Dodaj do ulubionych

"Ziemie Odzyskane",drażni mnie to określenie.

04.10.04, 20:24
Zwłaszcza w ustach polityków z innych regionów,którzy nie potrafią odróżnić
Jeleniej od Zielonej Góry a temat "łapią" by poawanturować się z Niemcami i
podnieść wyniki w sondażach.Sam nie wiem ,może się czepiam ale nazwa Z.O.jest
jakaś uwłaczjąca dla Dolnego Slaska i nie tylko.
Obserwuj wątek
    • Gość: t.j. Re: "Ziemie Odzyskane",drażni mnie to określenie. IP: *.tnt31.phl6.da.uu.net 05.10.04, 02:04

ulryk napisał:

> Zwłaszcza w ustach polityków z innych regionów,którzy nie potrafią odróżnić
      > Jeleniej od Zielonej Góry a temat "łapią" by poawanturować się z Niemcami i
      > podnieść wyniki w sondażach.Sam nie wiem ,może się czepiam ale nazwa Z.O.jest
      > jakaś uwłaczjąca dla Dolnego Slaska i nie tylko.

Jesli te ziemie byly kiedys nasze i po okresie bycia w cudzym posiadaniu, znow
      do nas powrocily, to mysle ze okreslenie "odzyskane", nie mija sie z prawda
      • Gość: bulldust age55 Re: "Ziemie Odzyskane",drażni mnie to określenie. IP: *.adsl.usertools.net 05.10.04, 16:38
        wydaje mi sie jednakowoz iz te ziemie nie byly odzyskane ale trofiejne... na
        terenie dzisiejszego dolnoslaskiego (nieder schlesien) wiekszosc miast nigdy
        polski nie widziala. slask przehandlowalismy ustawa o przezycie do pepikow w
        chyba w xiii albo xiv stuleciu, pozniej to ten slask sie wloczyl po historii i
        czech, i wegier, i austrii az w koncu wyladowal w chyba xvi stuleciu w rekach
        niemieckich i taki byl az do 1945r, kiedy to "aus breslau wurde wroclaw", nawet
        nazwa wroclaw jest sztuczna bo... ten grod tak nigdy sie nie nazywal, byl on
        wratzlaw, wrotitzlaw, bratzlav, ale od mniej wiecej xv stulecia to najwiecej
        breslau. a polakow to i tez tak w niem nie bylo... na milion mieszkancow w 1939
        to polonia byla chyba 3tys ludzi, zydow bylo 70tys... tak iz ten wroclaw to
        taki polski nigdy wlasciwie nie byl. jest zas teras i jest jednem z
        najpiekniejszych miast nietylko w polsce ale i w swiecie. ale nazwe "ziemie
        odzyskane" mozna by pozostawic tam gdzie pozostawilismy bieruta, stalina i
        kilku innych... odzyskane byc niemoga bo nie stracilismy ich, moga byc
        wylacznie zdobyte albo trofiejne... :-) sieg heil meine gnadige herrschaften...
        • Gość: fredrus Re: "Ziemie Odzyskane",drażni mnie to określenie. IP: *.239.204.19.Dial1.Philadelphia1.Level3.net 05.10.04, 18:01

Gość portalu: bulldust age55 napisał(a):

> wydaje mi sie jednakowoz iz te ziemie nie byly odzyskane ale trofiejne... na
          > terenie dzisiejszego dolnoslaskiego (nieder schlesien) wiekszosc miast nigdy
          > polski nie widziala. slask przehandlowalismy ustawa o przezycie do pepikow w
          > chyba w xiii albo xiv stuleciu, pozniej to ten slask sie wloczyl po historii
          i
          > czech, i wegier, i austrii az w koncu wyladowal w chyba xvi stuleciu w rekach
          > niemieckich i taki byl az do 1945r, kiedy to "aus breslau wurde wroclaw",
          nawet
          >
          > nazwa wroclaw jest sztuczna bo... ten grod tak nigdy sie nie nazywal, byl on
          > wratzlaw, wrotitzlaw, bratzlav, ale od mniej wiecej xv stulecia to najwiecej
          > breslau. a polakow to i tez tak w niem nie bylo... na milion mieszkancow w
          1939
          >
          > to polonia byla chyba 3tys ludzi, zydow bylo 70tys... tak iz ten wroclaw to
          > taki polski nigdy wlasciwie nie byl. jest zas teras i jest jednem z
          > najpiekniejszych miast nietylko w polsce ale i w swiecie. ale nazwe "ziemie
          > odzyskane" mozna by pozostawic tam gdzie pozostawilismy bieruta, stalina i
          > kilku innych... odzyskane byc niemoga bo nie stracilismy ich, moga byc
          > wylacznie zdobyte albo trofiejne... :-) sieg heil meine gnadige
          herrschaften...

Otoz Slask byl polski, choc nie w calosci - to jednak w wiekszosci, zanim krol
          Kazimierz Wielki sie go zrzekl w XIVw. na rzecz Czech (dla zapewnienia pokoju,
          gdyz byl zaangarzowany na wschodzie)A pozatym Slask nie nalezal do Niemiec od
          XVIw. ale do Austrii. Slask przeszedl w niemieckie rece dopiero w XVIIIw. w
          wyniku Wojny Prusko-Austryjackiej 1742 roku, a wiec do Niemiec nalezal przez
          200 lat swojej ponad 1000-letniej historii. Dzisiaj Slask jest nanowo polski, a
          wiec mowienie o ziemiach odzyskanych, jest uprawnione, choc trzeba przyznac, ze
          do Polski dzis nalezy wiecej terytorjum Slaska niz przedtem - np kotlina
          klodzka, ale Czesi maja w swoich granicach czesc Slaska cieszynskiego -
          zamieszkalego do tej pory przez Polakow.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka