Dodaj do ulubionych

Serwery od HP w toruńskim centrum za 74 mln zł

16.07.13, 20:24
z tego co slyszalem, to nie jedyna serwerownia wysokiej klasy w Toruniu.
Jeszcze ich kilka powstanie i będziemy kojarzeni z serwerowniami w Polsce :P
Obserwuj wątek
    • naubyd Re: Serwery od HP w toruńskim centrum za 74 mln z 16.07.13, 20:50
      Nie będziecie kolego. A wiesz dlaczego? Zbyt wolne łącze. Główne węzły są w innych miastach niestety.

Tu sobie zobacz mapkę zanim zaczniesz kłapać. To jest Atman ale inne też nas ominęły. Chyba, ze coś przegapiłem. 1GB nas ominął.
      m.atman.pl/index.php?id=siecatman
      Począwszy od Szczecina północną Polską do Trójmiasta. Oczywiście Warszawa też. Nasze toruńskie i bydgoskie (ta sama linia) niestety nie mają takiej przepustowości jak główne węzły (mamy bodajże do 10Gb). Dlatego mój kolego serwerownie nie mogą się tak rozwijać jak chociażby w Gdańsku. Ta o której piszą jest bardzo nowoczesna i pomyślana dobrze od podstaw. Do większości zastosowań starczy. Niestety do niektórych np. transmisje strumieniowe itp. niestety nie (chyba, ze zajmie się zwielokrotnione łącza) .

Wyjaśniłem lamersko wiem, ale chodzi o to byś zrozumiał koleżko o co kaman. Największy problem niestety tkwi w pominięciu naszych miast przy budowaniu głównych węzłów i doprowadzenia do nich światłowodów o dużych przepustowościach. Nie ma się czym podniecać ale cieszyć się można.

Musisz także zrozumieć, ze dla osób i firm korzystających z data center nie ma znaczenia czy jest ono w Toruniu czy Singapurze. Z punktu widzenia użytkownika pracuje się tak samo bez względu gdzie znajduje się serwerownia choć wolę zdecydowanie prawidłową nazwę Data Center. Małą serwerownię z UPSem mam w piwnicy.
      • saudarkar Re: Serwery od HP w toruńskim centrum za 74 mln z 17.07.13, 08:26
        Drogi Naubydzie.

w takich serwerowniach jest podłaczonych kilka światłowodów od różnych operatorów - ażeby spełnić wymogi redundancji :) Sprawdź możliwości Netii, TK Telecom i dopiero się wypowiadaj w temacie :) W artykule jest napisane że Centrum Innowacji jest nastawione na małe i średnie firmy.

A co do samych serwerowni to ich miejsce ma znaczenie. Wierz mi że firmy z Torunia Bydgoszczy wolą kolokować sprzęt serwerowy w swoich rejonach ażeby w razie potrzeby nie jeździć 200km do Gdańska czy Warszawy.

Poza tym poważniejsze firmy zwracają uwagę na redundancję geograficzną, ażeby wykluczyć jednoczesną awarię swoich całych zasobów ^_^ Oczywiście zgadzam sie że większego znaczenia nie ma gdzie znajdują się usługi wirtualne, ale datacenter to również i kolokacja.
        /staram się tlumaczyć prosto żebyś zrozumiał/ ;)
        • naubyd Re: Serwery od HP w toruńskim centrum za 74 mln z 17.07.13, 09:56
          Wierz mi że firmy z Torunia Bydgoszczy wolą kolokować sprzęt serwerowy w swoich rejonach ażeby w razie potrzeby nie jeździć 200km do Gdańska czy Warszawy.

No niestety nie mogę Ci uwierzyć. Nie znam nikogo kto by jeździł do miejsca w którym ma wynajęte serwery bądź usługi. Taki klient nawet nogą nie postanie w pomieszczeniach serwerów a biurowe sprawy załatwia się na odległość. Na prawdę nie ma to znaczenia gdzie to jest. W przypadku transmisji strumieniowych gwarantowana przepustowość łącza ma wielkie znaczenie.

W sumie dobrze, że to centrum się zapełnia, bo póki co stało trochę puste.

Powiem jednak szczerze, DC o takich parametrach są także w Bydgoszczy. Do hostingu i pracy w chmurach korporacyjnych i te i te starczają. Do usług wymagających ciągłych transferów i różnym natężeniu występującym losowo niestety nie. Nie jestem pewny czy któreś z bydgoskich ma generator.

Dobrze, że jednak w naszych miastach działają takie serwerownie. Kiedyś przecież sytuacja z infrastrukturą sieciową się poprawi.
    • 4observer Serwery od HP w toruńskim centrum za 74 mln zł 17.07.13, 13:46
      Inwestycje typu Data Center realizowane są w oparciu o ogromne zaplecze techniczne. To są długofalowe projekty, które muszą uwzględniać i rozwiązywać dotychczasowe ograniczenia. A centrum przetwarzania danych właśnie po to opiera się na rozwiązaniach, jak - choćby wymienione tu - łącza światłowodowe różnych dostawców, by przedsiębiorstwa korzystające z jego usług nie musiały martwić się takimi ograniczeniami. I nie można go porównywać z małymi serwerowniami – inna liga.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka