Dodaj do ulubionych

Nowa sztolnia w Ząbkowicach Śląskich. Gotowa na...

22.08.13, 10:43
W tym artykule nie ma chyba ani jednego zdania zawierającego prawdę.

Sztolnia Robert powstała w 1895 roku a nie w 1914! Nigdy nie wydobywano w niej chryzoprazu. W ogóle w całej kopalni chryzopraz był minerałem ubocznym a głównym przedmiotem eksploatacji były minerały niklu.

Chryzopraz w okolicy odkryto dopiero na początku XVIII wieku, nie w średniowieczu.

Kopalnia podziemna pracowała w latach 1895 - 1920, potem dopiero w latach 1936 - 1945 na jej miejscu działa kopalnia odkrywkowa, która funkcjonowała do 1989 roku (z przerwą w latach 1945 - 1950 bo Rosjanie wywieźli całe zaplecze maszynowe huty i kopalni).

Chodniki podziemne były prowadzone do 1920 roku, wykonano ich dosłownie całą pajęczynę. Sztolnia Robert jest niewielkim ułamkiem, wręcz promilem tego, czym była cała kopalnia.

Artykuł o powstaniu i historii kopalni
sztolnie.podziemia.eu/index.php/archiwum?start=5
www.sztolnie.fora.pl/kopalnie-przedgorza-sudeckiego,159/kopalnia-niklu-w-szklarach,25.html
Obserwuj wątek
    • Gość: Pasjonat Re: Nowa sztolnia w Ząbkowicach Śląskich. Gotowa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.10.13, 15:21
      Bzdury piszen nr.
      Drążenie stricte Roberta zapoczątkowano w 1910, a zakończono w 1914 roku, z którego pochodzi min. fotografia z oficjalnego otwarcia tej sztolni, na której widoczni są właściciele spółki niemiecko - belgijskiej.
      Wcześniejsze daty, o których wspomniałeś dotyczą stricte początków wydobycia na skalę przemysłową i de facto na rabunkowych zasadach.
      Chryzopraz był już znany w średniowieczu, natrafiano na niego, jednak nie zdawano sobie wtedy sprawy z jego wartości.
      Następne etapy historii związane były z jego określeniem i zastosowaniem w zdobnictwie.
      Chryzopraz też jest rudonośny, a raczej bardzo rudonośny z racji tego, ze jest to odmiana chalcedonu zabarwiona związkami Niklu i on też bez względu na wagę, rozmiar i kolor ( od jasnego, po ciemnozielony ) trafiał do pieca w celu pozyskania zawartego w nim Niklu.

Nie wiem jak podane przez Ciebie źródła są obiektywne, ale ja opieram się na wiedzy historycznej w tym momencie i materiałach archiwalnych, pozyskanych z archiwów niemieckich i polskich.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka