Dodaj do ulubionych

Madonnę trzeba uwolnić, bo czeka nas kompromitacja

28.10.12, 09:38
Zgodzę się z autorem, te obrazy należą do tej ziemi. Całe zawiłości prawne nie zmienią tego faktu, tu jest specyficzna subkultura jak np. u Kaszubów. Kultura wzbogacona męczeństwem wysiedlanych i trudem nowego pokolenia. Czasami chodząc po naszych górach zastanawiam się czy rekompensata za wygnanie w postaci tak pięknych krajobrazów nie wyrównuje częściowo tego wojennego amoku. Dzieła sztuki opisują historię, jeśli słusznym jest, że archeolodzy zajmują się ludami znaczniej oddalonymi czasowo to tym bardziej czasy prawie współczesne powinny nam być wiadome. Jestem mieszkańcem tych ziem a ci przodkowie choć pochodzenia niemieckiego są teraz i moimi przodkami.
Obserwuj wątek
  • pirks0 krzysztofczyz cudem nie został Papuasem! 28.10.12, 10:11
   krzysztofczyz napisał:"Jestem mieszkańcem tych ziem a ci przodkowie choć pochodzenia niemieckiego są teraz i moimi przodkami". Brawo! Jak żyje się z poczuciem, że świeżo przysposobieni przodkowie z Breslau w największej liczbie głosowali na Hitlera? i te cierpienia wypędzonych nad którymi trzeba się dziś użalać... Oj, oj... Jak dobrze, ze autor tej nowej koncepcji pochodzenia nie zamieszkał na np. Grenlandii lub na Nowej Gwinei - pewnie byłby już Eskimosem albo Papuasem :) A obraz koniecznie trzeba eksponować, bo wstyd!
   • Gość: mozecie_mi_skoczyc chodzi lisek chytrusek kolo drogi IP: *.dynamic.mnet-online.de 28.10.12, 10:35
    remce mu pourywaalo,,glowem,,kuta.a i nogi
    lisek chytrusek..z politechniki zespol" luczony"
    bendzie uwalnial,,zawsze nawalony kawalami czasu
    co to"nieuczone konstruktory" liska poprosily
    aby lisek siem podpisal,bo adolf(s...s) nie mial sily
    /a nie byl jeszcze wtedy chory/
    zeby liski siem nie podlomczyly,,a ja liskom napiszem
    z humorem muchomorka uczonego latami,,,,,,,
    liski chytruski pocaljucie nas w ch.ja
    wszyscy razem z waszymi wal,emsowymi kolegami !!!


    napisalem wal,emsowym jemzykiem,zeby liski chytruski zrozumialy metafore
    no to jak bemdzie ?
    • qig-ong Re: krzysztofczyz cudem nie został Papuasem! 29.10.12, 06:03
     wrocławianiN napisał(a): "Tradycja i historia miejsca a w tym przypadku miasta to to co jest najważniejsze." Dla kogo? Dla ofiar niemieckich mordów, gwałtów i grabieży? To ludzie tworzą tradycje, miejsca mogą mieć co najwyżej tworzoną przez ludzi historię. Ludzie w Breslau w największej liczbie głosowali na Hitlera, który doprowadził do śmierci 6 mln Polaków. I teraz my mamy "nie bacząc na to, kto jest Niemcem a kto Grenlandczykiem" uznawać ich za swoich przodków? To dopisywanie się do cudzych tradycji i przypisywanie sobie niemieckiego pochodzenia to zwykły wstyd i skandal - zwłaszcza jak pomyśleć o tych wszystkich, którzy zginęli bo nie podpisali Volkslisty albo zginęli, żebyśmy mogli mówić po polsku.
     • krzysztofczyz Re: krzysztofczyz cudem nie został Papuasem! 29.10.12, 13:14
      Co było na tych ziemiach to już jest historią i nic tego nie zmieni. Dzis my żyjemy na tych ziemiach i tworzymy dalszą część opowieści. Nie zmieni tego Fryderyk Wilhelm, Hitler, Bierut i Frasyniuk. Idąc tokiem myślenia poprzedników to Dolny Sląsk należy oddać Niemcom a nam wrócić skąd przyszliśmy. Tylko co zrobić z tymi ,co się tu urodzili. Oni są u siebie i nic tego nie zmieni. Bedą chcąc nie chcąc kolejnym ogniwem w dziejach tych ziem.
      • nowaak Re: krzysztofczyz cudem nie został Papuasem! 29.10.12, 14:38
       krzysztofczyz napisał: "Co było na tych ziemiach to już jest historią i nic tego nie zmieni. Dzis my żyjemy na tych ziemiach i tworzymy dalszą część opowieści". Fakt ale historią miejsca a nie polską tradycją! Idąc tokiem myślenia poprzedników trzeba by odpowiedzieć sobie na pytanie kim jesteśmy MY. Niemcami? Austriakami? Dzisiejszy Wrocław to nasza, polska opowieść. Przypisywanie się do tradycji poprzedników i zapominanie o poświęceniach naszych ojców to hańba! Wniosek, że " Idąc tokiem myślenia poprzedników to Dolny Sląsk należy oddać Niemcom a nam wrócić skąd przyszliśmy" jest tak bez sensu, że szkoda komentarzy. Teraz my piszemy historię tu, a np. Ukraińcy we Lwowie. I oni nie są dziedzicami polskich tradycji, jak my we Wrocławiu nie stalismy się Prusakami. Jeśli krzysztofczyz uważa, że wszystko jedno kim jest,to widać sroce spod ogona wypadł i gotów przehandlować swoje dziedzictwo dla modnej ostatnio, abstrakcyjnej "tradycji miejsca". Ludzie nie mury tworzą tradycję. Warto najpierw poczytać jak żyło się tu Polakom przed wojną (o zakazach studiowania, bojówkach niemieckich, jakie napadały na Polaków itd). Widać przodkowie krzysztofaczyza nie walczyli o ojczyznę, nie siedzieli w niemieckich obozach koncentracyjnych i nie byli katowani przez Gestapo, skoro tak łatwo mu się przyznawać do niemieckiego pochodzenia. Uznawanie niemieckiej części historii miasta nie jest jednoznaczne ze stawaniem się Niemcem!
       • krzysztofczyz Re: krzysztofczyz cudem nie został Papuasem! 29.10.12, 22:26
        Pan Nowak ma poważne problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Co do mojej historii to może rozpocznę od Powstania Listopadowego, ukrywanie Józefa Piłsudskiego, walki w Powstaniu Warszawskim, medal Sprawiedliwy Wśród Narodów, represje stalinowskie, podziemie w stanie wojennym itd. Przestań pan chlać a zastanów się nad tym co wypisujesz. Jak śmiesz mi wytykać brak Polskości. Czytaj raz, potem drugi raz, jak masz wątpliwości to czternaście razy bo oceniam cię jako skończonego głąba.
        • nowaak Re: krzysztofczyz 30.10.12, 04:48
         krzysztofczyz napisal: "Jestem mieszkańcem tych ziem a ci przodkowie choć pochodzenia niemieckiego są teraz i moimi przodkami". I tak historia dzielnych antenatów skończyła się marnie w XXI wieku na kimś, kto z własnej woli czuje się potomkiem Prusaków.Więc autorze - gęby sobie dzielnymi nie wycieraj, bo nie ty dokonywałeś tych walecznych czynów, tobie wszystko jedno, skoro wybierasz sobie przodków wśród dawnych wrogów. Wstyd!
        • Gość: qwe Re: krzysztofczyz cudem nie został Papuasem! IP: *.ssp.dialog.net.pl 30.10.12, 09:19
         Zdaje się, że krzysztofczyz ma problemy z pisaniem I rozumieniem. Ataki ad personam i zarzucanie "chlania", domaganie się, żeby czytać jego o jego braku tożsamości czternaście razy są takim samym dowodem na inteligencję, jak dopisywanie się do tradycji pruskich i przypisywanie sobie zasług przodków (oraz pisanie "Polskości" dużą literą ze znajomością gramatyki). Zastanów się nad sobą czyzu. I nad tym kiedy straciłeś wspomniany rodzinny patriotyzm.
  • muckal Madonnę trzeba uwolnić, bo czeka nas kompromitacja 28.10.12, 11:42
   " Kościół zachowuje się jak... kościół.
   A nie można obrazu wypożyczyć do Muzeum Narodowego lub Zamku Królewskiego? Do czasu uzyskania zabezpieczeń. Przecież można powiesić tabliczkę informującą, że to depozyt i kto jest właścicielem :) " No właśnie...pewnie nie można . Co tam muzea, Polacy...kościół - posiadacz tylko się liczy i tyle...
  • greges58 Madonnę trzeba uwolnić, bo czeka nas kompromitacja 28.10.12, 12:34
   to jest absolutny SKANDAL !!!
   mamy w mieście obraz Lucasa Cranacha !
   w Europie jest ich tylko t r z y n a ś c i e...
   mógłby zostać najlepszą wizytówką i magnesem,
   ściągającym do Wrocławia prawdziwe tłumy !
   naprawdę bogatych turystów ;)
   bo czym możemy się pochwalić ?
   fontanną na Rynku i stadionem dla obszczanych Troglodytów !!!

   Kościół i miasto mogą się przecież dogadać...
   nawet udostępnić komunalną kamienicę - casus " Pan Tadeusz "
   Muzeum Narodowe podlega Marszałkowi, już widzę tę wojenkę ;)

   ale wszyscy na tym skorzystają - animozje można odłożyć na potem !
   co za ludzie...
   nikomu się nic nie chce, bo nie moje ???
   • arquette kompromitacja jest ten artykuł! 28.10.12, 13:23
    obraz Cranacha, wart (nie bedziemy tu wyceny antykwarycznej robić, raczej....kulturowo) tyle mniej wiecej co Dama z Łasiczką.
    tylko, że Dama jest poddawana profesjonalnej konserwacji opiece, a każda jej wycieczka czy wystawienie publiczne wiąże się ze skomplikowanymi procedurami. dlaczego? bo jest cenna.
    PANI BEATO NIE MOZEMY BYĆ TAKIMI EGOISTAMI.
    uczmy sie od rodu magnackiego, właścicieli Damy z Łasiczką.
    Cranach ma być oglądany takze za 200 300 lat!!!
    skoro tak, trzeba zachować odpowiednie warunki (światło, temperatura wilgotność) żeby go nie zniszczyć! i tutaj powinien wziąć udział w dyskusji Zdrojewski, a nie głosy: ,,wystawmy obraz, bedą turysci, będzie kasiora" bo to naprawde niepoważne.
    to nie jest fontanna multimedialna, to jest delikatna tkanka farby nałozona przez jednego z największych pół tysiąca lat temu! wypożyczanie takich obrazów i ich przewozenie wiąże sie z okreslonymi środkami bezpieczeństwa, konserwacja obrazów klasy Cranach (i to starszy!) zajmują sie tylko specjaliści o najwyższych kwalifikacjach a artykuł sugeruje, by na szybko go podpisować i szybko pokazać!
    ok, może, jeśliu jakieś przygotowane odpowiednio muzeum w Polsce (na litosć boską, czyzby artykuł demaskował brak odp ochrony dzieł znajdujacych sie we wrocławskich muzeach? przeciez to świetna wskazówka dla złodziei, brawo, już widze kolejne artykuły, np ,, z narodowego zniknął Willman" ) przygarnie obraz, czesc kasy z wystawiania go kozna przeznaczyc np na konserwacje....
   • Gość: sprostowanie Re: Madonnę trzeba uwolnić, bo czeka nas kompromi IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.10.12, 19:26
    greges58 napisał:
    > to jest absolutny SKANDAL !!!
    > mamy w mieście obraz Lucasa Cranacha !
    > w Europie jest ich tylko t r z y n a ś c i e...

    To dziwne, bo w samym tylko Dreźnie (Gemäldegalerie Alte Meister) jest tych dzieł 24.
    skd-online-collection.skd.museum/en/contents/artists?id=634662
    Otwarty 2 lata temu specjalny dział tej galerii kryje w sobie największą na świecie kolekcję Cranachów i obejmuje 58 dzieł - Lukasa Cranacha Starszego, jego syna Lucasa Cranacha Młodszego oraz prace z ich warsztatu.

    W Polsce mamy obraz Lukasa Cranacha Starszego - „Chrystus błogosławiący dzieci” /1537/

    "Znajdujący się w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu obraz Lucasa Cranacha Starszego Chrystus błogosławiący dzieci powstał w roku 1537. To niezwykle cenne dzieło wybitnego przedstawiciela malarstwa renesansu niemieckiego jest jedyną w zbiorach polskich i nieznaną dotąd w literaturze światowej wersją sceny Chrystusa z dziećmi. Obraz – zakupiony od biskupa Ignacego Dubiskiego z Wołynia – znalazł się w zbiorach wawelskich w roku 1920.
    W okresie wojennym został przeznaczony do wywozu do Niemiec jako jeden z najcenniejszych obrazów polskich. Na Wawel wrócił w roku 1968.
    Tak wyglądała konserwacja techniczna tego obrazu:
    źródło: www.wawel.krakow.pl/pl/index.php?op=151,149,150


   • krzysztofczyz Re: Madonnę trzeba uwolnić, bo czeka nas kompromi 28.10.12, 17:10
    Panoramie Racławickiej dobrze jest u nas. Autor słusznie zaznaczył, że takie zwroty dzieł są sporadyczne. Liczy się też treść dzieła. Madonna to osoba kultu religijnego a Panorama opiewa bitwę Polaków z caratem. Nie wiem czy potomkowie jazdy kozackiej ucieszyli by się z takiego podarku. Pod Wrocławiem jest miejscowość Krobielowice. Jest tam mauzoleum marszałka, który to pokonał Napoleona wracając na pole bitwy. Szkoda, że wstęp nie był dozwolony( może teraz jest), Srebrna Góra i twierdza austiacka. Miejsca piękne choć może nie są ściśle połączone z historią Polski - choć chyba jestem w błędzie, będąc tam byłem zachwycony krajobrazem. Bez naleciałości etnicznych, historycznych, widząc losy ludzi a nie Niemców czy mieszkańców Grenlandii.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka