Dodaj do ulubionych

200 tyś ludzi na wrocławskim rynku ?

01.01.08, 23:16
Wrocławski rynek ma wymiary ok. 200x160 metrów co daje nam 32000m^2. Zabudowa
na rynku to ok. 40% powierzchni? (nie licząc sceny), czyli pozostałe 60% z
32000 i zostaje nam ok 19200m^2 wolnej przestrzeni. Z prostego rachunku
(200000tyś / 19200m^2) wychodzi nam, że na jednym metrze kwadratowym bawiło
się ponad 10 osób. Zakładając oczywiście, że owe 200 tyś. ludzi bawiło się w
tym samym czasie ;) Realnie było pewnie ok. 25 tyś.
Obserwuj wątek
        • niestaly_czytelnik Rzeczywiście! 03.01.08, 00:27
          Zmierzyłem na gmap-pedometer.com rozmiary Rynku i bloku
          śródrynkowego. Odejmując jedno od drugiego wyszło mi podobnie -
          powierzchnia to ok. 22400 m^2. Oczywiście w tym jest teren pod
          sceną, więc jest to wartość zawyżona. Poza tym część Rynku
          pod "Feniksem" była rzadko "zaludniona" nawet ok. godz. "0". Nawet
          wliczając pl. Solny musiało tam być 10 os./m^2 !!! :-)

Też słyszałem to bredzenie o 200 tys. i zaniepokoiło mnie,
          że "wizualnie" w zeszłym roku było tam więcej ludzi a wtedy podawali
          zdaje się 140 tys.

No cóż - nadal aktualne jest hasło "Telewizja kłamie". Z tym, że to
          już nie jedna telewizja, a co najmniej trzy! Ale nie to jest
          najgorsze - najgorsze to to, że mają nas za kompletnych,
          niemyślących idiotów i że nikt sobie sam nie sprawdzi w dobie
          narzędzi typu Google maps jaką powierzchnię ma Rynek i ile osób może
          wejść na m^2.

• slamaker Re: 200 tyś ludzi na wrocławskim rynku ? 01.01.08, 23:45
        Gość portalu: dgn napisał(a):
        > Ale realnie można policzyć co najmniej 2,5 człowieczka na m2.Więc powinno być
        > ok.50tys.

Nie wydaje mi się. Chodziłem dookoła rynku ok. godziny 23 i im dalej od sceny,
        tym luźniej. Powiedziałbym nawet, że miałem kilka ładnych metrów kwadratowych
        tylko dla siebie ;) W niektórych miejscach można było nawet pobiegać.
        • Gość: dgn Re: 200 tyś ludzi na wrocławskim rynku ? IP: *.chello.pl 01.01.08, 23:55
          > Nie wydaje mi się. Chodziłem dookoła rynku ok. godziny 23 i im dalej od sceny,
          > tym luźniej. Powiedziałbym nawet, że miałem kilka ładnych metrów kwadratowych
          > tylko dla siebie ;) W niektórych miejscach można było nawet pobiegać

OK.Liczyłem dla "ścisku",sugerując się medialnym entuzjazmem.
          Może było ok.35tys.
          • Gość: matternhorn Re: 200 tyś ludzi na wrocławskim rynku ? IP: *.ssp.dialog.net.pl 02.01.08, 00:16
            Ku ścisłości, ludzie bawili się także na pl. Solnym ;) ale 200 tys to by się
            raczej nie zmieściło ;)
            Zresztą to samo w Krakowie, według Google Earth tamtejszy rynek ma ok. 180x180,
            czyli prawie identycznie jak u nas, z tym że w Krakowie jest trochę mniej zabudowań.
            Przy nawet optymistycznych obliczeniach wychodzi, że każdy uczestnik zabawy na
            krakowskim rynku miał dla siebie niecałe 12 cm2 :D

Jak widać Kraków tez ma dobry PR
            • slamaker 6.66 os. na metr kw. 02.01.08, 01:42
              W nowszych obliczeniach uwzględniłem pl.Solny a także boczne uliczki, na których
              zresztą stały bramki! Mimo wszystko wyszło 6.66 osoby na metr kwadratowy.

> Jak widać Kraków tez ma dobry PR

Mnie to smuci, że media i politycy uważają nas aż za takich idiotów. Zresztą
              podejście mediów do ludu można było zobaczyć od zaplecza. Kto stał obok
              rusztowania z kamerami (koło fontanny) ten wie o co chodzi. Chamidła i prostaki!
    • irma223 Nie byłam. Ale co z Placem Solnym i uliczkami? 02.01.08, 01:10
      slamaker napisał:

> 200 tyś ludzi na wrocławskim rynku ?
      > Wrocławski rynek ma wymiary ok. 200x160 metrów co daje nam
      > 32000m^2. Zabudowa na rynku to ok. 40% powierzchni? (nie licząc
      > sceny), czyli pozostałe 60% z 32000 i zostaje nam ok 19200m^2
      > wolnej przestrzeni.

A uwzględniłaś w oblicznieach Plac Solny i okoliczne (Rynku) uliczki?
      • slamaker Re: Nie byłam. Ale co z Placem Solnym i uliczkami 02.01.08, 01:38
        Oczywiście, że nie, bo te 200 tyś. miało być w rynku na koncercie, a nie na pl.
        Solnym i uliczkach.
        Ale ok, uwzględnijmy pl. Solny:
        Wymiary, ok: 100x90 metrów czyli 9000m2. Kątem oka widziałem tam jakieś
        tymczasowe zabudowania, więc odejmijmy jakąś 1/3 powierzchni ? Zostaje 6000m2 +
        rynek 19200m2 = 25200m2 czyli 8 osób na metr kw. Jak widzisz, dalej nierealne.
        Spróbujmy doliczyć jeszcze te uliczki, na których stały bramki! (nie wiem do
        której godziny nawet?) Ale niech będzie, dodatkowe 4800m2 co nam daje łączną
        powierzchnię 30000m2, czyli 6,66 osoby na m2. Widziałaś tam taki ścisk ? :)
    • slamaker Dowód nr 2 - bramki 02.01.08, 13:13
      Jak powszechnie wiadomo, aby dostać się na rynek, trzeba było przejść przez
      bramkę. Ile było bramek ? Dokładnie nie wiem. Na Świdnickiej były chyba 3, na
      skrzyżowaniu Ofiar Oś. z Gepperta była chyba jedna wspólna - przyjmując takie
      założenia do reszty uliczek i zawyżając ilość, wychodzi 20 bramek (jeśli się
      mylę, proszę, poprawcie). Każdy kto przechodził przez taką bramkę, musiał być
      obszukany. Przyjmijmy optymistyczne że trwało to 10 sekund na osobę, chociaż jak
      pewnie zauważyliście iż często trwało to o wiele dłużej. Z tych 200 tyś ludzi
      pewnie część zdołała wejść przed zamknięciem bramek. Ile to może być ? Pewnie
      niewiele, ale przyjmijmy nierealnie że 50 tyś ludzi było już tam wcześniej.
      Czyli zostało nam 150 tyś ludzi razy 10 sekund, dzielimy na 3600 sekund
      (godzina) a następnie dzielimy na 20 (ilość bramek).
      Wynik ? Aby na rynek mogło wejść 150 tyś ludzi, każda bramka musiałaby pracować
      przez prawie 21h, a pamiętajcie że przyjmowaliśmy bardzo optymistyczne, wręcz
      nierealne, założenia! Gdyby to urealnić, wyszłoby, że każda bramka musiała
      pracować ponad dwie doby!
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka