Dodaj do ulubionych

Czy Adam i Ewa byli wierzący?

08.01.20, 01:27
Jeśli tak, to do której religii przynależeli? Przecież za ich czasów nie było Biblii a nawet Starego Testamentu. Ba, nawet 10 przykazań nie było. Zresztą jak bóg mógłby zabronić Adamowi pożądania czyjejś żony?

S.
--
Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
Obserwuj wątek
    • kociak40 Re: Czy Adam i Ewa byli wierzący? 08.01.20, 09:01

Nie zawsze potrzebna jest religia, Dekalog itd. Pewne zasady postępowania każdy sobie sam określa.
      Mogę podać własny przykład:
      Jak korzystam z Agencji Towarzyskiej, Nigdy nie wychodzę tędy, którędy wchodzę, bo mogą mnie
      spotkać ci, których znam.

--
      -----
      "Czas spędzony z kotem, nigdy nie jest stracony"
      • snajper55 Re: Czy Adam i Ewa byli wierzący? 09.01.20, 01:49
        pocoo napisała:

> Wierzy się w to, czego nie można objąć zmysłami. Adam i Ewa uwierzyli w obieca
        > nki szatana, a boga olali.
        > Adam nikogo nie pożądał.On był z nakazu boga maszynka do zapładniania każdej sa
        > miczki.

Czy ja wiem... Wydawało mi się, że Adam nie był żadną maszynką do zapładniania z Ewa maszynką do rodzenia. Oni nie czuli pożądania dopóki jabłka nie zjedli. A wtedy Adam spojrzał na Ewę i musiał się liściem okryć. Ale ja religię dawno miałem i byłem wtedy małym dzieckiem, które o zasłanianiu się liściem nic nie wiedziało.

S.
        --
    • awariant Re: Czy Adam i Ewa byli wierzący? 08.01.20, 23:00
      snajper zapytał:
      > Jeśli tak, to do której religii przynależeli?

Skoro zostali stworzeni na obraz i podobieństwo, to zapewne należeli do wyznawców
      tej samej religii, co Jahwe. Chyba, że Jahwe był ateistą i nie wierzył w istnienie boga.
      • snajper55 Re: Czy Adam i Ewa byli wierzący? 09.01.20, 01:55
        awariant napisał:

> snajper zapytał:
        > > Jeśli tak, to do której religii przynależeli?
        >
        > Skoro zostali stworzeni na obraz i podobieństwo, to zapewne należeli do wyznawc
        > ów
        > tej samej religii, co Jahwe. Chyba, że Jahwe był ateistą i nie wierzył w istnie
        > nie boga.

Ale, po pierwsze, oni wiedzieli a nie wierzyli. Nie da się wierzyć - wiedząc. Wiedza wyklucza wiarę. Czyż nie?

A po drugie, to czy istniała wtedy religia? Religia bez rytuałów, kapłanów, zakazów i nakazów (no, poza zakazem jedzenia jabłek)? Bez świętych ksiąg, pieśni, kadzideł i opłatków czy jakichś ziarenek? Bez świąt, procesji i tłumu, no choćby grupki wierców?

Czy byli teistami, uważając, że bóg istnieje? A może raczej byli agnostykami, niewierzącymi w możliwość poznania boga?

S.
        --
        • awariant Re: Czy Adam i Ewa byli wierzący? 09.01.20, 08:53
          snajper napisał:
          > Ale, po pierwsze, oni wiedzieli a nie wierzyli. Nie da się wierzyć - wiedząc.
          > Wiedza wyklucza wiarę. Czyż nie?

Oczywiście, że nie.

Wiedza współczesnego człowieka jest (przynajmniej statystycznie) wyższa
          niż w czasach Jezusa. Jak przekłada się to na wiarę statystycznego Polaka?

Albo może inaczej - mamy, odziedziczoną po rodzicach określoną skłonność
          do myślenia abstrakcyjnego (potrzebna do gromadzenia i przetwarzania wiedzy)
          i określoną skłonność do wiary (potrzebna do praktyk religijnych, okultyzmu, etc.).
          Korelacje między nimi są wyraźnie ujemne. Ale czy z tego coś wynika?

> A po drugie, to czy istniała wtedy religia?

Może zatem lepiej skupić się na poszukiwaniu pierwszego szamana niż pierwszego boga?
      • pocoo Re: Czy Adam i Ewa byli wierzący? 09.01.20, 15:01
        awariant napisał:

> Skoro zostali stworzeni na obraz i podobieństwo, to zapewne należeli do wyznawc
        > ów
        > tej samej religii, co Jahwe. Chyba, że Jahwe był ateistą i nie wierzył w istnie
        > nie boga.

Co to za religia? Religia buntu? Wszyscy się buntowali. Jahwe się zbuntował przeciwko buntownikom i częsć wywalił z nieba na anielską twarz, a tych na ziemi potopił. Dalej się buntowali, więc zaczął obiecywać za uległość "gruszki na wierzbie". A to ci wszechwiedzący i wszechmocny guru.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka