Dodaj do ulubionych

Ile kosztuje u was 1 GJ - chodzi o ciepło tzn. CO

22.12.09, 17:22
Ile kosztuje u was 1 GJ - chodzi o ciepło tzn. CO(centralne
ogrzewanie) U nas ostatnio było ok 65 złotych za 1 GJ (giga dzul)
Ile płacicie w swoich wspolnotach czy spoldzielniach ?
Obserwuj wątek
    • szlachcic Re: Ile kosztuje u was 1 GJ - chodzi o ciepło tzn 22.12.09, 17:32
      buckshot napisał:

> Ile kosztuje u was 1 GJ - chodzi o ciepło tzn. CO(centralne
      > ogrzewanie) U nas ostatnio było ok 65 złotych za 1 GJ (giga dzul)
      > Ile płacicie w swoich wspolnotach czy spoldzielniach ?

w tym pojeb.... kraju ktory jest w UE z banda ekologicznych
      eurokomunistow 99,50% odbiorcow nie ma licznikow ktore Giga Dzule by
      mierzyly
      w tym kraju oplaca sie robic w balona spoldzielnie przez dostawcow
      ciepla i lokatorow przez spoldzielnie
      Przeciez jeszcze caly czas wiekszosc blokow wyposazona jest w
      podzielniki czyli totalny smiech na sali
      Nie odpowiem na pytanie, wydaje mi sie ze nigdzie rozliczanie nie
      jest prowadzona poprzez jednostke 1GJ
        • szlachcic Re: Ile kosztuje u was 1 GJ - chodzi o ciepło tzn 25.12.09, 20:05
          gilbert.grape napisał:

> koszt zmienny 57,16zł/GJ
          > koszt stały+wspólny 8,35zł/m2/rok

czyli jednym slowem ze podawanie zimnej wody tez placimy i o to mi
          chodzilo
          zdziwiony jestem jedynie tym ze po 1998roku jest mus tych licznikow
          Minelo ponad 10 lat i wtarszych mieszkaniach nie ma wymogu
          instalowania tych licznikow z placeniem TYLKO za GJ!!!!!!!
          bo to jest najwieksze zlodziejstwo ze WSZELKIE koszty (straty)
          zrzucane sa na odbiorce
            • szlachcic Re: Ile kosztuje u was 1 GJ - chodzi o ciepło tzn 26.12.09, 11:37
              > Nie rozumiem? Czemu płacimy za podawanie zimnej wody? C.O.?

cieplownia podajac w sieci zimna wode powoduje ze licznik GJ stoi w
              miejscu ale licznik m3 leci
              wiec, cieplownia jak puszcza zimna wode nie ogrzewa mieszkania ale
              bierze kase za ogrzewanie
              koszty stale sa innymi zupelnie kosztami ktore sa oczywiscie
              zasadne - klatka schodowa
              • gilbert.grape Re: Ile kosztuje u was 1 GJ - chodzi o ciepło tzn 26.12.09, 12:00
                Nieprawda.

Zatwierdzone do rozliczeń ciepła urządzenia liczą rzeczywisty pobór energii wyskalowany w kWh lub GJ - nieważne zresztą.

Zasada jest prosta:
                E=cw*mw*dt

E - energia niesiona przez wodę do mieszkania
                cw - ciepło właściwe wody (parametr fizyczny, stała)
                mw - przepływ masowy wody
                dt - różnica temperatur pomiędzy wodą zasilającą a powrotną

Jeśli do mieszkania płynie zimna o temp. 10st. wówczas grzejnik nie oddaje ciepła. Temperatura wody powrotnej również wynosi 10st.
                Różnica temperatur jest więc 0st.

Iloczyn czegokolwiek i zera równa się zero. Naliczana energia wynosi więc 0.

ckd
                • szlachcic Re: Ile kosztuje u was 1 GJ - chodzi o ciepło tzn 26.12.09, 12:23
                  > Różnica temperatur jest więc 0st.

tu sie zgadza, za GJ nie placisz wiec nic
                  ale jak ktos napisal wyzej placisz za GJ i za m3
                  wiec w tym przypadku za GJ nie placisz nic ale placisz za m3
                  wprowadzonej wody
                  ja nigdzie nie napisalem ze za GJ cos placisz jak zimna woda jest
                  ja napisalem ze cieplownia sprytnie dzieli oplaty na 2 czesci
                  • gilbert.grape Re: Ile kosztuje u was 1 GJ - chodzi o ciepło tzn 26.12.09, 12:35
                    Nikt w tym wątku nie pisał o m3 wody (choć mogą być takie przypadki, ale nie chcę prowadzić tu jakiś nudnych wywodów bez wywołania do tablicy).

Mowa była tylko o rozłożeniu kosztów stałych na mieszkańców wg powierzchni zajmowanych mieszkań, co jest jakoś tam sprawiedliwe.

Podział na koszt stałe, zmienne, przesyłowe też ma swoje uzasadnienie. Systemy energetyczne, to nie bateryjki kupowane w kiosku, jak się to co poniektórym wydaje :)
          • gilbert.grape Re: Ile kosztuje u was 1 GJ - chodzi o ciepło tzn 25.12.09, 20:25
            Chyba domyślam się o co ci chodzi. O koszty stałe, które się pojawiły.

Więc wyjaśniam. Blok ogrzewa kotłownia gazowa. Jak wiesz na fakturze za gaz są opłaty stałe i opłaty zmienne. Opłaty zmienne przelicza się wg zużycia liczników w mieszkaniach, opłaty stałe + ogrzewanie klatek i piwnicy wg udziałów we wspólnocie, czyli m2.
            Przyznasz, że koszt stały 83,50zł/rok dla mieszkania 100m2 to nie są wielkie pieniądze. Ludzie wydają więcej na fajki w miesiącu.
        • buckshot Re: Ile kosztuje u was 1 GJ - chodzi o ciepło tzn 25.12.09, 21:34
          gilbert.grape napisał:
          Doprecyzowanie:koszt zmienny 57,16zł/GJ
          koszt stały+wspólny 8,35zł/m2/rok

Razem płacisz średnio niecałe 70 złotych za 1 GJ? Też masz
          elektroniczny licznik na wyjściu na CO na swoje mieszkanie (na
          wszystkie grzejniki w w mieszkaniu) zreszta jak kazdy inny
          mieszkaniec bloku? Mozna wiedziec co to za wspólnota???
          • gilbert.grape Re: Ile kosztuje u was 1 GJ - chodzi o ciepło tzn 25.12.09, 22:05
            buckshot napisał:

> gilbert.grape napisał:
            > Doprecyzowanie:koszt zmienny 57,16zł/GJ
            > koszt stały+wspólny 8,35zł/m2/rok
            >
            > Razem płacisz średnio niecałe 70 złotych za 1 GJ? Też masz
            > elektroniczny licznik na wyjściu na CO na swoje mieszkanie (na
            > wszystkie grzejniki w w mieszkaniu) zreszta jak kazdy inny
            > mieszkaniec bloku? Mozna wiedziec co to za wspólnota???

Nie dodawaj tych dwóch składników, bo jeden jest w zł/m2/rok.

Każdy mieszkaniec ma licznik na całe swoje mieszkanie.
            To są ceny za poprzedni sezon grzewczy. Dostawcą ciepła do wspólnoty i właścicielem kotła jest zdaje się Cergia.

Obecny cennik. Nie jestem teraz w stanie sprawdzić dokumentów, ale dla tego typu kotłów gazowych musi to być taryfa KG (ceny netto):
            www.cergia.pl/0207.htm
            czyli brutto 58,69zł/GJ + opłata stała za moc zamówioną.
            Trochę podrożało.

Wspólnota może np. wykupić kocioł i kupować tylko gaz. Wtedy może być jeszcze taniej. Eliminujesz pośrednika, ale bierzesz na siebie serwis kotła.
            Sprawdź, od kogo kupujecie ciepło, czy ewentualnie np. kupujecie gaz.
            • buckshot Re: Ile kosztuje u was 1 GJ - chodzi o ciepło tzn 04.01.10, 20:48
              Dostałem rozliczenie za CO,

40 % to koszty stałe tj. - 9,30 zł. x powierzchnia mieszkania,
              60 % to oplata zmienna - 61,64 (za 1 GJ) x zużycie,

Moje zuzycie ok 14 GJ na rok.

Po obliczeniu wychodzi ok 93 złote za GJ, chyba sporo co?

Moze ktos ma juz dane i zna oplaty za 1 GJ w swojej wspolnocie,
              spółdzielni ?
              • buckshot Pytanie 04.01.10, 20:56
                buckshot napisał:

Dostałem rozliczenie za CO,
                40 % to koszty stałe tj. - 9,30 zł. x powierzchnia mieszkania,
                60 % to oplata zmienna - 61,64 (za 1 GJ) x zużycie,
                Moje zuzycie ok 14 GJ na rok.
                Po obliczeniu wychodzi ok 93 złote za GJ, chyba sporo co?
                Moze ktos ma juz dane i zna oplaty za 1 GJ w swojej wspolnocie,
                > spółdzielni ?

Moze ktos wie jak obliczyć wg tych danych koszt np. 3,5 GJ ?
                Podzielić przez cztery te 14 GJ i wtedy łatwo da sie obliczyc czy to
                zalezy od zuzycia? da sie to w ogole jakos wyliczyc z
                przyblizeniem?? Wynajmuje mieszkanie od 3 miesiecy i zastanawiam sie
                jak to obliczyc.:)

Moze ktos wie jak wg tego obliczyć ?
                  • buckshot Re: Pytanie 04.01.10, 21:10
                    gilbert.grape napisał:

> Zapytam z ciekawości. Podany przez ciebie koszt stały:
                    9,30 zł. x powierzchnia mieszkania
                    to opłata za cały rok, a nie miesiąc?

Tak za cały rok.
                    • gilbert.grape Re: Pytanie 04.01.10, 21:26
                      A więc opłaty u mnie i u ciebie jakoś znacząco się nie różnią.
                      Przy czym z jakiś sobie tylko znanych powodów próbujesz dodać składnik stały i zmienny, po czym przeliczyć to znowu na jakąś średnią cenę 1GJ.
                      To nie jest dobry sposób na porównanie dwóch taryf, czy też dwóch różnych dostawców.

Moim zdaniem masz ceny nie odbiegające do standardów w przypadku mieszkań opomiarowanych licznikami energetycznymi.

Choć zadziwia mnie jedno, w przypadku twojej i mojej wspólnoty. Mianowicie - wspólnota kupuje energię niejako hurtowo, a rozliczniowe ceny są takie jak dla odbiorcy indywidualnego. Zainspirował mnie trochę do tego twój post. Kiedyś chyba zagłębię się w to bardziej.

Jeśli cię interesuje porównanie opłat wspólnotowych z np. opłatami za ogrzewanie domku jednorodzinnego gazem ziemnym, to mogę rzucić jakimiś swoimi obliczeniami, które kiedyś popełniłem.
                      • buckshot Re: Pytanie 04.01.10, 21:36
                        gilbert.grape napisał:
                        Przy czym z jakiś sobie tylko znanych powodów próbujesz dodać
                        składnik stały i zmienny, po czym przeliczyć to znowu na jakąś
                        średnią cenę 1GJ........

Masz racje ale musze jakos to zliczyc , mieszkam 3 miesiące to jest
                        jedna czwarta roku takze płace:
                        -stała 0,25 x 9,3 zł x powierzchnia mieszkania,
                        -zmienna 61,64 (za 1 GJ) x moje zużycie w ciagu tych 3 miesiecy
                        czyli 3,5 GJ.

Tak chyba to sie liczy, inaczej raczej trudno to uczynić.

Na razie nie mam w planach przeprowadzki do domku zasilanego gazem
                        takze dziekuje :). Pozdro
                        • gilbert.grape Re: Pytanie 04.01.10, 22:08
                          > Na razie nie mam w planach przeprowadzki do domku zasilanego gazem
                          > takze dziekuje :). Pozdro

Nie chodzi o to, czy masz zamiar przeprowadzić się do domku czy nie.
                          To, że sobie to kiedyś przeliczyłem dało mi jakiś pogląd na ceny energii cieplnej we wspólnotach/spółdzielniach.

Generalnie wyciągnąłem z tego wniosek, że koszty ciepła we wspólnotach mogłyby byś trochę niższe, choć podejrzewam, że największa "rozpusta energetyczna" jest tam, gdzie mają tylko podzielnika ciepła.

-----------------------
                          Otóż, aby ogrzać domek jednorodzinny gazem ziemnym musisz korzystać z taryfy W3.
                          Dla tej taryfy miesięczna suma opłat stałych to: 48,13zł (płacisz zawsze, latem, zimą niezależnie od wskazań gazomierza).

Suma opłat zmiennych zaś: 1,6943zł/m3.
                          Wartość opałowa gazu to: 31MJ/m3.

Wobec tego koszt 1GJ energii gazu ziemnego to: 54,65 zł/GJ.
                          Zakładając sprawność kotła (niekondensacyjnego) ok. 95%, wówczas rzeczywisty koszt 1GJ wynosi 57,53zł/1GJ.

W dużym uproszczeniu wychodzi, że kupując gaz detalicznie płacę taniej za GJ niż kupując ciepło w sposób hurtowy (przez wspólnotę) z kotłowni ogrzewanej takim samym gazem.
                          • buckshot Re: Pytanie 04.01.10, 22:22
                            gilbert.grape napisał:
                            W dużym uproszczeniu wychodzi, że kupując gaz detalicznie płacę
                            taniej za GJ niż kupując ciepło w sposób hurtowy (przez wspólnotę) z
                            kotłowni ogrzewanej takim samym gazem.

Masz rację, wtedy jest na pewno taniej, tyle że sam musisz niemal o
                            wszystko zadbać w tym o kocioł. Przypuszczam że zarzady wspólnot,
                            spółdzielni biora jakieś ddatkowe pieniadze po prostu za
                            pośrednictwo w tym czuwanie :)
                            Myslisz ze dobrze obliczam za te 3 miechy, czy to nie ma sensu??
                              • gilbert.grape Re: Pytanie 05.01.10, 18:25
                                buckshot napisał:

> Rozumiem, ze nikt nie jest w stanie tego policzyć:) Ciekawe jak
                                > spółdzielnie wspolnoty to wyliczja:)

Szczerze?
                                Nie wiem czemu opłatę składającą się ze składnika stałego i zmiennego chcesz sprowadzić do jakiejś średniej ceny GJ, która będzie właściwa tylko dla mieszkania o twojej powierzchni.

Dam ci taki przykład:
                                Pan Zenek jest taksówkarzem i liczy sobie za kurs:
                                5zł za trzaśnięcie drzwiami - opłata stała,
                                1zł za każdy kilometr - opłata zmienna.

Nowak przejechał taksówką Zenka 1km i zapłacił 6zł. Średnio 6zł/km.
                                Kowalski przejechał taksówką 10 km i zapłacił 15zł. Średnio 1,5zł/km.

Obie te średnie są dobre, ale pierwsza tylko dla dystansu 1km, zaś druga tylko dla dystansu 10km. Obydwie będą fałszywe dla jakichkolwiek innych tras. Po co więc tak liczyć?

Wystarczy prosty wzór kosztów taksówki 5zł+x[km]*1zł, by mieć prawdziwy obraz dla każdej trasy taksówką pana Zenka.

Nie obraź się więc, ale za Chiny nie rozumiem, czemu chcesz to uśrednić dla swojego mieszkania? Z czym chcesz to wówczas porównać, skoro prosty wzór opłata stała + opłata zmienna daje jedyny pełny obraz sytuacji.
                                • buckshot Re: Pytanie 06.01.10, 19:02
                                  Nie obraź się więc, ale za Chiny nie rozumiem, czemu chcesz to
                                  uśrednić dla swo
                                  > jego mieszkania? Z czym chcesz to wówczas porównać, skoro prosty
                                  wzór opłata st
                                  > ała + opłata zmienna daje jedyny pełny obraz sytuacji.

Babka w zarzadzie spoldzielni wlasnie mi tak to wyliczyla tzn.
                                  -Oplata stala dla celej nieruchomosci wynosi 50100 dla 5400 m2 tj
                                  9,3 zł/m2 x pow mojego lokalu co daje ok 400 zl na rok
                                  - Oplata zmienna 61,60 razy zuzycie czyli ok 7 jaki zuzylem przez te
                                  pol roku co daje jakis tam wynik.
                                  -resumujac-Kazała mi za pol roku zaplacić polowe od tych 400 zł +
                                  61,60 za kazdy GJ jaki w tym okresie wykorzystalem. Tak to niby ma
                                  wygladac:)
                                  • buckshot Re: Pytanie 06.01.10, 19:16
                                    W moim przypadku daje srednio ok 90 zł za 1 GJ.
                                    (7GJ x 61,6 zł przez pol roku + 400 zł na rok oplata stala za rok
                                    tzn, ja place 200 zł za pół roku) =431+200= 631zł : 7 = ok 90 zł
                                    • gilbert.grape Re: Pytanie 06.01.10, 21:21
                                      buckshot napisał:

> W moim przypadku daje srednio ok 90 zł za 1 GJ.
                                      > (7GJ x 61,6 zł przez pol roku + 400 zł na rok oplata stala za rok
                                      > tzn, ja place 200 zł za pół roku) =431+200= 631zł : 7 = ok 90 zł

OK. W twoim przypadku, "średnia" za te miesiące wynosi tyle ile wyliczyłeś.

Zauważ, że jest to 631zł/6 m-cy, czyli ok. 100zł za miesiąc.
                                      Podejrzewam, że jest w tym pół roku więcej miesięcy "letnich" niż zimowych, albo miałeś dość mocno "skręcone" kaloryfery :)

Generalnie myślałem, że jeszcze ktoś na tym forum poda ile płaci za c.o. Mielibyśmy jakiś szerszy pogląd.

Może niektórzy (jak ja) są rozliczni w kWh, ale nie potrafią ich przeliczyć na GJ? Nie wiem.
                                  • gilbert.grape Re: Pytanie 06.01.10, 21:11
                                    > Tak to niby ma wygladac:)

Dokładni!
                                    Opłata u każdego dostawcy energii składa się z opłaty stałej i zmiennej. Nie ma
                                    w tym żadnego przekrętu. Wszystko w twojej wspólnocie jest OK.
                                • anowi7112 Re: Pytanie 30.03.10, 00:43
                                  Dam ci taki przykład:
                                  > Pan Zenek jest taksówkarzem i liczy sobie za kurs:
                                  > 5zł za trzaśnięcie drzwiami - opłata stała,
                                  > 1zł za każdy kilometr - opłata zmienna.
                                  >
                                  > Nowak przejechał taksówką Zenka 1km i zapłacił 6zł. Średnio 6zł/km.
                                  > Kowalski przejechał taksówką 10 km i zapłacił 15zł. Średnio 1,5zł/km.

wniosek: im więcej grzejemy tym mniej płacimy
    • xxxll Re: Ile kosztuje u was 1 GJ - chodzi o ciepło tzn 11.02.10, 20:23
      buckshot napisał:

> Ile kosztuje u was 1 GJ - chodzi o ciepło tzn. CO(centralne
      > ogrzewanie) U nas ostatnio było ok 65 złotych za 1 GJ (giga dzul)
      > Ile płacicie w swoich wspolnotach czy spoldzielniach ?

A rożnie od 62 zł/GJ do 87 zł/GJ; nie wspominam o stawce za podgrzanie wody (CW)
      czy ogrzewaniu nieruchomości wspólnej.

Wszystko zależy od kosztów zakupu surowca (gazu , oleju opałowego) i rozbioru
      wewnętrznego (tego ile zużyli poszczególni właściciele - lokale)

Problem leży w tym czy wytworzona energia cieplna służyła do ogrzewania lokalu
      (ewentualnie CW) czy poszła w tak zwany gwizdek - cyrkulację.

Dobrze mieć Regulamin Rozliczania Energii Cieplnej .Tam spisać zasady naliczania
      i rozliczania , ile idzie na podgrzanie wody (CW) ile na ogrzewanie
      nieruchomości wspólnej a ile na ogrzanie lokali. Itd.

----------------------------------------------------------------
      Zarządzanie - to sztuka bądź praktyka, rozumnego stosowania środków dla
      osiągnięcia wyznaczonych celów -(Henri Fayol).
      www.sn.pl/orzecznictwo/index.html wyroki sądowe - www.ebos.pl/
    • buckshot Re: Ile kosztuje u was 1 kwh - chodzi o energię 30.03.10, 16:43
      Jakie macie oplaty za energie elektryczną ( za 1 kwh) w Toruniu
      razem z wszystkimi opłatami przesyłowymi?

taryfa nocna = ________ ? dla np. 500 kwh
      taryfa dzienna = _________ ? dla np. 500 kwh

Przy jednej taryfie wyszło mi ok 0,53 zł (wyliczone dla ok 500 kwh w
      ciagu 2 miesiecy).
      Dla 100 kwh wychodzi 0,60 zł za 1kwh (tez dla jednej taryfy , 2
      miesiące)
      Czy tak to wyglada mniej wiecej u wszystkich ?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka