Dodaj do ulubionych

Po co nam tak naprawdę Europejska Stolica Kultury?

16.10.10, 12:50
Ale opowiastaka megalomanki. Normalnie światowa stolica kultury. Festiwale, które poza Wrocławiem nie są znane. No i ta autentyczna wielokulturowosć - aż nią kipią wrocławskie ulice. Droga Pani Autorko wielokulturowość Wrocławia jest taka sama jak Lublina, Poznania, Krakowa czy wspomnianej Łodzi. To pieśń przeszłości. Niezależnie od tego co sobie Pani będzie wmawiała. Co za szczyt megalomanii. Proponuję aby zająć się obrobionymi przez psy chodnikami a nie wymyślaniem science fiction dla ubogich. Ta kultra w księgarnio kawiarniach to przede wszytskim picie kawy wśród książek - taka popkulturalna snobistyczna mowa. A te mityczne dyskusje w tych kawiarnaich to chyba już hiper sciencie fiction. Za to nie sciencie fiction są ubzdryngoleni piwem małolaci na rynku awanturujący się po nocach. ESK i przejście do drugiego etapu to nie rzadna kwintesencja kulturalności to zwyczajnie Zdrojewski, któy z sentymentu do Wrocławia przepchnął nasze miasto mimo walki z obecnym wielkim Prezydentem oderwanym od rzeczywistości. Może lepiej byłoby napisać artykuł o tym jak funkcjonowac po przekroczeniu progu deficytu budżetowego zbliżającego się nieuchronnie do 60%. Bo lądowanie będzie twarde.
Obserwuj wątek
   • liuzzi Re: Co?? Nie chcecie ESK?!! To was zmuszą: 16.10.10, 14:10
    Zdrojewski nikogo nie przepychał z sentymentu dla Wrocławia, kolego dyskutancie, bo w komisji większosc stanowią eksperci zza granicy. Zaniechaj takich prostackich argumentów i wniosków, bo po prostu masz zerowe pojęcie o pracach komisji i sposobie wyłaniania miast-kandydatów. To po pierwsze.
    Po drugie, tym razem do autorki tekstu, Pani Piekarskiej: Szanowna Pani Redaktor, ktoś wyżej napisał o megalomanii i trudno się z tym nie zgodzić. Proszę choćby zapoznać się z ofertą kulturalną Warszawy albo Krakowa i tyle w temacie.
    Starania o ESK należałoby zacząć, I NA TO GAZETA POWINNA ZWRACAĆ UWAGĘ WŁADZY MIASTA, od opanowania bezwzględnie podstawowych spraw w centrum miasta: czystości i egzekwowania prawa. Wrocław jest miastem niewyobrażalnie brudnym i ten brud bije po oczach z każdego kąta. Nikt nie walczy z armią szczeniaków, malującą bazgroły sprayem pop murach. Pani Magdo, prosze przejść się parę kroków, z Pani redakcji choćby do przejścia z Placu Solnego na Szajnochy, albo ulicą Ruską w stronę Kazmierza Wielkiego. Widzi Pani te mury?
    Dlaczego tak jest? Nie ma pieniędzy? Przepraszam bardzo, ale na fontannę multimedialną pieniądze były? na sylwestry w Rynku były? 70 milionów euro na ESK będzie? To jest pierwsza sprawa.
    Druga to praca straży miejskiej. Dlaczego na parkingach w centrum miasta stoją latami stare wraki? Dlaczego nikt nie przegania gó...arzy wymuszających mycie szyb na skrzyżowaniach? dlaczego nikt nie ściga nielegalnych parkingowych, którzy są plagą centrum, nawet pod Pani redakcją na Solnym? Dlaczego nikt nie myje Arkad na Świdnickiej, pozwalając by wszystkie filary były tak oklejone plakatami, mury zabazgrane sprayem, zapach uryny w każdym kącie?


    Pani Magdo, czy zamiast bić pianę "wielkiej kultury"nie należy rozejrzeć się przede wszystkim wokoło? I dlaczego Gazeta o tym nie pisze?
    • miastowiec-ze-wsi Re: Co?? Nie chcecie ESK?!! To was zmuszą: 16.10.10, 20:54
     " Zdrojewski nikogo nie przepychał z sentymentu dla Wrocławia, kolego dyskutancie
     > , bo w komisji większosc stanowią eksperci zza granicy"

     Uwiebiam tę polską wiarę w niezależnych najmądrzejszych ekspertów zza granicy absolutnie kierujących się wyłacznie argumetami merytorycznymi. Dodatkowo aże ze trzech na 10. NAiwność ludzia nie zna granic.
  • xp17 Po co nam tak naprawdę Europejska Stolica Kultury? 16.10.10, 14:10
   Za kazdym razem kiedy czytam o czyms tak sztucznym i na sile wymyslonym jak "Dzielnica Czterech Świątyń" zastanawiam sie, ze moze osoby to poromujace zyja w jakims rownoleglym swiecie. Jakie 4 kultury, jaka dzielnica? Ilu jest Zydow we Wro? 10? Prosze posluchac mlodych mieszkancow miasta, jak nazywaja swoje dzielnice, jakie sa pomiedzy nimi relacje i wojny. To jest prawdziwe zycie a nie wydumana "Dzielnica Czterech Świątyń".
   Rozumiem, ze swietnie sie z tej fikcji zyje, organizuje panele i wydaje bzdurne publikacje, ale prosze nie uwazac mieszkancow miasta za idiotow.
   • Gość: Agat Re: wrocław-europejska stolica...korupcji IP: 79.110.197.* 16.10.10, 18:28
    stare, zacofane poglady, mierny prof nadzwyczajny w BWA mierna dziennikarka nie rozumiejaca performacu, który nabija sie z ,,wielkich artystow wrocławskich" platajacych sie po wernisażach dla darmowego wina i rzucajacych sie bez honoru jak hieny na potencjalnych klientów... ale kwintesencja otwarta zostanie 19 października...jest tam i planowane fałszerstwo, kradziez praw autorskich i celowe zniszczenie zabytku II wojny swiatowej, i unikanie podatków i rynsztokowe pomówienia majace to zatuszować i niejasny sposób przekazania ziemii ,,artyscie" dopuszczajacemu sie przestepstwa kradziezy praw autorskich i tandetna promocja miernoty na artystę nie jego pracami w nieprofesjonalnej prasie(czy nie z takich ,,marketowych" promocji śmiałała sie pani Chamczyk? za inteligentie na Wrocław)...jest tez wmanipulowanie gosci z UE z branzy kultury w promocje przestepstwa(tomu przestepstw) pociagdonieba.blox.pl/html swoja droga ciekawe, kto będzie rzeczoznawcą w sądzie, czy ,,niezalezny"...na szczęście autorzy obrazków z zamalowanymi podpisami(gdyby Jarodzki w ogóle malować umiał, pewnie by się pod innymi nie podpisywał, a fałszerstwa ostatnio sie pietnuje, takze w pracach naukowych, takze prawa autorskie, choćby logiczne pretensje Fydrycha o wykorzystywanie opatentowanej nazwy:)) najpierw o sprawie powoiadomili zewnętrznych, nie rodzimych rzeczoznawców. czemu?
    • Gość: KOGA-6 Re: wrocław-europejska stolica...korupcji IP: *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl 18.10.10, 16:43
     AGAT JA PRZYZNAJE MASZ RACJE JA JESTEM AUTOCHTONEM MIESZKAM W BRESLAU MAM NADZIEJE ZE NIE URAZILEM A MOJA RODZINA OD POKOLEN I DBAMY O NASZA SPOLECZNOSC ALE NIGDY ZGORY NAD INNYMI.Znam epizody z lat 50-60 tych jak polacy niszczyli budowle tz. poniemieckie i wypedzano ludzi kultury,nauki przyszli REPATRYJANCI PRZPRASZAM ALE TO DO DZISIAJ LUDZIE O BARDZO NISKIM POZIOMIE MYSLENIA MIMO WYKSZTALCENIA.Brak znajomosci histori naszych ziem ten kraj wtamtych latach wszystko zrobil niszczyl dokumenty oraz wykopaliska mam na to dowody filmy oraz nagrane wypowiedzi.Ten kraj i w tej sytuacji to problem dla EUROPY polska to tz. krzyze kler a korupcja to przestepstwo wobec podatnikow a POLAK MADRY PO SZKODZIE ALE GLUPOTA SLOWIAN.PRZEPRASZAM W PEWNYM ZDANIU NAPISALEM ZLE SLOWO MA BYC ALE NIGNY NIEZGODY .Jezeli chcesz odpowiedziec prosze KOGA-6
    • Gość: Bela Re: Po co nam tak naprawdę Europejska Stolica Kul IP: *.wroclaw.mm.pl 16.10.10, 21:04
     Cantans to duze wydarzenie, niszowe ale duże, znaczące. Kultura nie musi a czasem NIE MOŻE byc masowa zawsze. Era Nowe Horyzonty to już cos lżejszego ale też znane, nie wszystkim, bo to nie jest impreza dla zjadaczy pop cornu na filmach o miłosci.
     Nie rozumiesz na czym polega KULTURA. Polega na szerokiem ofercie dla roznych ludzi o roznych gustach i zainteresowaniach.
     'Ty jak widac TEGO NIE ROZUMIESZ, bo kazesz jezdzic po Polsce i pytac kto zna Erę Nowe Horyzonty. I to jest dramat, ale twoj.
     • miastowiec-ze-wsi Re: Po co nam tak naprawdę Europejska Stolica Kul 17.10.10, 08:31
      Ale przeczytaj mój post czy ja napisałem ze Wratislawia jest złą nie napisałem nawet, ze jest znana. Odnosiłem się do tego jak znane są te festiwale bo taką tezę głosi autorka tekstu. Otóż Era Nowe Horyzonty znana jest we Wrocławiu. Więksosć ludzi w Polsce jej po prostu nie zna. I na tym polega z kolei Twój problem, że nie możesz tego przyjąć. Co do reszty się zgadzam - róznorodnosc jest dobra i naprawdę nie oczekuję tylko festiwali i imprez na najwyższym poziomie - dla koneserów. Zauważam jedynie, że oferta kulturalna Wrocławia nie jest nadzwyczajnie bogatsza niż innych polskich miast i jest przeciętna. Tyle i aż tyle. Polecam trzeźwą ocenę. Megalomania szkodzi.
  • pssz Zwykłemu mieszkańcowi po nic 16.10.10, 18:32
   Natomiast ten tytuł jest potrzebny włodarzom miasta do listy osiągnięć. Brzmi efektownie i na jakąś rocznicę, inną uroczystość lub do kampanii wyborczej jak znalazł. Można się takim osiągnięciem pochwalić.
  • 1410_tenrok i jak zwykle, wszedzie jedynie narzekadła. 17.10.10, 02:39
   banda sfrustrowanych palantów i palancic. Palanciarnia opluwa miasto, w którym przyszło jej żyć. Po co? W jakim celu? Z jakich pobudek? Aby zaistnieć?
   Gdyby palanciarnia mogła, to by zamknęła Wrocek, jak owa chamczyk i nakazała klęczeć mu i posypywać głowę popiołem. A po co? Bo tak! bo wrocek jest niegodzien, bo wrocek jest nie jest po myśli palanciarni. A co jest po waszej myśli?

   A może byś napisała coś merytorycznego palanciarnio, zamiast tylko obsrywać to miasto? Wy też tu brudzicie! Może dlatego narzekacie????
  • babolica Po co nam tak naprawdę Europejska Stolica Kultury? 17.10.10, 13:01
   Brawo, Pani Magdo! Wreszcie ktoś zajął się w gazecie czymś innym niż ścieżki rowerowe i kampania. Tylko proszę te wszystkie pytania zadać władzom miasta i prof. Chmielewskiemu. I twardo egzekwować konkretne odpowiedzi. I jeszcze o estetykę - np. naszego miasta. Proszę zaprowadzić na spacer Psimi Budami pana prezydenta i jego współpracowników. Ta uliczka woła o pomstę do nieba, a mogłoby być perełką. Takich miejsc - urokliwych, ale zaniedbanych, brudnych po prostu - jest zresztą we Wrocławiu sporo. Jeśli tytuł ESK sprawi, że ktoś się nimi zajmie - będzie cudnie.
   I jeszcze jedno: Europejski Paszport Kultury to jakaś ułuda. Skoro uczniowie mają zbierać pieczątki i za to dostawać dodatkowe punkty, to proszę się zastanowić, jaka przepaść wyrośnie między tymi, których rodzice będa finansować takie eskapady (po Wrocławiu, Polsce i Europie), a tymi, do których rzekomo (walka z wykluczeniem) jest adresowany ten program? Miałoby to sens, gdyby - wzorem wielu europejskich miast - wstęp do muzeów był darmowy dla młodzieży do 16 lub 18 roku życia (od Paryża po Wiedeń za dzieci płaci się tylko w prywatych placówkach). I nie pomoże tu zniżka. Nawet 8-10 zł to będzie dla wielu pieniądz źle wydany.
  • Gość: MARIA moze po wyciaganie kasy IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.10.10, 14:26
   miejskich spolek jest cala masa, a posady tam sa b dobrze oplacane. nie tak jak w samym urzedzie mista. Poznan moze jest mniejszy ale takiego wysypu spolek do wszytskiego tam nie ma. A samo staranie sie daje poady do 2016r.
   Zamiast popmowania kasy w glupia kulture, czy zbyteczne fora muzyki lepiej byloby polatac dziury na ulicach, czy zwiekszyc ilosc patroli w miescie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka