Dodaj do ulubionych

Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak

27.12.11, 12:23
Czy Bydgoszcz zawsze musi mieć jakieś kompleksy?
To jest już śmieszne, zawsze tylko mania wyższości.
Te dwa miasta są ze sobą bardzo silnie powiązane. Młodzi ludzie z Torunia i Bydgoszczy wymiennie studiują w tych miastach, tak samo jest jeżeli chodzi o zatrudnienie. Nie ma lepszej czy gorszej Bydgoszczy, jedynie takie postawy mogą świadczyć o kompleksach i dziwnym krótkowzrocznym myśleniu.
Obserwuj wątek
  • maly_rzadzi_wiekszym Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 12:47
   A co ma to stowarzyszenie rozsmieszaczy oświadczyć? Że sa zachwyceni?
   Przeciez komiczny pan z rudym tupecikiem na głowie od lat tupie nogą i faluni cos o metropolii bydgoskiej.
   Az dziwne, że to drugie bydgoskie smieszne stowarzyszenie, które takze bezsilnie przytypuje, jeszcze głosu nie zabrało.
   Panie Derenda- plakat w Warszawie trzeba powiesić, ze bydgoszcz znów skrzywdzona.
  • naubyd Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 13:32
   dwa miasta 360 tyś i 200 tyś. Obecnie rządzi to małe. Czy mamy się zgodzić by tak zostało w przypadku duopolu? Przecież to śmieszne. Owszem nasi mieszkańcy są powiązani ale nie tak silnie jak mieszkańcy gmin i miasteczek podbydgoskich. Niestety ich chcecie odciąć od tego układu i mało tego, marzy się Wam rządzenie o wiele większym miastem (Wy razem z Włocławkiem nie macie takiego potencjału ani ilości mieszkańców)
   Czego więc wymagacie od mieszkańców Bydgoszczy? Mamy ponownie popełnić taki bład jak przy powstawaniu naszego województwa kiedy liczono na uczciwość toruńskich polityków?
   • tlss Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 13:38
    Kto normalny wchodzi w spółki z bankrutem mitomanem wierzącym w to że wie lepiej.
    Uprzątnijcie swoje podwórko, wyciągnijcie z bagna zapaści to województwo (dzięki takiemu a nie innemu lokowaniu inwestycji na bzdury typu wasze sale koncertowe). A na samym końcu przestańcie pogardzać Bydgoszczanami i robić z nich przygłupów. Jak ktoś ma inną opinię to pies łańcuchowy reakcji bo w waszej centrali wiedzą lepiej o czym nadał organ prasowy z torunia. Zamiast zastanowić się dlaczego Bydgoszczanie pałają niechęcią do tworzenia z wami czegokolwiek wy wolicie na chama, na siłę bo wy wiecie lepiej.
   • butlun Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 13:41
    Ale ze o co chodzi? Jak komuś na czymś zależy, to musi coś w zamian dać. Chcieliście województwa kuj-pom, no to je macie. Po prostu bez Torunia tai twór nie miałby żadnej racji bytu. O jakiej tu nieuczciwości mowa? Kto cokolwiek Bydgoszczy obiecywał? Po co jakieś poronione wizje łączenia Włocławka z Toruniem? Te dwa miasta są od siebie o wiele za daleko. Albo Bydgoszcz jest na tyle silnym ośrodkiem, że po prostu wchłonie Toruń, albo nie jest i musi się dogadywać. No ale skoro nie jest aż tak silna, to czego właściwie chcecie od Torunia? Hołdu lennego? Żałosne
     • butlun Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 13:49
      Ale niby z jakiej racji? Skoro chcecie duopolu, to rozumiem, że z Toruniem? Może to właśnie Toruń chce być rdzennym miastem? I w jaki sposób jesteście w stanie przekonać Toruń stania się miastem podrzędnym? Powtarzam: albo Bydgoszcz jest tak silna że naturalnie wchłania Toruń, albo trzeba się dogadywać. Siadanie do stołu z założeniem, że jesteśmy więksi to wy się poddajcie jest nieco megalomańskie. Tak to sobie możecie Białe Błota przyłączać.
      • naubyd Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 13:55
       Bydgoszcz jest w stanie sama utworzyć wraz z okolicznymi miastami metropolię w sensie ustawowym oczywiście bo tak na prawdę nawet Wawa nie jest metropolią europejską. Zrozum nie chcemy dupolu, a przynajmniej większość mieszkańców. Jeśli chcecie sie przyłaczyć proszę bardzo. Nie może być tak, by tak małe miasto chciało rządzić czymś co nawet do Warszawy nie bardzo pasuje. No jak sobie wyobrażasz miasto wielkości Radomia w roli rdzenia metropolii? No jak?
       Mam nadzieję, że nasi politycy spełnią obietnice przedwyborcze i nie pozwolą na popełnienie ponownie takiego błędu.
       Widzę tylko 2 rozwiązania. Metropolia bydgoska z Toruniem lub bez lub brak takowej w województwie. Będziemy biedniejsi ale nie dojeni przez wypierdka z rozbujałym ego.
      • bydgostianin Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 16:15
       Nie chcemy duopolu ani bipolu ani czegokolwiek z Toruniem; Bydgoszcz nie musi nikogo, a zwłaszcza Torunia wchłaniać; właśnie Białe Błota i wiele innych miejscowości na zachód i południe od Bydgoszczy chcemy zintegrować w ramach metropolii; nie chcemy tego robić z Toruniem i Czernikowem, bo za dużo nas dzieli, nie tylko geograficznie
      • naubyd Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 13:58
       n i e u d o l n o ś ć ? hahahahahahaha a kto doprowadził do bankructwa swojego miasta i niedługo do jeszcze większych kłopotów z racji przekrętu z decyzją środowiskową? Bydgoszcz? Dziękujemy za takie zarządzanie. Doprowadzi to do upadku całego województwa. Nie mamy zamiaru utrzymywać nadal Waszych zachcianek i zadłużania się ponad miarę
       • buckshot Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 14:00
        naubyd napisał:
        a a kto doprowadził do bankructwa swojego
        > miasta i niedługo do jeszcze większych kłopotów z racji przekrętu z decyzją śro
        > dowiskową? Bydgoszcz? Dziękujemy za takie zarządzanie.

        Gdzie jest napisane że jest jakieś bankructwo Torunia, jakie są konsekwencje dokumenty proszę. Wszyscy poszli na bruk?
        • naubyd Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 14:01
         Jesteście najbardziej zadłużonym miastem w Polsce mimo, że to we Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie buduje się i inwestuje najwięcej. Z czego chcecie to spłacić? Do tego dojdzie jeszcze zmiana finansowania mostu i idziecie z torbami. Czyż trzeba jeszcze więcej dowodów?
          • naubyd Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 14:16
           tia a długi się spłącą same? Musicie kontynuować swoje inwestycje by nie stracić kasy z Unii. Niestety nie powinniście fikać boście biedni kjak święty turecki. Jak sie połączy bieda z nędzą tez lepiej nie będzie. tak więc chyba lepiej zrezygnować z tego połaczenia. Będzie jeszcze gorzej jeśli tacy wspaniali samorządowcy będa rządzić. Nie bedzie tak jak teraz że statystyczny torunianin ma 3 razy tyle dofinansowania z Unii i UM co Bydgoszczanin. Będzie 6:1 z nowymi funduszami. Zbudujecie dwupasówkę byśmy mogli dojeżdżać do wszystkiego co dla nas zbudujecie i wspólnie będziemy to utrzymywać. Taki plan wynika z dotychczasowych działań marszałka
     • buckshot Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 13:56
      naubyd napisał:

      > chcemy wyraźnego zaznaczenia że w dupolu ośrodkiem rdzennym jest Bydgoszcz i że
      > zarządza nim prezydent Bydgoszczy a nie marszałek.

      Tylko że prawdopodobnie rządzić będzie marszałek, musicie tylko zabiegać aby marszałkiem był ktoś kto dbałby nieco lepiej 'w waszym mniemaniu' o Bydgoszcz i wszystko będzie grało.... Prawda ?
      Marszałek (samorządowcy również) nie jest z nakazu tak jak wojewoda także każdy ma równe szanse. Demokracja.. wybiera większość.. macie wiele potencjalnych głosów wykorzystajcie je w przyszłych wyborach a może się uda.
      • naubyd Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 14:00
       o to chodzi że nie ma równych szans. Okręg wyborczy toruński jest większy i z roku na rok bardziej hołubiony przez toruńskich marszałków. Nie ma szans by wygrać wybory wewnątrz partii rządzącej. Bydgoscy politycy przegrali na wszystkich frontach. Gdyby nie to, że utrzymujemy to gó...ane województwo już dawno byście nas zaorali
       • buckshot Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 14:15
        o to chodzi że nie ma równych szans. Okręg wyborczy toruński jest większy i z roku na rok bardziej hołubiony przez toruńskich marszałków.

        Jak to siema do tego że nawet Włocławek wan nie popiera, przecież tak im dużo pomagaliście za komuny /? Dlaczego nie popiera was Grudziądz ? Demokracja wam nie odpowiada? Lepsza pewnie dyktatura ale tylko w wykonaniu co niektoryh dziwnych bydgoszczan.

        Na szczęście większość jest normalna i zdaje sobie z tego sprawę że na razie nie wymyślono nic lepszego niż demokracja. Nigdy nie zadowolisz wszystkich w jednakowym stopniu, nawet marszałek bydgoski nie dalby rady.
        • buckshot Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 14:19
         ktoś napisał:
         .........o to chodzi że nie ma równych szans. Okręg wyborczy toruński jest większy i z roku na rok bardziej hołubiony przez toruńskich marszałków..........

         Jak to się ma do tego że nawet Włocławek wan nie popiera, przecież tak im dużo pomagaliście za komuny ? Dlaczego nie popiera was Grudziądz ? Demokracja wam nie odpowiada ? Dlaczego popierają akurat Całbeckiego przeciez mogą innego np jakiegoś bydgoskiego jegomościa ?
         Lepsza pewnie dla co niektórych dyktatura ale tylko w wykonaniu co niektórych dziwnych bydgoszczan.

         Na szczęście większość ludzi w województwie jest normalna i zdaje sobie z tego sprawę że na razie nie wymyślono nic lepszego niż demokracja. Nigdy nie zadowolisz wszystkich w jednakowym stopniu, nawet marszałek typowo bydgoski nie dalby rady.
        • naubyd Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 14:19
         no przeciez tłumaczę Ci. To są miasta z Waszego okręgu wyborczego dofinansowane na maksa. Widziałęś mapę dofinansowania z wyraźnym podziałem na zachó i wschód województwa? Nie zrozumiałeś co napisałem. Nie może bydgoskie PO przejąc władzy w województwie bo nie ma najmniejszych szans przy takiej polityce marszałka i Lenza.

         Marszałek bydgoski dałby radę tak samo jak Toruński :)
         • buckshot Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 14:32
          naubyd napisał:

          > no przeciez tłumaczę Ci. To są miasta z Waszego okręgu wyborczego dofinansowane
          > na maksa. Widziałęś mapę dofinansowania z wyraźnym podziałem na zachó i wschód
          > województwa? Nie zrozumiałeś co napisałem. Nie może bydgoskie PO przejąc władz
          > y w województwie bo nie ma najmniejszych szans przy takiej polityce marszałka i
          > Lenza.
          >
          > Marszałek bydgoski dałby radę tak samo jak Toruński :)

          Widzialem, teraz bedzie u was budowana np spalarnia i wszystko będzie sie wyrównywało, czasami jest więcej u nas czasami u was, raz się coś buduje w Brodnicy innym razem np drogi koło Żnina. Możecie w razie czego starać sie o podłączenie do wielkopolskiego, będzie wam tam dużo lepiej i pewnie tych inwestycji będzie tyle samo jak w okolicach Poznania.My oczywiście będziemy w Pomorskiem. Także walcz może o to skoro nie możesz przekonać np Włocławian aby poparli potencjalnego 'bydgoskiego' marszałka. Gdzie te wasze wnioski o dofinansowanie ? Dlaczego UE wam nie chce dać tyle ile byście chcieli ? Marszałek blokuje? Jeśli tak to piszcie skargi. A może po prostu słabo u was te wnioski wyglądają?

          Dokładnie, tyle że teraz jest wg was bardziej toruński, demokracja nie pasuje ?
          • naubyd Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 15:04
           zapewne śledzisz sprawę spalarni, a przynajmniej masz o tym jakieś pojęcie. Spalarnię buduje za unijne i bydgoskie pieniądze marszałek dla Torunia. My nie potrzebujemy takiej wielkiej instalacji. Jeśli ma być dla całego regionu to ok, ale nie za bydgoskie pieniądze. Nie stac nas na fundowanie takich prezentów.
            • naubyd Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 15:51
             No własnie dokładnie mam to na myśli, dokładniutko. Chcesz korzystać płać i to nie śmieciami, które mają być przeładowywane w stacji zbudowanej za nasze pieniądze w Toruniu. Kasą i to taką która wchodziłaby w budowę a nie w eksploatację. Potem stwierdzicie że za drogo i będziecie wysyłać śmieci gdzie indziej.
             Nas stać na mniejszą instalację. Nie możemy budować z naszej kasy a raczej z kredytu obciążającego każdego bydgoszczanina spalarni dla całego regionu.
          • ef_em Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 15:15
           Jakie ziarno zasiali przez ostatnie dziesiątki lat takie plony teraz zbierają.

           Przecież nikt z góry nie założył, że Bydgoszcz to jest zła, że trzeba Im zabierać, że trzeba blokować lub na margines regionu spychać.

           To jest efekt doboru władz (demokracja Im nie służy), a okres po reformach gdy na siłę urzędy i instytucje centralnymi decyzjami do Bydgoszczy przenoszono bezpowrotnie minął.

           Może o to mają żal?

           Nie mogą odnaleźć się w demokratycznej rzeczywistości, gdzie to, że ktoś jest większy nie zawsze ma znaczenie.

           Co ciekawe jest kilku pieniaczy zarówno we władzach miasta jak i na forum i to oni podsycają atmosferę.
           Reszta ma to gdzieś i normalnie pracuje nie zważając na sztuczne podziały Toruń/Bydgoszcz/reszta województwa.

           Tego nie mogą zdzierżyć jak to możliwe, że firmy w regionie się dogadują pomimo prób skłócenia.

           Nie mogą zrozumieć, że gospodarka jest powiązana z polityką ale rządzi się swoimi prawami i nie zawsze wola czy brak woli politycznej przełoży się na decyzje gospodarcze.

           Tak przy okazji zadam pytanie bo gdzieś w wątku mignął mi tekst o dwupasmówce.
           Jak tam bydgoska IKEA?
           Tutaj też się chyba nie popisali.

           Ot jeden z wielu przykładów.
           • arafat11 Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 19:44
            Tego nie mogą zdzierżyć jak to możliwe, że firmy w regionie się dogadują pomimo
            > prób skłócenia.


            to znaczy kto sie dogaduje? i co to ma wspolnegop z metropolia? z tego co mi wiadomno formy sie tez dogaduja z gdanska i krakowa i co z tego?            Tak przy okazji zadam pytanie bo gdzieś w wątku mignął mi tekst o dwupasmówce.
            > Jak tam bydgoska IKEA?
            > Tutaj też się chyba nie popisali.


            a o co chodzi? co ma inwestycja prywatnej firmy do polityki i metropolii? znow zaczynasz odplywac?
            • ef_em Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 20:31
             arafat11 napisał:

             > to znaczy kto sie dogaduje? i co to ma wspolnegop z metropolia?

             Biznes, a wspólnego ma tyle, że ma w nosie pieniaczy. Liczy się kasa. Metropolii może nie być, a firmy i tak się dogadają.
             Wiem, że Was to boli ale takie życie :D

             > a o co chodzi? co ma inwestycja prywatnej firmy do polityki i metropolii?

             Skoro taka dobra ta Bydgoszcz to dlaczego prywatny inwestor wycofuje się z tak dużej inwestycji?

             Nie musisz odpowiadać bo i tak wiem co napiszesz. Znowu się powtórzysz, a jak już wspomniałem nudne to jest.
             • arafat11 Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 20:47
              Biznes, a wspólnego ma tyle, że ma w nosie pieniaczy. Liczy się kasa. Metropoli
              > i może nie być, a firmy i tak się dogadają.
              > Wiem, że Was to boli ale takie życie :D


              dalej nie wiem o co cic chodzi...niech sie firmy dogaduja...co z tego? czy ja jestem temu przeciwny? wiec o coc ci chodzi?

              Nie musisz odpowiadać bo i tak wiem co napiszesz. Znowu się powtórzysz, a jak j
              > uż wspomniałem nudne to jest.


              ale co to ma wspolnego z watkiem? tak jak ja zapytam dlaczego u was od lat stoi dziura kolo chelminskiej gdzie mialo byc centrum handlowe? albo dlaczego karkosik nie otworzyl swojego centrum u was?
              tylko co to ma wspolnego z metropolia?

              ps odpowiesz mi na post w inym watku?
               • arafat11 Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 22:07
                A to w twoim stylu.
                > Czyżby Ci nie pasowało?
                >
                > Ja tylko zastosowałem się przez chwilkę do Twoich reguł ale już przestaje.                rozumiem, ze tylko w twoim stylu jest napisanie bzdury a potem ucieczka z watku...masz racje to w moim stylu jest oczekiwanie na odpowiedz...
                czy to takie dziwne? no ale jak sie wymysla cuda niewidy to potem sie szuka tlumaczen gdzie indziej byleby nie odpowiedziec i sie bardziej nie skompromitowac...

                ale ja wciaz czekam na jakiej podstawie twierdzisz, z emetropolia bedzie oceniala jakies wnioski z lat ubieglych i to jakie inwestycje maisto utracilo...
     • szlachcic Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 17:08
      naubyd napisał:

      > chcemy wyraźnego zaznaczenia że w dupolu ośrodkiem rdzennym jest Bydgoszcz i że
      > zarządza nim prezydent Bydgoszczy a nie marszałek.

      chyba cos ci sie gosciu pomieszalo we lbie
      aby ta metropolia miala sens musi bys wspolrzadzona przez oba miasta, na zasadzie partnerstwa, nawet z zaznaczeniem parytetu 1:1,7
      Do podjecia decyzji potrzebna bylaby zgoda i Byd i Tor
      Tylko tak to ma sens i tylko w takej konfiguracji jest szansa na pozyskiwania jakis powaznych srodkow
      • arafat11 Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 19:40
       chyba cos ci sie gosciu pomieszalo we lbie
       > aby ta metropolia miala sens musi bys wspolrzadzona przez oba miasta, na zasadz
       > ie partnerstwa, nawet z zaznaczeniem parytetu 1:1,7


       a niby dlaczego? czy we wladzach wojewodztwa jest jakis parytet? przeciez od zawsze jest torunski marszalek...a w metropolii, torun, ktory nie spelnia zadnych kryteriow metropolitalnych chce parytet...dobre...
       ciekawe dlaczego nie krzyczysz, ze marszalek ma rozdzielac kase wedlug parytetow?
   • buckshot Re: do autorów ignorantów 27.12.11, 14:34
    naubyd napisał:

    > oczywiście, że nie w smak tym bardziej, że to nie dupol Toruń-Bydgoszcz tylko B
    > ydgoszcz-Toruń. Kiedy wy spokorniejecie w końcu i wyzwolicie sie z kompleksów?

    Duopol bedzie raczej Bydgosko-Toruński. Kolejność w alfabecie zapewne zdecyduje, tak to jest przeważnie.
    • buckshot Re: do autorów ignorantów 27.12.11, 14:45
     Chodzi o Koncepcję Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030,


     Szkoda o tym teraz w ogóle gadać, są inne ważniejsze sprawy, pogadamy o tym w 2025 oki, będzie 5 lat na dyskusje, nawet w ciągu ostatniego 2029 wiele może się zmienić , teraz natomiast nic.

     Dziennikarze specjalnie poruszają takie bzdurne tematy ( piszą np Toruń-Bydgoszcz abo odwrotnie) bo za to im płacą.

     Również płaca im za to ile jest komentarzy i ile osób czyta te wypociny, im bardziej prowokują tym więcej zarobią.

     Swoja drogą ciekawe ile osób dyskutujących na tym forum udziela się tylko po to by podnieść statystyki odnośnie ilości komentarzy (są pracownikami Gazety Wyborczej) ? Znacie jakieś nicki ? Ktoś napisał że podobno arafat jest takim 'pracownikiem' ? Prawda to?

     Logiczne?
     • naubyd Re: do autorów ignorantów 27.12.11, 15:06
      no iwesz? hehehe choć Twoje opanowanie i spokój z jakim piszesz wskazuje raczej pochodzeni spoza grupy szlachetnie oszołomionej rządzącej większym.

      Możesz być sobie dziennikarzem GW. Ważne że można z Tobą dyskutować. Ja Ciebie nie przekonam i Ty mnie też. Przynajmniej pogadaliśmy sobie.

      Najlepszego w nowym roku.
   • gilbert.grape Re: do autorów ignorantów 27.12.11, 15:02
    naubyd napisał:

    > oczywiście, że nie w smak tym bardziej, że to nie dupol Toruń-Bydgoszcz tylko B
    > ydgoszcz-Toruń. Kiedy wy spokorniejecie w końcu i wyzwolicie sie z kompleksów?

    Naubyd, specjalnie dla ciebie wyniki wyszukiwania w serwisie gazety artykułów, którego autor(zy) podpisuje się "ata":

    - w serwisie toruń.gazeta: 4 artykuły,
    - w serwisie bydgoszcz.gazeta: 292 artykuły.

    Czyżby prowokator był z Bydy? :)))

    A może chodzi o klikalność. Bez kontrowersji, jej nie będzie. :)
  • mega_faflun Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 14:45
   To male musi rzadzic wielkim , poniewasz w tym duzym madrych zabraklo. To bynajmniej widac po tych idiotycznych postach, ktore wypisuja . N zdrowy rozum jak mozna tworzyc metropolie np. bydgoska skoro 40 km dalej jest duze miasto i nie polaczyc go wspolna metropolia . Sama bydgoszcz to smieszna metropolia i nie logiczna ,nie powinna uzyskac akceptacji i odpasc jak Rzeszow . Laczenie sie z Naklem Koronowem itd to za malo to smieszna karykatura z czym ta metropolia chce konkurowac z metropoliami swiatowymi , gdzie liczba mieszkancow przekracza pare milionow . Spojrz np. w Niemczech na mape metropolii obszyry metropolitalne to min 1mln mieszkancow i duze miasta a nie wsie i male zacofane gospodarczo miasteczka . W Polsce metropolie to Warszawa Gorny Slask Lodz 3Miasto. Jesli chodzi o Metropolie Byd-Tor to wladza powinna byc podzielona jak w obecnym wojewodztwie Marszalek -Wojewoda Bydgoszcz i jej prezydent raczej nie maja co do decydowanie gdyz nie tworzy samo w sobie wojewodztwa anii zadnego miasta wydzielonego , nie posiada wladzy absolutnej wiec wszystkie decyzje sa podejmowane na plaszczyznie wojewoda - marszalek. Koniec
  • mikro_ekonomia A gdzie leży bydgoszcz i toruń ? 27.12.11, 15:06
   Sorry dwie zapyziałe wioski o których nikt nie wie gdzie leżą na mapie kłócą się ktora jest ważniejsza. Idioci i bezmózgi pracujący za średnią krajową z obu wiosek ale dobra jest dla nas zabawa tak trzymać.

   Piszcie więcej w Warszawie płaczemy tutaj ze śmiechu.
  • maly_rzadzi_wiekszym Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 15:57
   bydgoszcz nie chcąc być nic nie znaczącą mieścina pod poznańskim zarządem wybrala przytulenie się do Torunia, by stworzyć wspólne województwo, które dawało tej nieudolnej miejscowosci resztki wizji na zaistnienie.
   Niestety, w swej nieudolności nie potrafiła i nadal nie potrafi nic ze sobą zrobic- marazm, porażki, wieczne krzywdy i pretensje do innych.
   Teraz nieudacznej bydgoszczy zachciało sie byc metropolia i znów musi sie tulic do Torunia.
   Ale jeszcze ma czelnośc stawiać jakieś warunki.
   Zabawne. Jesli ktos ma stawiać warunki, to Torun. Bo to my wam jesteśmy potrzebni a nie opdwrotnie.
   To bydgoskim marzeniem jest bycie metropolia, nie naszym.
    • tlss Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 16:13
     Doprowadzenie torunia do progu bankructwa oraz zarządzanie województwem w ten sposób że mamy jedne z najniższych wynagrodzeń w kraju to nie wina bydgoszczan. To wy i wasi urzędnicy zarządzacie tym miastem i województwem.
     Dlaczego więc mamy oddać się dobrowolnie w wasze nieudolne ręce ?
     Przecież takie a nie inne wskaźniki województwa spowodowane są pompowaniem wszystkiego w toruń. Dla województwa nie był wcale potrzebny most w toruniu a tak było latami dla waszych marszałków tylko sieć dróg oraz dla bezpieczeństwa tama w Nieszawie.
     Ale to was nie interesowało. No i mamy odpływ kapitału z województwa, odpływ młodzieży - bo jak nie ma kapitału to nie ma miejsc pracy.
     Dodajmy do tego jeszcze torpedowanie rozwoju największego miasta w Bydgoszczy.
     Z wami się nie da i nikt normalny z wami się nie ułoży.
   • pwask Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 21:04
    Ponawiam moja teze- niechze rada miejska Torunia podejmie uchwale o: zrzeczeniu sie przez nasze miasto praw miejskich, przylaczeniu jako pobliska wioska do Bydgoszczy i- na koniec- o dobrowolnym zaoraniu terenu.Uchwala musi byc podjeta koniecznie jednoglosnie bo inaczej znow beda bydgoskie fochy.Moze wtedy zniknie ich wielkomocarstwowosc.
  • piehemoth przyczepiło się gó... do okrętu 27.12.11, 16:27
   ... i krzyczy "cała naprzód!"

   Twórzcie sobie sami metropolię, cwaniaki, bez Bydgoszczy. I bez naszych pieniędzy, które miałyby podreperować wasz totalnie zniszczony budżet!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Co, niestety, Bydgoszcz może stworzyć metropolię, a Toruniewo nie? Och, to straszne.
   Zapamiętajcie sobie, zakompleksione nieślubne dzieci Alicji Grześkowiak, BYDGOSZCZ JEST O WIELE WIĘKSZA OD TORUNIEWA, i wasze piski i lamenty w Warszawie tego nie zmienią. Gnój całbolski nie będzie decydował o metropolii.
   Zakłamane gnidy. Jak MY walczyliśmy o województwo, to twierdziliście, że z Bydgoszczą wam nie po drodze, że musicie z Gdańskiem. Teraz nagle z Bydgoszczą wam śmiecie po drodze??!!

   Niech was piekło pochłonie.
   • ef_em Re: przyczepiło się gó... do okrętu 27.12.11, 16:38
    piehemoth napisał:

    > ... i krzyczy "cała naprzód!"
    >
    > Twórzcie sobie sami metropolię, cwaniaki, bez Bydgoszczy. I bez naszych pienięd
    > zy, które miałyby podreperować wasz totalnie zniszczony budżet!!!!!!!!!!!!!!!!!
    > !!!!!!!
    >
    > Co, niestety, Bydgoszcz może stworzyć metropolię, a Toruniewo nie? Och, to stra
    > szne.
    > Zapamiętajcie sobie, zakompleksione nieślubne dzieci Alicji Grześkowiak, BYDGOS
    > ZCZ JEST O WIELE WIĘKSZA OD TORUNIEWA, i wasze piski i lamenty w Warszawie tego
    > nie zmienią. Gnój całbolski nie będzie decydował o metropolii.
    > Zakłamane gnidy. Jak MY walczyliśmy o województwo, to twierdziliście, że z Bydg
    > oszczą wam nie po drodze, że musicie z Gdańskiem. Teraz nagle z Bydgoszczą wam
    > śmiecie po drodze??!!
    >
    > Niech was piekło pochłonie.

    No i ukazało się prawdziwe oblicze przeciętnego mieszkańca Bydgoszczy.

    Co do podziału na województwa to Toruniowi zawsze było bliżej Gdańska.
    Nie będę wymieniał kto z Bydgoszczy (bojąc się marginalizacji pod rządami Poznania) i co przehandlował za zgodę Torunia na utworzenie kujawsko-pomorskiego.

    Plan był sprytny. Teraz oddać, a później wchłonąć.
    No ba. Nie udało się.
    • tlss Re: przyczepiło się gó... do okrętu 27.12.11, 16:44
     Może inaczej od powstania tego województwa konsekwentnie je torpedowaliście nastawiając się wyłącznie na swój rozwój oraz na szybkie połącznia z Gdańskiem oraz Wawą.
     Ile to razy czytałem że za daleko wam do lotniska w Bydgoszczy i trzeba wam nowe budować pod toruniem. Wasz marszałek pojechał nawet w tej sprawie do Brukseli ale tam powiedzieli mu że się z koniem na łby pozamieniał i na to złotówki toruń nie dostanie.
     Mogłabyć apelacja w regionie ale jak nie w toruniu to nie damy Bydgoszczy itd.
     O wskaźnikach makroekonomicznych nawet nie warto pisać. Główne inwestycje mające ściągnąć inwestorów to wasza hala widowiskowo sportowa czy koncertowa.
     O tym za jakie pieniądze wybudowano wam szpital dziecięcy szkoda wspominać. Tak samo jak o tym jak to bredziliście że skoro teraz macie taki świetny to musi pozostać w regionie jeden ten lepszy. No i się nie udało bo sprzęt był tylko osły kadry nie mieliście.
    • syn_biskupa Re: przyczepiło się gó... do okrętu 27.12.11, 16:50
     Myśleli, że jak namotają z okręgami i zrobią się więksi od bydgoskiego to już rządzą w okręgu a tu d..pa ktoś wyskoczył z metropoliami i tu nic się nie da zamotać i tak trzeba do Bydzi na kolankach w łaskę żeby wzięła do spółki i sny o potędze prysły jak bańka mydlana.
    • mega_faflun Re: przyczepiło się gó... do okrętu 27.12.11, 22:39
     To male musi rzadzic wielkim , poniewasz w tym duzym madrych zabraklo. To bynajmniej widac po tych idiotycznych postach, ktore wypisuja . N zdrowy rozum jak mozna tworzyc metropolie np. bydgoska skoro 40 km dalej jest duze miasto i nie polaczyc go wspolna metropolia . Sama bydgoszcz to smieszna metropolia i nie logiczna ,nie powinna uzyskac akceptacji i odpasc jak Rzeszow . Laczenie sie z Naklem Koronowem itd to za malo to smieszna karykatura z czym ta metropolia chce konkurowac z metropoliami swiatowymi , gdzie liczba mieszkancow przekracza pare milionow . Spojrz np. w Niemczech na mape metropolii obszyry metropolitalne to min 1mln mieszkancow i duze miasta a nie wsie i male zacofane gospodarczo miasteczka . W Polsce metropolie to Warszawa Gorny Slask Lodz 3Miasto. Jesli chodzi o Metropolie Byd-Tor to wladza powinna byc podzielona jak w obecnym wojewodztwie Marszalek -Wojewoda Bydgoszcz i jej prezydent raczej nie maja co do decydowanie gdyz nie tworzy samo w sobie wojewodztwa anii zadnego miasta wydzielonego , nie posiada wladzy absolutnej wiec wszystkie decyzje sa podejmowane na plaszczyznie wojewoda - marszalek. Koniec
  • kojak007 Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 16:56
   Niech się wykrzyczą, niech się napoją bipolem, niech umniejszają dalej Bydgoszczy. Róbmy swoje, żadnych mariaży z Całbeckim, żadnych mariaży z T. Trzymajmy się tego, a oni niech dalej sobie ujadają i myślą, że są pępkiem świata.

   P.S. W dokumencie nie ma dupolu T-B, jest bipol B-T, ale to takie toruńskie, żeby już alfabet zmieniać. I nie ma nigdzie mowy, aby to marszałek miał rządzić w metropolii. Pobożne życzenie. Samorząd woj. opracowuje woj.plan zagosp.przestrzennego,ale bez zgody prezydenta Bydgoszczy, to najwyżej zapisze 100 stron papieru, jaki to T. jest ważny dla regionu, kraju i świata. I nic więcej.
  • szlachcic Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 16:59
   "- Rząd RP przyjmując takie założenia zabrał bydgoszczanom prawo głosu w sprawie dla nas najważniejszej - decydowania o tym, co nas bezpośrednio dotyczy "

   hehehehehehehe
   zakompleksiona gownazeria za jakis czas bedzie domagac sie aby rzad konsultowal z nimi wielkosc podatkow bo przeciez to zdecydowanie tez ich dotyczy
   Wzywam gowniarzy z zakompleksiorni bydgoskiej - nie spelniacie wymogow dot metropolii wiec stulic ryje

   "Apelujemy do wszystkich, którzy publicznie deklarowali poparcie dla idei utworzenia Metropolii Bydgoskiej, a w szczególności prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, przewodniczącego rady miasta Romana Jasiakiewicza, radnych miasta Bydgoszczy, aby podjęli stosowne uchwały gwarantujące jej powołanie"

   buahahahaha
   gownazeria bydgoska chce aby bydgoscy poslowie zwolali sejmik zakompleksiencow i odbylo sie glosowanie?
   Gownazerio bydgoska, Bruski i spolka oczywiscie szybko wydadza na potrzeby lokalnych oszolomow jacy to sa niezadowoleni, poprzysiegna walke do ostatniej kropli krwi przed kamerami telewizji zakompleksiencow.
   I oczywiscie na tym sie skonczy, bo i Bruski i Jasiakiewicz i spolka doskonale wiedza ze nie ma , nie bylo i nie bedzie czegos takiego jak samodzielna metropolia bydgoska
   • tlss Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 17:02
    Fornalu ja już ci to kiedyś pisałem z dwa lata temu. Nie pojmujesz zmian jakie zachodzą w Bydgoszczy.
    Jeśli ci to poprawi humor wasze "elyty" także tego nie rozumieją. Myślą że można po staremu z kantowaniem, oszukiwaniem i dojeniem do torunia.
    • patrz_realniej Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 28.12.11, 12:46


     jakie zmiany masz na mysli?
     30 tysięcy bydgoszczan zyjacych ponizej poziomu ubóstwa,? A może tych kradnacych kable pod napięciem (ile w tynm roku przypadków? 5 czy 6?). A może jeszcze inne odmiany bydgoskiej degeneracji i upadku? Wszystkie te firmy, które spie...ja byle dalej od waszego syfu? A może te galerie i sklepy, które uważacie ze stanowią o waszej sile, by wagarujace dzieciaki miały gdzie spędzac czas?
     bydgoska wiocha z tramwajami zdycha. Tylko loklani debile jeszcze cos z rozpędu bredza o jej wielkości
     • ef_em Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 28.12.11, 12:55
      patrz_realniej napisała:

      > A może jeszcze inne odmiany bydgoskiej degeneracji i upadku?
      > Wszystkie te firmy, które spie...ja byle dalej od waszego syfu?

      Problem uciekania firm poza miasto istnieje również w Toruniu ale tutaj przynajmniej władze wspierają okoliczne gminy.
      Bydgoszcz ma odmienne podejście.
      Skoro firmy uciekły do okolicznych gmin to zróbmy metropolię i wciągnijmy je ponownie do miasta.
    • piehemoth właśnie oby się tak obudzili 28.12.11, 15:25
     Z pożytkiem dla całego regionu i dla całej Polski będzie finansowy upadek Torunia. Oby nastąpił jak najszybciej, i oby winni tego czyli Całbecki, Lenz, Wyku...ński, Mężydło, Girzyński, Dombrowicz i inne ścierwa za to odpowiedzialne znalazły się jak najszybciej w więzieniu, tam gdzie ich miejsce.
     Tylko żeby w związku z tym nikt nie wpadł na pomysł, żeby ich długi spłacała Bydgoszcz.
  • byforpl Toruń przeciw silnemu Województwu 27.12.11, 17:38
   1. Toruń nie dba o interesy Województwa Kujawsko Pomorskiego
   2. Toruń postawił na szali istnienie Województwa pod koniec lat 90 tych, żeby spełnić swoje przerośnięte aspiracje
   3. Toruń nie chce się przyłączyć do Metropolii Bydgoskiej.
   4. Torun nie może zaakceptować wiodącej pozycji Bydgoszczy
   5. Toruń swoją przerośniętą ambicją osłabia całe Województwo
   6. Toruń nie ma określonej własnej tożsamości ani wizji rozwoju dlatego miota się i sam nie wie czego chce.
   7. Toruń to miasto niespełna 200 tysięczne które NIE moze dyktować Bydgoszczy warunków!
   8. Toruń nie moze sam stworzyć metropolii, ale jak chce może być Największą sypialnią Bydgoszczy
   • ef_em Re: Toruń przeciw silnemu Województwu 27.12.11, 18:08
    Dawno się tak nie ubawiłem.
    ad1. Skoro już województwo istnieje to chcielibyśmy aby utworzono metropolię. Kto tego nie chce? I tu masz odpowiedź na pytanie kto nie dba o interesy województwa wietrząc tylko własny interes.

    ad2. Bo tak na prawdę nie chciał tworzenia takich struktur. Wyprosiliście, wypłakaliście to macie.
    Jeśli mnie pamięć nie myli to chcieliśmy do Gdańska, za to Wy baliście sie iść pod Poznań stąd zabiegi abyśmy zdanie zmienili.
    Niestety udało się wam.

    ad3. Bez Torunia zamiast metropolii powstanie związek Bydgoszczy i okolicznych wiosek.
    Dlaczego potrzebne wam te wioski? Bo tam wam uciekają podatki od firm które zmieniły swoje siedziby.

    ad4. Wiodąca rola wynika z ............ decyzji politycznych. Gdyby nie powstało woj. kuj-pom to wiedlibyście prym wśród okolicznych wiosek jako miasto ciążące woj. Wielkopolskiemu.

    ad5. niechęć przyjęcia postawy służebnej nazywa się teraz "przerośniętą ambicją".
    To są dwa największe miasta w regionie i powinny współpracować, a nie rywalizować, a niestety z powodu powstania tego województwa trwa walka. Wy więksi z urzędu musicie dostać więcej. Niestety zabytków, UMK, A1, DK91 (dawnej jedynki) nie da się przenieść do Bydgoszczy i to co niektórych boli ;)

    ad6. ciekawa interpretacja wniosków i utworzenia strefy ekonomicznej i parku technologicznego

    ad7. Wcale nie musi dyktować. Albo z nami Metropolia albo bez nas Bydgoszcz i okolice. To nie nasz wymysł.

    ad8. Fordon wam za mało?
    • naubyd Re: Toruń przeciw silnemu Województwu 27.12.11, 18:34
     a myślałem, że jestes mądrzejszy kolego. Co to za odpowiedzi?

     <niestety udało wam się

     dobre. czaisz co by było z małym Toruniem gdyby nam się nie udało? Sale, hale, kosmodromy? Gdańsk aż by się prosił by to Wam zbudować.
     • ef_em Re: Toruń przeciw silnemu Województwu 27.12.11, 18:41
      Skąd wiesz, że te inwestycje by nie były realizowane?

      Może Cię zaskoczę ale w naszym regionie inwestowane są środki przydzielone z funduszu rybołówstwa pomimo tego, że dzieli nas prawie 200km od morza, a 150km od Gdańska (Rusocina).
      Nie przeszkadza to że należymy do innego województwa.
      • naubyd Re: Toruń przeciw silnemu Województwu 27.12.11, 18:59
       a zgadnij jak zachowałby się Gdańsk w stosunku do tak małego miasta? Inaczej niż do Lęborka i Kartuz? Na pewno nie. Dla nich ważne są zupełnie inne rzeczy. Budują obwodnicę i trasę na Wawę, budują wiele rzeczy ale z głową i prowincja dostaje to co służy rozwojowi tych terenów a nie hale srale i inne duperele. Nie zadłużają tak miast jak my. Jakoś nie potrzebują spalarni śmieci za setki milionów, dbają o port lotniczy i inne ważne dla regionu instytucje. Nie budują sali w Pruszczu i hali w Malborku.
       Właściwie nikt nie wie jakby było ale na pewno byłoby to dodatkowe obciążenie dla Trójmiasta. Mają Was i waszych kłótliwych i zarozumiałych polityków z bani.
  • friedmar Toruń i Brodnica 27.12.11, 20:22
   Nic nie mam do Torunia ani Torunian ale wolę by nasze miasta rozwijały się osobno. Nie potrafię wymienić żadnego projektu w którym Toruń wspierałby Bydgoszcz; miałem wielkie problemy i upokorzenia z Toruńskim Parpem czy czym takim.

   Nie przypominam sobie żadnej inicjatywy rozwijającej wzajemnie nasze lokalne biznesy. W Wielkopolsce wszystko co wielkopolskie jest lepsze niż inne, a w Toruniu ta zasada dotyczy dostawców Bydgoskich.

   Stąd łatwo dojść do wniosku że Bydgoszczy jest bliżej do Poznania tak jak Toruniowi do Brodnicy czy do Gdańska.
   • ef_em Re: Toruń i Brodnica 27.12.11, 20:37
    friedmar napisał:

    > Nic nie mam do Torunia ani Torunian ale wolę by nasze miasta rozwijały się osobno.

    Ale tak się nie da.
    Życie gospodarcze toczy się swoimi torami i wbrew panującym tu opiniom ma się dobrze.
    Podmioty gospodarcze z obu miast współpracują ze sobą, a nawet mają swoje filie w tych zdradzieckich i nielubianych na wzajem miastach. ;)

    Tego politycy nie są w stanie zepsuć bo ważniejsza od deklaracji politycznych jest kasa. Wokół niej wszystko się kręci.
   • jedrek95 Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 21:59
    Gdyby nie II wojna światowa to > bylibyście jeszcze wiekszym grajdołem -gdyby nie II wojna to byśmy ( może) negocjowali co można zainstalować w powiatowej Bydgoszczy
    bo ani Wilno, ani Lwów nie straciłoby un> iwersytetów. - w przedwojennym mieście woj Toruniu planowano umiejscowienie (na początek) filii Uniwersytetu Poznańskiego ,
    bo ani Wilno, ani Lwów nie straciłoby un> iwersytetów - taaa ale radio pozostało by na swoim miejscu , konserwatorium muzyczne nikogo by nie wzmacniało tylko rozwijało się u siebie , POW ( i co z Zawiszą aż boję się przypuszczać gdzie by ewent mógł powstać ?! ) - to tak z mapy 1938
    • naubyd Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 23:17
     to byśmy ( może) negocjowali co można zainstalować w powiatowej
     > Bydgoszczy

     to zapewne nie wiesz o planowanej w dokumentach zmianie stołeczności w Pomorskiem? Nie wiesz? No cóż. Wojna przeszkodziła.

     oruniu planowano umiejscowienie (na początek) filii Uniwersytetu Poz
     > nańskiego ,

     to jednak trochę co innego niż Lwowski i Wileński prawie w całości co?

     taaa ale radio pozo
     > stało by na swoim miejscu

     zostałoby przeniesione do nowej stolicy województwa

       • naubyd Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 28.12.11, 00:31
        W tym czasie Naczelna Rada Ludowa w Gdańsku była zmuszona przeniść swoje działanie do Grudziądza lub Torunia. W Gdańsku nie mogły funkcjonować polskie urzędy. Proponowano umieszczenie urzędów w Grudziądzu lub Toruniu. Ostatecznie urzędy zlokalizowano w toruńskich budynkach szkolnych. Miasto nie było w stanie wygospodarować odpowiednich funduszy na konieczne inwestycje. Dopiero u progu lat trzydziestych powstał budynek który miał pomieścić część organów samorządowych (w Bydgoszczy reprezentacyjny gmach rejencji bydgoskiej wzniesiona 100 lat wcześniej, wdł. projektu arch. Friedricha Schinkla). Sytuacje pogarszła słaba sytuacja demograficzna (Toruń - liczba mieszkańców 1919 - ok. 30 tys). Brak w Toruniu przemysłu (pierwszy większy zakład powstaje dopiero w 1932 roku), powodołał, że nie wykształcił się znaczący ruch imigracyjny

        Reformy Administracji w roku 1923 i 1925 opracowała projekt nowego popdziału administracyjnego. Projekt szeroko zajął się kwestią wprowadzenia ostatecznego kształtu administracji na terenie Wilekopolski, Pomorza i Kujaw. Projekt tworzył nowe województwo pomorskie. Na jego stolicę wyznaczono: BYDGOSZCZ.
        Jednak reformy ustrojowe i administracyjne zostały zahamowane w skutek zamachu stanu, który dokonał się w Warszawie w roku 1926. Obóz sanacyjny przejmując - w sposób niezgodny z prawem, łamiący Konstytucję - władzę w kraju, zatrzymał wszelkie prace w zakresie reformy administracyjnej i samorządowej aż do lat trzydziestych. Wtedy to ponownie podjęto decyzje rozpoczynające proces reformy administracji w województwach. Bydgoszcz, ponad dwukrotnie większa od Torunia, dynamicznie się rozwijająca, miała stać się dominującym ośrodkiem w województwie pomorskim. Pierwszym etapem reformy było przejście Bydgoszczy z województwa poznańskiego do pomorskiego. Stało się to na rok przed wybuchem drugiej wojny. I tym razem, przebieg reformy został zatrzymany w wyniku poważnych czynników zewnętrznych. Ich realizację mogła nastąpić dopiero po zakończeniu wojny.

        a tu znacznie więcej na temat

        Dowiesz się tak jak miernie wyglądała stołeczność w Toruniu i dlaczego przeniesiono Bydgoszcz z Poznańskiego do Pomorskiego. Także będziesz wiedział jakie były począteczki przemysłu w Toruniu i wiele innych obalających mity forumowiczów toruńskich na temat wielkości Torunia międzywojennego i rzekomej niemieckości Bydgoszczy.
        • alquoz Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 28.12.11, 10:48
         wszystko ładnie-pięknie, oh i ach..jaka potęga...szkoda tylko, że to dzięki Fryderykowi II i panom von Bismarck i Tiedemann to wszystko..widocznie ten pruski i antypolski smrodek ciągnął się za małym Berlinem...i ludzie wtedy docenili niezdlawiona krzyzackim pochodzeniem Torunia, jego propolska dzialalnosc w czasach przed- i rozbiorowych. Po prostu dali mu szanse...na rozwoj i na odrodzenie sie z tej zapasci w jaka wasz jedyny faktyczny dobroczyńca, Fryderyk II (a potem hakatystyczny Berlin) , celowo Torun wpakował..

         a za Sikorskiego... lata 30-te to torun juz mial i kadry i lokale do sprawowania funkcji wojewodzkich, wiec to gdybanie co by bylo gdyby...nic wiecej ..

         • naubyd Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 28.12.11, 11:02
          Czy Ty na prawdę nic nie zrozumiałeś z tego tekstu? Mieścina 60 tysięczna ze szkoła jako siedzibą władz miała konkurować ze 170 tysięcznym miastem? Na prawdę nic nie zrozumiałeś z uwarunkowań gospodarczych i historycznych tamtych czasów? Tylko pleciesz te bzdury? Zmieniło się tylko tyle że komunistów i robotników zamieniłeś Niemcami? Toruń to rdzennie polskie miasto witające Wermacht kwiatami. Tego faktu tez nie znasz? W Bydgoszczy lała się w tedy krew Polaków. U Was Niemcy świętowali i czuli się jak u siebie. Więc o czym ty w ogóle gadasz?
          • alquoz Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 28.12.11, 11:55
           Dżizas ale jazda...napij sie piwa i ochłoń... pisałem tylko i wyłącznie o przedwojennych sprawach więc wciskanie PRLu z robotnikami i komuchami jest od rzeczy.

           Napisałem tylko, że rozumiem (jak mi się wydaje) że niemieckie korzenie Bydgoszczy wielkomiejskiej MOGŁY się źle kojarzyc..i najwyrazniej tak sie kojarzyly skoro 39tys miasteczko...zgoda ..miasteczko , dostalo taka fuche...
           fakt? FAKT?

           a ze sie to w BDG nie podobalo to sorry ale nikogo nie obchodzi...

           a tak na marginesie to czemu Austin jest stolica? albo WaszyngtonDC Canberra czy Brasilia.... nie zawsze najmocniejsze miasta regionu/ kraju zostaja stolicami....fakt? FAKT
           • naubyd Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 28.12.11, 12:11
            tamte stolice z przyczyn historycznych bo były stolicami od dawna zanim jeszcze powstały wielkie miasta tych państw.

            Ok za komuchów przepraszam, ale skojarzenie jak najbardziej na miejscu.

            Doczytaj proszę cały artykuł a nie tylko cytaty które umieściłem w poście. Bydgoszcz podobnie jak inne miasta mogła rozwijać się także pod zaborami. podobnie jak np. Wrocław w obrębie państwa Niemieckiego, Gdańsk jako wolne miasto itp. Nikt nie czyni im z tego żadnego zarzutu. Takie były fakty historyczne a dziś to dziś. Nie widzę powodu by czynić takie zarzuty Bydgoszczy, które zawsze była polskim miastem otwartym na współpracę i kontakty z innymi. Skąd w ogóle takie mysli. Fakty przedstawione w artykule sa niepodważalne podobnie jak dane demograficzne i gospodarcze. Masz tam nawet skan strony rocznika, żebyś nie mówił że zmyślone. O co więc chodzi? Roku brakowało lub uniknięcia przewrotu byś nie miał o czym pisać. Tak się nie stało i ok. Nie piszcie tylko proszę, o tym, że Bydgoszczy była wioską a Toruń miastem wojewódzkim. Poczytaj artykuł i zastanów się jaka była różnica pomiędzy tymczasową siedzibą województwa a dużym jak na tamte czasy miastem przedwojennej Polski
           • arafat11 Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 28.12.11, 22:26
            Napisałem tylko, że rozumiem (jak mi się wydaje) że niemieckie korzenie Bydgosz
            > czy wielkomiejskiej MOGŁY się źle kojarzyc..i najwyrazniej tak sie kojarzyly sk
            > oro 39tys miasteczko...zgoda ..miasteczko , dostalo taka fuche...
            > fakt? FAKT?            niemieckie korzenie to chyba ma torun ...przypomnij sobie kto zalozyl bydgoszcz a kto torun...


            a tak na marginesie to czemu Austin jest stolica? albo WaszyngtonDC Canberra cz
            > y Brasilia.... nie zawsze najmocniejsze miasta regionu/ kraju zostaja stolicami
            > ....fakt? FAKT            a czemu na ponad 200 panstw stolica w ponad 90% z nich to najwieksze maisto? to tez jest fakt...
          • jedrek95 Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 29.12.11, 12:54
           Mieścina 60 tysięczna ze szkoła jako siedzibą władz miała konkurować ze 170 tysięcznym miastem? - mogła np Kielce i Częstochowa proporcje takie same i woj jednak w Kielcach , po drugie miano do Was przenieść woj już w momencie włączenia do pomorskiego i jakoś nie wyszło a im dalej w las tym gorzej . Tak jak pisałem możemy gdybać o ewent porozumieniu i przenosinach części instytucji ( ale o władczej grabieży jak za komunistów mowy by być nie mogło ) a fakt niezaprzeczalny to to że w 1920 roku jednym z powodów nie umieszczenia u Was siedziby woj byl wysoki udział ludności niemieckiej - to tak z uwarunkowań gospodarczych i historycznych tamtych czasów!
        • buckshot Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 28.12.11, 14:40
         naubyd napisał:

         '.........Wtedy to ponownie podjęto decyzje rozpoczynające proces reformy admini
         > stracji w województwach. Bydgoszcz, ponad dwukrotnie większa od Torunia, dynami
         > cznie się rozwijająca, miała stać się dominującym ośrodkiem w województwie pomo
         > rskim. Pierwszym etapem reformy było przejście Bydgoszczy z województwa poznańs
         > kiego do pomorskiego. Stało się to na rok przed wybuchem drugiej wojny. I tym r
         > azem, przebieg reformy został zatrzymany w wyniku poważnych czynników zewnętrzn
         > ych. Ich realizację mogła nastąpić dopiero po zakończeniu wojny.............'


         Co to za wypociny ?

         Dokumenty proszę a nie jakieś tam domniemania bydgoskiego jegomościa gdzieś na nieistotnej stronie www.
         Gdzie masz napisane o tym że były jakieś pierwsze czy drugie etapy reformy heh ?

         Przed wojną za wolnej Polski Toruń też dynamicznie się rozwijał (wy wyprzedziliscie nas tylko dzięki zaborcom po 1800 roku). Faktem jest też to że kolejni 'zaborcy' po 1945 znowu wam pomogli. Teraz znowu jest normalniej
   • buckshot Re: Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak 27.12.11, 22:25
    alfred_prawdomowny napisał:

    > My kompleksy? Mój Boże, przecież cały czas leczycie swoje. Miasto, które w XIX
    > wieku zostało zmarginalizowane cierpi do dziś. Gdyby nie II wojna światowa to
    > bylibyście jeszcze wiekszym grajdołem, bo ani Wilno, ani Lwów nie straciłoby un
    > iwersytetów.


    Gdyby nie zabory (Prusacy) to bylibyście daleko w tyle. np. Pod koniec XVIII wieku /za wolnej Polski/ mieliście mniej ludzi i tylko dzięki niemiaszkom staliście się większym miastem, nie tylko zaborcy ale i komuniści szli wam na rękę ale to się już skończyło...