Dodaj do ulubionych

Kościół przed wstrząsem podobnym do reformacji

19.03.21, 22:36
Nadużycia seksualne wśród duchowieństwa dotykają Kościół katolicki na całym świecie. Kościół czekają być może wstrząsy jak w czasach reformacji - słychać w Watykanie (Deutsche Welle).
Bo w Kościele katolickim wybuchł jakby ogromny pożar. Irlandia, Chile, USA, Niemcy, Australia, Filipiny, Indie, Brazylia – pożar ten rozprzestrzenił się już na wszystkie kontynenty.
Jedno jest pewne – czas milczenia skończył się. Tak samo jak czas przymykania oczu. I to nie od momentu ujawnienia raportu na temat nadużyć seksualnych w niemieckim Kościele obejmujących lata 1946-2014, raportu sporządzonego na zlecenie Episkopatu Niemiec, którego streszczenie cytują tygodniki "Die Zeit" i "Der Spiegel".
Obserwuj wątek
  • snajper55 Re: Kościół przed wstrząsem podobnym do reformacj 19.03.21, 23:31
   edico napisał:

   > Nadużycia seksualne wśród duchowieństwa dotykają Kościół katolicki na całym świ
   > ecie.

   Ja bym to nazwał inaczej. Kapłani katoliccy tarzali się w nadużyciach seksualnych od stuleci, a owieczki pokornie godziły się, że ich pasterze ryćkają. Od niedawna owieczki zaczęły protestować i nazywać rzeczy po imieniu - gwałt gwałtem, pedofilię pedofilią a niegodziwość niegodziwością. Kapłani przyzwyczajeni przez stulecia do pokory owieczek usiłują przeczekać, aż owieczkom szaleństwo minie i znów będzie można z nimi robić wszystko co dusza kapłana sobie zażyczy..

   S.
   • edico Re: Kościół przed wstrząsem podobnym do reformacj 20.03.21, 01:31
    Nie bez kozery w kościele wiernych nazywa się stadem owiec i baranów. Nie bez kozery podstawową katolicką tzw. Modlitwę Pańską porównuje się do egipskiej modlitwy Echnatona tzw. ":modlitwa ślepców" zarzucając jej plagiat. Zrobili to na dodatek muzułmanie. Nie mam w tej chwili żadnego z tłumaczeń, ale niewątpliwym jest, że nowo rodząca się religia przejmowała i korzystała z wielu wcześniejszych wierzeń i zwyczajów. Odrzucając w chrześcijaństwie wszystko to, co nie mieści się w Biblii, katolicyzm staje się chudy, płaski i zbyt mało atrakcyjny - jak to quardian twierdzi - dla motłochu. Dopiero przejmowanie "pogańskich" tradycji przy stopniowej rezygnacji ewangelizowania ogniem i mieczem pod strachem stworzyło tę religię w znośnej pozornie akceptacji. Cała historia katolicyzmu pełna jest jednak do dnia dzisiejszego walk nie tylko ideologicznych. Ale cóż na ten temat mogą wiedzieć czy powiedzieć parafianie zamknięci w horyzontach panujących jeszcze dogmatów religijnych? Wydaje się, że nawet nie tak dawna historia krwawej niedzieli będzie odkryciem godnym lądowania na księżycu. Domniemam, że każdy taki fakt stanowi definitywne zagrożenie wpojonej dotychczasowej egzystencji ich życia. A o dotychczasowe życie i jego sens łącznie z jego barwami walczyć będzie nie tylko każdy ssak. Problem leży w otwartej i szeroko rozumianej edukacji, a nie zastępowaniem nauki wciskaniem religijnych dogmatów. Jestem przekonany o tym, że niepodważalne racje pozbawione by zostały fanatyzmu religijnego. Legiony Piłsudskiego skupiały nie tylko katolików, o czym współcześnie serwowana historia wydaje się całkowicie zapominać.
    • snajper55 Re: Kościół przed wstrząsem podobnym do reformacj 20.03.21, 03:44
     edico napisał:

     > Nie bez kozery w kościele wiernych nazywa się stadem owiec i baranów. Nie bez k
     > ozery podstawową katolicką tzw. Modlitwę Pańską porównuje się do egipskiej modl
     > itwy Echnatona tzw. ":modlitwa ślepców" zarzucając jej plagiat. Zrobili to na d
     > odatek muzułmanie. Nie mam w tej chwili żadnego z tłumaczeń, ale niewątpliwym j
     > est, że nowo rodząca się religia przejmowała i korzystała z wielu wcześniejszyc
     > h wierzeń i zwyczajów.

     Nowa religia niewątpliwie przejmowała wiele z wcześniejszych wierzeń, ale akurat "Modlitwa ślepców" wydaje się złym, gdyż nieistniejącym przykładem takiego przejęcia. Istnieje niewątpliwie hymn Echnatona do Atona, ale mnie trudno doszukać się podobieństw.

     www.kul.pl/wielki-hymn-do-atona,art_38987.html

     > Odrzucając w chrześcijaństwie wszystko to, co nie mieśc
     > i się w Biblii, katolicyzm staje się chudy, płaski i zbyt mało atrakcyjny - jak
     > to quardian twierdzi - dla motłochu. Dopiero przejmowanie "pogańskich" tradycj
     > i przy stopniowej rezygnacji ewangelizowania ogniem i mieczem pod strachem stw
     > orzyło tę religię w znośnej pozornie akceptacji.

     Przecież tak naprawdę nikogo nie interesuje co jest napisane w Biblii. Kogo obchodzą przykazania? Religia katolicka jest po prostu religią użyteczną dla wielu, dlatego zdobyła taką popularność. Religia ta jest użyteczna dla władzy, gdyż obiecuje poddanym sprawiedliwość po śmierci, a władza takiej sprawiedliwości się nie obawia. Religia ta jest użyteczna dla poddanych, gdyż pozawala im gnuśnieć w poddaństwie nie siląc się na jakieś bunty. Jest użyteczna dla wszystkich gdyż spowiedź i rozgrzeszenia uwalnia ich od wyrzutów sumienia. Zaspakaja różne potrzeby jak przynależności, daje satysfakcję z poznania Prawdy jedynej i ostatecznej, itd itp.

     Przykazania, nauki Jezusa będące formalnie treścią tej religii nie mają najmniejszego znaczenia. Przecież przykazania mogły by brzmieć wprost przeciwnie, Jezus mógłby nakazywać aby walczyć z nieprzyjaciołami czy pożądać żon bliźniego swego. Kościół katolicki nie musiałby się przy nowych przykazaniach zmieniać ani na jotę. Jego historia, jego czyny wyglądałyby dokładnie tak samo. Byłyby nawet bardziej zgodne z naukami Jezusa, które kościół katolicki od stuleci swym działaniem neguje.

     S.
     • edico Re: Kościół przed wstrząsem podobnym do reformacj 26.03.21, 21:48
      Masz rację, co do "Modlitwy ślepców". Błędem było uznanie sugestii bez jej sprawdzenia. Natomiast co do religii, ponieważ otacza nas ze wszystkich stron nie wykluczając władczego stanowiska władz w jej aurze, uważam, że jej powinna wpłynąć na rozpowszechnienie się pojęcia etyki w sposób obiektywny a nie w katolickiej interpretacji religijnej.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka