Dodaj do ulubionych

rozważania biblijne

20.09.21, 17:11
Ze znajomością "słowa bożego" wśród katolików bywa różnie. Owszem, znają najpopularniejsze cytaty, przypowieści, czy nawet całe historie z biblii. Traktują je dosłownie, albo symbolicznie w zależności od miejsca na skali absurdu.

Proponuję zabawę, w której wszyscy będziemy mogli wykazać się znajomością nie tylko biblii, ale też jej domniemanych autorów (a sorki, zapomniałam, że CAŁA biblia jest pisana pod dyktando samego Boga i to on jest autorem), historii powstawania i formowania w jedną "świętą" księgę.

Chyba przydałoby się jakieś uaktualnienie, bo to, co jeszcze uszło w X wieku nijak nie uchodzi w wieku XXI. Czy wypada Bogu dawać ludziom takie rady?:

Księga Powtórzonego Prawa 22:28-29
Jeśli mężczyzna znajdzie młodą kobietę - dziewicę niezaślubioną - pochwyci ją i śpi z nią, a znajdą ich, odda ten mężczyzna, który z nią spał, ojcu młodej kobiety pięćdziesiąt syklów srebra i zostanie ona jego żoną. Za to, że jej gwałt zadał, nie będzie jej mógł porzucić przez całe swe życie.

I nie tłumaczcie się, że Nowy Testament unieważnił Stary Testament, bo nic takiego nie miało miejsca. Chyba, że o czymś nie wiem to chętnie się dowiem. Gdy już wytłumaczycie mi ten fragment tak, żeby mnie przekonać, że to ma sens, to weźmiemy na tapetę coś z Nowego Testamentu, żeby nie było, że tylko stary:

Ewangelia wg. św. Mateusza 21:18-22
Wracając rano do miasta, uczuł głód. 19 A widząc drzewo figowe przy drodze, podszedł ku niemu, lecz nic na nim nie znalazł oprócz liści. I rzekł do niego: "Niechże już nigdy nie rodzi się z ciebie owoc!" I drzewo figowe natychmiast uschło.

Mowa o Jezusie. Jak to możliwe, że syn boży jest taki małostkowy, nerwowy i niewyrozumiały dla natury, którą sam stworzył? Ale to zostawmy na później.

Najpierw wytłumaczcie, czy stosujecie tę pierwszą zasadę w XXI, a jeśli nie to dlaczego? Nie interesują mnie tłumaczenia, że to było do Żydów kilka tysięcy lat temu. Skoro słowo boże jest dane raz na zawsze to raz na zawsze.

Obserwuj wątek
    • snajper55 Re: rozważania biblijne 21.09.21, 04:26
      wawrzanka napisała:

> Ze znajomością "słowa bożego" wśród katolików bywa różnie. Owszem, znają najpop
      > ularniejsze cytaty, przypowieści, czy nawet całe historie z biblii. Traktują je
      > dosłownie, albo symbolicznie w zależności od miejsca na skali absurdu.
      >
      > Proponuję zabawę, w której wszyscy będziemy mogli wykazać się znajomością nie t
      > ylko biblii, ale też jej domniemanych autorów (a sorki, zapomniałam, że CAŁA bi
      > blia jest pisana pod dyktando samego Boga i to on jest autorem), historii powst
      > awania i formowania w jedną "świętą" księgę.
      >
      > Chyba przydałoby się jakieś uaktualnienie, bo to, co jeszcze uszło w X wieku ni
      > jak nie uchodzi w wieku XXI. Czy wypada Bogu dawać ludziom takie rady?:
      >
      > Księga Powtórzonego Prawa 22:28-29
      > Jeśli mężczyzna znajdzie młodą kobietę - dziewicę niezaślubioną - pochwyci ją i
      > śpi z nią, a znajdą ich, odda ten mężczyzna, który z nią spał, ojcu młodej kob
      > iety pięćdziesiąt syklów srebra i zostanie ona jego żoną. Za to, że jej gwałt z
      > adał, nie będzie jej mógł porzucić przez całe swe życie.
      >
      > Najpierw wytłumaczcie, czy stosujecie tę pierwszą zasadę w XXI, a jeśli nie to
      > dlaczego? Nie interesują mnie tłumaczenia, że to było do Żydów kilka tysięcy la
      > t temu. Skoro słowo boże jest dane raz na zawsze to raz na zawsze.

No cóż, mogę powiedzieć że się do niego stosuje, gdyż nigdy nie znaleziono mnie z pochwyconą przeze mnie niezaslubioną dziewicą.

Co słowo boże przewiduje w takim przypadku? Kto komu płaci, ile i za co?

S.
      • pocoo Re: rozważania biblijne 21.09.21, 09:01
        snajper55 napisał:

> No cóż, mogę powiedzieć że się do niego stosuje, gdyż nigdy nie znaleziono mnie
        > z pochwyconą przeze mnie niezaslubioną dziewicą.

Tylko głupek daje się złapać.

> Co słowo boże przewiduje w takim przypadku? Kto komu płaci, ile i za co?
        >
        > S.
        Płaci się za nocleg w recepcji hotelu, a dziewicy kupuje ciuch.
        • snajper55 Re: rozważania biblijne 21.09.21, 22:07
          pocoo napisała:

> snajper55 napisał:
          >
          >
          > > No cóż, mogę powiedzieć że się do niego stosuje, gdyż nigdy nie znalezion
          > o mnie
          > > z pochwyconą przeze mnie niezaslubioną dziewicą.
          >
          > Tylko głupek daje się złapać.
          >
          > > Co słowo boże przewiduje w takim przypadku? Kto komu płaci, ile i za co?
          > >
          > > S.
          > Płaci się za nocleg w recepcji hotelu, a dziewicy kupuje ciuch.

No fakt, tak to zwykle bywa. :)

S.
      • wawrzanka Re: rozważania biblijne 21.09.21, 09:34
        n4rmoorr napisał(a):

> Nikt ci nie da tyle miłości jak młoda kobieta.I to jest przekaz biblii .I co tu dużo pisać

Przekaz z biblii jest taki, że kobieta jest własnością mężczyzny: najpierw ojca, później męża. Bóg mówi tylko do mężczyzn. Nawet "przykazania" dotyczące kobiet przeznaczone są tylko dla uszu mężczyzn. Żadna kobieta nie jest godna boskiego spojrzenia, że o słowie nie wspomnę. Jaki z tego wniosek? Jahwe jest bogiem dla mężczyzn. Kobiety nigdy nie stworzyły dla siebie żadnej bogini. Bo po co bogini druga bogini?

• pocoo Re: rozważania biblijne 21.09.21, 10:34
          wawrzanka napisała:

> Jahwe jest bogiem dla mężczyzn.

I niech go słuchają.

> Kobiety nigdy nie stworzyły dla siebie żadnej bogini. Bo po co bogini druga bogini?

Tej mądrości Jahwe nigdy by nie wymyślił, chociaż niby wszechwiedzący. Widać, że facet.
          • edico Re: rozważania biblijne 21.09.21, 10:42
            wawrzanka napisała:

> Jahwe jest bogiem dla mężczyzn.

pocoo napisała:

> Tej mądrości Jahwe nigdy by nie wymyślił, chociaż niby wszechwiedzący. Widać, ż
            > e facet.

Etapy dziejowe Chrześcijaństwa od czasów Jana Chrzciciela już nigdy nie były jednolite. Konstantyńska próba ujednolicenia i zjednoczenia chrześcijaństwa pod egidą Rzymu zakończyła się z jednej strony likwidacją chrześcijańskich ośrodków naukowych przez Watykan a z drugiej strony pogłębiającym się rozpadem chrześcijaństwa. W katolicyzmie z jednego Boga zrobiono najpierw dwójcę, później trójcę i czwórcę. Kolejnym etapem było tworzenie tysięcy pośredników boskich trwające do dnia dzisiejszego. Co będzie później - nie wiem. W każdym bądź razie rzymski katolicyzm już dawno zdystansował tak negowany politeizm Grecji i Rzymu. Na dzień dzisiejszy absolutnie nic nie wskazuje na zmianę tych tendencji a już dzisiaj mamy po kilku świętych pośredników boskich na każdy dzień.

„Błogosławiony niech będzie Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa, który według wielkiego miłosierdzia swego odrodził nas ku nadziei żywej..." (List do Efezjan

"Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa. On w swoim wielkim miłosierdziu przez powstanie z martwych Jezusa Chrystusa na nowo zrodził nas do żywej nadziei..." (1 List św. Piotra 1:3)

"Dlatego przepasawszy biodra waszego umysłu, [bądźcie] trzeźwi, miejcie doskonałą nadzieję..." (1 List św. Piotra 1:13).

"[Niech da] wam światłe oczy serca tak, byście wiedzieli, czym jest nadzieja waszego powołania... (List do Efezjan 1:18).

Tak że nie martwcie się, wszystko jest jeszcze przed nami :)
            • wawrzanka Re: rozważania biblijne 21.09.21, 10:59
              edico napisał:

> Co będzie później - nie wiem.

Wszystkie religie przejdą do historii tak samo jak niewolnictwo, kolonializm, pańszczyzna. Ale wiedza o nich pozostanie. Oczywiście już nie w takich prymitywnych szkołach jak te dzisiejsze.
        • mona.blue Re: rozważania biblijne 21.09.21, 11:18
          Były dzielne kobiety w Biblii - Judyta, która pokonała Holofernesa, Estera, która uratowała Izraelitów przed zagładą, prorokini Debora i wiele innych, na które Bóg patrzył łaskawie.

A w Ewangelii Jezus darzył kobiety wielkim szacunkiem, przywrócił im godność, którą w tamtych warunkach społeczno-obyczajowych miały ograniczoną.
            • mona.blue Re: rozważania biblijne 21.09.21, 11:54
              pocoo napisała:

> mona.blue napisała:
              >
              >
              > > A w Ewangelii Jezus darzył kobiety wielkim szacunkiem...
              >
              > Które? Może mamusię?
              > Marię Magdalenę? Czemu mnie to nie dziwi?

Tak i matkę szanował i Marię Magdalenę.
              • edico Re: rozważania biblijne 21.09.21, 12:27
                Wybacz, ale trudno mi jest wyobrazić sobie bardziej monstrualną sprzeczność, niż ta między faktyczną matką Jezusa a przedmiotem kultu w Kościele katolickim. Wystarczająco dosadnie prezentuje to Łukasz: "Oznajmiono Mu: Twoja Matka i bracia stoją na dworze i chcą się widzieć z Tobą. Lecz On im odpowiedział: Moją matką i moimi braćmi są ci, którzy słuchają słowa Bożego i wypełniają je" (Łk 8, 20-21)
                • wawrzanka Re: rozważania biblijne 21.09.21, 12:41
                  edico napisał:

> Lecz On im odpowiedział: Moją m
                  > atką i moimi braćmi są ci, którzy słuchają słowa Bożego i wypełniają je[/b]" (Łk 8, 20-21)

Ale nie szkodzi :-) Żłóbek, malutki, golutki Jezusek, młoda matka w niebieskim rąbku, gwiazda prowadząca mędrców... to jest super.

A to, że później św. Paweł napisał co tak naprawdę należy myśleć o kobietach to szczegół.

Pierwszy List do Koryntian 14:34-35
                  kobiety mają na tych zgromadzeniach milczeć; nie dozwala się im bowiem mówić, lecz mają być poddane, jak to Prawo nakazuje. A jeśli pragną się czego nauczyć, niech zapytają w domu swoich mężów! Nie wypada bowiem kobiecie przemawiać na zgromadzeniu.
                • edico Re: rozważania biblijne 21.09.21, 12:53
                  Nie powinno to być trudne Przecież papież Franciszek powiedział: "Zawsze noś małą Ewangelię w kieszeni lub torbie, aby czytać ją w ciągu dnia, słuchać tego autorytatywnego słowa Jezusa".
                  dorzeczy.pl/religia/170975/papiez-franciszek-noscie-przy-sobie-ewangelie-i-czytajcie.html
        • snajper55 Re: rozważania biblijne 21.09.21, 22:15
          wawrzanka napisała:

> Przekaz z biblii jest taki, że kobieta jest własnością mężczyzny: najpierw ojca
          > , później męża. Bóg mówi tylko do mężczyzn. Nawet "przykazania" dotyczące kobie
          > t przeznaczone są tylko dla uszu mężczyzn. Żadna kobieta nie jest godna boskieg
          > o spojrzenia, że o słowie nie wspomnę. Jaki z tego wniosek? Jahwe jest bogiem d
          > la mężczyzn. Kobiety nigdy nie stworzyły dla siebie żadnej bogini. Bo po co bog
          > ini druga bogini?

No cóż, może kościół jako organizacja mężczyzn o odmiennej seksualność sięga korzeniami głębiej niż mi się wydawało... Mycie nóg uczniów może się komuś kojarzyć z fetyszyzmem. Mogą się też pojawić pytania, co się działo na tej wieczerzy i czy interwencja służb porządkowych nie była powodowana nieobyczajnymi ekscesami, które wzburzyły przechodniów. Na pocałunek Judasza też można spojrzeć inaczej. Całujący się mężczyźni?

S.
      • pocoo Re: rozważania biblijne 21.09.21, 10:30
        n4rmoorr napisał(a):

> Nikt ci nie da tyle miłości jak młoda kobieta.I to jest przekaz biblii .I co tu
        > dużo pisać
        Werset proszę.
        Może przykładem jest bosko mądry Salomon, który pojął tysiąc żon.
        A ile jeszcze miał nałożnic...
        "Nie cudzołóż" to dla prostaków.
      • snajper55 Re: rozważania biblijne 21.09.21, 22:06
        n4rmoorr napisał(a):

> Nikt ci nie da tyle miłości jak młoda kobieta.I to jest przekaz biblii .I co tu
        > dużo pisać

Księża uważają, że najwięcej miłości dają młodzi chłopcy.

S.
    • wariant_b Re: rozważania biblijne 21.09.21, 11:46
      Księga Powtórzonego Prawa 22:28-29
      Jeśli mężczyzna znajdzie młodą kobietę - dziewicę niezaślubioną - pochwyci ją i śpi z nią,
      a znajdą ich, odda ten mężczyzna, który z nią spał, ojcu młodej kobiety pięćdziesiąt syklów
      srebra i zostanie ona jego żoną. Za to, że jej gwałt zadał, nie będzie jej mógł porzucić przez
      całe swe życie.

Tu chrześcijaństwo wprowadziło wiele zmian zwyczajowych.
      Mężczyzna nie płacił już za swoją żonę, a wręcz przeciwnie - liczył na posag.
      Zwyczaje honorowe nadal nakazywały poślubienie dziewczyny, jeśli zaszła
      w ciążę lub para została przyłapana in flagranti. I to nawet bez posagu.
      Ale oczywiście tylko wtedy, gdy należała do tej samej warstwy społecznej.
      W przeciwnym przypadku zostawała rekompensata pieniężna lub materialna,
      choć zwyczajowo wypadało, aby znaleźć jej męża. Cóż - honor zobowiązuje.
      Klauzula "na całe życie" straciła znaczenie, bo przecież rozwodów nie było.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka