Dodaj do ulubionych

„Wiara i Rozum”, czyli państwo w służbie religii

02.03.19, 17:42
Trafiłem ostatnio na przedziwną stronę internetową. Instytucja, która tę stronę firmuje, kojarzy mi się z czymś racjonalnym i poważnym, natomiast treść, którą tam zamieszczono, wygląda mi na uprawianą na koszt podatnika promocję religijnego oglądu świata, a więc czegoś z założenia nieracjonalnego.
Rzeczoną instytucją jest Wydział Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a rzeczona treść znajduje się na podstronie poświęconej konwersatorium Wiara i Rozum.

Warto się przyjrzeć, jakie treści UAM w Poznaniu promuje za pieniądze podatników:

1) i 2) Czy można zaufać Biblii? Prawda o autentyczności i aktualności najbardziej znanej księgi świata.

3) Inteligencja duchowa: wewnętrzna sprzeczność czy klucz do szczęścia?
Fragment streszczenia: Moje grzeszne Ego jest przyczyną wszystkich moich strapień. Moje prawdziwe, bo zakorzenione w Bogu, JA jest niewyczerpalnym źródłem szczęśliwości. To seminarium zaproponuje metody odkrycia tego sekretu szczęścia, które są proste, ale nie są łatwe.

4) Transcendencja a prawa fizyki
Fragment streszczenia: Omówiony będzie możliwy związek fundamentalnych pytań fizyki z pytaniem o istnienie transcendencji.

5) O współczesnych zagrożeniach związanych z ponowoczesnością, które zabijają duszę młodego człowieka
Fragment streszczenia: [...] powstał system ponowoczesności, który jest totalitarny, posługuje się jednak miękką wersją totalitaryzmu, która nie prowadzi do zabijania ciała, ale skutecznie zabiera się do zabijania duszy. Dotyczy to w szczególności ludzi młodych, którzy nie są gotowi do tego, żeby zauważyć to, co zmierza do opanowania ich myśli.

6) Czy żyjesz naprawdę?

Czy naprawdę wydział fizyki państwowego uniwersytetu w centrum Europy w XXI wieku jest właściwym miejscem do czczych dywagacji o grzesznym Ego, o zakorzenionym w Bogu JA, o duszy czy o transcendencji? A może pracownicy Wydziału Fizyki UAM w Poznaniu pójdą jeszcze dalej i skonstruują na przykład instrument, który pozwoli ustalić, jakie warunki muszą zaistnieć, żeby wielbłąd mógł przejść przez ucho igielne. To dopiero byłoby twórcze wprzęgnięcie nauki w służbę religii.
Do dzieła, kochani katofizycy katopaństwowego katowydziału!
Obserwuj wątek
  • edico Re: „Wiara i Rozum”, czyli państwo w służbie reli 02.03.19, 19:45
   Widocznie ci poznańscy fizykolodzy za wszelką ceną chcą dojść do Boga drogą rozumu :)
   Niestety, relacja między wiedzą i wiarą pozostaje w bardzo wielu wypadkach na poziomie Tomasza z Akwinu. Jeszcze gorzej, że powracają takie rozważania do poważanych wcześniej uczelni.
   Nie jest żadną tajemnicą, że wszelkie prześladowania religijne brały się z absolutnego przekonania, iż inni pobłądzili i należy ich nawrócić za wszelką cenę. Często dotyczy to bardzo wielu osób naraz a niejednokrotnie i całe narody.

   Trafnie ujął Bertrand Russel twierdząc, że: "Największe i najstraszniejsze zło, jakie człowiek wyrządza człowiekowi, bierze się z niezłomnej wiary w słuszność fałszywych przekonań".
   • ur-nammu Re: „Wiara i Rozum”, czyli państwo w służbie reli 02.03.19, 21:57
    edico: Niestety, relacja między wiedzą i wiarą pozostaje w bardzo wielu wypadkach na poziomie Tomasza z Akwinu. Jeszcze gorzej, że powracają takie rozważania do poważanych wcześniej uczelni.
    Otóż to. Właśnie tak rodzi się poczwarka, którą należy określić mianem katonauki; podobne doświadczenia mieliśmy w PRL-u, gdy do wielu dyscyplin naukowych mniej lub bardziej otwarcie wprowadzano treści zaczerpnięte z marksizmu-leninizmu, podobnie jak religia wysuwającego roszczenia do naiwnej absolutności.
    Na UAM w Poznaniu widać w tym względzie jeszcze pewną nieśmiałość, bo to śmieszne konwersatorium jest czymś dobrowolnym i skierowanym do tych, którzy podzielają pogląd Jana Pawła II. He, he, wiadomo nie od dziś, że ten papież był „wybitnym autorytetem naukowym”, więc jego przemyśleń nie można pominąć tam, gdzie się kształci ludzi. Przypomina mi to klimat związany z Wielkim Językoznawcą, ale nie ma w tym nic dziwnego, gdyż kult jednostki to kult jednostki, choć intensywność bywa różna.

    Znamienny jest jeszcze jeden fragment z tej strony poświęconej poznańskiej katonauce:

    Od zaproszonych prelegentów oczekujemy przede wszystkim kompetencji w temacie, który prezentują, ale także świadectwa wiary w odniesieniu do prezentowanych treści oraz otwartości na dyskusję z uczestnikami spotkania.

    Tak, tak, właśnie taka „perełka” – na Wydziale Fizyki UAM w Poznaniu, a więc na państwowej uczelni, od prelegentów oczekuje się świadectwa wiary (trzeba przyznać, że na razie wymienionego na drugim miejscu, ale wszak apetyt rośnie w miarę jedzenia).

    Uff, ręce opadają.
    • privus Re: „Wiara i Rozum”, czyli państwo w służbie reli 03.03.19, 13:03
     Czyżby nowa wersja Tulmutu Toruńskiego miała ujrzeć światło dzienne? Ciekawe, kogo też podlewany paliwem smoleńskim Tadeuszyzm tym razem weźmie do swojej obróbki, oczywiście na chwałę swojego Pana? :)
     A naczelny kapelan Prawa i Sprawiedliwości ma tu wiele do powiedzenia.
     Przecież "Fundamentem polskości jest Kościół i jego nauka. I że nie może być Polski bez Kościoła" – mówił Jarosław Kaczyński po wyborczym zwycięstwie w 2015 roku.
     • ur-nammu Re: „Wiara i Rozum”, czyli państwo w służbie reli 03.03.19, 19:56
      Jarosław Kaczyński: Tą prawdą jest to, iż fundamentem polskości jest Kościół i jego nauka. I że nie może być Polski bez Kościoła.
      Może być i prędzej czy później taka prawdopodobnie nastanie, bo wskazują na to kierunki rozwoju społecznego w naszej części świata. Najwyższy czas wziąć przykład z tych, którzy już wyrośli z pieluch. Na drodze do dojrzałości warto też pamiętać o tym, że rodzimego Wielkiego Stratega i jego bandę trzeba odstawić do lamusa, gdzie ich miejsce.
  • suender Re: „Wiara i Rozum”, czyli państwo w służbie reli 02.03.19, 21:15
   ur-nammu 02.03.19, 17:42

   > Trafiłem ostatnio na przedziwną stronę internetową. .......

   Po prostu jesteś człowiekiem małej wiedzy, dlatego nie wiesz, że: Wszechświat to ściśle połączone zony: transcendentna i (tzw. umownie) materialna.

   Łączę pozdrowienia, a do tego mą sygnaturkę:

   "My musimy wiedzieć, - i my się dowiemy!" [David Hilbert].
  • jeepwdyzlu Re: „Wiara i Rozum”, czyli państwo w służbie reli 04.03.19, 08:58
   To nie Wiara i Rozum
   ale Kasa i Władza.
   Rektor UAM, dziekan i rada Wydziału Fizyki to oportuniści i hipokryci, zapewne zakładający,że Pis zostanie u władzy minimum do 2023.
   Przychylność polityków to granty, wyjazdy, etaty, zlecenia od spółek skarbu państwa....

   Tak samo było w hitlerowskich Niemczech, tak samo w PRL.
   Ludzie są chciwi i podli.....

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka