić swoich poglądów.
              • sid15 Statystyka 01.06.05, 14:59
                Małe kłamsywo,duże kłamstwo,statystyka.Jeżeli Stasiu zdradza żonę co noc,a
                Kaziu nigdy swojej nie zdradził,to statystycznie zdradzają żony co drugi
                dzień.Tyle odnośnie statystyki.
                • Gość: Fugazi Re: Statystyka IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.06.05, 15:05
                  Na statystyce opierała się Stolica Apostolska zawierając konkordat z Polską.
                  Nie sądzisz chyba, że się myliła.

<
                  KONKORDAT między Stolicą Apostolską
                  i Rzecząpospolitą Polską

Stolica Apostolska i Rzeczpospolita Polska
                  - dążąc do trwałego i harmonijnego uregulowania wzajemnych stosunków;
                  - biorąc pod uwagę fakt, że religia katolicka jest wyznawana przez większość
                  społeczeństwa polskiego;
                  - podkreślając posłannictwo Kościoła katolickiego, rolę odegraną przez Kościół
                  w tysiącletnich dziejach Państwa Polskiego oraz znaczenie pontyfikatu Jego
                  Świątobliwości Papieża Jana Pawła II dla współczesnych dziejów Polski
                  ...
                  >

Pozdrawiam
                  Fugazi
                  itd
                • Gość: Agrest Re:Sid, brawo! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 01.06.05, 16:30
                  Aleś wątek założył, bracie! Ho, ho. Będzie mnóóóóostwo wpisów. I wiem nawet kto sobie nie daruje - H ileś tam, xyz, aska, ci na pewno. Taka aska, wzór cnót, wcielenie tolerancji, obrończyni uciśnionych gejów i lesbijek - dla wierzących tolerancji nie ma. Bo jej tolerancja jest ograniczona (jako i ona). H ileś tam - wiadomo. Choroba. XYZ, reklamujący się tu chyba jako prawnik (mylę się?), wzorowy podatnik z obsesją pt. "na mój koszt" - oczywiście jako prawnik płaci podatek od każdej złotówki. Jak oni wszyscy. A może się mylę? Może to biznesmen o czystych rękach, nie pamiętam. W każdym razie wzorowy. Nie będzie mu nikt mówił jak ma żyć. A jeśli nawet mówi innym, to też źle, bo XYZ tak powiedział.
                  Pojawi się tu jeszcze paru mądrych, narobi pełno błędów ortograficznych, bo kto powiedział, że coś muszą, nakrzyczy, naobraża, nawymądrza się. Super! Trafiłes, sid!
                  • Gość: Gardan Re:Sid, brawo! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 01.06.05, 17:19
                    Większość z was, ateistów, będzie wołać księdza w ostatniej godzinie, wierzcie mi. Widzałem to mnóstwo razy. I obyście mogli jeszcze wołac...I oby on zdążył..
                    Jak przyjdzie RAK, poskręca was artretyzm, będziecie sami ze sobą, ciężko będzie oddychać, do dolegliwości sercowych dołączy lęk, a pampers będzie przeszkadzał - wtedy nie będziecie tacy butni. Teraz jesteście młodzi i silni, ale kto wie KIEDY??? Może za rok, pół roku, miesiąc? Kiedy pomyślisz jeden z drugim o Bogu? Może rzygając krwią z kierownicą wbitą w płuca już jutro?
                    • blackexit dotacje do gminy 02.06.05, 09:47
                      znowu bede brzydki. jesli za dofinansowanie kosciola uznaje sie zwolninie z cla
                      na tzw cale kultu to czerpia z tego wszystkie wyznania. dlaczego nikt nei
                      protestuje ze dopalcamy np do gmin wyznaniowych zydowskich w ten brzydki
                      sposob? a co z majatkiem im oddawanym? niech sobie kupia. pozdrawiam black
                      • ja_aska Re: dotacje do gminy 02.06.05, 09:57
                        bleki jak widzisz się tutaj słabo wypowiadam ale skoro prowokujesz to: Żydzi
                        tutaj byli przed wojną i mieli majątki a katolików (jako takich_ tutaj nie było
                        i nie ma czego im oddawać.
                        • sid15 Re: dotacje do gminy 02.06.05, 10:13
                          Kosciól katolicki miał ziemie nadawane przez władców Polski,om momentu
                          wprowadzenia chrześcijaństwa,tylko czerwoni złodzieje ,mając za nic prawie 1000
                          letnią tradycję i prawo,te ziemie odebrali.Jeszcze moment,a dowiemy się ,że
                          Żydzi mają większe prawa do majątków zagrabionych przez komunę niż
                          Polacy.Zaznaczam ,że do Żydów nic nie mam i wręcz ich szanuję,żeby nie
                          rozpętała się dyskusja na temat braku tolerancji wobec innych wyznań,ale takie
                          porównania są po prostu śmieszne.
                        • blackexit Re: dotacje do gminy 02.06.05, 14:40
                          xyz-xyz napisał:

> niech sobie kupia
                          >
                          > 1. Gminom oddaje się to co się im zabrało.

kosciolowi rowniez i wten sposb stal sie najwiekszym posiadaczem ziemi i juz to ci jakos przeszkadza.

> 2. Jakoś Kościół Kat. gruntów nie kupuje, sorka kupuje za 1 zł.

cerkiew w szczecinie tez niedawno dostala cos gratisowo i nikt nie ma o to pretensji. znaczy sie nikt normalny. ciebie to nie dotyczy. pozdrawiam black
                          • xyz-xyz Re: dotacje do gminy 02.06.05, 14:45
                            1. W szczecinie Kościół Kat. nie miał nic. A dostał, tyle że ola Boga.
                            2. Porównaj to co wziął Kościół Kat. z tym co dostała Cerkiew.

Różnicę widzi każdy normalny, ale ciebie to nie dotyczy:)))