Dodaj do ulubionych

Chanuka i Absztyfikant po hebrajsku

20.12.03, 11:01
Chanuka (חנוכה) - tak nazywa sie dzisiaj rozpoczynajace sie zydowskie
swieto. Chanuka potrwa do 28 grudnia. Po polsku znane jest tez jako swieto
swiatel.

Zwyczajowo uwaza sie, ze jest to takie „zydowskie Boze Narodzenie”, tyle ze
zamiast choinki uzywa sie w nim dziewiecioramiennego swiecznika zwanego
menora. No i oczywiscie podobnie jak w przepadku Bozego Narodzenia wyznawcy
judaizmu obdarowuja sie w tym czasie prezentami.

Przychylam sie do slow forumowiczki Aski, ktora stwierdzila, ze ona obchodzi
wszystkie swieta:)))

Wasz Absztyfikant...

Szelachem (Wasz - שלכן) Mechazer (Absztyfikant - מעריץ)

Modlitwa chanukowa:

"Dziękujemy Ci za cuda i zbawienie, które przyniosłeś ojcom naszym w owych
pamiętnych dniach. Było to za dni arcykapłana Matattiasza, syna Jochanana, z
rodu Chasmoneuszów i jego synów. Powstało niegodziwe królestwo greckie
przeciwko narodowi Twemu, Izraelowi, i zmuszało ich, by poniechali nauki
Twojej i przekroczyli przykazania Twoje. Ty zaś w Swoim miłosierdziu wielkim
stanąłeś po ich stronie w niedoli, walczyłeś w ich obronie i oddałeś silnych
w ręce słabych, licznych w ręce garstki, niegodziwych w ręce sprawiedliwych.
Imię Twoje stało się wielkie na całym świecie a ludowi Swemu, Izraelowi,
przyniosłeś zbawienie. Wtedy przybyli synowie Twoi do świątyni, oczyścili ją
i zapalili świecznik w Przybytku Twoim Świętym. Na pamiątkę tego cudu
ustanowili osiem dni Chanuki, by chwalić i wielbić Wielkie Imię Twoje."
Obserwuj wątek
    • rrado Re: Chanuka i Absztyfikant po hebrajsku 20.12.03, 11:14
      absztyfikant napisał:

> Chanuka (חנוכה) - tak nazywa sie dzisiaj rozpoczy
      > najace sie zydowskie
      > swieto. Chanuka potrwa do 28 grudnia. Po polsku znane jest tez jako swieto
      > swiatel.

wszystkiego dobrego oby nie zabraklo SWIATLA. pozdrawiam rado
      • absztyfikant Re: Chanuka i Absztyfikant po hebrajsku 20.12.03, 11:16
        Swiatlo jak swiatlo. Ja sie bym bardzo cieszyl, gdyby do Szczecina przyszla
        polityczna iluminacja...
        • rrado Re: Chanuka i Absztyfikant po hebrajsku 20.12.03, 11:22
          absztyfikant napisał:

> Swiatlo jak swiatlo. Ja sie bym bardzo cieszyl, gdyby do Szczecina przyszla
          > polityczna iluminacja...

:). moze chociaz swiatelko nadziei w tym tunelu rozpaczy. pozdrawiam rado
          • absztyfikant Re: Chanuka i Absztyfikant po hebrajsku 20.12.03, 11:24
            A wogole to niedlugo po Chanuce bedzie duzo duzo ciekawsze swieto Purim !!!
    • Gość: hej ! Kurpiowski Baca po hebrajsku IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.12.03, 11:33
      Drogi Absztyfikancie. Są dwie wersje pisowni ?anuki. Widzę, że jestes
      zwolennikiem tej przez ch.... To jest tak trochę jak napisać SZUJA albo ??UJA.
      A poza wszystkim cos ostatnio przytyłeś , a 8 świec płonie dlatego , że oliwy
      było na jeden dzień a naprawdę płonęła 8 dni.
      TO wszystko dla małych żydowskich dzieci. Zamiast jednego dnia prezentów mamy
      8 zwariowanych wieczorów.
      Szabat Szalom drogo Wojtku.
      PS
      Pamietaj brzoza jest bardzo zdrowa !
      PS 2
      Ma ta roce ( Czy mógłbyś odpowiedzieć w tej kwestii)
      • absztyfikant AdalBercie jesli juz 20.12.03, 12:07
        Adalbert. Z oszolomami nie rozmawiam.
        • Gość: hej ! A czy teraz odpowiesz dlogi Adalbercie! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.12.03, 12:18
          To była literówka gówniana tak jak i Twoja , duże B .
          Lea zazel. Ben zona
          • Gość: pleple Ja też czekam jak odpowiesz IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.12.03, 12:19
            No chyba, że tradycyjnie spasujesz, weżmiesz zabawki i do domu.
        • Gość: hej ! Adalbert IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.12.03, 12:28
          Większośc wie, że w ARP czy w Pinokio nie było dobrych słowników. A Ty ze
          swoich pieniędzy nigdy za wyjątkiem ziemniaków nic nie kupujesz. Więc jest
          metoda obrazić się kontynuujmy ten Twój wątek hebrajski. Przeżyjesz kolejny
          blamaż , ssfiksowany Adalbercie.
          Czy trwa nerwowe poszukiwanie innego słownika w dużym pokoju. Ale nerwy . Nie
          krzycz na dzieci szukając na tych półkach , słownika.! Nie masz i end.
    • Gość: hej ! Rega rega Absztyf! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.12.03, 11:53
      Czy nie ma tego w słowniku , drogi Adaldercie
      • Gość: hej ! Absztyf-Adaldert. Znowu się wycofujesz !!! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.12.03, 12:03
        tym razem z powodu albo zbyt oszczędnie zakupionych słowników lub stanu
        nietrzeżwości konsultanta ds żydowskich pana Adalderta
    • Gość: pleple Hej Absztyf. Czy odpowiesz do roku 5764 ? n/t IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.12.03, 12:11
    • Gość: gosc portalu Re: Chanuka i Absztyfikant po hebrajsku IP: 62.233.173.* 20.12.03, 12:31
      Pan Absztyfikant to radny Bartnik, co zostalo na tym forum udowodnione.
      • Gość: Jude hej ! Ale czy ten Bartnik ma hobby udawać , że zna IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.12.03, 12:33
        hebrajski i zwyczaje żydowskie
        • absztyfikant Re: Ale czy ten Bartnik ma hobby udawać , że zna 20.12.03, 12:44
          Hebrajski znam szczatkowo, natomiast kulture zydowska znam doskonale. Nie
          jestem tez Bartnikiem. Hawryszukiem tez nie. Warto podkreslic, ze wiekszosc
          obywateli Erec takze nie zna hebrajskiego. Gdzie wiec tu blamaz?!
          • Gość: hej ! Napisz słowa Kat Katan IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.12.03, 12:52
            Skoro kulturę żydowską znasz to wiesz , że zrobiłeś literówkę (wybaczam!)
            Eretz.
            Alija Israel. Mazel Tov!
            Pytanie skoro znasz tak "doskonale" kulturę żydowską.
            To (zaśpiewaj) lub napisz słowa Kat Katan albo ....... SIĘ OD ŻYDÓW !
            • absztyfikant Re: Napisz słowa Kat Katan 20.12.03, 12:58
              Eretz to zapisalby dzisiaj potomek Zydow uzywajacych jidysz. Prawidlowy zwrot
              to Erec Israel oznaczajacy po prostu Panstwo Izrael. I ty mnie chcesz
              egzaminowac ?
              • Gość: Kat Katan Re: Napisz słowa Kat Katan IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.12.03, 13:03
                Po pierwsze nie chcę Cię egzaminować. Daleki jestem od tego. Sprawdzam kim
                jesteś. I wiem.
                • absztyfikant Re: Napisz słowa Kat Katan 20.12.03, 13:14
                  No ciesze sie niezmiernie, ze wiesz. Podaj mi swojego e-maila, to Ci cos
                  napisze - jesli jestes rzeczywiscie zainteresowany tematem. Szkoda, ze kolejny
                  watek zdominowaly dygresje poswiecone absztyfikantwoi...
          • Gość: hej ! Absztyfikant zna kulturę żydowską DOSKONALE IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.12.03, 12:57
            to dawaj Pan dyskutujmy. Zadałem konkretne żydowskie pytania.
            Ty jednak jesteś ..... wstrzymam się może poszedłeś kupić słownik ?
      • Gość: gosc portalu to nie BACA, to Bartnik!!!!! (bez tekstu) IP: 62.233.173.* 20.12.03, 21:04
        • Gość: jednorazowa to BACA, to nie Bartnik!!!!! IP: *.szczecin.cvx.ppp.tpnet.pl 21.12.03, 06:35
          Zdradza Go zainteresowanie rybami oraz żydowstwem z uwagi na powiązania
          rodzinne, które znam. Zdradził tę ??uję (dobre !) karp i wiedza żydowska.
          Ponadto tylko On ze znanych mi osób może być aż tak fałszywy i wielolicowy.
          • absztyfikant hej jednorazowa ! 21.12.03, 20:15
            Chanuka sameach!
            Wesołych świąt!
    • Gość: hej ! Zaczynasz i nie kończysz. To skąd masz tę 4 dzieci IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.12.03, 12:41
      ?
      • Gość: Aśka Wesołych świąt IP: 111.111.26.* / 212.14.50.* 22.12.03, 11:09
        Menora jest siedmioramienna. Mówicie o chanukii.
        Nieważne i błache są tekie dyskusje w tym radosnym czasie.
        Szczęśliwej Chanuki dla wszystkich!!!!!!!

PS Są różne szkoły pisania.
    • Gość: z pokłonem Re: Chanuka i Absztyfikant po hebrajsku IP: *.internetdsl.tpnet.pl 22.12.03, 15:03
      Naprawdę życzę wszystkiego dobrego. Ale nie stawiajcie juz więcej supermarketów
      w śzczecinie!!
      • ja_aska Re: Chanuka i Absztyfikant po hebrajsku 22.12.03, 15:16
        Dzięki, wzajemnie. A kto stawia markety w Szczecinie? Bo nie zrozumiałam!
        • Gość: z pokłonem Re: Chanuka i Absztyfikant po hebrajsku IP: *.internetdsl.tpnet.pl 22.12.03, 15:40
          Zrozum.
          • ja_aska Re: Chanuka i Absztyfikant po hebrajsku 22.12.03, 15:59
            Staram się:-) Ale bez jakichkolwiek informacji jest trudno! A sugerownie, że
            Żydzi zabudowują marketami Szczecin raczej mnie rozbawia niż skłania do
            zrozumienia czegokolwiek.
            • Gość: z pokłonem Re: Chanuka i Absztyfikant po hebrajsku IP: *.internetdsl.tpnet.pl 22.12.03, 16:31
              Baw się dobrze. Idą Świeta.
              • ja_aska Re: Chanuka i Absztyfikant po hebrajsku 22.12.03, 16:32
                Dla mnie już są święta. Tobie też wszystkiego najlepszego i wielu prezentów pod
                choinką:-)
                • Gość: z pokłonem Re: Chanuka i Absztyfikant po hebrajsku IP: *.internetdsl.tpnet.pl 22.12.03, 16:58
                  Ja zaczynam 24.XII wieczorem. Życzę i Tobie pomyślności i prezentów.
                  • ja_aska Re: Chanuka i Absztyfikant po hebrajsku 23.12.03, 08:44
                    24.12. ja też dołączam do kolacji. Tobie również wszystkiego co zamarzysz.
                    • Gość: ortograf Re: Chanuka i Absztyfikant po hebrajsku IP: *.szczecin.cvx.ppp.tpnet.pl 23.12.03, 09:02
                      Mażenia czy marzenia ?
                      • ja_aska Re: Chanuka i Absztyfikant po hebrajsku 23.12.03, 09:14
                        Marzenia:)
                        • Gość: z pokłonem Re: Chanuka i Absztyfikant po hebrajsku IP: *.internetdsl.tpnet.pl 23.12.03, 09:22
                          nie ważne jak napisane. Byle się spełniły.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka