Dodaj do ulubionych

Polacy nie gęsi i swoje święto mają

21.06.21, 23:14
Koniec czerwca każdego roku jest okazją do przypomnienia sobie o słowiańskiej Nocy Kupały. Istotą było spotkanie się określonej społeczności w najkrótszą noc roku i wzajemne biesiadowanie przy rozpalonych ogniskach. Nie należy o nich zapominać, chociaż powodem do wstydu powinno być to, że tradycje Nocy Kupały stały się całkowicie wymazane z pamięci i nie potrafimy zrobić z tego święta atrakcyjnego produktu.

A może wbrew wielu innym przymusowym świętom zacząć faktycznie świętować Noc Kupały sławiącą mityczną postać słowiańskiego boga miłości Kupały?

Zadbajmy więc o te tradycyjne i najmilsze chyba każdemu sercu stare słowiańskie święto radośnie i po swojemu. Ja wybieram się na organizowane ognisko na działce z całą rodziną.

https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/Qotk9kpTURBXy81ZDdkNTQ0Yzg5Y2JkNjdmNzg1M2MxMTJhZjhkOTEyMS5qcGeSlQMAAM0DTc0B3JUCzQOdAMPDgqEwBaExAQ

Zabieganym przypominam - we wtorek najkrótsza noc w roku.
Obserwuj wątek
  • jacek_x Re: Polacy nie gęsi i swoje święto mają 26.06.21, 08:00
   edico napisał:

   > Koniec czerwca każdego roku jest okazją do przypomnienia sobie o słowiańskiej N
   > ocy Kupały.
   ====================
   Wspaniale swięto, szkoda że dziś już nieaktualne.
   Zainteresowalem się tym sielskim obrazem powyżej zamieszczonym przez Edico, gdyż jeżeli mnie pamięć nie myli to były czasy gdy największym dobrem społecznym i gospodarczym był człowiek. Przybyli do Wielkopolski Duńczycy zwani Wikingami założyli "korporację" trudniącą się wymuszeniami i handlem. Nie było wtedy przemysłu (piękne polskie słowo), rolnictwo jeszcze nie znało fasoli, pomidorów ani kartofli. Najważniejszym towarem był czlowiek. Łapano więc tych "tańczących przy ognisku" i wysyłano na Zachód aż do Bralina (obecnie Berlin) gdzie na największym w ówczesnej Europie targu niewolników sprzedawano tych slowiańskich "Murzynów"podobnie jak dziś smaczną polską wieprzowinę. Chrzest Polski w ok.966 roku dał monopol na ten proceder dynastii Piastów, szczegolnie synowi Mieszka I Bolesławowi, który pod koniec życia uznany został za kulturowego potomka Karola - Carolus Magnus (po polsku króla).Tańczący przy ogniskach najczesciej tracili wolność jak mieszkańcy Wybrzeża Kości Słoniówej w XVIII wieku i trafial iprzeważnie do Hiszpanii i Francji, po drodze (w przypadku mężczyzn) przechodząc "zabieg" kastracji, czyli obcięcia jaj.
   • edico Re: Polacy nie gęsi i swoje święto mają 26.06.21, 09:28
    Niestety, ale historia Polski sprzed roku 966 jest nie tylko mało znana, ale także celowo wypaczona. A jest to wielka szkoda. Np. między innymi chrześcijaństwo dotarło na tereny Polski o wiele wcześniej, niż się naucza. Poprostu zostało zniszczone przez ekspansywny katolicyzm łącznie z tradycjami słowiańskimi. Pisałem na ten temat już na forum.

    Pozdrawiam
    • jacek_x Re: Polacy nie gęsi i swoje święto mają 26.06.21, 11:16
     edico napisał:

     "(...) Poprostu zostało zniszczone przez ekspansywny katolicyzm łącznie z tradycjami słowiańskimi. Pi
     > sałem na ten temat już na forum.
     >
     > Pozdrawiam
     >
     ==========
     Nie czytalem, ale podobno grasowało po Malopolsce i Podkarpaciu (przed 966 rokiem) bardzo wielu bizantyjskich misjonarzy.
     • n4rmoorr Re: Polacy nie gęsi i swoje święto mają 26.06.21, 11:34
      jacek_x napisał:

      > edico napisał:
      >
      > "(...) Poprostu zostało zniszczone przez ekspansywny katolicyzm łącznie z trad
      > ycjami słowiańskimi. Pi
      > > sałem na ten temat już na forum.
      > >
      > > Pozdrawiam
      > >
      > ==========
      > Nie czytalem, ale podobno grasowało po Malopolsce i Podkarpaciu (przed 966 roki
      > em) bardzo wielu bizantyjskich misjonarzy.
      Cyryl i Metody .Na Wiki to jest .Ale skomplikowana ta wyszukiwarka .Łatwiej wkleić katechizm.
      • edico Re: Polacy nie gęsi i swoje święto mają 26.06.21, 13:46
       n4rmoorr napisał(a):


       > > Nie czytalem, ale podobno grasowało po Malopolsce i Podkarpaciu (przed 96
       > 6 roki
       > > em) bardzo wielu bizantyjskich misjonarzy.
       > Cyryl i Metody .Na Wiki to jest .Ale skomplikowana ta wyszukiwarka .Łatwiej wkl
       > eić katechizm.

       To prawda. Gdyby było bardziej zwycięsko i tryumfalnie dla katolików, warto wiedzieć o tym, że chrześcijaństwo rytu greckiego na terenach słowiańszczyzny otrzymało przywilej odprawiania obrządku religijnego w czterech językach w tym także polskim. Co się później z tym wszystkim stało, najlepiej odpowie zarówno znana jak i raczej skrzętnie ukrywana historia. Przypuszczam jednak, że w najbliższym czasie Czarnek znanym gnostycznym zwyczajem zniechęci do takiej lektóry.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka