Dodaj do ulubionych

Dieciństwo Jezusa.Ewangelia Tomasza

04.04.21, 16:23

UKARANIE SYNA ANNASZA. 3.750 1. I wtedy syn Annasza751, uczonego, który znajdował się tam z Józefem, wziął brzozową gałąź, wypuścił wodę, którą Jezus zebrał i wysuszył kałużę. 2 Jezus zaś, skoro ujrzał, co się stało, rzekł do niego: "Niech twoja latorośl pozostanie bez korzenia, a twój owoc stanie się suchy, jak gałąź zerwana przez wiatr". 3. I natychmiast dziecko uschło752.
UKARANIE DZIECKA. 4.753 1. Innym razem Jezus szedł ze swym ojcem i jakieś dziecko biegnąc uderzyło go w ramię. I natychmiast dziecko padło martwe. Zaś ci, którzy widzieli, co się wydarzyło, zawołali mówiąc: "Skąd jest to dziecko, bo wszystko, co mówi, natychmiast się wypełnia?" 2. A rodzice zmarłego dziecka przyszli do Józefa i rzekli do niego: "Nie możesz mieszkać z nami w tej wiosce z takim dzieckiem, albo raczej naucz je błogosławić, a nie przeklinać"754.

NAGANA JÓZEFA. 5.755 1. Józef więc podszedł do dziecka i zganił je mówiąc: "Dlaczego, synu mój, czynisz takie rzeczy? Ci ludzie cierpią i nas nienawidzą". Jezus zaś odpowiedział: "Jeśliby słowa mojego ojca nie były mądre, nie umiałby pouczać swoich dzieci". I dorzucił: "Nawet jeśli oni nie znaleźli przekleństwa, natychmiast otrzymają właściwą im karę". I ci, którzy się oburzali, oślepli. 2. Józef rozgniewał się i silnie pociągnął go za ucho756. 3. Jezus rzekł do niego: "Wystarczy ci szukać i znaleźć757, ty jednak nie postąpiłeś rozumnie".

JEZUS W SZKOLE. 14.776 1. Gdy Józef dostrzegł, że jest on inteligentny, nie chciał, by pozostawał on bez znajomości pisma i zaprowadził go do pewnego nauczyciela. I nauczyciel rzekł do niego: "Powiedz mi alfa". Potem dorzucił: "Powiedz beta". 2. I Jezus rzekł do niego: "Powiedz mi najpierw, co znaczy alfa, wtedy ja ci powiem, co znaczy beta". Nauczyciel rozgniewał się, uderzył go i natychmiast padł martwy. Jezus powrócił do swoich rodziców. I Józef zawoławszy jego matkę i nakazał jej, by nie pozwalała mu wychodzić z domu, aby ci, co go uderzą, nie umierali.

JEZUS PRZEMIENIA DZIECI W ŚWINIE. Innym razem przechodził Jezus przez tłum Żydów i zapytał: "Gdzie są wasze dzieci?" Oni odpowiedzieli: "Właśnie bawią się w chlewni. Zostały zamknięte w chlewie". Jezus wszedł do chlewa i zapytał: "Kto tam jest?" One rzekły: "Tu są świnie". Wtedy rzekł Jezus: "Stańcie się świniami!" I natychmiast stały się świniami790.

Dlaczego ewangelia Tomasza nie została włączona do Biblii?Teraz już wiecie.
Obserwuj wątek
    • edico Re: Dieciństwo Jezusa.Ewangelia Tomasza 04.04.21, 16:44
      W tej religii nie ma rzeczy niemożliwych. Sam "incydent" w świątyni żydowskiej rzuca światło na jego styl i sposób bycia. Nic dziwnego, że zmuszeni do uporządkowania swych prawd wiary biskupi przez cesarza Konstantyna Wielkiego zupełnie pominęli w doborze legendarnych wspomnień lata lata do jego 30 roku życia. Widocznie lepiej było wrzucić je w annały wielkiej tajemnicy wiary.
    • spinoff Re: Dieciństwo Jezusa.Ewangelia Tomasza 05.04.21, 01:27
      mim1656awo napisał:

> Dlaczego ewangelia Tomasza nie została włączona do Biblii?Teraz już wiecie.

Węszysz jakiś spisek, a takich apokryfów jest przecież pełno i są dostępne po polsku. Wg mojej skromnej wiedzy, źródłowe ewangelie (mówi się o co najmniej 2 jak dotąd nie zostały odnalezione nawet we fragmencie. Były pisane po hebrajsku, a te które znamy to greckie przekłady, czy raczej wersje. Najstarszymi zachowanymi tekstami są listy Pawła, nawróconego faryzeusza, podczas gdy pierwsi chrześcijanie rekrutowali się spośród esseńczyków, bo i Jezus był esseńczykiem. Jak inni Żydzi po upadku powstania rozproszyli się po cesarstwie i od tej pory przez długi, długi czas funkcjonowali jak judaizm rabiniczny, czyli w małych wspólnotach, często odciętych od reszty. w tych wspólnotach tworzyli nowe, własne teksty, zwane właśnie apokryfami, niewolne od obcych naleciałości. Łatwo było je rozpoznać już wtedy, bo po prostu znane były tylko regionalnie, podczas gdy teksty kanoniczne, jak 4 ewangelie, znane były w całym "świecie chrześcijańskim" Kanonem tak rozpoznanym posługiwali się chyba już Tertulian, Klemens, Orygenes, Ireneusz...
        • edico Re: Dieciństwo Jezusa.Ewangelia Tomasza 05.04.21, 19:43
          Określił bym to raczej jako podstawową bazę wdrażania w życie teologii spisku. Jeśli w tak sformułowanej doktrynie uwzględnimy podłoże wynikające z tzw. prawa naturalnego zupełnie pomijającego kwestię uwarunkowań stosowanych środków zmierzających do osiągnięcia celu, jawi się wręcz "doskonały" w swej istocie obraz religijnego miszmasz. W prawzorcowej formie taka przemoc jest tylko i wyłącznie znaną od tysięcy lat manifestacją przemocy bogów.

Jest to krótkie i treściwe podsumowanie zagadnienia, na co obydwaj słusznie zwróciliście uwagę.
          Tynfa nie dam, bo to i temat nie do żartów, ale browarek za podrzucenie tematu prawa naturalnego tak nachalnie ostatnio narzucanego się należy.
      • edico Re: Dieciństwo Jezusa.Ewangelia Tomasza 02.05.21, 22:39
        spinoff napisał:

> Węszysz jakiś spisek, a takich apokryfów jest przecież pełno i są dostępne po polsku.
        No i com z tego, skoro przeciętny parafianin nie ma o tym pojęcia a w kościołach nic się na ten temat nie mówi

> Wg mojej skromnej wiedzy, źródłowe ewangelie (mówi się o co najmniej 2 j
        > ak dotąd nie zostały odnalezione nawet we fragmencie.
        A na czym opierasz tę swoją wiedzę, skoro po tych nie odnalezionych ewangeliach nigdzie nie ma śladu?

> Były pisane po hebrajsku,
        Z ewangelii pisanej po hebrajsku znana jest tylko tzw. Ewangelia Hebrajczyków będąca prawdopodobnie luźnym przekładem z aramejskiego i to wyłącznie z kilku cytatów i omówień u Ojców Kościoła uchodząca za ewangelię Mateusza.

Reszta wpisu ma niewiele wspólnego o ile w ogóle ma z jakimiś hebrajskimi ewangeliami (z gr. εὐαγγέλιον, euangelion, dosł. dobra nowina) ). No co najwyżej ze starym testamentem, którego trudno jest nazwać ewangelią.
    • n4rmoorr Re: Dieciństwo Jezusa.Ewangelia Tomasza 05.04.21, 21:35
      Ewangelia według Tomasza inaczej Ewangelia świętego Tomasza Apostoła lub po prostu Ewangelia Tomasza, błędnie mylona z Ewangelią Dzieciństwa Tomasza i Księgą Tomasza - wczesnochrześcijański dokument o kontrowersyjnej datacji, niejasnego pochodzenia i przesłania przypisywany św. Tomaszowi, jednemu z dwunastu najbliższych uczniów Jezusa z Nazaretu. Zgodnie z samą jego treściom zawiera słowa, które zostały w sekrecie wypowiedziane przez mistrza do ucznia, a następnie przez tego ostatniego zapisane.I dlatego skarbie.
        • pocoo Re: Dieciństwo Jezusa.Ewangelia Tomasza 06.04.21, 19:48
          edico napisał:

> Niesamowite!!! A od kiedy to Kościół nabył sobie prawo dyskwalifikacji jednych
          > apostołów i hołubienia innych?
          >
          Prawem tortur i płonących stosów.
          Te cztery, które wsadzono do Biblii wybrał "duch święty", ten sam, który zapładniał dziewice.
          • edico Re: Dieciństwo Jezusa.Ewangelia Tomasza 08.04.21, 15:24
            Mam słabość do tego wersetu:

114 Rzekł im Szymon Piotr: Niech Mariham odejdzie od nas. Kobiety nie są godne życia. Rzekł Jezus: "Oto poprowadzę ją, aby uczynić ją mężczyzną, aby stała się sama duchem żywym, podobnym do was, mężczyzn. Każda kobieta, która uczyni siebie mężczyzną, wejdzie do królestwa niebios".
        • mim1656awo Re: Dieciństwo Jezusa.Ewangelia Tomasza 07.04.21, 17:59

Ewangelia Św.Tomasza, tekst mający tą samą wiarygodności jak inne ewangelie kanoniczne, opisuje wydarzenia z lat dziecięcych/młodzieżowych Jezusa.Jest tam opisane uśmiercenie przez Jezusa 2 dzieci, 1 dorosłego, oślepienie nieokreślonej ilosci osób oraz zamienienie kilku, kilkunastu dzieci w świnie.Jak wynika z opisu Św. Tomasza, zabójstwa i okaleczenia spowodowane przez Jezusa dziecko/chłopca były akcjami spontanicznymi które charakteryzują postępowanie dziecka/podrostka umysłowo jeszcze nie uformowanego.Zaciekawiła mnie reakcja niektórych Forumowiczów, umysłowo limitowanych, mających na celu obalenie wiarygodności tekstu Św.Tomasza, aby nie utożsamiać akcji Jezusa z morderstwami, okaleczeniami i zmianami żywej materii ludzkiego pochodzenia w żywą materię zwierzęcą.Komentarze tych Forumowiczów są całkowicie oddalone od prawdy i tylko prawdy, ba, są krzywdzące w stosunku do protagonisty.Przecież Jezus, syn Boga, w momencie narodzenia otrzymał władzę nad materią i moc paranormalną w ludzkim znaczeniu tego pojęcia.Reagując spontanicznie na krzywdy, jako dziecko/podrostek, nie zdawał sobie sprawy z mocy jaką posiadał z racji bycia synem Boga.Te właśnie akcje dokumentują niepodważalnie jego boskość objawioną już od dziecinnych lat.Trzeba to podkreślać, nie tuszować.Potem dorósł, zmądrzał i kontrolował własną moc i reakcje czyniąc różne cuda bez ofiar śmiertelnych, wręcz odwrotnie.Co do możliwości dojścia do dojrzałości umysłowej ze strony pewnych Forumowiczów, osobiście nie mam nadziei.A może są to potomkowie tych dzieci które zamknęły się w chlewni i negują przeszłą rzeczywistośc?

P.S.1.Aby nie było wątpliwości Forumowiczami do których się odnoszę nie są: edico, snajper55 (kolega po fachu;kiedy po otrzymaniu 7 dniowej przepustki jako nagrodę za strzelanie TT pojechałem w mundurze polowym do rodziców odległych 450 km i jechałem „okazjami”, zatrzymywali się wszyscy i nie chcieli grosza), lumpior, awariant, pocoo, kociak40.
          2.Forbes opublikował listę miliarderów, ludzi najbogatszych ($) na świecie na 5 kontynentach w 2021 roku.Jest 2.775 o 660 więcej niż w 2020 roku.Tylko we Włoszech jest ich 46.Najbogatszy ma 25,1 miliardów $, najbiedniejszy tylko 1 miliard $.W jakiego boga wierzą?Ten bóg – S z pionową kreską – daje im absolutną władzę i wolność wyboru
          • awariant Re: Dieciństwo Jezusa.Ewangelia Tomasza 07.04.21, 23:41
            mim1656awo napisał:

> P.S.

Nie wydaje mi się, żeby z perspektywy dwóch tysiącleci można było łatwo ocenić
            mentalność przodków. Zapewne czyny przypisywane przez Tomasza Jezusowi
            nie były w onym czasie ani niczym szczególnie nagannym, ani niezwykłym.
            Równouprawnienie jest stosunkowo nowym wynalazkiem naszej cywilizacji
            i trudno je odnosić do społeczeństwa kastowego - pewnie takie zachowania
            pana w stosunku do niewolników czy władcy w stosunku do poddanych
            nie były niczym szczególnym. "Zbrodnia" wymagała kary i tyle. Każdy musiał
            znać swoje miejsce w hierarchii , a Jezus przecież był synem bożym i władcą.

Wielu uczonych uważa, że wszystkie uznawane i zapewne część nieuznawanych
            ewangelii miała wspólne źródło - zapewne spis myśli i czynów guru chrześcijan.
            Przykładowo, wątek świń pojawia się u innych ewangelistów i, jak mnie się zdaje,
            u Tomasza, jako nie mający żadnego potwierdzenia, celowo został cofnięty
            do nieokreślonego bliżej czasu i miejsca i ubrany w opowieść o dzieciach.
            Inni ewangeliści umieścili tę przypowieść w odmiennych okolicznościach.
            Kluczowym motywem była tu zamiana w świnię jako zwierzę nieczyste.

Nie wydaje mi się, żeby dorosły Jezus znał treść ewangelii, skoro nie naprawił
            popełnionych w dzieciństwie błędów, co jako Bóg łatwo mógł uczynić.
          • spinoff Re: Dieciństwo Jezusa.Ewangelia Tomasza 01.05.21, 14:33
            mim1656awo napisał:

>

> P.S.1.Aby nie było wątpliwości Forumowiczami do których się odnoszę nie są: edi
            > co, snajper55 (kolega po fachu;kiedy po otrzymaniu 7 dniowej przepustki jako na
            > grodę za strzelanie TT pojechałem w mundurze polowym do rodziców odległych 450
            > km i jechałem „okazjami”, zatrzymywali się wszyscy i nie chcieli grosza), lumpi
            > or, awariant, pocoo, kociak40.

Listę osób, do których się "nie odnosisz" czytałem z rosnącym strachem, że się tam odnajdę.
      • edico Re: Dieciństwo Jezusa.Ewangelia Tomasza 08.04.21, 15:17
        n4rmoorr napisał(a):

> Ewangelia według Tomasza inaczej Ewangelia świętego Tomasza Apostoła lub po pro
        > stu Ewangelia Tomasza, błędnie mylona z Ewangelią Dzieciństwa Tomasza i Księgą
        > Tomasza - wczesnochrześcijański dokument o kontrowersyjnej datacji, niejasnego
        > pochodzenia i przesłania przypisywany św. Tomaszowi, jednemu z dwunastu najbliż
        > szych uczniów Jezusa z Nazaretu. Zgodnie z samą jego treściom zawiera słowa, kt
        > óre zostały w sekrecie wypowiedziane przez mistrza do ucznia, a następnie przez
        > tego ostatniego zapisane.I dlatego skarbie.

Jako uzupełnienie przedstawionych w tym wpisie informacji warto jest podkreślić, że poza Listami Pawła, żadna z kanonicznych ewangelii nie jest „podpisana". Ponadto biblioznawcy powszechnie uznają, że ewangelie Marka, Łukasza, Mateusza i Jana nie są ich dziełem, a imiona i autorstwo apostołów dodano im później.
        Jednocześnie ewangelia Tomasza rozpoczyna się słowami:
        „Oto tajemne słowa wypowiedziane przez żyjącego Jezusa, które spisał bliźniak Judasz Tomasz".

W każdym bądź razie czy owak autorstwo Tomasza nie jest mniej prawdopodobne niż czterech ewangelistów. Natomiast Paweł nie był apostołem Jezusa i jak sam przyznaje Jezusa osobiście nie znał (List do Galatian 1:16).
      • edico Re: Dieciństwo Jezusa.Ewangelia Tomasza 02.05.21, 20:51
        Nie ma żadnego znaczenia, czy jest mylona z tą czy inną nazwą, ale jest i nie znalazła się w wybiórczo kompilowanym Nowym Testamencie.

Jak podpowiada Ewangelia wg św. Jana, Chrystus powiedział Tomaszowi: „Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli”. W praktykowanej polityce Krk jest zupełnie inaczej – przeklęci, którzy uwierzyli, choć widzieli i powinni wiedzieć.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka