Dodaj do ulubionych

Najbardziej zasłużeni dla polskiego Krk

23.09.21, 20:16
Kto?
Obserwuj wątek
  • edico Św. duch - religiantom ku rozwadze i przemyśleniu 26.09.21, 13:48
   edico napisał:

   > Kto?
   >
   Na tylu obrońców polskiego Krk nie ma ani jednego, który wypowiedział by się na ten temat???

   Pozwolę sobie wyrazić następne wątpliwości.

   Już w starożytnej Grecji, niemal każdy filozof zastanawiał się nad tym, czy jakakolwiek forma ducha może istnieć – niestety nie znaleziono nigdy na to ostatecznej odpowiedzi!!!

   Hebrajskie słowo rúach oraz greckie pneúma, często tłumaczone na "duch", mają różne i wcale nie jednoznaczne znaczenia. Odnoszą się do czegoś, co jest niedostrzegalne dla ludzkiego wzroku i co jest przejawem siły powodującej ruch ducha. Tego hebrajskiego albo greckiego słowa używa się w odniesieniu do:
   - wiatru;
   - czynnej siły życiowej w ziemskich stworzeniach;
   - pobudzającej siły, której siedliskiem jest symboliczne serce człowieka i która sprawia, że wypowiada się on i postępuje w określony sposób;
   - natchnionych wypowiedzi pochodzących z niewidzialnego źródła;
   - osób duchowych i...
   - czynnej siły Bożej, czyli ducha świętego itp.

   Z kolei z wersetów biblijnych odnoszących się do pojęcia ducha wynika, że ludzie mogą być nim napełnieni przez "Chrzest" lub przez "namaszczenie" (Łuk. 1:41; Mat. 3:11; Dzieje 10:38; itd). Jeśli do tego uwzględnimy, że Bóg ojciec, Syn Boży i Duch Święty mają te same cechy i te same doskonałości, pozostaje poszukać odpowiedzi, kto, kiedy i jak ich nawiedził czy ochrzcił.

   Co prawda przykładowo św. Cyprian (III w. n.e.) twierdzi, że powołani do tego zostali apostołowie przez Chrystusa, ale odnosiło się to tylko w stosunku do pogan. Najstarsze świadectwa objawienia się tej tajemnicy w Nowym Testamencie można doszukiwać się się w listach apostoła Pawła (2 Kor 13,13). Jednak sam dogmat Trójcy Świętej został ustalony dopiero na synodzie w Aleksandrii (362 rok), a więc wystarczająco długo po śmierci Jezusa, by wspomnienia zaczęły nabierać bardziej tajemniczego charakteru i zostać uzbrojone o dodatkowe elementy, których w rzeczywistości nie było. W tej sytuacji twierdzenie św. Cypriana w ujęciu historycznym pozbawione jest realnych podstaw.

   Z kolei św. Grzegorz Cudotwórca w "Wyznaniu wiary" pisał: "W Trójcy nie ma nic stworzonego, nic służebnego, nic dodanego, czego by przedtem nie było, a dopiero później przybyło. Tak więc nigdy nie brakowało Ojcu Syna, ani Synowi Ducha, ale zawsze ta sama Trójca nieodwracalna i nieodmienna”.
   Więcej: apologetyka.org/jak-zostala-przedstawiona-trojca-swietej-w-biblii/

   Jestem zagubiony w tych prawdach najprawdziwszych z prawd. Może znajdzie się ktoś, kto z podobnym animuszem jak atakuje się nieco inaczej myślących, zechce w sposób syntetyczny udowodnić, że ten bilans prawd nie kończy się na "zero".
   • privus Re: Najbardziej zasłużeni dla polskiego Krk 28.09.21, 18:07
    Kościół w Polsce to z jednej strony ciągłe pogrążanie się w kulcie JP2, a z drugiej celebrowanie własnej wspaniałości i wystawny tryb życia. Rezultatem takiego funkcjonowania we własnej fantazji nieomylności jest wyraźne oderwanie się od istniejącej rzeczywistości. Z najnowszych danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego za 2019 rok wynika, że coraz mniej wiernych chodzi w niedzielę do kościoła. Odsetek dominicantes, (czyli uczestników niedzielnej mszy( wyniósł 36,9 proc. Do komunii przystępowało zaledwie 16,7 % wiernych. Z jednej strony winni temu są sami katolicy pozwalający sobie niejednokrotnie na kpiny ze struny funkcjonariuszy Kościoła a z drugiej strony kadrowa obsługa tego kościoła moralnie cofająca się od lat w annały czarnego średniowiecza.
    • privus Ile jest w Polsce praktykujących katolików 28.09.21, 21:05
     W najbliższą niedzielę, 26 września odbędzie się w kościołach w całej Polsce doroczne liczenie osób obecnych na mszach świętych (dominicantes) i przystępujących do komunii świętej (communicantes) - podaje Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.
  • privus Najbardziej zasłużyły się ciche odwierty 28.09.21, 18:40
   rurociągu podatkowego, a w tym m.in. lata bezkarności o. Rydzyka.

   Wszystko - jak dotychczas - uchodzi mu na sucho, choć wiele jego zachowań budzi społeczne lub co najmniej, a co najmniej kontrowersje. Nigdy też nie poniósł za nie realnych konsekwencji. Nawet wówczas, gdy jeden jedyny raz sąd ukarał go grzywną, pieniądze wpłaciła aktywistka rodziny Radia Maryja.
   Po niedawnej wypowiedzi Tadeusza Rydzyka, która została odczytana jako usprawiedliwianie seksualnych nadużyć duchownych, prymas Polski zażądał interwencji prowincjała redemptorystów. Prawie ćwierć wieku temu prymas Polski - wtedy kardynał Józef Glemp - również domagał się, aby prowincjał przywołał do porządku dyrektora Radia Maryja. Daremnie. Rydzyk okazał się nieprzemakalny. Od czasu, gdy stanął na czele Radia Maryja wychodzi obronną ręką.

   Przemilczanych milionów nie ma w budżecie, nie ma na stronie internetowej, nie ma też w odpowiedziach na pytania posłów. Znajdują się natomiast w rządowych dokumentach najczęściej publikowanych pod koniec roku, jak np. 60 milionów złotych dla budowanego w Toruniu muzeum im. Jana Pawła II. Kwota to niebagatelna, bo znacznie przewyższa dotacje dla jakiejkolwiek placówki muzealnej w Polsce. Co więcej, ta suma stanowi 1/4 tzw. wydatków niewygasających, jakie z budżetu państwa przeznaczono na całą ochronę zdrowia.

   Jak to możliwe w sytuacji, gdy wielu twórców i instytucji kultury boryka się z problemami, rządzący przeznaczają dziesiątki milionów na inwestycje Tadeusza Rydzyka?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka