Znamy proponowane stawki opłat za śmieci

29.11.12, 12:51
Stawki według mnie są w porządku. Jedynie "z wodą" w moim wypadku wychodzi około 80zł, w pozostałych wariantach koło 40zł.

Dziś płacę MPO około 40zł wiec czy to w metrach, czy to w ilości osób czy to ryczałtem od mieszkania wszystko wyjdzie podobnie albo wręcz taniej. Tylko wodą 2x wiecej.

Dla miejskich wodociągów nie będzie to dobre rozwiązanie - ludzie będą jeszcze bardziej oszczędzać wodę.

    • rucislaw Do szlachcica 29.11.12, 12:57
      Witam
      Proponuje abyś teraz zagłosował i zobaczył co się opłaca jak zostały podane stawki, ja nadal uważam ze gospodarstwo jest najlepsze i najmniej kontrowersyjne.
      • jerzy_gw Re: Do szlachcica 29.11.12, 19:57
        Tak, na tę chwilę stawka na gospodarstwo jest najkorzystniejsza. Oczywiście stawka w kolejnym roku może sobie wzrosnąć o 100%.
    • red.bmx Znamy proponowane stawki opłat za śmieci 29.11.12, 14:00

      Meszkam pod miastem /15 km/ w domku jednorodzinnym. Dwie osoby.
      Opłata za wywóz dwa razy w m-cu po 0,25 m3 czyli łącznie 0,5 m3 płace nieco ponad 54 zł.
      A więc podane propozycje są dobre a nawet tanie.
    • clevland Co z firmami w budynku? Jak jedni segregują inni n 29.11.12, 17:38
      1. W budynku są sklepy/firmy? Jak one się rozliczają?
      2.W budynku jedni segregują inni nie. Jak to rozliczą?

      a)Od powierzchni mieszkania jest niesprawiedliwie. Ktoś ma 500m2 domek i co?
      b)Wiązać to z wodą też nie bardzo- jeden licznik i wielu odbiorców.
      c)Od osoby? A kto to zliczy?

      Gospodarstwo domowe wychodzi najlepiej.
    • menthea Znamy proponowane stawki opłat za śmieci 29.11.12, 18:29
      Gospodarstwo domowe jest preferencyjne dla rodzin. 5 osob zaplaci identyczna stawke jak osoba, ktora mieszka sama. Nie jest to moim zdaniem zbyt sprawiedliwe rozwiazanie, szczegolnie w kontekscie osob starszych. Ilosc mieszkancow trudno oszacowac - na podstawie meldunku? (niedlugo nie bedzie mial miejsa obowiazek meldunkowy), Wg oswadczenia? Kto bedzie oswiadczenia weryfikowal? Chyba jednak na podstawie zuzycia wody jest najbardziej sprawiedliwe.
    • jot9 Każda metoda jest kontrowersyjna. Chyba, że... 29.11.12, 19:51
      Każda z metod jest kontrowersyjna. Od powierzchni - tracą ci, co mają duży dom, a może być tam ich mało. Od wody - ci, co jej dużo używają. Od gospodarstwa - samotni (często starsi), od ilości osób - zyskują niesprawiedliwie ci, co oszukują i co wynajmują (obowiązek meldunkowy jest praktycznie martwy, zwłaszcza w przypadku wynajmu). Ta ostatnia metoda, ze względu na możliwość oszustw jest szczególnie trudna do zaakceptowania (zwłaszcza osoby naprawdę samotne będą miały uzasadniony żal). Skupiając się na trzech pozostałych - każda ma swoje zalety i do każdej znajdą się uzasadnienia. Rozwiązanie jest dość proste - połączyć je wszystkie.

      Gdyby każdy właściciel mieszkania mógł sam zadeklarować, którą z trzech metod do wyboru (od gospodarstwa / od powierzchni / od wody) chce być rozliczany, nikt nie powiedziałby, że został potraktowany niesprawiedliwie. Każdy miałby możliwość manewru i zaoszczędzenia. W czasach komputerowych baz danych to nie jest wielki problem - jedną z opcji wybieramy jako domyślną, raz na rok każdy ma prawo zadeklarować przypisanie do konkretnej grupy (metody), spółdzielnie i wspólnoty obsługują w tym zakresie swoich mieszkańców, pozostali załatwiają tę sprawę bezpośrednio w urzędzie miejskim. Traktowanie mieszkańców podmiotowo, a nie przedmiotowo - to argument dla urzędników i rajców. Nie wiem tylko co na to przepisy - ale nie sądzę, aby przepisy zmuszały do zbiorowego rozliczania jedną i tą samą metodą wszystkich. Skoro ustawa daje wybór - to go chyba daje, a jedyna rzecz pewna, to że każdy musi płacić jedną z tych metod i że nie powinno być dyskryminacji. Ta "multimetoda" właśnie to gwarantuje. Poddaję pod rozwagę.
      • ext Re: Każda metoda jest kontrowersyjna. Chyba, że.. 29.11.12, 22:40
        Zgadzam się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie decyzji samym mieszkańcom, ale radni będą chcieli łatać dziurę budżetową miasta i wybiorą zapewne opcję najbardziej opłacalną dla miasta, czyli od powierzchni. Ta opcja co prawda doprowadza do dublowania podatku od nieruchomości, który wówczas byłby bardzo wysoki jak na polskie warunki, ale nie trzeba odbierać żadnych oświadczeń, weryfikować itd. A radni mają z założenia pana Prezydenta działać z myślą o urzędnikach, a nie o mieszkańcach.
    • zustoformapodatku Re: Znamy proponowane stawki opłat za śmieci 29.11.12, 20:17
      W domach liczby tworzą dzieci. Fakt tworzą tez śmieci ale napędzają tez gospodarkę. Bez dzieci wiadomo... Więc nie proponuje zasiłków dla rodzin ale ulgę taka ze wiecej za śmieci nie bedą musieli płacić... Jestem za gospodarstwem albo m3.
      Woda jak wyżej, liczna osób - odgrom studentów i absolwentów mieszka w Toruniu a meldunek na Mazurach... Więc ich się uwzględni...
      • ekoobywatel zarabianie czyli zysk - nie jest dla gmin... 29.11.12, 20:54
        Gminy nie mogą na odpadach zarabiać - bo zarabianie czyli zysk zarezerwowany jest dla operatorów maszynek do kręcenia lodów... „Najpierw będzie dumping cenowy, potem bankructwa spółek komunalnych, przejęcie ich majątku za grosze, a na końcu podwyżki opłat za śmieci. Tak burmistrz podwarszawskich Ząbek kreśli czarny scenariusz, którego beneficjantem mają być zagraniczne firmy (patrz w google.pl na hasło „czarna wizja śmieciowa”). Tak więc o szwedzkim modelu wykonywania usług komunalnych na zasadzie zbliżonej do non-profit - już można zapomnieć tak jak i o innych unijnych standardach zarządzania i finansowania w polskiej gospodarce odpadami komunalnymi (patrz w google.pl hasło „o tym, jak poważnie Szwedzi traktują ochronę środowiska”… ---
        • szlachcic Re: zarabianie czyli zysk - nie jest dla gmin... 29.11.12, 23:15
          > Najpierw będzie dumping cenowy

          dlaczego?
          w Toruniu wygra MPO, bo jest dosc tanie
          Tam gdzie mieszkam kibel obsluguje ok 120 mieszkan. Liczac spokojnie 250 lbow masz 3500 zloty miesiecznie dzisiaj
          I zapewniam cie ze ta firma dostala dokladne dane aby mogla to obliczyc
          Czyli da sie przetworzyc dane aktualne aby daly obraz sytuacji z kazdej mozliwej propozycji
          Argumenty zas o braku obowiazki meldunkowego moim zdaniem sa przeddwczesne i moim zdaniem nieuprawnione
          Jezeli uwazacie ze w dzisiejszych czasach ktos bedzie zawieszony w prozni to sie grubo myli.
          Rejestrow ci u nas dodatek a spoldzielnie opowiadaja banialuki bo im to wygodnie
      • szlachcic Re: Znamy proponowane stawki opłat za śmieci 29.11.12, 22:49
        zustoformapodatku napisał:

        > W domach liczby tworzą dzieci. Fakt tworzą tez śmieci ale napędzają tez gospoda
        > rkę.

        buahahahahahha
        a ja pije duzo gorzaly i dzieki temu Polmos ma prace a ludzie etaty
        domagam sie 50% znizki
        ty musisz byc z czasu gospodarzy
        • ekoobywatel Z tą gorzałą to szlachcic chyba przesadza... 30.11.12, 18:34
          Z tą gorzałą to szlachcic chyba przesadza... - niewiele rozumie z tego co się dzieje... Rola gmin w gospodarce odpadami komunalnymi to jest rola inkasenta opłat za odpady (czytać tutaj). Gmina zgodnie z art. 3a ust. 1 i 2 nie może sama budować infrastruktury dla odpadów komunalnych - Polska to nie Szwecja...
          • hen-paw180 Re: Z tą gorzałą to szlachcic chyba przesadza... 30.11.12, 18:52
            ekoobywatel napisał:

            > [b]Z tą gorzałą to szlachcic chyba przesadza... - niewiele rozumie z tego co s
            > ię dzieje... .

            Lubie posty kolesia bo pisane ostro i ze swada, ale ostatnio mam wrażenie zna się już absolutnie na wszystkim. Towarzyszu Szlachcic jest taki jeden z największych prezydentów (jak nie największy), któremu wydaje się, że zna się na wszystkim, opłakane skutki takiego stanowiska widzimy. Nie idzcie tą drogą!

            Ad rem, flekowanie rodzin z dziećmi to niestety w naszym kraju standard, pod każdym supermarketem masz full miejsc dla niepełnosprawnych, które stoją puste, a góra 2 miejsca a i to nie zawsze dla rodzin z małymi dziećmi. Więcej jest niepełnosprawnych, czy rodzin z małymi dziećmi?


            • jot9 Re: Z tą gorzałą to szlachcic chyba przesadza... 30.11.12, 19:06
              hen-paw180 napisał(a):

              >
              > Lubie posty kolesia bo pisane ostro i ze swada,

              Ostro i ze swadą to u Urbana (Nie), czasem bywa też u Palikota albo i Niesiołowskiego. Tu zaś mamy do czynienia z lżeniem każdego, kto ma inne zdanie i nie uzasadnił go od razu szeroko i przekonująco a najlepiej zawczasu. To prowokowanie do sprowadzania dyskusji do poziomu rynsztoka. Nie lubię.
            • szlachcic Re: Z tą gorzałą to szlachcic chyba przesadza... 30.11.12, 20:53
              >Towarzyszu Szlachcic jest taki jeden z najwięks
              > zych prezydentów (jak nie największy), któremu wydaje się, że zna się na wszystkim,

              ja wypowiadam swoje zdanie i argumentuje to, wysmiewajac innych takze dajeargumenty
              z czy msie wiec nie zgadzasz
              maja butnosc jest uzasadniona - to czlowiek produkuje smieci a nie metraz
              jest roznica pomiedzy liczba osob a gospodarstwem domowym, gospodarstwo domowe to tylko zwrot, a mieszkaniec jest scisle powiazany z i;oscia smieci
              O ile licznik wody jest jakos wspolproporcjonalny do liczby osob to do gpospodarstwa domowego juz calkowicie nie, a do metrazu tylko skrajnie minimalne ma powiazania
              Z czym sie nie zgadzasz?
              Temat jest bardzo prosty
          • szlachcic Re: Z tą gorzałą to szlachcic chyba przesadza... 30.11.12, 20:47
            > [b]Z tą gorzałą to szlachcic chyba przesadza...

            wesz czego nie rozumiem
            dlaczego nie krytykujesz propozycji forumowicza z gruntu rzeczy niesprawiedliwymi bo "na dzieci"
            i skrajnie glupio umotywowane "dzieci napedzaja gospodarke"
            a czepiasz sie moje jaskrawej kpiny?

            >Rola gmin w gospodarce odpadami komunalnymi to jest rola inkasenta opłat za odpady

            i zmierzasz do czego?
            • ekoobywatel Z tą gorzałą to szlachcic na pewno przesadza... 01.12.12, 22:32
              Szlachcic a czytał ty te linki w których odsyłam do lodziarskich wersetów zawartych w znowelizowanej ustawie? Czytał? Jeśli tak i nadal nie poniał - to znaczy, że ta gorzała zrobiła swoje...
              • szlachcic Re: Z tą gorzałą to szlachcic na pewno przesadza 02.12.12, 00:12
                ekoobywatel napisał:

                > [b]Szlachcic a czytał ty te linki w których odsyłam do lodziarskich wersetów za
                > wartych w znowelizowanej ustawie? Czytał?

                no nie czytal bo niby dlacego mial czytac?
                przeciez ja nigdzie nie napisalem ze ustawa jest zrobiona idealnie. Sens Twojego postu bylby zas wtedy gdybym ja napisal cos o istocie ustawy.
                Ja nic na ten temat nie napisalem. Napisalem zas o fakcie takim ze torunskiemu MPO udaje sie z jakiegos powodu byc tanim
                nicnie napisamem o dumpingu.
                ale wywolales mnie do tablicy wiec podejmuje rekawice
                Nie jestem fachowcem od przetargow ale moja wiedza pozwala mi na przytoczenie argumentu o walce z dumpingowymi cenami. Ustawodawca dal mozliwosc kwestionowania cen zaproponowanych przez oferentow. To po pierwsze
                Po drugie, niewidzialna reka rynku jest na tyle silnym argumentem ze moim zdaniem trzyma w ryzach nierealne ceny
                Po 3. Dlaczego obawiasz sie nienormalnosci w ksztaltowaniu cen smieci a nie obawiasz sie takich rozwiazan w szeregu innych dziedzinach ktore sa i zawsze beda wiekszymi monopolistami? Wez np przypadek uslugodawcy w naszym wojewodztwie w temacie przewozow kolejowych.
                  • szlachcic Re: Przeczytał - ale nadal wierzy niewidzialnej a 02.12.12, 12:20
                    rozmowa ekoobywatelu z toba przypomina mi moja dyskusje z hecerem moscie
                    ja bylem oponentem hecera swego czasu w tej sprawie co nie znaczylo ze ja bylem za mostem na Wschodniej. Ja po prostu uznalem ze tylko prawidlowe wnioski mozna wyciagnac gdy wypowiadaja sie obie strony sporu. To co mowil hecer to bylo pokazywanie ze most na Warynskiego ma same plusy i zadnych minusow, mowil tez ze Wschodni ma same minusy i zadnych plusow. Dlatego probowalem byc przeciwwaga tego co mowil hecer.
                    Podobnie jest w tym temacie z toba. Zaznaczasz pena mozliwosc i ona oczywiscie jest pewna ewentualnoscia. Jednakze nie zapominaj ze miasto nie jest zadna gwarancja na normalnosc i nizsze ceny a to starasz sie powiedziec.
                    Wez sobie np oplaty za smieci w innych polskich miastach ktore dotychczas funkcjonowaly.
                    Znacznie wyzsze
                    Wez sobie rozbudowe Copernicusa pod piecza UMT. Miasto POZWALA PRYWACIARZOWI na rozbudowe CH i zrobic z niego wielkie CH w miejscu gdzie uklad komunikacyjny na to nie pozwala. Tam beda po prostu cyrki komunikacyjne.
                    _________________________________________________
                    Jak ja widze sprae smieci?
                    Miasto robi przetarg na odbiorce i dzierzawi sprzet i infrastrukture temu co wygra.
                    Umowa na X czasu. Dlaczego uwazasz ze wygrywajacy ma podniesc cene skoro zobowiazal sie na nia przez X czasu.
                    A po zakonczeniu okresu umowy jest robiony kolejny przetarg i znowu miasto wybiera uslugodawce. Zakladajac ze obecny uslugodawca przegrywa a wygrywa inny w mojej ocenie nie zmienia sie wiele. Sprzet i ludzie do obslugi tego pozostaja ci sami.
                    Sytuacja anologiczna jest z przewozami kolejowymi i Arriva - tak na zakonczenie dodam ze odbieraja coraz wiekszy kawalek tortu PKP ............ bo sa tansi
                    Miasto, uwazam posiada pewne mechanizmy do kontrolowania sprawy
                    To jest moje rozumwanie tematu, co nie znaczy ze twoj glos nie ma sensu.
                    Ma i dlatego nalezy wziac to pod uwage.
                    Ja sie nie bede tu madrzyl bo nie znam tematu dobrze, ale twoj glos jest raczej zbyt czarno wdzacy.
                    Spojrz co zrobil Zawal wtemacie budowy parkingu podziemnego. Byl tanszy oferent od Alstalu
                    I on spokojnie ta oferte odrzucil jako "zbyt nisko wyceniona"
                    • ekoobywatel Nadchodzi odsiecz... 02.12.12, 12:50
                      Odsiecz nadchodzi z Białegostoku - czytać tutaj
        • hassleader Re: Znamy proponowane stawki opłat za śmieci 04.12.12, 02:41
          szlachcic napisał:


          > buahahahahahha
          > a ja pije duzo gorzaly i dzieki temu Polmos ma prace a ludzie etaty
          > domagam sie 50% znizki
          > ty musisz byc z czasu gospodarzy

          Szlachcic, mała prośba. Nie pij jak piszesz na forum. Pij potem :)
Inne wątki na temat:
Pełna wersja