Dodaj do ulubionych

Władza, władzunia i władzeńka

04.10.21, 22:16
Czy obywatele powinni się w jw jej ocenie wahać?
Teorię władzy można różnie przedstawiać w zależności od panujących "tryndów".
Ogólnie przez władzę rozumie się legalne upoważnienie konkretnego podmiotu do pełnienia kierowniczych funkcji w określonej ludzkiej społeczności. Podstawowym warunkiem i elementem władzy jest uprawomocniony autorytet, czyli inaczej zdolność rządzenia i kierowania daną społecznością w celu osiągnięcia wspólnego dobra.

Z kościelnego nauczania wynika, że władza doczesna sprawowana jest na podstawie Bożego ustanowienia i posłuszeństwo wobec niej wynika z Bożego nakazu. Św. Paweł w Liście do Rzymian stwierdza: "Nie ma bowiem władzy, która by nie pochodziła od Boga, a te, które są, zostały ustanowione przez Boga. Kto więc przeciwstawia się władzy – przeciwstawia się porządkowi Bożemu." (Rz 13:1-2).

Katopisizm stał więc się dzisiaj na tej podstawie odpowiedzią odpowiedzią polskiego Krk na słowa Szawła.

Sobór Watykański II interpretując kwestię posłuszeństwa wobec władzy niegodziwej odnosi się tylko do zakresu, który rzeczywiście służy dobru wspólnemu: „Kiedy zaś obywatele uciskani są przez władzę publiczną przekraczającą swoje kompetencje, nie powinni oni wahać się czynić tego, czego obiektywnie wymaga dobro wspólne." (Sobór Watykański II, Konstytucje. Dekrety. Deklaracje, tekst polski, nowe tłumaczenie, Pallottinum, Poznań 2002, s. 526-606 [dalej cyt.: GS], nr 74.)

Następne zdanie stanowi już wyraźną instrukcję: "Niechaj więc będzie im wolno bronić praw własnych i swoich współobywateli przed nadużyciami ze strony tej władzy, przy respektowaniu granic, które wyznacza prawo naturalne i ewangeliczne”.

A co z tym głoszonym przez Kościół prawem naturalno-ewangelicznym łamanym przez tą instytucję od samego zarania?
Św. duch zabrania dyskusji na ten temat czy diabeł ogonem przykrywa?
A może w końcu potajemnie obydwaj robią w tym samym interesie?
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka