Dodaj do ulubionych

Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian

11.07.12, 23:17
nie liczę na to, że samorząd wywali te działeczki z centrum miasta. Działkowe lobby jest potężne, a prezydent miękki.
Obserwuj wątek
  • hecer Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 11.07.12, 23:30
   grunty pod budownictwo w centrum Torunia są warte ponad 200 zł/m2. Bardzo ich brakuje, developerzy i spółdzielnia msm zagęszczają osiedla.

   ...a działkowiec płaci 19 groszy za m2 i okupuje ziemię.

   Rzodkiewkę można sobie kupić na ryneczku. Tymczasem całe połacie drogiej ziemi w mieście zajęte są altankami i warzywniakami.

   Zaleski buduje mieszkania komunalne i TBS prawie w Grębocinie, nawet w Lubiczu jest toruński TBS...

   ...a dziesiątki hektarów ziemi między Rubinkowem a Elaną zajęte są ogródkami. I ta głupota zdaje się przeszła w miejscowym planie!

   Kiedyś była strefa ochronna wokół Elany i te grunty były wyłączone z budownictwa i innej działalności, zrobiono więc działki.

   Teraz śmiało można by tam wybudować drugie Rubinkowo zamiast zabudowywać kolejne trawniki parkingami, plombami, blokami. Plomby to jest zbrodnia w przestrzeni publicznej, odbierają mieszkańcom tereny rekreacyjne. Na Bydgoskim każda wolna parcela jest zabudowana a auta blokują ulice.

   Prezydent jest miękki wobec lobby działkowego. Brakuje terenów pod budownictwo. Ceny mieszkań w Toruniu są absurdalnie wysokie na tle kraju - wyłącznie z powodu deficytu gruntów, zwłaszcza tych dobrze położonych.

   Zamiast wybudować 3 pietrowy blok - mamy 3 działkowców, 3 altanki i 3 warzywniaki i kilka drzew owocowych. Zbieracze tych plonów są dumni że zaoszczędzili parę złotych pieląc grządki. A cała reszta płaci podwójnie: wyższe ceny nieruchomości, wyższy kredyt, większe odsetki...

   Pierwszym zadaniem prezydenta Torunia - jak już nim nie będzie Zaleski - powinno być przygotowanie mapy ogródków działkowych w Toruniu i planu ich relokacji. Niech się przeniosą do Przysieka czy na Rudak. Ale utrzymywanie ogromnych ogródków działkowych Przy Kaszowniku (!!), przy Curie Skłodowskiej, przy Geofizyce, itd jest społecznie szkodliwe i hamuje rozwój miasta.
   • jerzy_gw Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 11.07.12, 23:55
    Działkowicz płaci 19 gr za 1 m2 a podatek od gruntu w Toruniu wynosi 28 gr od 1 m2. Różnica więc to tylko 9 groszy na 1 m2. Piszę "tylko" bo działka ma maks. 500m2 a więc maksymalna dopłata do podatku na działkowicza to 45 zł rocznie. Sądzę, że w razie awantury każdy działkowicz dopłaci te 45 zł.
   • qron Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 12.07.12, 00:01
    ale dlaczego chcesz wszędzie bloki budować? sam piszesz, że wszędzie są plomby i parkingi. mieszkam na rubinkowie i wolę mieć te działki niż kolejne blokowiska. ludzie chcą mieć swój mały zielony azyl blisko domu. a sprowadzanie całego problemu do oszczędzenia paru złotych na rzodkiewkach to się skompromitowałeś. nie wiem ile powinno się płacić podatku i jakie zarządzanie byłoby najlepsze ale znam osoby, dla których te kilkadziesiąt metrów znaczy bardzo wiele i dla nich dojazd na rudak czy do przysieka byłoby przeszkodą nie do pokonania.
    • kolabor86 Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 12.07.12, 01:12
     Tu akurat ma rację. Ogródki jakiś czas temu rozpleniły się w miejscach, które roboczo nazwałbym "miejscami, w których kiedyś coś będzie, ale to za lat wiele". Także tymczasowo krzaczki i drzewka nikomu nie przeszkadzały. Wracamy więc teraz do tego teoretycznie wolnego pasa ziemi by budować drogę, a tam armia działkowców wyskakuje, że oni piersią swoją bronić będą dopóty, dopóki się im zdrowo groszem nie sypnie. No to halo? Sam chętnie korzystam z takiej działeczki w dosyć dobrej lokalizacji pod ew. przyszłe inwestycje i spokojnie byłbym za tym, żeby z tego terenu wszystkie ogródki wyciepać w razie potrzeby. Działki miały być raczej tymczasowe, a miasta blokować nie można.
     Z rzodkiewką też niestety nie przesadził, bo takie banalne argumenty wytaczają działkowcy w obronie swoich działeczek. Do dzisiaj mam nielichy ubaw z ludzi protestujących przeciwko średnicówce pomiędzy Rubinkowem, a Elaną: zgodnie twierdzili, że zabiera im się źródło pożywienia, a jeden szaleniec opowiadał coś o ziemniakach na działce.
     • qron Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 12.07.12, 10:46
      masz dużo racji jednak co do argumentu z rzodkiewką, przytoczyłeś przykład jakichś szaleńców, którzy stoją w pierwszym szeregu i drą ryja - tacy są wszędzie... Co do średnicówki i innych "strategicznych' terenów zgadzam się w 100% ale nie chcę żeby sukcesywnie zamieniano te tereny na kolejne bloki
      • hecer Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 12.07.12, 17:31
       > ale nie chcę żeby sukcesywnie zamieniano te tereny na kolejne bloki

       Ja też nie chcę by każdy kawałek trawnika deweloperzy i spółdzielnie zamieniały w blokowisko lub parking. Wystarczy, że cofniesz się kilka akapitów wyżej i to zdanie przeczytasz w moim wpisie.

       A tak się dzieje - plomby, zagęszczanie osiedli, przekształcanie trawników w parkingi. Z czego to wynika? Z wartości gruntów w mieście. A skąd się bierze wzrost tej wartości? Z rosnącego popytu i braku podaży. A skąd się bierze brak podaży? A z tego, że ziemię w mieście okupują działkarze, a konkretnie organizacja PZD która uzyskała niekonstytucyjne przywileje.

       Mnie interesują tereny zieleni ogólnodostępnej: skwery, parki, laski, trawniki, klomby. A działkowców interesuje płot i uprawa grządek.

       Kilka działek zajmie teren na którym można postawić blok z 20 mieszkaniami po 50m2 przy czym każdy m2 tego mieszkania będzie warty min. 4 tys zł. Tak rośnie wartość.

       A jaką wartość mają 3 altanki, kilkanaście drzewek owocowych, kilka grządek rządkiewki? Jaką produkcję to wytwarza? Ile warte są dobra materialne które taka działka wytwarza? Nic.

       Miasto to jest również pewien proces ekonomiczny i jeśli godzimy się na takie zjawiska to będziemy klepać biedę.

       Nie rozumiem, dlaczego dzieciaki mają dojeżdżać do liceum z Bielaw, a ich rodzice co dzień dojeżdżać w korkach przez pół miasta do pracy, żeby działkowicz emeryt mógł 2-3 razy w tygodniu pogrzebać w ziemi. To jest po prostu nieekonomiczne. To jest głupota.

       Ale mamy prezydenta uległego wobec lobby działkowców, wynagrodził je gigantycznym odszkodowaniem za działki na Rudaku pod most więc nic się nie zmieni, nawet wyrok trybunałi nic w Toruniu nie zmieni.
       • hecer Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 12.07.12, 17:33
        samorząd spokojnie mógłby zabrać działeczki na Curie Skłodowskiej i sprzedać je pod mieszkaniówkę za 80-100 mln zł.

        ...ale lepiej rozminowywać i uzbrajać JAR, budować tam drogi mimo że nie stoi tam żaden blok, prawda?

        JAR już sprzedano min. MSM-owi więc najpierw MSM musi zarobić na mieszkaniach na JAR a prezydent musi tam drogi wybudować zanim zaczniemy patrzeć na działki Curie Skłodowskiej... W to nie wątpię.
        • franek-dolas Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 12.07.12, 20:00
         Hecer!Tym samym problemem są liczne cmentarze...z działek mamy chociaż rzodkiewki...
       • dawid.be rządkiewki ? 13.07.12, 18:23
        hecer napisał:

        > A jaką wartość mają 3 altanki, kilkanaście drzewek owocowych, kilka grządek rządkiewki?
        Jaką produkcję to wytwarza? Ile warte są dobra materialne które taka działka wytwarza? Nic.

        Nadejszła wiekopomna chwiła... :)

        Miszczu, język polski się kłania. Taki ze szkoły podstawowej :)
        • bartosz.de Re: rządkiewki ? 14.07.12, 16:05
         dawid.be napisał:

         > hecer napisał:
         >
         > > A jaką wartość mają 3 altanki, kilkanaście drzewek owocowych, kilka grządek rządkiewki?
         > Jaką produkcję to wytwarza? Ile warte są dobra materialne które taka działka wy
         > twarza? Nic.

         O matko naprawdę napisał "rządkiewki" Hehehhehe :)

         I o produkcji rządkiewek gada. Chłopie nosisz spodnie?

         Jeżeli tak, to bądź facetem, a nie ciotą :)
         • hecer Re: rządkiewki ? 14.07.12, 18:58
          dowcipy z orientacji seksualnej są bardziej nie na miejscu niż błędy w pisowni.

          mam nadzieję, że administrator zwróci na to uwagę.
          • bartosz.de Re: rządkiewki ? 15.07.12, 15:46
           hecer napisał:

           > dowcipy z orientacji seksualnej są bardziej nie na miejscu niż błędy w pisowni.

           Pussy :)
      • kolabor86 Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 13.07.12, 02:03
       "Co do średnicówki i innych "strategicznych' terenów zgadzam się w 100% ale nie chcę żeby sukcesywnie zamieniano te tereny na kolejne bloki."
       Nikt tego nie chce. Nikt, poza developerami. W sumie hecer już dogłębnie na to zagadnienie odpowiedział. Tam mogłaby biec droga, a wręcz powinna. Tam mogłyby się znaleźć też nowe bloki. Ale również tereny zielone, sportowe i rekreacyjne. Takowe służyłyby wszystkim, a tak to takie działki rozlały się na potężne obszary, a służą proporcjonalnie niewielu osobom.
       Oczywiście, że likwidowanie działek budzi kontrowersje wobec "nowoczesnego" budownictwa, które polega na upchnięciu kilku klocków na jak najmniejszym terenie oraz "podniesieniu standardu" tego obszaru poprzez ulokowanie pomiędzy tymi bloczkami -fanfary- placu zabaw. No ale to materiał na osobną bajkę :)
       • jerzy_gw Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 13.07.12, 16:11
        kolabor86 napisał:

        > "Co do średnicówki i innych "strategicznych' terenów zgadzam się w 100% ale nie
        > chcę żeby sukcesywnie zamieniano te tereny na kolejne bloki."

        Przecież to hecer blokuje średnicówkę. Jest więc sprzymierzeńcem działkowiczów, którzy posiadają działki pomiędzy ul. Grudziądzką a Świętopełka.
        • kolabor86 Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 13.07.12, 21:57
         Heh, a to jest jeszcze inna para kaloszy :)
         Blokuje, blokuje - owszem. Z taką jego postawą się nie zgadzam, ale stwierdzać, że trzyma sztamę z działkowcami można tylko dla żartu :) Na temat blokowania ogólnie to można by książkę napisać. Tu mowa jest jednak o działkach i w tym temacie ma rację. Jak idzie inwestycja, to działkowcy powinni przyjąć rekompensatę pieniężną bądź przygarnąć działkę w innym miejscu i nie robić pod górkę całemu miastu.
         • jerzy_gw Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 15.07.12, 00:46
          Tak, to miała być ironia :-). W kwestii działkowiczów z opinią swoją się wstrzymam, nie znam dokładnie tego tematu, nie wiem czy naprawdę za wszelką cenę działkowicze chcą trzymać te swoje działki w centrum, może ktoś im zaproponuje inne miejsce i będzie ok. Poczekam więc z opinią na rozwój sytuacji.
        • hecer Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 14.07.12, 19:00
         Zaleski sam zablokował trasę średnicową. Nie ma na nią pieniędzy.
         • jerzy_gw Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 15.07.12, 00:47
          hecer napisał:

          > Zaleski sam zablokował trasę średnicową. Nie ma na nią pieniędzy.

          Chwileczkę, przecież podobno jakaś kwota jest w budżecie zablokowana na tę inwestycję.
     • rubinkowo_2 Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 13.07.12, 13:02
      Mam nadzieje że bardzo szybko będziesz bardzo biedny jak Ci którzy uprawiają te warzywka, jeśli nie będzie już tych działek to o ile nóżki ci pozwolą, zostaną ci śmietniki za supermarketami, tam może znajdziesz marchewkę, i ziemniaki, wtedy sobie przypomnisz o co Tym biednym ludziom chodziło.
      Życzę ci z całego serca wszystkich chorób i plag na ziemi, no i oczywiście żebyś został bez pracy.
      Pozdrawiam
      • hecer Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 13.07.12, 18:07
       najpierw postaraj się zrozumieć określenie: relokacja działek.

       Nie napisałem "likwidować" tylko "przenieść" - z centrum na peryferie miasta.

       Czegóż w takim razie życzysz prezydentowi Torunia, który daje zgodę na budowę nowych galerii handlowych, podnosi czynsze na Starówce - w lokalach należych do ZGM i wywala przedsiębiorców z centrum miasta, likwiduje abonamenty parkingowe na Starówce dla przedsiębiorców i podnosi im opłaty?

       Jego możesz pozbawić pracy - w głosowaniu.

       Ja tobie życzę, żebyś zmądrzał. Żebyś zastanowił się zanim coś powiesz. Słowa, które wypowiedziałeś są zwyczajną podłością. Jeszcze się z czymś takim na forum nie spotkałem. Rozmawialiśmy tu o różnych rzeczach, pamiętam jak zabierałem głos w sprawach dotyczących lokali socjalnych, komunalnych, ubóstwa, polityki społecznej. Nie odważyłbym się bez zastanowienia w ten sposób kogoś potraktować nawet w sieci.

       Życzę ci, żebyś spotkał na swojej drodze ludzi myślących tak jak ty...
    • alienisko Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 12.07.12, 10:53
     "ludzie chcą mieć swój mały zielony azyl blisko domu"

     No właśnie, a że działki odbierają miejsce budownictwu, to każdy "zielony azyl blisko domu" będzie zastępowany kolejną plombą. A nowe budownictwo wygląda tak, że możesz spokojnie śledzić ruch sąsiada w bloku obok, tak jest ciasno.
     • hecer a co się robi na działce zimą? 14.07.12, 19:19
      ale nie tylko pod mieszkalnictwo można przeznaczyć te tereny działkowe. Równie dobrze mogą to być tereny zieleni ogólnodostępnej: parki, skwery, boiska, itd. Działkowicze po prostu zabierają istotny fragment cennej przestrzeni publicznej w mieście tylko po to, aby go ogrodzić i latem urządzić grilla.

      Zimą te ogródki są puste. Przez 4-5 miesięcy nic się na nich dzieje.

      A w styczniu zmarnięte dziecko stoi na przystanku autobusowym na Olsztyńskiej żeby dojechać do szkoły...

      Można się śmiać, ale tak to właśnie wygląda.

      Żeby ominąć działki Zaleski wybudował Curie Skłodowskiej 2x2 zamiast średnicowej do Lubickiej. To jest dopiero głupota.
   • asfaltbagienny Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 12.07.12, 11:24
    hecer napisał:

    > grunty pod budownictwo w centrum Torunia są warte ponad 200 zł/m2. Bardzo ich b
    > rakuje, developerzy i spółdzielnia msm zagęszczają osiedla.

    Co nie zmienia faktu że nawet gdyby zlikwidowano wszystkie ogródki działkowe to nowe osiedla powstałyby w takim samym modelu "zagęszczenia".

    > Prezydent jest miękki wobec lobby działkowego. Brakuje terenów pod budownictwo.
    > Ceny mieszkań w Toruniu są absurdalnie wysokie na tle kraju - wyłącznie z powo
    > du deficytu gruntów, zwłaszcza tych dobrze położonych.

    O słodka naiwności...

    > Zamiast wybudować 3 pietrowy blok - mamy 3 działkowców, 3 altanki i 3 warzywnia
    > ki i kilka drzew owocowych. Zbieracze tych plonów są dumni że zaoszczędzili par
    > ę złotych pieląc grządki. A cała reszta płaci podwójnie: wyższe ceny nieruchomo
    > ści, wyższy kredyt, większe odsetki...

    Nie wiem czego "używasz"...ale to nie może być legalne... :)))

    > Pierwszym zadaniem prezydenta Torunia - jak już nim nie będzie Zaleski - powinn
    > o być przygotowanie mapy ogródków działkowych w Toruniu i planu ich relokacji.
    > Niech się przeniosą do Przysieka czy na Rudak. Ale utrzymywanie ogromnych ogród
    > ków działkowych Przy Kaszowniku (!!), przy Curie Skłodowskiej, przy Geofizyce,
    > itd jest społecznie szkodliwe i hamuje rozwój miasta.

    Plus likwidacja parku na Placu Rapackiego - to kolejne hektary na których można pobudować betonowe klocki...

   • rubinkowo_2 Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 13.07.12, 13:07
    Płacą ile płacą, nie działkowcy ustalają sobie stawki, nie działkowcy uchwalili ustawę o ogrodach, szukaj winnych w sejmie !
  • stefandoopa Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 12.07.12, 11:39
   ten wspanialy rozwoj miasta to wlasciwie same bloki i biurowce/galerie bo nic innego w centrum budowac sie nie bedzie, firmy przeciez uciekaja za miasto bo taniej i lepsza logistyka wiec nie wiem o jakim rozwoju pier.... albo zescie sie nacpali albo faktycznie chcecie miec kolejne bloki/biurowce lub przelotowki w najblizszym sasiedztwie
   ale co tam - latwiej przebolec widok na nowa traske/biurowiec/galerie niz na ogrodek w ktorym sasiad sie relaksuje
   potem gdy bedzie juz czym oddychac to co zrobicie?
   • uszaty25 Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 12.07.12, 12:20
    Cos mi tu sie nie zgadza, dwie zasyfione glinianki przy ul. Swietopelka to prawie dziedzctwo swiatowej przyrody i trzeba to chronic. Natomiast dzialki ogrodnicze nalezy zaorac i zbudowac tam bloki. Jakos tak mi sie mi sie wydaje ze w biednym kraju to te dzialki to dla bardzo wielu osob jedyna rozrywka, i zabranie im tego dla samej zasady jest zwyklym barbazynstwem. Zgoda nalezy rozpieprzyc ten cały czerwony beton jakim jest PZD, czy spoldzielnie ale nie nalezy wylewac dziecka z kapiela.

  • joaz Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 12.07.12, 19:43
   Wyrok TK o niezgodności z konstytucją niektórych przepisów ustawy o ogródkach działkowych nie oznacza niestety możliwości ich szybkiego przejęcia przez gminy. Do tego jeszcze daleka droga.

   j
   • ziemba6 Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 13.07.12, 08:34
    Tak się składa, że działki na Skłodowskiej wg planu zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są do ul. Wierzbowej na Średnicówkę, a dalej o ogrody na działkach Elany upomina się poprzedni właściciel, także na tamtych terenach raczej osiedle nie powstanie.
    Jeśli chodzi o idee posiadania działek, to nie chodzi o marchewkę , tylko o to, że w wielu z nas tkwi pierwotna potrzeba grzebania w ziemi , która daje masę radości. W Toruniu mamy ok. 10 000 działek, rodzina 4 osobowa= 40 000 działkowców co daje 20 % populacji.
    Wracając styrana po pracy, biorę dzieci i psa i śmigam na działkę kopać w ziemi, lub poleżeć na hamaku. I to czyni mnie szczęsliwą.
    Oczywiście stan prawny jaki miał miejsce do tej pory jest niedopuszczalny. PZD trzeba zlikwidować, działki nie muszą znajdować się w centrach miasta, moga być na obrzeżu. Trzeba zrobić z tym wszystkim porządek i pozwolić nam w spokoju uprawiać nasze grządki.
    • tlss Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 13.07.12, 10:03
     Hecer może i masz rację.
     Ale ja odbieram to tak.
     Lobby developerskie chce zrobić skok na te tereny do tego widać jak się je wspiera na innych polach (liberalizacja eksmisji) a wszystko po to żeby móc wynajmować lokale w nietrafionych lokalizacjach.
     I w ten sposób utrzymamy ceny za mieszkania.
     Osobiście całkowicie nie wierze obecnej grupie rządzącej - oni kierują się wyłącznie interesem grup które sponsorują ich kampanie.
     Trzeba pamiętać też, że ogrody to w dużej mierze płuca miast oraz miejsca wypoczynku dla osób które środków na wyjazd w inne miejsca po prostu nie mają.
    • hecer Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 14.07.12, 19:14
     > Tak się składa, że działki na Skłodowskiej wg planu zagospodarowania przestrzen
     > nego przeznaczone są do ul. Wierzbowej na Średnicówkę, a dalej o ogrody na dzi
     > ałkach Elany upomina się poprzedni właściciel, także na tamtych terenach raczej
     > osiedle nie powstanie.

     wręcz przeciwnie. Jeśli właściciel potwierdzi swoje prawo własności to przeznaczenie terenów na mieszkaniówkę z pewnością go ucieszy.

     > Jeśli chodzi o idee posiadania działek, to nie chodzi o marchewkę , tylko o to,
     > że w wielu z nas tkwi pierwotna potrzeba grzebania w ziemi , która daje masę r
     > adości. W Toruniu mamy ok. 10 000 działek, rodzina 4 osobowa= 40 000 działkowcó
     > w co daje 20 % populacji

     No to kup sobie ziemię pod Toruniem, siej, sadź, uprawiaj.

     > Wracając styrana po pracy, biorę dzieci i psa i śmigam na działkę kopać w ziemi
     > , lub poleżeć na hamaku. I to czyni mnie szczęsliwą.

     No dobra, tylko że ludzie mieszkający - z konieczności - hen, na Olsztyńskiej w tym czasie gdy ty się wylegujesz na hamaku w centrum miasta stoją w korkach.
     • izawawa Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 14.07.12, 22:05
      > No dobra, tylko że ludzie mieszkający - z konieczności - hen, na Olsztyńskiej w
      > tym czasie gdy ty się wylegujesz na hamaku w centrum miasta stoją w korkach.

      Więc też sobie kup działkę, powieś hamak i się wyleguj - przecież nikt Ci nie broni.

      >Nie rozumiem, dlaczego dzieciaki mają dojeżdżać do liceum z Bielaw, a ich rodzice co dzień >dojeżdżać w korkach przez pół miasta do pracy, żeby działkowicz emeryt mógł 2-3 razy w >tygodniu pogrzebać w ziemi.

      A ja nie rozumiem dlaczego emeryt (czyli człowiek powiedzmy ... z lekka wysłużony i wyeksploatowany) ma jechać 10 km za miasto tylko dlatego, żeby stosunkowo młody i zdrowy hercer mógł śmignąć z pracy do domu w 5 minut. Dzieci dzisiejszych emerytów miały do szkoły jeszcze bardziej pod górkę niż dziś a sami dzisiejsi emeryci zapewne również mieli jakieś trudności komunikacyjne w drodze z pracy.

      >A jaką wartość mają 3 altanki, kilkanaście drzewek owocowych, kilka grządek rządkiewki? >Jaką produkcję to wytwarza?

      Dla działkowiczów mają wartość przede wszystkim emocjonalną, wartość przedmiotu mierzy się również stosunkiem do tego przedmiotu a nie tylko wartością wyrażoną w złotówkach.
      Ciekawe co hercer będzie robił na emeryturze?
      • hecer Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 14.07.12, 22:22
       dlatego mam się zadłużać na całe życie żeby kupić przewartościowane mieszkanie na peryferiach miasta i stać co dzień w korkach wydając pieniądze na paliwo? Żeby emeryt miał działkę w centrum?

       Ja nie chcę działki. Chcę mieszkań w mieście a nie wśród działkowiczów. Gospodarka miejska nie polega na rolnictwie. To nie jest źródło dochodów miasta. To nie jest działalność o charakterze miejskim. Nawet nie mówimy o rolnictwie, o rynkowej działalności.

       "wartość sentymentalna"? Co ma wartość sentymentalną? Ogródek? Altanka? To ja ją ci przewiozę. Do Grabowca, Silna, na Rudak.

       Ogródki zajmują teren pod budownictwo, że są preferowane podatkowo a ich utrzymanie jest w sensie finansowym stratą dla miasta.

       Może całe miasto przekształcimy w ogródki działkowe. Zamiast jeździć do pracy, zajmijmy się uprawianiem grządek. Tak 2-3 razy w tygodniu.

       Ja bardzo dobrze rozumiem, że działkowiec się przyzwyczaił: do tego że płaci 100 zł na rok, że może sobie podjechać dwa przystanki, że mu wygodnie.

       Tylko że miasta nie stać na takie marnotrawstwo zasobów.

       Rozumiem, gdyby działkowiec jechał na działkę do pracy co dzień na 7 rano i siedział na działce do 15 i ta działka była jego źródłem utrzymania, gdyby dostawał pensję. Ale na litość boską, to jest hobby: kilka razy w tygodniu nie licząc zimy!

       Działka to nie jest teren ogólnodostępny. To jest ogrodzone. Traktowane to jest jak własność. A to nie jest własnością prywatną, to jest teren gminy albo skarbu państwa. Oddany został tymczasowo związkowi działkowców - na podstawie niekonstytucyjnych przepisów. Nigdy to nie miała być własność działkowców! Nikt takiej głupoty nie planował na trwałe! Te działki od początku miały zniknąć: a to z powodu rozwoju miasta, a to z powodu budowy jakiejś drogi, a to z powodu sąsiedztwa.

       A ty dziś mówisz jakby to była własność działkowca: że on się z tym miejscem związał, że teraz to już ma być jego i koniec. Możesz doradzać Zaleskiemu. Zachowujesz się jak guru bezmyślności.

       Wiele razy się z tobą nie zgadzałem, ale teraz odnoszę wrażenie, że mam do czynienia albo z internetowym trollem, albo z kimś stukniętym.
       • izawawa Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 14.07.12, 23:09
        Tak. patrząc z punktu rozwoju miasta masz milion procent racji. Ale miasto to także jego mieszkańcy i niemały ich procent to emeryci ( a ponoć społeczeństwo nam się starzeje więc będzie ich jeszcze więcej). Działka to nie hobby tylko sposób na życie, trzeba przecież czymś wypełnić te dni, które dotąd spędzało się w pracy i dobrze by było żeby to coś było ciekawsze niż gapienie się na bezdurno w telewizor. Żeby dawało jakąś satysfakcję. Wartość emocjonalna to nie altanka tylko praca włożona w tę ziemię często gęsto otrzymaną jako udeptany ugór. Jak ktoś słusznie napisał - wywodzimy się z ziemi i jak widać w wielu te atawizmy tkwią. Każdy medal ma dwie strony. Żeby wysyłać osiemdziesięciolatka na nowy ugór gdzieś 10 km za miastem to sumienie trzeba mieć chyba w piętach.
        Na działki niedaleko mojego domu przychodzi masa matek z wózkami i małymi dziećmi, spacerują po alejkach, siedzą na ławkach i plotkują, jest tam nawet mały plac zabaw, przychodzą jak do parku. Czy park jest dochodowy?
        Hecer, co będziesz robił jak już będziesz na emeryturze, między 8 a 16? Będziesz siedział nad Wisłą i patrzył na spławik?
        • hecer Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 15.07.12, 11:37
         > Jak
         > ktoś słusznie napisał - wywodzimy się z ziemi i jak widać w wielu te atawizmy
         > tkwią. Każdy medal ma dwie strony. Żeby wysyłać osiemdziesięciolatka na nowy ug
         > ór gdzieś 10 km za miastem to sumienie trzeba mieć chyba w piętach.

         Trzeba nie mieć sumienia, by skazywać ludzi, którzy płacą podatki i raty i paliwo - ok 50% wyższe, czyli kilkaset złotych miesięcznie - by co dzień dojeżdżali z krańców miasta do pracy, by emeryt miał możliwość dojazdu paru przestanków, kilka razy w tygodniu i tylko w sezonie na działkę.

         Wywodzimy się z ziemi - ze wsi? To nie rób z miasta wsi. Miasta rozwijały się w oparciu o handel i przemysł. Centralnym punktem miasta jest rynek. Gospodarka miejska to handel, wytwórczość. Produkty ze wsi trafiały do miasta, tu nimi obracano. A dziś, w XXI wieku, zamiast jeździć na wieś po produkty rolne będziemy je wytwarzali w centrum miasta?

         > Na działki niedaleko mojego domu przychodzi masa matek z wózkami i małymi dzieć
         > mi, spacerują po alejkach, siedzą na ławkach i plotkują, jest tam nawet mały pl
         > ac zabaw, przychodzą jak do parku.

         Gdzie tak jest? Działki są zamykane na klucz. Zwykle trzeba mieć klucz do bramy żeby się w ogóle na nie dostać. Ja się na działkach ogrodniczych czuję zawsze jak intruz. Działkowicze patrzą tylko czy ktoś nie przyszedł zrobić obejście działek aby w nocy je obrobić.

         Działki ogrodnicze to na pewno nie są tereny zielone ogólnodostępne. No chyba, że przyjąć twój, bardzo dla mnie dziwny, miernik jakości i wartości przestrzeni publicznej: przecież "można sobie wejść, spacerować po alejkach, jest nawet plac zabaw". Nie, to nie jest nowoczesna przestrzeń publiczna. To tak, jakby ktoś mi w parku napisał "zakaz wchodzenia na trawniki, poruszanie się tylko po alejkach". I jedna ławka w całym parku, bo się zawieruszyła. Żaden działkowicz nie patrzy przychylnym okiem na osoby, wchodzące na teren działek, jeśli ta osoba nie jest działkowcem. Żaden działkowicz nie zadba o jakość przestrzeni wspólnej, każdy dba tylko o działkę. Rodzina miała kiedyś na Rudaku, jak się tam pojawiłem posprzątać to byłem obcy.

         > Czy park jest dochodowy?

         No i co mam ci powiedzieć, na tak głupie w tym kontekście pytanie?

         > Ale miasto to t
         > akże jego mieszkańcy i niemały ich procent to emeryci ( a ponoć społeczeństwo n
         > am się starzeje więc będzie ich jeszcze więcej).
         > Hecer, co będziesz robił jak już będziesz na emeryturze, między 8 a 16? Będzies
         > z siedział nad Wisłą i patrzył na spławik?

         No właśnie. Pracujący, których jest coraz mniej, utrzymują emerytów, których jest coraz więcej. Teraz się okazuje, że to mają być nie tylko emerytury ale jeszcze szereg przywilejów dla wybranych emerytów, którzy "pozyskali działkę w centrum miasta".

         Napiszę ci jeszcze raz, to co napisałem poniżej. Gdyby działki ogrodnicze w centrum miały być na stałe to działkowicze mieliby prawo własności. Nikt nie był tak głupi, żeby zakładać trwałą obecność tych działek tam gdzie są. Od początku to było przejściowe. W przyszłości miały tam być parki, sklepy, szkoły, przedszkola, parkingi, drogi, baseny, itd. Dziś, gdy widać potrzebę wykorzystania tych terenów, gdy miasto się rozwija, mamy prezydenta który z powodów politycznych te działki toleruje i psuje zagospodarowanie przestrzenne miasta, hamuje jego rozwój. I mamy jeszcze ludzi, takich jak ty, którzy nie potrafią zrozumieć, że na działkę można dojeżdżać, a miasto pełni funkcje miejskie.

         Co ja będę robił na starość? Na wieś się przeprowadzę. Albo kupię daczę, sezonowy dom. I latem będę mieszkał tam, a zimą wracał do miasta. Jeśli będzie mnie na to stać.

         Samorząd przejmując działki zarobi ogromne pieniądze. Stać go będzie na to, żeby skompensować działkowiczom wartość sentymentalną i dojazd. Mogą dostać większe działki, lepiej zagospodarowane, można od razu zastąpić altanki hurtowym zakupem jakiś małych drewnianych domków.

         Ale obrona interesów działkowców - przy tak gigantycznych kosztach - jest dla mnie oznaką szaleństwa. To, że broni ich polityk, rozumiem. Ale tego, że ty bronisz działkowców tłumaczę sobie tylko i wyłącznie twoją ignorancją. Może sobie po prostu nie zdajesz sprawy ile nas kosztują te działki w mieście i jak bardzo hamują rozwój miasta. Ja ci tego nie będę tłumaczył, bo mam taką ogólną zasadę, że jak widzę głupawe argumenty z drugiej strony to po pewnym czasie przestaje mieć ochotę na dalszą dyskusję.
       • izawawa Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 14.07.12, 23:16
        I jeszcze jedno. To co dziś jest ZA miastem za 10 czy 20 lat będzie już W mieście. I co? Cała szopka od początku?
        • hecer Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 15.07.12, 11:42
         powiedz mi, czy ty się zgrywasz, czy ty tak na serio? Bo dla mnie to jest trolling.\

         Jeśli ci się wydaje, że za 10 czy 20 lat Toruń będzie dwa razy większy, to zdaje się że nie znasz danych demograficznych dla Polski i dla Torunia (ciągły spadek liczby ludności z powodu emigracji to większych miast)

         Załóżmy, że Toruń będzie 2-3 razy większy za 10 czy 20 lat.... To wtedy nadal w centrum takiej metropolii będą ogródki działkowe???

         Czuję się, jakbym rozmawiał z jakimś trollem.
         • izawawa Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 15.07.12, 19:32
          >Ja się na działkach ogrodniczych czuję zawsze jak intruz. Działkowicze patrzą tylko czy ktoś nie >przyszedł zrobić obejście działek aby w nocy je obrobić.

          Widocznie taką masz fizys, na mnie nikt spode łba nie patrzy ;)

          > Załóżmy, że Toruń będzie 2-3 razy większy za 10 czy 20 lat.... To wtedy nadal w
          > centrum takiej metropolii będą ogródki działkowe??

          Bardzo prawdopodobne, wszak dużo większe miasta też mają działki w centrum ;)

          Celem dyskusji jest przekonanie kogoś do swoich racji a nie zakrzyczenie lub obrażanie go. Faktycznie, dalsza rozmowa nie ma sensu bo tylko swój pogląd uważasz za jedyny słuszny, szczerze gratuluję tak silnego przekonania o własnej nieomylności.

          Ty hecerze pewnie nie dożyjesz emerytury bo wcześniej zabije cię złość i walka z tymi, którzy mają odmienne od twojego zdanie. Łatwo wyprowadzić cię z równowagi.
         • bartosz.de Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 16.07.12, 19:48
          hecer napisał:

          > Czuję się, jakbym rozmawiał z jakimś trollem.

          (Troll zagadał do użytkownika).

          Pussy :)

          :-*
      • hecer Kupieckie Domy Towarowe 14.07.12, 22:32
       www.google.pl/search?q=kdt&hl=pl&safe=off&rlz=1C2GGLS_plFI291&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=N9YBUL6yFsjrsgaKzcWjBg&ved=0CDkQ_AUoAQ&biw=1024&bih=653
       Tak wyglądało usunięcie straganów z centrum Warszawy. Znalazła się odważna prezydent i te budy wywaliła.

       My mamy miękkiego prezydenta. I idiotyczny, szkodliwy społecznie, kosztowny dla mieszkańców rozwój przestrzenny miasta.

       Ja tych kupców nawet rozumiem. Bronią miejsc pracy.

       Ale działkowców zrozumieć nie chcę i nie mam zamiaru. Oni bronią swojego hobby. Tej pasji mogą oddawać się poza miastem. To żaden problem. Dla samorządu przeniesienie działkowców na inne tereny to operacja na której na pewno osiągnięty zostanie bardzo wysoki zysk.

       Chodzi więc wyłącznie o lobby działkowe i polityczne tchórzostwo.
  • hecer dupowate plany miejscowe Torunia 13.07.12, 18:13
   www.mpu-torun.pl/index.php?lang=pl&m=tab
   polecam zwłaszcza plan miejscowy wokół Trasy Średnicowej na wysokości Rubinkowa....

   zostają działki. Reszta to działalność podstawowa i komercyjna - jakby obok zupełnie nie było na nią miejsca (Elana).

   Teraz świetnie skomunikowany - i Lubicka jest, i Olsztyńska, i Curie Skłodowskiej i Trasa Średnicowa i tramwaj....

   A co robi MPU? Dupowaty plan, w którym jest mała enklawa domków jednorodzinnych (na wysokości zdaje się Barwnej, w okolicach Olsztyńskiej już) i oczywiście działki ogrodnicze oraz mnóstwo komercji.

   Świetnie skomunikowany teren. Z tramwajem - słabo wykorzystanym! Z dwujezdniową arterią.

   ...a ci planują bloki ale na JAR, gdzie nie ma dróg, nie ma 2x2, są miny, nie ma tramwaju...

   Gdybym miał wskazać najważniejsze hamulce w rozwoju Torunia to na pierwszym miejscu wymieniłbym szkodliwą politykę zagospodarowania przestrzennego, zwłaszcza w dziedzinie przygotowania terenów pod mieszkalnictwo i rozwoju układu komunikacyjnego. To się przekłada na bardzo wysokie ceny mieszkań i ograniczenie siły nabywczej mieszkańców Torunia.
  • buckshot Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 14.07.12, 14:39
   Powinny zostac przeniesione wszystkie dzialki oddalone do 150 m od ul. Skłodowskiej.

   Dlaczego teren pomiędzy Olsztyńską, Lubicka i Olimpijską nie jest udostępniony deweloperom, tak jest szkola, sklepy, busy itd ? A może jest zaminowany ? Przeciez ten teren powinien byc szybciej udostępniony niz np JAR.
   • ziemba6 Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 15.07.12, 12:37
    Hecer, mimo ze w kwestii działek nie zgadzam się z tobą, to muszę podziękować. Dzięki twoim działaniom Trasa Średnicowa póki co nie powstała, a ma przebiegac przez moją działkę. Tak więc nadal się cieszę z mojej działeczki w centrum miasta, 500 m od mojego mieszkania, które kupiłam nie przepłacając.
    • buckshot Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 15.07.12, 12:40
     hehe hipokryzja zawodniaka doskonale widoczna
     • buckshot Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 15.07.12, 12:44
      bo dla hecera trasa Srednicowa to autostrada na której non stop bedą korki rowniez halas no i oczywiscie bedzie przebiegala obok jego chaty a na to nie moze zgodzic sie żaden szanowany hipokryta.
    • hecer Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 15.07.12, 13:09
     > Hecer, mimo ze w kwestii działek nie zgadzam się z tobą, to muszę podziękować.
     > Dzięki twoim działaniom Trasa Średnicowa póki co nie powstała, a ma przebiegac
     > przez moją działkę. Tak więc nadal się cieszę z mojej działeczki w centrum mias
     > ta, 500 m od mojego mieszkania, które kupiłam nie przepłacając.

     Nie powstała dzięki Michałowi Zaleskiemu. Nie ma na nią pieniędzy a MZD nie wystąpił o ZRID dla tego odcinka. Poza tym Zaleski wybudował 2x2 na Curie Skłodowskiej, które omija twoją działkę i sprawia że nie opłaca się budować średnicowej więc podziękuj jemu.

     Ja zaś chętnie przeniósłbym twoje krzaki i grządki gdzieś poza miasto a w sąsiedztwie linii tramwajowej wybudował bloki.

     Ja o konieczności budowy średnicowej mówiłem wówczas, gdy was jeszcze na tym forum nie było, gdy większość mieszkańców Torunia nie widziała w ogóle że taka trasa jest planowana:

     forum.gazeta.pl/forum/w,71,98741591,98962252,uran.html
     forum.gazeta.pl/forum/w,71,89051394,89094361,Re_Wyslac_drogowcow_za_granice_Niech_sie_ucza.html
     www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=136232&page=25
     I nadal popieram budowę trasy średnicowej - w wykopie. Jasno to wyłożyłem w pismach do GDOŚ.

     Poza tym uważam, że dziś można tylko wybudować Trasę Kościuszki. Tylko na nią są pieniądze.
     • hecer to Zaleski zablokował średnicową 15.07.12, 13:15
      wiele razy pisałem o tym, że dokumentacja dla średnicowej była gotowa już w 2001r. To był projekt wykonawczy. Były też na nią środki ze SPOT 2004-2006. Ale Zaleski wybudował średnicową podgórza, równoległą do S10, wybudował ją w tym samym czasie gdy powstała poligonowa (S10).

      Potem dał zgodę na budowę bloków wzdłuż trasy i stworzył problem społeczny, który spowodował odwołania.

      I realizuje inwestycje drogowe w taki sposób, że na średnicową nie ma pieniędzy.

      Ile razy wklejał ten link? Pierwszy go wklejałem na forum, pierwszy wskazywałem na pilną konieczność budowy tej trasy na forum. I pierwszy wykazywałem, że to Zaleski gotowy projekt średnicówki na który były pieniądze schował do szuflady.

      uran.um.torun.pl/~gzm/GM82/GM82_2.html

      Prezydent Torunia: "Nie wszyscy chyba do końca rozumieją, że zwalczając Zaleskiego, zwalczają Toruń, zatrzymują go w biegu."
      nowomostowa.blogspot.com/
      Marian "bezpłatna obwodnica" Frąckiewicz: nie należy wyprowadzać wszystkich tras tranzytowych poza miasto. Przecież Toruń żyje z turystów i nie można utrudniać im wjazdu do miasta. Dzięki mostowi na wysokości ulicy Wschodniej i przeprowadzeniu nim drogi krajowej nr 15 turyści będą wjeżdżali do miasta.
     • ziemba6 Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 16.07.12, 14:01
      hecer napisał:

      > Poza tym Zaleski wybudował 2x2 na Curie Skłodows
      > kiej, które omija twoją działkę i sprawia że nie opłaca się budować średnicowej
      > więc podziękuj jemu.

      Nie, to Prezydent chce budować Trasę Średnicową przez moją działkę - chodzi o jej drugi etap tą nieszczęsną pętlę, która połączy Wschodnią a Skłodowskiej (na tej wyskokości 2x1). Pętla przechodzi centralnie przez mój warzywniak. Ty jak dotad protestowałeś przeciwko tej trasie. Ale może coś się zmieniło...
      • uszaty25 Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 16.07.12, 15:30
       Akurat pomysl zeby nie budowac srednicowki na odcinku od Szosy Lubickiej do Równinnej pod blokami, tylko zastapic ja poszerzoną do dwóch jezdni ulica Sklodowskiej-Curie i przedluzeniem Olimpijskej nie jest chyba taki zły.
       • hecer Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 17.07.12, 00:47
        jest bardzo zły. Pozbawia Elanę drogi obsługującej ruch strefy.

        Droga przy Elanie wymaga wieli zjazdów i wjazdów, bo to powinna być droga dla klientów usług oferowanych w strefie. Takiej funkcji nie może pełnić droga główna, bo jest to droga ograniczonego dostępu: nie może mieć zjadów, wjazdów, sygnalizacji świetlnej.

        Stąd właśnie najlepszym wariantem było zostawienie Curie Skłodowskiej jako drogi o określonych funkcjach lokalnych i budowa średnicowej jako drogi głównej ograniczonego dostępu.

        Druga rzecz, to węzeł: Lubicka/Średnicowa. On przenosi na estakadzie największy ruch ze skrzyżowania Olsztyńska/Lubicka/Ligii Polskiej. Wariant z Olimpijską uniemożliwia takie wyprowadzenie. Poza tym Olimpijska znów nie może być drogą główną: bo obsługuje centrum handlowe Bielawy.

        Trzecia sprawa: jeśli rezygnujesz ze Średnicowej w ogóle i budujesz Curie Skłodowskiej to po jaką ciężką cholerę wyprowadzasz wiadukt na łąki pod Rubinkowo? Skoro budujesz Curie 2x2 to niech jej przedłużenie idzie nad torami średnicową. A teraz wygląda to tak, że budujesz dla średnicowej bardzo długi, 700 metrowy (!) wiadukt nad torami kolejowymi i NAD ulicą Curie Skłodowskiej po to, aby wpiąć się w Curie zwyklym skrzyżowaniem. Kurde, jeśli przechodzisz średnicową nad Curie, to masz niemal gotowy węzeł drogowy! A ty rezygnujesz z węzła i budujesz zwykłe skrzyżowanie. W ten sposób twoja arteria: Trasa Średnicowa kończy się na skrzyżowaniu. Twoja arteria Curie Skłodowskiej też kończy się na skrzyżowaniu. I nie jest to rozwiązanie przejściowe, tylko na stałe, na jakieś 10 lat przynajmniej. To powiedz mi, wybudowałeś arterię? Nie, nie wybudowałeś. Jedna kończy się na łąkach, druga się urywa i przechodzi w jednojezdniową drogę, obie łączą się pod kątem prostym na skrzyżowaniu. To jest gów... a nie układ drogowy.
        • vauban Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 17.07.12, 01:34
         Lol.
         "A w styczniu zmarnięte dziecko stoi na przystanku autobusowym na Olsztyńskiej żeby dojechać do szkoły..."
         THINK ABOUT THE CHILDRENS
         hecer, bredzisz.
         • hecer Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 17.07.12, 16:52
          "A w styczniu zmarnięte dziecko stoi na przystanku autobusowym na Olsztyńskiej
          > żeby dojechać do szkoły..."
          > THINK ABOUT THE CHILDRENS

          szkoda, że z takim refleksem nie zareagowałeś na "O rety! Niszczą moją działkę! Gdzie ja teraz będę pielił?", nudny spółdzielczy klakierze.
          • jacek-jacenty Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 17.07.12, 18:28
           hecer napisał:

           > ...nudny spółdzielczy klakierze.

           Vauban, Ty też zostałeś "klakierem" :))))
      • hecer Re: Ważny wyrok dla 10 tysięcy torunian 17.07.12, 00:36
       Nie, nie protestowałem przeciwko trasie. Tylko przeciwko warunkom środowiskowym zgody na jej realizację.

       We wszystkich moich pismach do GDOŚ dotyczących średnicowej zawarte są następujące uwagi:

       - brak oceny wariantów alternatywnych - Trasa Kościuszki (większe korzyści ekonomiczne, środowiskowe, bardziej pozytywny wpływ na warunki życia mieszkańców, niższe koszty)
       - niedostateczne warunki środowiskowe zgody na realizację trasy średnicowej: brak oceny możliwości przesunięcia trasy na teren urzędu celnego (a urzędu bliżej A1, do Elany), brak rozwiązań pozytywnie wpływających na przestrzeń i warunki życia mieszkańców (obniżenie trasy, zagłębienie, które ułatwi budowę węzłów i przejść dla pieszych. Bez nich trasa będzie barierą architektoniczną, murem przebiegającym przez środek miasta. To jest (powinna być) droga GP, wybrano jednak drogę G. Takiej klasy nie mają drogi w Toruniu, a ta trasa nie uzyska tych parametrów bo nie ma węzłów. Przejścia dla pieszych powinny być jak najdalej od siebie - natomiast zagłębienie trasy pozwala poprowadzić kładki w poziomie co kilkaset metrów, nie wymaga budowy ekranów akustycznych na 4 metry).

       To jest z grubsza treść moich pism do GDOŚ. A to, co ty o nich wiesz, to jest spółdzielcza propaganda gospodarza.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka