Dodaj do ulubionych

Oświatowy faszyzm katolicki po polsku?

31.03.21, 08:15
Doktor habilitowany nauk prawnych, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ogłosił utworzenie nowej dyscypliny naukowej opartej na nauczaniu duchownego dziedzictwa Stefana Wyszyńskiego. Jest to o tyle zaskakujące. że redagowane przez niego w latach 1932-39 Ateneum Kapłańskie propagowało antysemityzm i pochwały dla Hitlera!

Dlaczego przed 1939 rokiem pod redakcją rzeczonego kardynała, wkrótce błogosławionego Stefana Wyszyńskiego, dopuszczano się dawania fałszywego świadectwa, wręcz promowania polityki nazistowskiej?
Czy tylko dlatego, że Hitler nie przepadał za Żydami?

W okresie od 1932r. do 1939r. Stefan Wyszyński był rwktorem seminarium we Włocławku i redaktorem pisma Ateneum Kapłańskiego zamieszczając w nim również własne artykuły.

A oto niektóre trendy, myśli i wpisy zawierane w tym periodyku:

1. Ateneum Kapłańskie, zesz.1, t.41, r.24, 1938.
„Trudno nie przyznać słuszności twierdzeniom Hitlera, że Żyd pozostał obcym ciałem w organizmie narodów europejskich (...) Żyd zwalcza obcą jego psychice kulturę, wyrosłą na podłożu chrześcijaństwa. Jego przeobrażenie może się dokonać tylko na drodze religijnej – przez szczere bezinteresowne przyjęcie chrześcijaństwa.” Co to jest jak nie pochwała rasizmu i tym samem – faszyzmu ?

2. Ateneum Kapłańskie, zesz.1, t.41, r.24, 1938, str.23.
,,Dzisiejsza Trzecia Rzesza podjęła tytaniczną próbę realizacji wielkich idei, które mają przynieść odrodzenie ludzkości. Niemcy stały się obok Włoch rzecznikiem ideologii o zasięgu ogólnoludzkim.”

3. Ateneum Kapłańskie, zesz.1, t.41, r.24, 1938, str.23.
Rasizm kryje w sobie pewne zdrowe myśli, które dotychczas były tylko znane w szczupłym kole lekarzy i biologów i nie wywierały większego wpływu na politykę społeczną państwa. Dziś nadszedł czas na ich rehabilitację, wytworzył się życzliwy dla nich klimat duchowy, do ich przyjęcia dojrzała szersza opinia społeczna i one dotychczas zapoznawane rozpoczęły swój pochód zwycięski. Wyszły jednak poza granice wytyczone im przez filozofię i naukę".

4. Ateneum Kapłańskie, zesz.2, t.39, r.23, 1937, str.152.
„Zasady wychowawcze nacjonalizmu niemieckiego są WZORCEM dla innych narodów. W nacjonalizmie odbija się dusza Niemiec.”

Chyba nie trudno jest przyznać, że słowa te wprost usprawiedliwiały i promowały nazistowską ideologię w oczach ówczesnych Polaków. Czy takie wówczas było stanowisko Kościoła, który dzisiaj beatyfikuje kard. Wyszyńskiego? Przypomnijmy, że już w kwietniu 1933 roku (w tym roku Watykan zawarł konkordat z III Rzeszą Hitlera) w Niemczech zapowiadano bojkot żydowskich sklepów. Później już było tylko gorzej w wyszukiwaniu kolejnych wrogów do zwalczenia.

Do czego zmierza Czarnek ze swoją ekipą?
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka