Dodaj do ulubionych

Parafianizm jest szkodliwy dla Polski

04.05.21, 06:18
Potwierdza to nie tylko historia Polski ale także historia świata na przestrzeni ostatnich 2 tys. lat
Obserwuj wątek
   • privus Re: Parafianizm jest szkodliwy dla Polski 05.06.21, 21:30
    Wszystko zależy, kto czego szuka. Etiopia po Gruzji i Armenii jest najstarszym państwem chrześcijańskim na świecie. Posługuje się obrządkiem aleksandryjskim znacznie starszym od rzymsko-pogańskich naleciałości. A tym bardziej od katolicyzmu fundowanego Polsce.
  • edico Re: Parafianizm jest szkodliwy dla Polski 06.05.21, 11:25
   Pozwoliłem sobie na wrzucenie tego tematu wątku dzieląc się - być może nie koniecznie słusznymi - odczuciami i przemyśleniami. Styl i forma prowadzenia czy włączania się do dyskusji na przez niektórych forumowiczów tak różna, jak różne bywa nasze społeczeństwo. Tym bardziej, że uzasadnieniem dla tak prezentowanej swojej jedynie słusznej racji jest powszechnie znana zasada "A w Ameryce...". Czasami odnoszę wrażenie dochodzących odgłosów z jakiegoś zamkniętego środowiskowo otoczenia przypominającego jakieś enklawy społeczne czy fawele. Nie wydaje mi się, by takie samonośne getto obyczajowe getto było ucywilizowanym bigosem w Ognisku, czy flakami u Kombatantów.

   Delikatnie określając, wręcz niezbyt zachęcająco wygląda konfrontacja tego zjawiska nie tylko z Zachodnią Europą. Przykładem może być Polonia Duńska, która na pewien okres ograniczyła swe kontakty z emigracją lat 80-tych ub. wieku. Polonia RPA pokusiła się nawet o wystąpienie do władz o deportację z kraju nieprzynoszących im chluby rodaków. Forma i próby nachalnego sprowadzania innych do swoich horyzontów myślowych - przynajmniej u mnie - też nie budzi zachwytów.
   Sam problem uwidacznia się w tym, że np. młody emigrant (wewnętrzny czy zewnętrzny) powinien odrzucić swój parafianizm i pogłębić znajomość polskiej kultury, co w chwili obecnej jest o wiele łatwiej osiągnąć w Paryżu czy w Londynie niż nad Wisłą. Nie ma smutniejszego widoku jak tzw. ludzie z nikąd, którzy mówią z obcym akcentem po angielsku i błędnie po polsku, którzy nie są ani stuprocentowymi Polakami ani stuprocentowymi Brytyjczykami, którzy są nie tylko bez własnej ojczyzny ale i bez własnej kultury.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka