Dodaj do ulubionych

Wyrok w sprawie tęczowej Matki Boskiej

02.03.21, 11:45
Decyzją Sądu Rejonowego w Płocku trzy aktywistki oskarżone o obrazę uczuć religijnych zostały uniewinnione. Jak uzasadniała sędzia, nie doszło do wypełnienia znamion przestępstwa, bo oskarżone nie miały na celu obrażenie czyichkolwiek uczuć religijnych, a jedynie zwrócenie uwagi na homofobiczne treści.
Zgodnie z wyrokiem uczucia religijne nie zawsze mogą być ponad swobodą wypowiedzi

W 2019 r. w kościele św. Dominika w Płocku pojawiła się instalacja przedstawiająca Grób Pański, na którego ściany składały się pudełka symbolizujące poszczególne grzechy - tak o niej informowano. Wśród grzechów takich jak egoizm, nienawiść czy zdrada pojawiły się hasła gender i LGBT. Płoccy aktywiści postanowili na to zareagować i w odpowiedzi m.in. rozwiesili w okolicy kościoła plakaty z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej z tęczową aureolą, pojawiły się też takie same naklejki.

https://pbs.twimg.com/media/EvdvRQLXIAQd4-d?format=jpg&name=small
Uzasadnienie wyroku pokrywa się w pełni z moim punktem widzenia. W tym proteście przeciwko homofobii szerzonej przez środowiska katolickie nie widziałem chęci obrażenia czyichkolwiek uczuć religijnych, bądź też znieważenia wizerunku Matki Boskiej. Osoby korzystające z wolności religii nie mogą żywić rozsądnego przekonania, że nie zetkną się z sądami zaprzeczającymi ich wierzeniom. Swoboda wyznania nie może być odczytywana jako zakaz wszelkiego rodzaju krytyki wobec wiary i przekonań.
Nareszcie w tej sprawie powraca normalność.

Na kanwie tej sprawy warto odnieść się jeszcze do art. 196 obowiązującego polskiego kodeksu karnego, który umożliwia karanie za znieważenie uczuć religijnych w sposób na tyle ogólny, że pozwala na dowolną interpretację - co w prawie karnym nie powinno mieć absolutnie miejsca.
Mam nadzieję, że ta wymuszona religijna wrzutka do k.k. doczeka się niezbędnej korekty.
Oby jak najszybciej.
Obserwuj wątek
  • dbender Ciekawe, czy ekstremiści się odwołają? 07.03.21, 16:08
   edico napisał:

   > Decyzją Sądu Rejonowego w Płocku trzy aktywistki oskarżone o obrazę uczuć relig
   > ijnych zostały uniewinnione. Jak uzasadniała sędzia, nie doszło do wypełnienia
   ...

   Ciekawe, czy ekstremiści i neofaszystowcy się odwołają.
  • edico Re: Wyrok w sprawie tęczowej Matki Boskiej 07.03.21, 17:45
   Płoccy biskupi godzą się z wyrokiem uniewinniającym wobec kobiet oskarżonych o rozlepianie nalepek z Matką Boską Częstochowską w tęczowej aureoli. Wyrok Sądu Rejonowego w Płocku w tej sprawie przyjęli "z bólem i smutkiem". Należy spodziewać się albo apelacji, albo zastosowania sankcji wobec sędzi wydającej ten wyrok w tym skatolicyzowanym kraju. A że byłby to kolejny dowód upaństwowienia religijnego fanatyzmu, to inna sprawa

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka