Dodaj do ulubionych

Teologia prawa natury czy zwykły spisek religijny?

05.04.21, 21:53
Tzw. prawo jest postulowany postulowanym odmiennym i sprzecznym prawem pozytywnym porządkiem prawnym. Różne doktryny naturalnoprawne prowadzą do dzisiaj spory co do źródeł prawa natury, jego istoty, treści i stosunku do prawa stanowionego określanego pozytywizmem prawniczym.

Źródłem prawa naturalnego ma być sama natura rozumiana przez jednych jako wola Boga, a przez innych jako nakaz rozumu lub wrodzonego poczucia sprawiedliwości opartej na arystotelesowskiej etyce zmierzającej do poszanowaniu praw innych osób. Nie negowałem istnienia prawa naturalnego, ale traktowałem je jako echo młota parowego pracującego w stalowni. Przyczyn tego było wiele a i dzień dzisiejszy dostarcza ich wcale nie mało. Do pewnej zadumy sprowokował mnie wątek mim1656awo zatytułowany "Dzieciństwo Jezusa.Ewangelia Tomasza", w którym spinoff zarzucił autorowi wątku węszenie religijnego spisku z powodu przytoczenia kilku cytatów z apokryfów dotyczących życia Jezusa całkowicie pominiętych w obowiązujących ewangeliach. Jest to reakcja tak samo zaskakująca jak i zadziwiająca. Myślę, że wielu interesujących się statusem Kościoła i jego historią niezbyt pochlebnie przyjmuje prawie 2-tysiącletnie ukrywanie tego, co leży u rzeczywistych podstaw organizacji tego systemu religijnego i co właściwie leży u podstaw takiego stanowiska spinoff'a.

Na szczęście dla jednych i nieszczęście dla drugich, 14 czerwca 1966 roku Watykan ogłosił zniesienie indeksu ksiąg zakazanych, na którym znalazła się również Biblia, którą pod groźbą ekskomuniki katolicy nie powinni czytać ani rozpowszechniać. Indeks ksiąg zakazanych (łac. "Index librorum prohibitorum") jest chyba najbardziej znanym przykładem kościelnej cenzury. Tradycja niszczenia niebezpiecznych ksiąg ma jednak w przypadku chrześcijaństwa głębokie korzenie. Już w pierwszych wiekach wydawano zakazy dotyczące lektury pism propagujących błędne poglądy dotyczące wiary. Jako pierwszy przypadek kontroli życia intelektualnego wiernych jest zakaz publikacji i czytania nieautoryzowanego "Życiorysu św. Pawła", który uchwalono w 150 roku podczas zjazdu biskupów w Efezie. Czemu ma jeszcze służyć dezaprobata czytania i przytaczania cytatów z apokryfów przez spinoff'a?

Otóż oprócz uznanych w kościele czterech ewangelii kanonicznych istnieją jeszcze inne ewangelie niekanoniczne tzw. apokryficzne. Spis apokryfów można znaleźć tutaj:
Tekst linku
forum.gazeta.pl/forum/w,721,171519546,171519546,Diecinstwo_Jezusa_Ewangelia_Tomasza.html
Przechodząc do meritum, spinoff tłumaczy, że:
(...)"Żydzi po upadku powstania rozproszyli się po cesarstwie i od tej pory przez długi, długi czas funkcjonowali jak judaizm rabiniczny, czyli w małych wspólnotach, często odciętych od reszty. w tych wspólnotach tworzyli nowe, własne teksty, zwane właśnie apokryfami, niewolne od obcych naleciałości. Łatwo było je rozpoznać już wtedy, bo po prostu znane były tylko regionalnie, podczas gdy teksty kanoniczne, jak 4 ewangelie, znane były w całym "świecie chrześcijańskim"(...).

Nie przeczę, ale nie znajduję żadnego uzasadnienia, dlaczego to właśnie naleciałości rzymskiej diaspory miały być jedyną podstawą tej religii a nie np. Aleksandria dysponująca dużym zapleczem filozoficzno-naukowym (Hypatia, Filon), czy Antiochia, Cyrenaika, Edessa, Efez czy Kartagina?

Jeśli prześledzimy na mapie punkty-miasta największych skupisk chrześcijan okazuje się, że prawie wszystkie znajdują się w basenie Morza Śródziemnego i jest ich więcej na wschodniej jego części, w Azji Mniejszej i Afryce, a tym więcej, im bliżej do Jerozolimy. A także w Galii, Lyonie i Vienne.

Mapa:
i.racjonalista.pl/img/strony/the-spread-of-christianity.gif
O zwycięstwie chrześcijaństwa zadecydowały przede wszystkim dwa czynniki:
- struktura i organizacja kościelna oraz
- pomoc ze strony państwa.
Gdyby chrześcijaństwo nie przekształciło się w Kościół, to dziś o jego istnieniu moglibyśmy się dowiedzieć z książek historycznych
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka