Dodaj do ulubionych

Oberschlesien ist mein Heimatland!!!

IP: *.j.pppool.de 07.11.04, 13:13
www.oberschlesien-aktuell.de/volkslieder/o/osliebhei/osliebhei.htm
Obserwuj wątek
    • Gość: kklement Spadaj, Volksdeutschu ! IP: *.wroclaw.sdi.tpnet.pl 07.11.04, 14:34
      "Narodowość śląska" to efekt ku`rwienia się i radosnej germanizacji paru
      pokoleń Ślązaków. Nie wiem, czym wy się szczycicie. I dla nas, Polaków, i dla
      Niemców, jesteście kundlami - ni pies, ni wydra. Jedynie Powstania Śląskie
      ratują waszą reputację, ale wątpię, czy powstańcy śląscy byliby dumni z takiego
      prawnusia, który wypisuje po niemiecku prowokacyjne bzdety. "Jestem Ślązakiem a
      Górny Śląsk to moja Ojczyzna" brzmi nieźle, jeszcze lepiej brzmiałoby to w
      śląskiej odmianie języka polskiego. Po niemiecku wzbudza tylko niesmak i
      politowanie. Bierzcie przykład z Kaszubów - oni nie bawią się w piątą kolumnę,
      nie udają pokracznie Niemców jak wy.
      • Gość: frdrus Polski Slask jest moja ojczyzna IP: *.tnt29.phl6.da.uu.net 07.11.04, 21:18
        mirka napisał(a):

> Zapomniałam zapytać Gero, o który wlaściwie Ślask mu chodzi, bo Oberschlesien
        > to nie jest Dolny Ślask. No a przyslowie to przecież: czlowiek strzela, pan
        > Bog
        > kule nosi". Tak, modlitwa to potęga.

Urodzilem sie i wychowalem we Wroclawiu, ale chodzi mi o caly Slask. Wydawalo
        mi sie, ze sie jasno wyrazilem nie robiac rozroznienia na Dolny i Gorny. Caly
        Slask w grnicach dzisiejszej Polski jest jej integralna czescia. A wy jesli sie
        uwazacie za Niemcow, to jest wasza sprawa, Ale przyjmijcie do wiadomosci, ze
        mieszkacie na Polskim Slasku. Wy prawo do tej ziemi przegraliscie kiedy wasi
        rodacy popierali Hitlera - jak juz wczesniej mowilem - w realizacji jego
        szalenczych mrzonek o stworzeniu wielkich Niemiec. Niemcy rozpetujac wojne, a
        nastepnie ja przegrywajac, oddali swoje prawo o decydowaniu o wlasnym losie w
        rece zwyciezkich mocarstw, ktore ustalily granice w powojennej Europie i
        zdecydowaly o przesiedleniach ludnosci, nie tylko niemieckiej.
        Nikt wam - Niemcom w Polsce czy czy Niemcom przesiedlonym ze Slaska do Niemiec,
        nie zabrania kochac Slask, ale realia sa takie, ze ten Slask (caly Slask)jest
        teraz Polski. Tak samo jak Polacy ze Lwowa i okolic, musza pogodzic sie z tym,
        ze dzis to jest Ukraina.

• Gość: Gero Re: Polski Slask jest moja ojczyzna IP: *.j.pppool.de 08.11.04, 14:48
            A czy Wojtus zapomniał o Zytomierzu,Łancucie,Lwowie,tej pieknej krainie
            Kresowskiej skond Dziadzius z Babuszka przywendrowali? Czy Wojtus jusz
            zapomniał swoich wschodnich korzeni? pan wojtus nigdy nie bendzie Slazakiem
            bo nim nie jest! jest tylko polakiem urodzonym na ziemi Slazkiej! Słyszałem
            niedawno wypowiedz w TV-Niemieckiej jak to wasz prominentny KRESOWIAK hrabia
            Dzieduszycki dziaj "Wrocławianin" ubolewa biedaczyna nad swoja ojcowizna dla
            niego licza sie tylko Kresy w swoim spiewajacym akcentem opowiadał jak to
            oni sobie zyli wszyscy w zgodzie Rusaki,Ukraincy,Zydzi,Poljaki Ot wielka
            rodzina on gdyby tylko mógł odrazu by sie przesiedlił na swoja ojcowizne to
            dla mnie jest uczciwy patriota! a co mysla inne KARGULE I PAWLAKI o powrocie??
            • Gość: frdrus Re: Polski Slask jest moja ojczyzna IP: *.238.255.9.Dial1.Philadelphia1.Level3.net 08.11.04, 15:21
              Gero napisał(a):

> A czy Wojtus zapomniał o Zytomierzu,Łancucie,Lwowie,tej pieknej krainie
              > Kresowskiej skond Dziadzius z Babuszka przywendrowali? Czy Wojtus jusz
              > zapomniał swoich wschodnich korzeni? pan wojtus nigdy nie bendzie Slazakiem
              > bo nim nie jest! jest tylko polakiem urodzonym na ziemi Slazkiej! Słyszałem
              > niedawno wypowiedz w TV-Niemieckiej jak to wasz prominentny KRESOWIAK hrabia
              > Dzieduszycki dziaj "Wrocławianin" ubolewa biedaczyna nad swoja ojcowizna dla
              > niego licza sie tylko Kresy w swoim spiewajacym akcentem opowiadał jak to
              > oni sobie zyli wszyscy w zgodzie Rusaki,Ukraincy,Zydzi,Poljaki Ot wielka
              > rodzina on gdyby tylko mógł odrazu by sie przesiedlił na swoja ojcowizne to
              > dla mnie jest uczciwy patriota! a co mysla inne KARGULE I PAWLAKI o powrocie??

Wcale sie nie dziwie Dzieduszyckiemu, ze teskni za stronami swojego dziecinstwa
              i mlodosci, tak samo jak nie dziwie sie Niemcom przesiedlonym ze Slaska do
              Niemiec, teskniacym teskniacym za stronami swojego dziecinsrw i mlodosci. Ale
              prawda jest, ze juz dorasta trzecie pokolenie Polakow urodzonych na Slasku i
              oni nie znaja innej ojczyzny jak Slask i oni nie beda nigdy tesknic za Lwowem,
              choc rodzice niektorych z niach z tamtad pochodza. Slask od 60 lat jest Polski
              i Polacy na Slasku uradzeni zawsze beda bronic jego przynaleznosci do Polski. A
              take czcze gadanie, ze oni nie sa Slazakami niema sensu, Niemcy kiedy ok. 250
              lat temu zajmowali slask w wyniku wojny Prusko-Austryjackiej 1742 roku, tez nie
              byli Slazakami

• Gość: Gero Re:Schlesien mein Heimat!! IP: *.j.pppool.de 08.11.04, 16:23
                Szanowny panie widze z tonu jakim pan pisze ze jest pan kulturalnym obytym
                Facetem ktury bez bluzgów prubóje i przytacza swój punkt widzenia z którym
                notabene ja nie musze sie zgadzac! wez pan sobie najnowsza ksiazke Historyczna
                i przestudjój pan nie ta za kommuny te sa sfałszowane to sie pan dowie nieco
                innej prawdy historycznej Slazka! Herzogowie Slazcy z linji Piastow zerwali
                wiezi z Polska Korona jusz 1250 Ksiazenta Slazcy zyli kultura Niemiecka
                sprowadzali jusz w tamtych latach rzemieslnikow kupcow,schlachte Niemiecka,
                jednym słowem setki tysiency osadnikow Niemieckich ,ci mieszkali i tworzyli
                kwitnaca kulture na Slazku poprzez 800-lat.Ksiazenta Slazcy zenili sie z
                Niemkami i tak szczep Selingen poprzez 800-lat przemienił sie w Schlesier
                ludzie ci nazywali siebie Schlesier i tak bali nazywani przez innych.A nie mów
                pan tylko o epoce Pruskiej to krutki episod-200-lat a reszte pan zapomnial
                kochaniutki mysmy zyli w Kulturze panstwa Niemieckiego 800-lat to sa fakty
                Czesi zyli tez przez pewien okres czasu kultura Niemiecka gdyz siedziba Cesarza
                była w Pradze To sa Fakty a nie 200-lat.król polski zrzekł sie Slazka w1300
                po wieczne czasy na to sa dokumenty to sa fakty1 alaska tez nalezała do Rosjan
                Zar ruski przegrał w kasynie w Monte Carlo cala alaske do dzisiaj ruscy placza
                kupili amerykanie "Se la Vie" Takie jest zycie a Slazk jest nasz niestety!!
              • Gość: fredrus Re: Polski Slask jest moja ojczyzna IP: *.239.204.238.Dial1.Philadelphia1.Level3.net 08.11.04, 18:20
                Gero napisał(a):

>Szanowny panie widze z tonu jakim pan pisze ze jest pan kulturalnym obytym
                >Facetem ktury bez bluzgów prubóje i przytacza swój punkt widzenia z którym
                >notabene ja nie musze sie zgadzac!

Dziekuje za uznanie

>wez pan sobie najnowsza ksiazke Historyczna
                >i przestudjój pan nie ta za kommuny te sa sfałszowane to sie pan dowie nieco
                >innej prawdy historycznej Slazka! Herzogowie Slazcy z linji Piastow zerwali
                >wiezi z Polska Korona jusz 1250

Alez ja sie nie opieram na sfalszowanych ksiazkacyh historycznych
                To byly czasy rozdrobnienia dzielnicowego i kazdy wladzca dzielnicy probowal
                prowadzic swoja niezalezna polityke, ale nie przestali byc Polakami

Ksiazenta Slazcy zyli kultura Niemiecka
                sprowadzali jusz w tamtych latach rzemieslnikow kupcow,schlachte Niemiecka,
                jednym słowem setki tysiency osadnikow Niemieckich ,ci mieszkali i tworzyli
                kwitnaca kulture na Slazku poprzez 800-lat.

Tak bylo w calej Polsce - Osadnictwo na Prawie Niemieckim

Ksiazenta Slazcy zenili sie z
                Niemkami i tak szczep Selingen poprzez 800-lat przemienił sie w Schlesier
                ludzie ci nazywali siebie Schlesier i tak bali nazywani przez innych.

Z biegiem czasu Ksazeta sie zniemczyli, ale ludnosc pozostala przy jezyku i
                kulturze polskiej

>A nie mów
                >pan tylko o epoce Pruskiej to krutki episod-200-lat a reszte pan zapomnial
                >kochaniutki mysmy zyli w Kulturze panstwa Niemieckiego 800-lat to sa fakty

Fakty sa takie ze o "Panstwie Niemieckim" w owym czasie trudno mowic, gdyz jako
                takie nie istnialo istniala natomiast Monarchia Habsburska pod ktora Slask
                podlegal,ale mowienie ze przez to Polacy na Slasku stali sie Niemcami, to jest
                naciaganie faktow. Rownie dobrze moznaby powiedziec, ze Czesi to nie Czesi
                poniewarz nimi rzadzili Habsburgowie. Narody nie przestaja byc narodami tylko
                dlatego ze rzdzi nimi unny narod (patrz Zydzi)

>Czesi zyli tez przez pewien okres czasu kultura Niemiecka gdyz siedziba Cesarza
                >była w Pradze To sa Fakty a nie 200-lat.

A jadnak pozostali Czechami. Dlaczego wiec Slazacy mili by przestac byc
                Polakami?

>król polski zrzekł sie Slazka w1300
                >po wieczne czasy na to sa dokumenty to sa fakty

No to zajrzyj pan, jeszcze raz do tych dokumentow, bo daty sie nie zgadzaja,
                gdyz wydarzenie to mialo miajsce w 1339r. I choc mowa jast o wiecznych czasach,
                to bylo to posuniecie taktyczne, gdyz krol byl w tym samym czasie zaangarzowany
                militarnie na wschodzie i nie mogl pozwolic sobie na walke na dwa fraty

>1alaska tez nalezała do Rosjan
                >Zar ruski przegrał w kasynie w Monte Carlo cala alaske do dzisiaj ruscy placza
                >kupili amerykanie "Se la Vie" Takie jest zycie a Slazk jest nasz niestety!!

O Rosji i Alasce nie bede dyskutowal, bo to niema zwiazku ze Slaskiem

A teraz, jak kolwiekby nie interpretowac czasow sredniowiecza i po nim
                nastepujacych, polskie prawo do Slaska ( calego Slaska) i nie tylko Slaska, ale
                takze: Pomorza i dawnych Prus Wschodnich, wynika z tego, ze Niemcy popierajac
                szalencze plany Hitlera, (jak juz w poprzednich postach pisalem) -(...) w
                realizacji jego mrzonek o stworzeniu wielkich Niemiec. Niemcy rozpetujac wojne,
                a nastepnie ja przegrywajac, oddali swoje prawo o decydowaniu o wlasnym losie w
                rece zwyciezkich mocarstw, ktore ustalily granice w powojennej Europie i
                zdecydowaly o przesiedleniach ludnosci, nie tylko niemieckiej.
                Nikt wam - Niemcom w Polsce czy czy Niemcom przesiedlonym ze Slaska do Niemiec,
                nie zabrania kochac Slask, ale realia sa takie, ze ten Slask (caly Slask)jest
                teraz Polski. Tak samo jak Polacy ze Lwowa i okolic, musza pogodzic sie z tym,
                ze dzis to jest Ukraina.(...)
                Tak wiec przestan Pan drazyc ten temat, bo to nie Polacy napadli na Niemcow.
                tylko odwrotnie. A ze Niemcy wojne przegraly, to teraz ponosza jej
                konsekwancje. Gdyby Niemcy byly spkojne to dzis mogly bysie cieszyc posadaniem
                Slaska, oraz innych ziem przez nie utraconych

Jeszcze raz powtarzam ja prawa Polakow do Slaska, nie wywodze z faktu, ze w
                stredniowieczu nalezal on do Polski. Ja to prawo wywodze z tad, ze Niemcy
                rozpetaly straszliwa wojne, a nastepnie ja przegraly, przez co narazily sie na
                odebranie im prawa do stanowienia o sobie Granice po wojnie zostaly ustanowione
                przez zwyciezkie mocarstwa i one tez zadecydowaly o przesiedleniach ludnosci

• lilimarlene1 Re: Oberschlesien ist mein Heimatland!!! 10.11.04, 23:01
      Gero,
      moim rodzicom pracującym na robotach przymusowych w Niemczech urodziła sie
      córka,którą musieli oddać pod płatną opiekę pewnej Niemce.
      Sami musieli przecież od świtu do nocy pracować.
      Kiedy zbliżał się front,Niemcy z miasteczka,w której była mała Sława uciekli na
      zachód.Moi rodzice dowiedzieli się,że wcześniej bezdzietna rodzina Niemców
      zarejestrowała ją w magistracie jako Monikę.
      Rodzice bezskutecznie poszukiwali swojej córki po wojnie.
      Do dzisiaj jej nie znależli.Niebieskooka blondynka miała przecież nordycką
      urodę.A słowiańskie imię zamieniono.
      Ojciec nie żyje,zmarł w zeszłym roku.
      Do końca swoich dni pamiętał o tym dziecku.Miał poczucie winy,że nie był
      wstanie go odnależć.Pozostały tylko zdjęcia.Ale kto by rozpoznał na nich Monikę
      obecnie(jeśli przeżyła).
      Mój brat urodził się w Lipsku(Leipzig?) w dniu zwycięstwa.
      Wcześniej moja ciężarna matka wraz z innymi robotnikami z Europy kopała na
      rozkaz Niemców okopy,a póżniej przebywała w łagrach gdzie karmiono ich brukwią.
      Czy mój brat jest Niemcem-skoro się urodził na ich terenie?
      Ja,urodziłam się na Pomorzu Zachodnim już po wojnie,skąd póżniej przyjechałam z
      rodzicami na Śląsk.A więc kim jestem pomorzanką,ślązaczką?
      Natomiast moja córka,urodziła się we Wrocławiu.
      Tu skończyła studia i pracuje.Twierdzi,że ukochany Wrocław to jej jedyna
      ojczyzna.
      Czy to ma znaczenie skąd pochodzą moi rodzice czy ojciec mojej córki?
      Byli Polakami.
      Tu jest pochowany mój ojciec i mąż.
      Fakt,mąż urodzony we Lwowie,ojciec w centralnej Polsce.
      Ale obaj czuli się Ślązakami bo tu żyli i pracowali,tu rodziły się ich dzieci i
      tu zmarli.
      Jeśli jesteś Polakiem to dlaczego wypierasz się swego pochodzenia?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka