n4rmoorr
02.05.21, 21:34
Różnica w kalendarzu między Wielkanocą rzymskokatolicką i prawosławną wynika z nieco innego sposobu wyliczania daty tego święta w obu obrządkach. Według portalu cerkiew.info wyznaczenie terminu świąt Wielkiej Nocy następuje: po przesileniu wiosennym (21 marca), po passze żydowskiej, po pierwszej wiosennej pełni księżyca i zawsze w niedzielę.
To oznacza, że tylko raz na kilka lat Wielkanoc przypada w tym samym terminie u wszystkich chrześcijan. Najbliższe wspólne świętowanie przypadnie dopiero na rok 2025 i będzie to 20 kwietnia. W prawosławiu Wielkanoc rozpoczyna się nie poranną rezurekcją, ale już przed północą z soboty na niedzielę, gdy wierni przybywają do cerkwi na kilkugodzinne nabożeństwo jutrzni paschalnej.
O północy odbywa się uroczysta procesja. Wierni ze świecami, chorągwiami i ikonami, przedstawiającymi wychodzącego z grobu Chrystusa, śpiewając hymny i przy wtórze bicia dzwonów okrążają cerkiew trzy razy. Następnie zatrzymują się przed zamkniętymi drzwiami świątyni, które symbolizują wejście do grobu Jezusa. Duchowny trzykrotnie puka w drzwi i oznajmia: „Chrystus zmartwychwstał.”. Na co zebrani odpowiadają: „Prawdziwie zmartwychwstał!", po czym wchodzą do środka, by rozpocząć radosne świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego.