Dodaj do ulubionych

Turcja.Bazylika Św. Zofii zmieniona w meczet

14.07.20, 18:59
Hagia Sophia w Istambule stała się meczetem. Ból chrześcijan

W piątek, 1o lipca b.r Prezydent Turcji Tayyip Recep Erdogan podpisał dekret formalnie przekształcający muzeum Hagia Sophia w meczet. Wcześniej turecki sąd unieważnił decyzję rządu z 1934 roku, na mocy którego przekształcono znajdujący się w budynku meczet w muzeum. Turecka Rada Stanu anulowała decyzję z 1934 r. o przekształceniu bazyliki Hagia Sophia w muzeum. Pierwsze muzułmańskie nabożeństwo odbędzie się tam 24 lipca.
Hagia Sophia została konsekrowana w 537 r. Do czasu wybudowania nowej Bazyliki św. Piotra w Rzymie była największą chrześcijańską świątynią na świecie. Kiedy w 1453 r. Turcy podbili Konstantynopol, bazylikę przywłaszczyli sobie muzułmanie. W 1934 r. Hagia Sophia stała się muzeum.Decyzja o ponownym zaadoptowaniu starożytnej chrześcijańskiej bazyliki dla potrzeb kultu muzułmańskiego budzi sprzeciw i oburzenie zwłaszcza wśród chrześcijan wschodnich, dla których Hagia Sophia jest kościołem macierzystym. Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej już dwa tygodnie temu ostrzegał, że taka decyzja wzbudzi wrogość do islamu w milionach chrześcijan na całym świecie. Patriarchat Moskiewski wyraził ubolewanie, że odczucia milionów chrześcijan nie zostały wzięte pod uwagę. „Ta decyzja może mieć poważne konsekwencje dla całej ludzkiej cywilizacji” – oświadczył rzecznik patriarchatu.Przeciwko przekształceniu bazyliki w meczet ostro zaprotestowały władze Grecji. W ich przekonaniu zachowanie Erdogan to prowokacja, krok, który cofa Turcję o sześć wieków wstecz. Zdaniem premiera Mitsotakisa decyzja ta negatywnie odbije się na relacjach tego kraju z Unią Europejską.
Turcy cieszą się bardzo z decyzji o przekształceniu Hagii Sophii ponownie w meczet.
Zobaczymy czy teraz modlitwy kogoś nam znanego doprowadzą Turków do zmiany decyzji.Zniszczenia tak wspaniałej bazyliki chrześćjańskiej to czysty wandalizm.
Obserwuj wątek
    • suender Re: Turcja.Bazylika Św. Zofii zmieniona w meczet 14.07.20, 20:50
      mim1652avo 14.07.20, 18:59

> Zobaczymy czy teraz modlitwy kogoś nam znanego doprowadzą Turków do zmiany decyzji.

Na razie modlitwy są zbędne.
      Zbędne, gdyż bez akceptacji NIEBA wysiłki zmieniawsze Turków są nieważne z definicji, - ot co, ......

Pozdrawiam logicznie.
        • feelek Re: Turcja.Bazylika Św. Zofii zmieniona w meczet 15.07.20, 10:10
          Pocoo: "Z woli Nieba katolicy zarypali ewangelikom kościoły w Polsce."

siostro internautko Pocoo, pisz uczciwie:

czy katolicy nie zajęli czasem tych kościołów, które z mocy niebios stały puste?
          z dwojga: co było lepsze: czy aby opustoszałe popadły w ruinę?

PS. ze mną nie będzie lekko: ja w swej mieścinie protestuję przeciw nielegalnemu wieszaniu bez zgody właściciela (nie wystąpili o ...) plakatów reklamujących Dudę i .... Trzaskowskiego. (btw. jestem jednym ze zbierających podpisy dla Trzaska).
          • pocoo Re: Turcja.Bazylika Św. Zofii zmieniona w meczet 15.07.20, 21:12
            feelek napisał:

> siostro internautko Pocoo, pisz uczciwie:

A piszę...piszę...
            >
            > czy katolicy nie zajęli czasem tych kościołów, które z mocy niebios stały puste
            > ?
            > z dwojga: co było lepsze: czy aby opustoszałe popadły w ruinę?

Ja już pisałam.Chociażby Elbląg, Galeria EL i Głódź. Fakt ,że w tym przypadku przegrał, gdyż mieszkańcy się postawili.
            Nie wiem zbyt dużo, ale ewangelicy wiedza.
            • awariant Re: Turcja.Bazylika Św. Zofii zmieniona w meczet 15.07.20, 22:23
              pocoo napisała:

> Nie wiem zbyt dużo, ale ewangelicy wiedza.

Henryk Sienkiewicz też to wiedział:
              Jeśli ktoś Kalemu zabrać krowy to jest zły uczynek.
              Dobry, to jak Kali zabrać komuś krowy

Recep Tayyip Erdoğan też tak uważa, jego zwolennicy również.
              Zresztą po co daleko szukać, w Polsce nie brak podobnych.

Mustafa Kemal Atatürk w 1934 myślał inaczej, zamieniając meczet Hagia Sophia na muzeum.
              Bo mało kto sam dobrowolnie oddaje własną krowę.
            • feelek Re: Turcja.Bazylika Św. Zofii zmieniona w meczet 16.07.20, 00:28
              Pocoo: "...Nie wiem zbyt dużo, ale ewangelicy wiedza...."

...to już raczej pytać trzebaby Hitlera, Stalina, Komisji Emigracyjnego Rządu II RP ds. Ziem Postulowanych.
              To ci ww. spowodowali, że ziemie z kościołami protestanckimi zamieniły się drogą szeregu zdarzeń historycznych w kościoły katolickie. Polacy- katolicy przecież nie wywołali wojny, która to wszystko spowodowała.
              I Co - mieli te kościoły protestanckie zabrać ze sobą?
              • pocoo Re: Turcja.Bazylika Św. Zofii zmieniona w meczet 16.07.20, 09:45
                feelek napisał:

> I Co - mieli te kościoły protestanckie zabrać ze sobą?

Po wojnie stały ruiny kościoła ewangelickiego. Oprócz niewielkiej ilości cegieł, nie było nic. Nikt tego nie chciał.Ale znalazł się facet, odrestaurował częściowo, zrobił bar i dyskotekę. E... Fe...
                Katolicy go wywalili, mury zajebali, kościółek zrobili mimo, że w okolicy kościołów "jak nasrał".
                A co będzie diabeł mieszał bogu w garach?
                • suender Re: Turcja.Bazylika Św. Zofii zmieniona w meczet 16.07.20, 11:30
                  pocoo:

> Oprócz niewielkiej ilości cegieł, nie było nic.

- Mylisz się! - nie jest tak, że po kościele pozostaje NIC.
                  Po kościele zawsze pozostaje coś: Choćby tylko teren, czy cegły, albo fundamenty nasiąknięte pokornymi modlitwami, - ot co, ....

- Mnie choć poskąpiono "łaski" nie-wiary, to mogę potwierdzić Ci zbliżanie się Twego WYNIESIENIA!

Pozdrawiam deszczowo.
        • suender Re: Turcja.Bazylika Św. Zofii zmieniona w meczet 15.07.20, 14:25
          feelek:

> MODLITWY NIE ISTNIEJĄ!!!

Jako współczujący, to też OFERMĘ świeżo mianowaną pouczę:

Modlitwa jest rzeczą transcendentalną, więc o niej może się wypowiadać tylko NIEBO!
          Robaczek Seunder nie ma takich uprawnień, - ot co, - he, he, he, he, ....

Pozdrawiam logicznie.
          • feelek Re: Turcja.Bazylika Św. Zofii zmieniona w meczet 15.07.20, 15:20
            Suender: Jako współczujący, to też OFERMĘ świeżo mianowaną pouczę:

jak?...kto?...co?....kogo?...jak?....jaką? ...co?

...oj panie były derektorze byłego muzeum techniki w byłym nrd:
            ... nie : cbdo...
            ....nie: otco...
            ....nie hłehłehłe...
            .... nie...stety....
    • feelek Re: Turcja.Bazylika Św. Zofii zmieniona w meczet 17.07.20, 20:42
      ta budowla nie została zmieniona w meczet będąc miesiąc temu Bazyliką Świętej Zofii.

Ona miesiąc temu była Muzeum Hagia Sofia, którym została w ł. 20 XX w., gdy meczet został zmieniony w muzeum właśnie.
      Meczetem ten budynek został w 1452 gdy Turcy zdobyli Konstantynopol.

Należy czcić liberałów za to, że próbują oddać wszystkim ludziom to, co ludzkie - tak jak liberał Kemal Pasza - Ataturk ( Ojciec Turków) oddał ludzkości Hagię Sophię ( mądrość Bożą, nie Świętą Zofię!, sophia - po grecku mądra, hagia- święta, boska). Czcić liberałów i życzyć szybkiego końca kariery nacjonalistów, jak Erdogan.

Całość to typowa klerykalna fałszywka: "muzułmanie zamieniają kościoły na meczety"

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka