Dodaj do ulubionych

Dylematy polskiego katolicyzmu

08.05.21, 12:44
Widzę w nim wiele fałszywych stereotypów i zadawnionych religijnych uprzedzeń, a jednocześnie w zbyt wielu przypadkach występuje brak podstawowej wiedzy o własnej religii. Nie trudno przy tym jest dostrzec różnice między tym co się głosi po kościołach, a codzienną praktyką. Widzę w tym przede wszystkim fatalną spuściznę polskiego kościoła rzymsko-katolickiego skierowanego ludu jako systemu religijnego.

System ten od dawna nie spełnia swojej funkcji nie tylko ze względu na niefrasobliwość w traktowaniu swoich wiernych, ale przede wszystkim na brak determinacji w poszukiwaniu prawdy, a w wielu wypadkach wręcz jej ukrywania. W ten sposób dla wielu katolików w Polsce nadal wystarcza jedynie zadowalenie rytuałów, nabożeństw lub widoku kościelnych autorytetów. Już kiedyś pisałem, że o ile ze Świadkami Jehowy (a przecież to też chrześcijanie) można pozwolić sobie na wymianę pogladów w kwestii zawartości Pisma Świętego, to dla znakomitej większości znanych mi katolików jest to "tabula rasa".

Wmawia nam się, że prawdziwe są jedynie "wartości chrześcijańskie" przekazywane przez Kościół katolicki w sytuacji, gdy w samym Kościele przeczy się tym twierdzeniom. W czasie dyskusji nad preambułą do konstytucji Trzeciej Rzeczypospolitej jeden z filozofów z KUL-u oświadczył bez ogródek, że katolickich wartości w ogóle nie ma. A przecież mówiąc o wartościach, nie o takie wartości religijne chodzi. Chodzi zaś o takie, jak np. prawda, dobro, piękno, sprawiedliwość itp.

Ponieważ - jak widać - coraz trudniej jest odwoływać się nie tylko do katolickiego systemu etycznego, punktem oparcia stały się dzisiaj mizmaty coraz częściej dyskutowanego prawa naturalnego. Punktami odniesienia dla tak stanowionego prawa muszą być w następstwie coraz częściej ruchome piaski, ponieważ zdecydowanie bardziej - niż kiedykolwiek - uzależnione zostaną od tego, kto aktualnie sprawuje władzę. Przy radykalnych zmianach prawa dotyczącego także kwestii etycznych i światopoglądowych, za każdym razem ta druga strona będzie się słusznie czuła pokrzywdzona.

Czy nie odzywa się czasem na dzień dzisiejszy po raz kolejny znana z historii tego Kościoła zasada "kto nie z Mieciem, tego zmieciem"?
Obserwuj wątek
  • edico Re: Dylematy polskiego katolicyzmu 08.05.21, 14:47
   Znakomita większość zarzutów, które stawia się religijnej ekspansji Krk w Polsce na system prawa świeckiego dotyczy zmuszania do podporządkowania się innych tym normom, których oni nie uznają. Są przecież jednak ludzie, którzy chcą żyć inaczej, według innych norm, systemów czy kryteriów. A jest ich coraz więcej.

   I co z nimi?

   Czy „logika” typu: wszystko, co niekatolickie, a co zdobywa popularność, chwyta ludzi za serca i pcha do działania, jest wytworem jakiejś ideologii, która zagraża Kościołowi?

   Taka katolicka doktryna zrobiła swoje nie tylko w samej Irlandii.

   Katolickie zaślepienie w społeczne panowanie Chrystusa znane jest nie od dzisiaj ze swoich skutków.
   Jeszcze 50 lat temu encykliki papie­skie głosiły naukę o państwie wyzna­niowym, nadrzędności władzy duchowej nad władzą świecką, pośredniej władzy Kościo­ła między bogiem a ludzkością była nadal znana, choć już wówczas poważnie krytykowa­na.

   Czy nadal tę naiwną ekspansję mają uzasadniać słowa "Pan odpowiedział Mojżeszowi: «Oto Ja uczynię cię jakby Bogiem faraona, a Aaron, brat twój, będzie twoim prorokiem."? (Wi 7:1).

   Chyba czas na opamiętanie nie tylko orkiestry Jędraszewskiego.
  • michael.nowik Re: Dylematy polskiego katolicyzmu 08.05.21, 22:52
   Jak te zydowskie giganty, tak jakby lodowce miazdzące, Google i Facebook materialnie zrujnują kosciol Katolicki jescze bardziej, to bedzie zle. Sprawdze sami na Wikipedii czy gdziesz kto stworzyl te Internetowe giganty jak mi nie wierzycze.

   Kazdego dnia na Internecie decydujeme przysłosć katolickiej wiary na swiecie. Mozna unikac Google i Facebook aby ratować kosciol Katolicki.
    • michael.nowik Re: Dylematy polskiego katolicyzmu 09.05.21, 11:08
     Wiesz ze katolicka wiara jest bardzo dobra bo robi lud pokoju i grzecznosci z wiernych. Tylko ze zakaz męskej masturbacji jest cos w stylu samobujcze/rakotworcze. Wiem ze takie stanowisko kosciola dla wiernych, nie wolno masturbowac sie, znaczy ze trudno bedzie utrzymac wiernych. Ja bym chyba walczył o katolicką teokracje gdyby nie to ze nie wolno sie masturbowac.
     • edico Re: Dylematy polskiego katolicyzmu 09.05.21, 11:43
      michael.nowik napisał:

      > Wiesz ze katolicka wiara jest bardzo dobra bo robi lud pokoju i grzecznosci z w
      > iernych.

      Rzeź Waldensów w pełnym zakresie potwierdza wszystko to, co dobrego robi ta wiara. Przez 150 lat polowano na nich, dopóki nie ubito ostatniego. Stalin wśród swoich zwolenników też miał tylko bardzo dobry i spokojny lud pokoju oraz wszelkiej grzeczności i taktu :)
   • edico Re: Dylematy polskiego katolicyzmu 09.05.21, 09:46
    Mam nieco inny punkt spojrzenia na te sprawy. Otóż np. w samej Polsce latach 70-tych ub. wieku takich plemion Bantu z własnymi Bogami było powyżej 140. Dzisiaj biorąc pod uwagę aktualny stan prawny przypuszczam, że nie będzie ich mniej. Jeśli doda się fakt, że każde z tych plemion funkcjonuje na własnej boskiej orbicie i w swoim czasie, pozostaje wcale nie bagatelny do rozwiązania problem społecznej grawitacji. Możemy oczywiście rozważać to zagadnienie zarówno w systemie matematycznym jak fizykalnym, co nie wyczerpuje jeszcze wątpliwości ograniczonych warunkami poznania. Ale można podchodzić do tego w zagadnienia również w układzie wielu matasystemów w sposób zdeterminowany przez te czy inne poglądy religijne. Pozostaje tylko poszukiwanie odpowiedzi, gdzie w takich metanaukach kończy się logika a zaczyna się kreacja zarówno w czasie jak i przestrzeni.
    • edico Re: Dylematy polskiego katolicyzmu 22.05.21, 19:44
     Ten kościół sam się miażdży od wewnątrz o od zewnątrz. Był taki wątek mówiący o tym, że w tym kościele wszystko jest możliwe. Nie jest to najnowsza informacja, ale potwierdzająca taki wniosek:
     Ksiądz uczył w szkole, a na plebanii miał substancję do produkcji pigułek gwałtu

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka